Úlohy ženícha pred svadbou

Zatiaľ čo pre mnohé ženy a dievčatá je svadba niečo, o čom snívajú od detských čias a svoj veľký deň majú často naplánovaný do najmenšieho detailu, muži to väčšinou majú inak. Na svadbu príliš nepomýšľajú, a pokiaľ áno, potom skôr s dodatkom: ,,Na to mám ešte dosť času.” Potom ale zrazu mladý muž spozná slečnu, ktorá je iná ako všetky predchádzajúce, a až v tej chvíli začne premýšľať, ako by mohol spojiť svoju životnú cestu s tou jej, na čo najdlhšiu dobu. Už k prvému kroku treba veľa odvahy a potom, čo zamilovaná dievčina povie svoje „áno“, prichádza plánovanie toľko očakávanej svadby. A pretože my, milí páni, úplne chápeme, že doteraz ste o tomto dni naozaj príliš nepremýšľali, pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu s radami, s ktorými úlohami pomôcť svojej drahej polovičke pri pripravovaní svadby, a ktoré úlohy naopak prenechať práve jej.

Úlohy pre nevestu i ženícha

Ste pripravení? Svadobné roly neboli nikdy nikým striktne určené, každopádne, sú všeobecne zažité pravidlá a tradície, ktoré je dobré dodržiavať. Či už preferujete udalosť pre široké príbuzenstvo alebo plánujete skôr menšiu svadbu, tieto kroky vás spravidla neminú ani v jednom prípade. Predtým, než sa pustíme do úkonov, ktoré by mal každý z vás, pokiaľ možno, zvládnuť takmer samostatne, povedzme si niečo k tým, na ktorých by ste sa mali dohovoriť spoločne.

Svadba dátum
Miesto a dátum svadby je obyčajne prvá vec, ktorú snúbenci spoločne vyberú

Miesto a dátum

Prvými a zásadnými témami sú, samozrejme, miesto a dátum svadby. Uprednostňujete klasický obrad na radnici alebo chcete cirkevný sobáš v kostole? Stále častejšie sa tiež obrady konajú na menej obvyklých miestach, ako je napríklad statok alebo lúka, a milovníci adrenalínu si svoje ,,áno” hovoria trebárs v balóne alebo pod vodnou hladinou. Pri výbere termínu páry často volia dátum, ktorý pre nich má buď nejaký špeciálny význam, alebo ktorý pre kombináciu čísel dobre vyzerá. Nezabúdajte tiež na počasie, hlavne pokiaľ plánujete obrad vonku. Keď sa vám ale nepodarí naplánovať termín na letný mesiac, nezúfajte. Dážď vraj nosí šťastie.

Hostia

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou jezostavenie zoznamu hostí. Áno, pri tomto bode často vznikajú nezhody. Každému z partnerov by mal prísť približne podobný počet blízkych, čo býva často ťažké. Napríklad nevesta chce pozvať všetky tety aj strýkov z piateho kolena, zatiaľ čo jej partnerovi by stačilo len niekoľko kamarátov z futbalu. S tým, samozrejme, súvisí aj téma financií, ale veríme, že to zvládnete. Nezabúdajte ani na vytvorenie zasadacieho poriadku, na ktorom by ste tiež mali pracovať spoločne. Všeobecne by sa mali dodržiavať určité pravidlá, navyše tiež nebude na škodu snažiť sa o to, aby každý z hostí sedel blízko ľudí, s ktorými sa má o čom porozprávať.

Svadobné menu

Čo patrí medzi najväčšie lákadlá svadieb? Pre mnohých ľudí to nie je ani tak atmosféra vzájomnej lásky a súznenie medzi budúcimi manželmi, ale skôr jedna jediná obyčajná vec, a tou je jedlo. Začnite so zostavovaním slávnostného menu s dostatočným predstihom, pretože uspokojiť všetky chuťové, zdravotné a ďalšie nároky všetkých účastníkov rodiny aj priateľov, býva často náročné. Nezabudnite predovšetkým na vegetariánov, celiatikov, diabetikov a ostatných jedincov s určitým obmedzením.

Svadobné menu
Svadobné menu je pre food stylistu skutočná výzva

Zábava a playlist

Chcete mať na svadbe voľnú zábavu alebo pre hostí pripravíte trebárs tombolu? Existuje tiež veľa zaujímavých svadobných hier, ktoré preveria, ako dobre sa partnery navzájom poznajú, klasické „tanečné“ hry a pod. Dohovorte sa tiež spoločne na tom, aké pesničky chcete hrať. Budú ladené do retro alebo romantického štýlu? Pomalé alebo rýchlejšie? Dohovorte si dopredu oblasť, z ktorej budete vyberať a všetko bude potom jednoduchšie. Svadobná zábava môže mať veľa podôb, stačí sa inšpirovať.

Svadobná party
Tanečný parket nesmie na svadbe chýbať. Pozvete kapelu, alebo budete pesničky púšťať z prehrávača?

Výber svadobných obrúčok

Neoddeliteľnou súčasťou každého obradu je výmena svadobných obrúčok. Páry si najčastejšie vyberajú modely zo zlata, a to buď klasické hladké krúžky či svadobné obrúčky s diamantmi. Pokiaľ by ste sa na odtieni zlata nevedeli s partnerom dohodnúť, nenechajte si ujsť svadobné obrúčky z kombinovaného zlata. Náročné dvojice určite okúzlia platinové prstene alebo svadobné prstene vo vintage štýle. A ak chcete mať naozaj originálne svadobné obrúčky, priamo pre vás je tu kategória netradičných prsteňov, v ktorej nájdete naozajstné dizajnové modely. Pokiaľ vám stále chýba istota vo výbere tých pravých a jediných, pozrite sa na náš obsiahly článok s tipmi, ktorý vám určite poradí v tom, ako si svadobné obrúčky vybrať.

 • Platinové svadobné obrúčky Temy
  Platinové svadobné obrúčky Temy
 • Svadobné obrúčky zo zlata s prepletaným motívom Arwa
  Svadobné obrúčky zo zlata s prepletaným motívom Arwa

Čo čaká ženícha?

A teraz prichádzajú na rad vaše úlohy, milí pani.

Elegantný oblek

Prvou z nich je výber a kúpa svadobného obleku. Zatiaľ čo nevesty, vo väčšine prípadov, výber svadobných šiat milujú, pre vás možno táto povinnosť nebude práve tou najzábavnejšou. V prvom rade myslite na to, aby váš outfit ladil s nevestinými šatami a celkovou tematikou svadby. K tomu vám skvele pomôžu doplnky, ako sú štýlové topánky, kravata či motýlik a elegantné panske šperky. Vyberte si obchod, kde zamestnanci svojej práci rozumejú, a uvidíte, ako vám všetko uľahčia.

Darčeky pre rodičov nevesty

Napriek tomu, že v súčasnosti je pre vás vaša nastávajúca stredobodom vesmíru, pri svadobných prípravách nezabúdajte ani na jej rodičov. Aj drobný darček, v podobe krásnej kytice pre maminku a fľaštičky dobrého alkoholu pre ocinka, urobí veľmi dobrý dojem. Chcete na svadbe okrem prstienkov predať svojej milej aj nejaké prekvapenie? Uvidíte, že keď otvorí škatuľku s prekrásnym šperkom (odporúčame napríklad módne náušnice s ametystom alebo iným obľúbeným drahokamom), iste sa jej oči rozžiaria ešte viac. Darček treba doplňte aj o kartičku s vyznaním vašej lásky – inšpirovať sa môžete slávnymi citáty o láske a zamilovanosti.

Webové stránky

Napriek tomu, že možno nerozumiete tvoreniu webových stránok, ako od muža sa od vás očakáva, že sa tejto technickej úlohy zhostíte. Svadobné stránky sú skvelým a moderným spôsobom, ako hostí informovať o prípravách na tú veľkú udalosť, a tiež praktickou pomôckou, kde môžete umiestniť rozpis svadobných darov. Môžete tam tiež zdieľať fotografie z príprav a potom ich mať ako krásnu pamiatku. Tak hurá do toho!

Medové týždne

Veľmi príjemnou povinnosťou je zaistenie svadobnej cesty. Ak si nie ste istí, či by vaša kráska ocenila lezenie po horách v Rakúsku, či objavovanie thajských pralesov, radšej sa s ňou dopredu dohodnite, kam by sa rada vypravila. Predídete tak prípadnému rozčarovaniu. Ak máte v svojom byte živých tvorov, zaistite tiež, s dostatočným predstihom, kŕmenie a zalievanie, aby vás po návrate neprivítali smutné zvieracie oči a úbohé suché zvyšky predtým zelených krásavíc.

Kameraman, fotograf

Máte kamaráta zo strednej, ktorého baví fotografovanie? Alebo poznáte šikovného kameramana? Potom ich určite nezabudnite pozvať na tú veľkú slávu. Určite ich po rokoch radi uvidíte, jednoduchšie im vysvetlíte svoje požiadavky, a navyše, možno dostanete zľavu. Zvoliť samozrejme môžete aj alternatívny variant, a to najať profesionálneho svadobného fotografa.

Ubytovanie a doprava pre hostí

Ak plánujete svadbu na mieste, ktoré je pomerne vzdialené od bydliska vašej či nevestinej rodiny, potom je vašou úlohou tiež zaistiť ubytovanie a prípadne aj dopravu pre všetkých hostí.

Tradície

Nezabudnite tiež na svadobné tradície, ako sú napríklad plechovky za autami, a pokiaľ chcete pripraviť hosťom trochu vzrušenia, naplánujte spolu so svojimi priateľmi únos nevesty alebo vtipnú scénku s následným vyznaním lásky. Od ženícha sa tiež zvyčajne očakáva, že si na svadbu pripraví príhovor.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

A čo prenechať vašej drahej polovičke?

Nebojte sa, všetka ťažoba svadobných príprav rozhodne nemusí spočívať iba na vašich pleciach. Toto sú úlohy, ktoré si vaša milovaná rada zariadi...

Svadobné šaty

Nevesta sa určite rada obíde bez vašich odporučení týkajúcich sa výberu svadobných šiat. Ako muž predsa móde ,,nemôžete rozumieť”, a aj keby ste boli ten najväčší odborník, do tejto záležitosti si proste ženy nenechajú rozprávať, rovnako ako do outfitu pre družičky. Navyše, podľa tradície by ste, ako ženích, mali vidieť nevestu oblečenú v svadobnom až v onen veľký deň.

Svadobná farba a pozvánky

Tiež príjemnú starosť so svadobnými pozvánkami prenechajte svojej milovanej. Možno je natoľko kreatívna, že do nich pridá aj vlastnú kresbu či básničku, a samozrejme, ich zladí s hlavnou svadobnou farbou, do ktorej voľby sa tiež nemusíte púšťať.

Výzdoba svadobného miesta

Vaša milovaná má určite tiež podrobné predstavy o tom, v akom štýle sa celá oslava ponesie, preto si s výzdobou obradnej sály ani s miestom hostiny nerobte starosti. Kvetinová výzdoba sa vyberá často tak, aby ladila s nevestinou kyticou. Ženy väčšinou majú úžasný cit na voľbu doplnkov, ktoré vyčaria jedinečnú atmosféru, preto im s radosťou môžete túto úlohu prenechať.

Výväzky pre svadobčanov

Svojej nastávajúcej môžete tiež zveriť dizajn a výrobu výväzkov pre hostí. Často sa používa myrta v kombinácii s mašličkou či stužka samostatná, najlepšie v tóne hlavnej svadobnej farby.

Torta a koláče

Dámy sú v oblasti pečených dobrôt jednoducho jednotky. Dôverujte preto pri výbere svadobnej torty, koláčov a ďalších sladkostí svojej nastávajúcej a jej maminke a uvidíte, že sa po slávnostnom obede budete olizovať až za ušami.

Svadobná torta
Torta je jedlou ozdobou svadobného stola, aj tá by mala ladiť s celkovým štýlom vašej svadby

Stále si nie ste istí, či ste na niečo dôležité nezabudli? Pozrite sa do nášho svadobného plánovača, kde máte všetky nutné úkony krásne zoradené do prehľadnej tabuľky. S ním bude príprava na svadbu naozajstná hračka.

Pravdepodobne sa behom celého procesu na mnohých veciach nezhodnete, ale stále majte na mysli, že napriek tomu, že svadobný deň je nezabudnuteľný, je to stále iba dátum v kalendári a zbytočné hádky pre svadobnú farbu alebo zoznam hostí nestoja za to, aby ste si jeho prípravy pokazili. Buďte gentleman a nechajte tú krehkú bytosť vedľa vás, aby si prípravy na toľko očakávaný deň D užila čo najviac. Verte, že potom budete mať tú najkrajšiu a najspokojnejšiu nevestu na svete.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky