Zasadací poriadok v rámci svadobnej hostiny už nebude vašou nočnou morou

Pozvánky boli rozoslané, svadobní hostia potvrdili svoju účasť, cateringová agentúra už pripravuje chutné pokrmy, dokonca aj miesto svadobnej hostiny je zarezervované. Čo nám ostáva ? Určiť zasadací poriadok. Samozrejme, že pokiaľ plánujete mať iba malý počet hostí, tak celá hostina môže byť riešená formou ,,kde si kto sadne, tak tam ostane”. Z hľadiska organizovanosti a zaistenia hladkého priebehu celej oslavy vášho vysloveného ,,áno” je však lepšie sa zasadacím poriadkom zaoberať. Naviac, ľudia ocenia, že ste si na tejto úlohe dali záležať a venovali jej čas. Poďme teda na to.

Naozaj jednoduchá úloha, nemyslíte ? Má to však svoje „ale“. Mnohým ľuďom pri plánovaní svadobnej hostiny vrtá hlavou, že bratranec z otcovej strany sa neznesie s tetou matkinej strany, svojho nadriadeného s manželkou predsa nemôžete posadiť vedľa svojich verných kamarátov. Jednoducho musíte zaistiť, aby pri jednom stole sedeli najlepšie ľudia, ktorí sa navzájom poznajú a pokiaľ to nie je možné, tak aspoň ľudia s čo možno najviac podobnými záujmami tak, aby boli schopní nájsť spoločnú reč.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Začnite radšej skôr, ako neskôr

Pokiaľ chcete, aby všetko prebehlo tak ako má, zasadací poriadok rozhodne nenechávajte na poslednú chvíľu. Uistite sa, že minimálne týždeň pred samotnou hostinou budete schopní usadiť všetkých hostí, a to zároveň tak, aby ste sa vyhli nežiadúcim situáciám, či dokonca konfliktom medzi nimi.

Kartičky a tabuľky, alebo kľúč k úspechu

Ideálnym spôsobom, ako si s touto otázkou poradiť, je vytvoriť si model priestoru v ktorom bude jedlo podávané, plus kartičky s jednotlivými menami hostí, prípadne použiť lepiace štítky a trochu sa s tým pohrať. Vhodné je si jednotlivých hostí rozdeliť najskôr do tabuliek podľa vzťahu, napríklad ,,priateľ ženícha”, priateľ nevesty”, ,,priateľ rodiny nevesty”, atď. Zároveň je podstatné dobre premyslieť koľko ľudí pri jednotlivých stoloch môže pohodlne sedieť a jesť. Tento krok vám pomôže lepšie rozvrhnúť miesta k sedeniu, ale tiež dodáte obsluhujúcemu personálu dôležité informácie ohľadom množstva jedla, ktoré má byť podávané k daným stolom.

Zasadací poriadok
Svadba je príležitosť k zdieľaniu a premyslený zasadací poriadok tomu môže máličko pomôcť

Váš stôl v strede miestnosti

Nech už plánujete využiť okrúhle, či naopak dlhé stoly, myslite tiež na svoj stôl. Klasikou je dlhý stôl, kde sa pohodlne usadí nevesta so ženíchom, ale tiež ich najbližší. Tento stôl by mal mať strategickú pozíciu tak, aby na tie dve hrdličky mohli všetci hostia vidieť. Vedľa nich tak patrí miesto buď svedkom, v štýle svedok ženícha vedľa nevesty a svedok nevesty vedľa ženícha, alebo ako to najčastejšie môžeme vidieť, vedľa novomaželov je čestné miesto rodičov.

Skúste sa tiež zamyslieť nad vekom hostí. Keď sú stoly rozmiestnené okolo stredového tanečného parketu, vhodné je v jeho blízkosti usadiť hosti mladšej vekovej kategórie, ktorí sa parketu nezľaknú a pretancujú na ňom celú noc.

Družičky a deti celkove, posaďte ich k stolu s rodičmi

Častokrát sa na svadbách objavia spolu s rodičmi tiež deti. Či už sa jedná o roztomilé dievčatko, ktoré vašu chôdzu uličkou oživí rozhadzovaním kventinkových listov, či zdatného chlapčeka, ktorý až k oltáru donesie na nadýchanom vankúši vaše svadobné obrúčky, myslite na to, aby ste ich usadili k jednému stolu s rodičmi. Ak je detí na svadbe viac, môžete ich usadiť k jednému ‘detskému’ stolu. V tom prípade však nezabudnite posadiť ich rodičov neďaleko.

A nakoniec, skúsite si zahrať dohadzovačku ?

Svadba je považovaná za pomerne dobré miesto k zoznámeniu. Snáď je dôvodom fakt, že sa v podstate jedná o oslavu lásky nevesty a ženícha. Pokiaľ teda váhate kam usadiť tých, ktorí zaškrtli na pozvánke, že prídu bez partnera, nebojte sa ich posadiť k jednému stolu, a to aj v prípade, že sa nikdy predtým nevideli. Hudba a parket vyzývajú k tancu a naviac, nikdy neviete kto si s kým padne do oka. Vďaka tomu vám možno o pár mesiacov , či rokov poďakujú za to, že ste ich dali dohromady.

Rozmiestniť všetkých hostí tak, aby nevznikali počas osláv po obrade žiadne komplikácie je síce ,,makačka”, ale verte nám, nebude to zbytočné mrhanie časom a energie. Nad zasadacím poriadkom sa vyplatí stráviť aj niekoľko hodín a všetko poriadne premyslieť, a napríklad aj prediskutovať s rodičmi, ktorí majú spravidla lepšiu predstavu o vzájomných vzťahoch rodinných príslušníkov. Nebojte sa ich preto do toho plánovacieho procesu zapojiť. Svadba je totiž udalosť, ktorú si budete pamätať po zvyšok svojho dlhého šťastného a ,,okružkovaného” života.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky