Svadobný príhovor a ako naň

Chystáte sa v najbližšom čase na svadbu a čaká vás pár dôležitých úloh? Možno sa od vás okrem iných svadobných povinností očakáva aj príhovor – reč, pri ktorej pozdvihnete pohár a venujete novomanželom niekoľko slov pre ich spoločnú budúcnosť. Zvyčajne, toto vystúpenie nezhŕňa len prianie všetkého dobrého. Perfektný svadobný príhovor by mal v ľuďoch okolo vás predovšetkým prebudiť emócie. Rozosmiať ich, dojať ich, vyvolať v nich hrdosť. Na vaše slová sa potom bude s radosťou spomínať. Ako to dosiahnuť si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Radi by sme na úvod zdôraznili, že nie je výslovným pravidlom, kto musí reč na svadbe predniesť. Vždy záleží na spoločnej dohode a na tom, či vyvolená osoba prehovoriť chce. Väčšinou však býva zvykom, že má svadobný príhovor otec nevesty, ženích (niekedy spoločne s nevestou) a svedok ženícha. V článku preto vychádzame z tejto tradície, pokiaľ však na pripravovanej svadbe bude prednášať reč ktokoľvek ďalší, veríme, že aj on tu nájde užitočné tipy. Dnes už nie je neobvyklé, že na svadbe hovorí aj otec ženícha, matky novomanželov, svedkyňa nevesty, družičky alebo blízki rodinní priatelia.

Ako prvý sa slova ujíma niekto z hostiteľov, najčastejšie teda otec nevesty. Po ňom väčšinou hovorí ženích, prípadne obaja novomanželia. Až potom nasleduje príhovor svedka, ktorý má predovšetkým navodiť uvoľnenú atmosféru.

Ako napísať príhovor na svadbu

Aby ste svadobný príhovor zvládli bez zbytočného stresu a vzbudili v spoločnosti tú správnu mieru emócií, je potrebné sa naň dobre pripraviť. Netvrdíme, že musíte večer čo večer trénovať svoju reč doma pred zrkadlom, rozhodne vám však neodporúčame prístup „niečo si vymyslím až na mieste“. K príhovoru by ste mali pristupovať s úctou a dobre si ho premyslieť tiež s ohľadom na to, v akom vzťahu k novomanželom ste.

Ako začať

Uviesť samotný príhovor môže byť často tým najnáročnejším bodom, pretože všetky oči sa zrazu otočia na vás a vaše nervy začnú pracovať na plné obrátky. Nie je však potrebné vopred podliehať panike – uvidíte, že ten najväčší stres z vás opadne práve vo chvíli, keď začnete hovoriť.

Vždy svoju reč začnite tým, že svadobčanov požiadate o pozornosť, predstavíte sa a uvediete, akú rolu na svadbe zastávate (napr. svedok). Na malých svadbách môžete od tejto formality upustiť, pretože sa zvyčajne všetci navzájom poznajú. V prípade väčších udalostí na to však nezabúdajte, pretože nie každý z hostí musí vedieť, že sa voláte Ján a ste tu dnes za svedka.

Pokiaľ ste rodičom nevesty alebo ženícha, je vhodné na úvod hostí na svadbe privítať a poďakovať im za účasť. Ak ste svedkom, zdôraznite, aká je pre vás česť zastávať túto rolu.

Svadobný hosť
Pritiahnuť pozornosť poslucháčov je kľúčom k úspešnému svadobnému príhovoru

O čom hovoriť

Určitě túžite po tom, aby bol váš svadobný príhovor originálny a nezabudnuteľný. Vyhnite sa preto obohraným klišé, ktoré ste počuli už nespočetne veľakrát, a skúste byť osobnejší. Pokiaľ premýšľate o tom, že si na internete nájdete nejaký vzor svadobného príhovoru, rovno na tento nápad zabudnite. Veď máte jedinečnú príležitosť novomanželom dokázať, ako dobre ich poznáte, tak to využite! Uvidíte, že na takýto príhovor budú všetci spomínať oveľa radšej. V nasledujúcich riadkoch sa môžete inšpirovať tým, čo do neho zahrnúť.

Otec nevesty

Ako otec nevesty by ste mal svadobnú reč zaviesť predovšetkým na svoju dcéru. Hovorte o jej osobnosti, aká je a prečo ste na ňu pyšný. Vypichnite jej jedinečné vlastnosti a nebojte sa zaspomínať, aká bola ako dieťa. Zamerajte sa na vtipné, ale aj chvályhodné zážitky, ktoré spolu ako rodina máte. Môžete povedať aj pár pekných slov o manželstve, ako takom. Samozrejme sa obráťte tiež na ženícha – prehovorte o tom, pri akej príležitosti ste sa zoznámili a prečo si ho vážite. Spomeňte, aký skvelý pár s vašou dcérou tvoria a prečo ste rád, že ju môžete „odovzdať“ práve jemu.

Ženích

Reč ženícha zvyčajne začína prejavom vďaky za to, že sa všetci svadobčania na svadbe zišli. Rodine poďakujte za ich podporu, priateľom dajte najavo, ako ste radi, že tu s vami v tento dôležitý deň sú. Špeciálne poďakovanie vyjadrite tiež svedkom, družičkám a všetkým, ktorí sa na organizácii svadby podieľali. Nezabudnite taktiež poďakovať za svadobné dary. Následne môžete predniesť pár slov o tom, ako ste sa so svojou polovičkou zoznámili a porozprávať napríklad príbeh o žiadosti o jej ruku. Dajte svojej novomanželke najavo, čo pre vás znamená a ako sa tešíte na spoločne strávený život.

 • Svadobný vintage prsteň s modrými diamantmi a komfortná obrúčka Ebba
  Svadobný vintage prsteň s modrými diamantmi a komfortná obrúčka Ebba
 • Zlaté svadobné obrúčky s modrým diamantom Bonieta
  Zlaté svadobné obrúčky s modrým diamantom Bonieta
 • Zlaté svadobné obrúčky s nerovným povrchom Fineta
  Zlaté svadobné obrúčky s nerovným povrchom Fineta
 • Eternity prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky komfortný prsteň Lulit
  Eternity prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky komfortný prsteň Lulit
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou vĺn Ozzy
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou vĺn Ozzy

Svedok ženícha

Od ženíchovho svedka sa väčšinou očakáva, že jeho reč svadobčanov pobaví. Vtipný svadobný príhovor je preto určite na mieste, vyvarujte sa však žartom, ktoré by ostatní hostia nemuseli pochopiť. S humorom to tiež nepreháňajte a buďte aj trochu sentimentálny – povedzte niečo o vašom priateľstve, kedy ste sa spoznali, aký ženích z vášho pohľadu je a čo na ňom obdivujete. Svadobný príhovor svedka by sa mal obrátiť aj smerom k neveste – môžete predniesť pár slov o tom, ako ženícha láska k nej zmenila (samozrejme k lepšiemu :)) a prečo je práve ona preňho tou najlepšou partiou. Určite ste toho veľa prežili aj spoločne, čerpajte preto zo spoločných zážitkov a o originálny svadobný príhovor máte postarané.

Čo povedať na záver

Na záver sa vždy patrí novomanželom popriať veľa šťastia do spoločnej budúcnosti. Ak ste otcom nevesty, privítajte ženícha v rodine (rovnako tak nevestu, pokiaľ ste otcom ženícha). Nakoniec už len stačí popriať krásny a príjemne prežitý zvyšok svadobného dňa všetkým pritomným a pozdvihnúť pohár.

Poháre na svadbe
Pri svojich záverečných slovách nezabudnite pozdvihnúť pohár s prípitkom
Nezabúdajte na reč tela. Správnou gestikuláciou môžete dodať svojim slovám na dôležitosti, neusporiadaným rozhadzovaním rúk však výstup naopak pokaziť. Pokiaľ podliehate nervozite a ruky vás v takejto chvíli veľmi neposlúchajú alebo ich len skrátka nechcete mať pozdĺž tela, vezmite si do ruky napríklad pohár so šampanským.

Aby ste svadobný príhovor zvládli ľavou-zadnou

Pokiaľ sa trochu stresujete nad tým, ako tak dôležité vystúpenie akým je svadobný príhovor zvládnuť, nenechajte si ujsť nasledujúce tipy, ktoré vás na reč lepšie pripravia. Teraz už vás nezaskočia žiadne trápne situácie prípadne nepríjemné pohľady svadobčanov.

V prípade svadobného príhovoru často platí, že menej je viac. Nepreháňajte to preto s jeho dĺžkou. Polhodinová reč zahrňujúca všetky vaše spoločné zážitky bude pre ostatných svadobných hostí zdĺhavá a nudná.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Pokiaľ sa obávate, že by ste v príhovore mohli niečo zabudnúť, dôležité body si spíšte na papier alebo na kartičky. Občasný pohľad do papiera vám každý svadobčan určite veľmi rád odpustí. Nikdy však nečítajte príhovor z papiera od začiatku až do konca.

Hoci je humor často neoddeliteľnou súčasťou svadobného príhovoru, nepreháňajte to s ním. Byť za každú cenu vtipným rečníkom je väčšinou skôr na škodu než na úžitok. Vyvarujte sa tiež akýmkoľvek historkám, ktoré by niektorého z novomanželov zosmiešňovali alebo ich stavali do nepríjemnej situácie.

Buďte predovšetkým prirodzený. Mať trochu trému je normálne a ak nie ste rečník z povolania, nikto od vás neočakáva, že podáte príhovor roka. Do ničoho sa preto nenúťte, buďte uvoľnený a sám sebou.

Svadobný stôl
Rozhliadnite sa vôkol seba, nasajte tú jedinečnú svadobnú atmosféru a vaše slová tak pôjdu priamo od srdca

Skúste si svoj príhovor doma natrénovať aspoň raz nahlas a pred zrkadlom. Najlepšie tak spoznáte, na čom by ste mali ešte zapracovať a zoznámite sa s rečou svojho tela.

Vyvarujte sa nevhodným informáciám. Do svadobného príhovoru za žiadnu cenu nepatria bývalí partneri, staré nezhody alebo rodinné problémy.

Nikto zo svadobčanov nemá výslovnú povinnosť reč predniesť. Ak ste v role nevesty alebo ženícha, nikoho k nej nenúťte, pokiaľ to sama osoba nechce. Ak ste človekom, od ktorého spoločnosť príhovor očakáva, ale z nejakého dôvodu sa vám do nej nechce, povedzte to novomanželom vopred. Veríme, že sa nebudú hnevať a vaše rozhodnutie pochopia.

A nakoniec: inšpirujte sa, ale nekopírujte. Ako sme už spomenuli vyššie v článku, zabudnite na akékoľvek vzory svadobných príhovorov, ktoré si vytlačíte a na svadbe pretlmočíte. S rečou, ktorá zaznela už na desiatkach svadieb, veľa dojmov neurobíte. Originálny svadobný príhovor postavíte oveľa lepšie na spoločných záujmoch a zážitkoch.

Na záver by sme radi dodali, že pod tým najlepším svadobným príhovorom si každý predstaví niečo trochu iné. Zatiaľ čo pre niektorých je na prvom mieste humor, iní si potrpia na konzervatívnejší prejav. Vždy by ste sa mali zamyslieť predovšetkým nad nevestou a ženíchom a nad tým, čo by sa páčilo im. Príhovor sa stane neoddeliteľnou súčasťou svadobných spomienok, dajte si preto na ňom záležať.

 • Vintage obrúčka s lab-grown diamantmi a komfortný prsteň Melvin
  Vintage obrúčka s lab-grown diamantmi a komfortný prsteň Melvin
 • Zlatý eternity prsteň s moissanitmi a pánský plochý prsteň Magee
  Zlatý eternity prsteň s moissanitmi a pánský plochý prsteň Magee
 • Svadobné obrúčky s ručne rytým povrchom Abbey
  Svadobné obrúčky s ručne rytým povrchom Abbey
 • Lesklé dvojfarebné obrúčky s pruhom a diamantom Telfour
  Lesklé dvojfarebné obrúčky s pruhom a diamantom Telfour
 • Svadobné obrúčky zo zlata s reliéfom Basaur
  Svadobné obrúčky zo zlata s reliéfom Basaur

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky