Ako vybrať oblek pre ženícha

Jej odpoveď bola „áno“ a teraz sa už len tešíte na nezabudnuteľnú svadbu. Nadišiel čas vybrať miesto, dekorácie, hudbu, svadobné obrúčky a ďalšie nevyhnutnosti tak, aby bol svadobný deň D presne podľa vašich predstáv. A zatiaľ čo vaša nastávajúca sa stále nevie rozhodnúť, ktoré z tých krásnych šiat si vybrať, jednou z vašich predsvadobných úloh je voľba vlastného outfitu. Aký oblek na svadbu teda zvoliť? Ako vybrať doplnky a vyvarovať sa zbytočným faux pas? Náš sprievodca vám poradí.

Čo zvážiť pred výberom obleku?

Proces plánovania by mal začať najneskôr 2 až 3 mesiace pred svadbou. Pamätajte, že pri výbere svadobného obleku je dôležitý nielen váš vkus, ale tiež štýl svadby, miesto, kde sa bude obrad konať, aj ročné obdobie. Najmä pokiaľ sa ženíte počas svadobnej sezóny, teda približne od mája do septembra, je vhodné myslieť na výber obleku pre ženícha včas, inak hrozí, že pre vás v požičovni alebo obchodoch zostanú len kúsky, ktoré nebudú úplne zodpovedať vášmu gustu. Je dobré začať v predstihu aj v prípade, že si pánsky svadobný oblek nechávate ušiť na mieru, aby bol dostatok času na prípadné úpravy.

Kúpiť alebo požičať?

Vaše úvahy o tom, ako vybrať oblek, budú rozhodne zahŕňať aj túto otázku. Pokiaľ máte malý rozpočet, najvhodnejšie je si svadobný oblek požičať. Prenájom vás vyjde na 40 až 150 eur. V prípade, že by ste si chceli požičať dizajnový kúsok, sú ceny samozrejme oveľa vyššie. Pamätajte však, že miniete nemalú čiastku na niečo, čo budete musieť po svadbe vrátiť. Zvážte preto, či by sa vám neoplatilo oblek na svadbu predsa len kúpiť. Ceny v takomto prípade väčšinou začínajú na 150 eurách.

Nič však nevypovie o vašej osobnosti viac, než kúsok zhotovený priamo pre vás. Svadobný deň je väčšinou len raz za život, prečo ho teda neurobiť špeciálnym? V prípade obleku na mieru si môžete zvoliť úplne všetko – od materiálu a farby, cez strih, až po štýl gombíkov a vreciek. Áno, trochu si priplatíte, pretože tie najnižšie ceny obleku pre ženícha sa v tomto prípade pohybujú okolo 400 eur. Odev, ktorý vám skvelo padne, však určite využijete ešte veľakrát aj po svadbe.

Kedy oblek využiť znovu?

Pokiaľ chcete oblek nosiť aj po svadbe, myslite na to už pri jeho výbere. Je dobré zvoliť farbu, ktorá sa hodí aj na iné formálne udalosti, ako je napríklad tmavomodrá alebo sivá. Taký oblek bude vhodný na pracovné pohovory, sviatočné večere aj biznis míting. Celkovo by mal byť oblek jednoduchý, aby ste ho mohli ľahko kombinovať s rôznymi košeľami, kravatami a topánkami. Čo sa týka látky, pokúste sa zvoliť 100% vlnu.

 • Platinové manžetové gombíky s iniciálmi Syed
  Platinové manžetové gombíky s iniciálmi Syed
 • Manžetové gombíky zo zlata s gravírom a zafírmi Galaxy
  Manžetové gombíky zo zlata s gravírom a zafírmi Galaxy
 • Strieborné manžetové gombíky s čiernymi diamantmi Abrami
  Strieborné manžetové gombíky s čiernymi diamantmi Abrami
 • Zlaté manžetové gombíky s iniciálmi Talbot
  Zlaté manžetové gombíky s iniciálmi Talbot
 • Zlaté manžetové gombíky v tvare štvorca s diamantmi Baine
  Zlaté manžetové gombíky v tvare štvorca s diamantmi Baine

Štýl svadobného oblečenia

Formálna alebo neformálna svadba? Denný čas aj ročné obdobie - to všetko hrá pri výbere obleku pre ženícha rolu. Čo sa týka štýlu, máte na výber z niekoľkých rôznych variant.

Žaket – Veľmi formálny denný oblek, ktorý sa dnes nosí najmä na vysoko slávnostné a veľkolepé svadby. Tvorí ho čierny alebo antracitový kabát, ktorý má vpredu šikmo ustrihnuté šosy, sivé formálne nohavice s prúžkami, kockami alebo vzorom tzv. psieho zubu a svetlosivá alebo béžová vesta. K žaketu je vhodné obuť si buď čierne poltopánky s uzavretým šnurovaním alebo obdobne strihané členkové topánky. Ako doplnok si muži berú cylinder, prípadne paličku a rukavice.

Frak – Čierny formálny oblek s kabátom so šosmi, pod ktorý sa nosí biela košeľa s manžetami. Súčasťou je aj biela alebo čierna vesta, hlboko vykrojená do tvaru V či U, najčastejšie bez zadného dielu. Motýlik je biely, frakové nohavice sú čierne s vysoko strihaným pásom a trakmi. Frak je veľmi elegantným variantom, ktorý sa podobne ako žaket hodí skôr na luxusnejšie svadby.

Spoločenský oblek – Najobľúbenejší svadobný variant, ktorý sa hodí na takmer všetky druhy obradov. Klasický oblek môže mať rôzne farby, tradičná je čierna, sivá alebo tmavomodrá. Až na výnimky sa nosí s kravatou, menej často s motýlikom. Jeho slávnostnosť môžete zvýšiť pridaním doplnkov, ako je vesta alebo vreckovka do vrecka saka. K obleku na svadbu v zemitých tónoch sa nosia hnedé topánky, k sivému a modrému je možné zvoliť topánky čierne aj hnedé, pričom obuv by nemala byť svetlejšia než nohavice. K tmavomodrému obleku na svadbu sa hodia výhradne čierne poltopánky. Nezabúdajte, že farba ponožiek by mala zodpovedať farbe nohavíc.

Smoking – Formálny oblek, najčastejšie v čiernej farbe, niekedy tiež v odtieni polnočnej modrej. Tento oblek by sa však podľa pravidiel etikety nemal obliekať pred šiestou hodinou večer, skôr než na svadbu sa teda hodí na rôzne slávnostné večere, galavečery, divadelné premiéry a pod.

Sivý oblek na svadbu
Správne vybraný a sediaci svadobný oblek je nevyhnutnosťou každného ženícha

Ako vyberať svadobný oblek?

Pri výbere obleku sa určite orientujte podľa vlastného vkusu, zároveň je však dobré vziať v úvahu aj ďalšie faktory ako napríklad ročné obdobie alebo miesto obradu.

Podľa ročného obdobia

Jar a leto

Počas tohto obdobia je svadobná sezóna v plnom prúde, každý očakáva záplavu svadobných pozvánok a plánuje outfity. Vy, ako ženích a pánska hviezda svadby, by ste mal svoj outfit premyslieť do najmenších detailov. Odtieň obleku môžete voliť svetlejší než v zime, vždy ale vezmite do úvahy štýl svadby. Čo sa týka materiálu, voľte vlnu a zmesi hodvábu, z farieb modrú prípadne sivú.

Jeseň a zima

Hoci zima nie je na Slovensku práve najpopulárnejším obdobím na svadbu, je určite dobre vedieť, aké so sebou nesie možnosti. Aj krásna jesenná svadba si navyše medzi snúbencami nájde svojich favoritov – tá magickosť jesenných farieb a mäkké slnečné lúče sa budú na vašich svadobných fotografiách skvelo vynímať.

Ak sa budete ženiť v tomto období, vyberajte silné a kvalitné materiály, napríklad 100% bavlnu, vlnu, hodváb alebo vlnený mohér. V jeseni a zime dominujú tmavé farby, pokiaľ sa rozhodnete pre žaket, mal by byť preto určite čierny. Spoločenský oblek je ohľadom tónu variabilnejší, vyberajte medzi tmavomodrou, polnočnou modrou, čiernou alebo uhľovou sivou.

Modrý oblek na svadbu
V jarných mesiacoch sa nebojte zvoliť výraznejšie farby

Podľa štýlu svadby

Klasický

Pre väčšinu svadieb je klasický modrý oblek, pričom modrá má mnoho variant, napríklad kobaltová, tmavomodrá či polnočná modrá. Typický materiál je zmes vlny s bavlnou prípadne hodvábom.

Moderný

Pokiaľ sa bude svadba konať v prírode alebo chcete jednoducho svoj look nejako ozvláštniť, vyberajte zo svetlejších farieb, ako je napríklad kávová, svetlosivá alebo svetlomodrá. Materiálom môže byť buď zmes bavlny a hodvábu, alebo bavlny a ľanu, ktorá sa hodí na uvoľnenú svadobnú atmosféru. Len pozor, aby ste vedľa perfektne oblečenej nevesty nevyzeral príliš neformálne.

Vintage

V posledných rokoch zažívajú svadby v štýle vintage veľký comeback. Kolískou tohto štýlu je anglický vidiek z čias viktoriánskej éry, teda k vášmu retro obleku na svadbu by mal v tomto prípade patriť klobúk, prípadne dobová čiapka, tiež traky, drevený motýlik či čipkovaná vreckovka. Ak chcete pôsobiť naozaj veľmi elegantne a dobovo, zvoľte žaket, prípadne frak, a na hlavu si nasaďte cylinder.

Štýl svadby
Pri výbere obleku hraje dôležitú úlohu i štýl, v ktorom je ladená celá svadba.

Podľa miesta

Exotika

Pri rozhodovaní o tom, ako vybrať oblek, je dôležité aj miesto, kde sa bude svadba odohrávať. Ak sa plánujete oženiť v zahraničí a vaša cieľová destinácia je exotická, potom dajte určite zbohom žaketu aj tmavým farbám a namiesto toho zvoľte uvoľnenejší štýl, ľahšie materiály a svetlejšie farby. V prípade svadby na pláži je dôležité vyvážiť elegantný vzhľad s pohodlnosťou, preto veľmi dôležitú úlohu hrajú materiály. Vhodná je napríklad zmes ľanu a bavlny.

Mesto

Pokiaľ sa ženíte v meste a obrad bude prebiehať napríklad v kostole alebo na radnici, radšej sa držte klasiky a zvoľte sivý prípadne tmavomodrý oblek. Módnym výstrelkom sa pokiaľ je možné vyhnite.

Vidiek

Svadby vo vidieckom štýle sú stále populárnejšie. Hoci pánsky oblek na svadbu vo farbe typickej modrej alebo tmavomodrej rozhodne splní svoj účel, pre tento typ svadieb sa často volia nápadnejšie farby. Pokiaľ sa chystáte oslavovať vonku, rátajte s tým, že počas jari či skorej jesene môže byť vo večerných hodinách chladno. Dobrým tipom na voľbu materiálu je napríklad zmes vlny a hodvábu.

Svadba na dedine
Na svadbu, ktorá sa koná na dedine či v prírode sa nebojte si obliecť svetlejšie farby.

Najvhodnejšie farby svadobného obleku

Modrá

Keď prídete na svadbu, modrá je pre oblek najtypickejšou farbou, a to špeciálne v odtieňoch kobaltová, tmavomodrá či polnočná modrá. Je to okúzľujúca farba, ktorá vám dodá pôsobivý dojem, preto je modrý oblek pre ženícha ideálnou voľbou.

Sivá

Tmavosivá je hneď po modrej druhou najlepšou voľbou na svadbu a hodí sa aj v prípade, že si plánujete obliecť frak alebo žaket. Odtiene svetlosivej sú vhodné na menej formálne svadby, ale táto farba môže zatieniť nevestinu bielu. Preto buďte pri výbere odtieňov opatrný.

Čierna

Čierna je veľmi formálna, ale vzhľadom na to, že je často spájaná s večerným oblečením aj pohrebmi, nemusí byť čierny oblek najšťastnejším riešením. Pokiaľ sa vám páči vznešenosť tejto farby, vždy môžete zvoliť najtmavší odtieň modrej.

Kombinovanie farieb

Čo sa týka svadby, kombinovať farby na obleku určite „nie“. A nezáleží na tom, či sa svadba odohráva v kostole alebo na pláži, v každom smere je to formálna udalosť, ktorá si zaslúži niečo vznešenejšie.

Modrý svadobný oblek
Svadobný oblek v tmavomodrom odtieni býva najčastejšou voľbou.

Ako vybrať košeľu?

Košeľa je dôležitou súčasťou vášho svadobného obleku, môže hrať podpornú úlohu alebo naopak byť dominantným prvkom. V svadobný deň by ste mal mať košeľu šitú na mieru, jedine tak si totiž môžete byť istý, že budete vyzerať perfektne. Rukávy by mali byť vždy o niečo dlhšie než rukávy saka. Vhodná je košeľa s dvojitou manžetou, ktorú môžete doplniť o manžetové gombíky, pretože pôsobia slávnostnejším a elegantnejším dojmom.

Čo sa týka farby, najlepšou voľbou je biela, ktorá podčiarkne farbu saka a nohavíc, pričom vám dodá čistý a svieži vzhľad. Navyše budete ladiť s bielymi šatami nevesty. Ak chcete, môžete dať samozrejme prednosť aj iným variantom a košeľu zladiť napríklad s nevestinými doplnkami. Vždy sa však držte skôr svetlejších odtieňov. Možné sú aj jemné prúžky.

Pokiaľ sa ženíte na jar alebo v lete, dobrou voľbou je ľahká tkanina, najlepšie 100% bavlna. Na svadbu v prírode je vhodný tiež ľan, ktorý vám dodá ležérny look, zatiaľ čo zmes bavlny a ľanu váš oblek premení na letný kúsok.

Na jesenné a zimné svadby by mala byť tkanina trochu tuhšia a teplejšia, odolná voči proti pokrčeniu.

Košeľa na svadbu
Biela košeľa na svadbu je klasikou, ktorá sa hodí ku každému obleku.

Doplnky k svadobnému obleku

Keď vyberiete ten správny a perfektne padnúci svadobný oblek pre muža, nezabudnite tiež na doplnky. Pripravili sme pre vás zoznam tých základných.

Topánky

Vaše topánky by vždy mali byť kožené, hladké a šnurovacie. Čo sa týka podrážok, pokiaľ je možné zvoľte skôr kožu než gumu. Možno sa domnievate, že v tom nie je rozdiel, ale práve vďaka tejto drobnosti budú vaše topánky pôsobiť sofistikovanejšie.

Nech už ste na svadbu zvolili žaket, frak alebo klasický oblek, pokiaľ je v tmavej farbe, mali by ste k nemu zvoliť čierne topánky. Ak túžite skôr po uvoľnenejšom vzhľade, povolené sú aj iné odtiene, od hnedej cez burgundskú až po tmavozelenú.

Kravata a opasok

Jedným zo spôsobov, ako doladiť svadobný outfit k dokonalosti, je výber správnej kravaty. Najlepšie farebné voľby sú odtiene modrej, krémovej a slonovinovej, vždy ale myslite predovšetkým na to, aby vám kravata ladila ako so zvyškom oblečenia, tak aj so štýlom svadby. Pozor tiež na správnu dĺžku, mala by zakrývať sponu opasku. Kravatu môžete nahradiť aj motýlikom – záleží na štýle svadby a zvolenom outfite.

Pokiaľ vám nohavice správne sedia, neberte si opasok. Ten totiž zbytočne kazí celkový dojem perfektne padnúceho oblečenia. V prípade, že opasok musíte mať, zlaďte ho farebne s topánkami.

Manžetové gombíky

Áno, tieto drobné pánske šperkyperfektne doladia váš svadobný outfit. Pre deň D by ste mali zvoliť dekoratívne manžetové gombíky zdobené napríklad diamantmi alebo drahokamami, a to najlepšie zlaté alebo platinové, ktoré svadobnému obleku dodajú punc luxusu. Ak si chcete dať na výbere šperkov naozaj záležať, nenechajte si ujsť náš článok o tom, ako najlepšie vyberať manžetové gombíky na svadbu.

 • Platinové manžetové gombíky s iniciálmi Syed
  Platinové manžetové gombíky s iniciálmi Syed
 • Strieborné manžetové gombíky s gravírom a diamantmi Letha
  Strieborné manžetové gombíky s gravírom a diamantmi Letha
 • Strieborné manžetové gombíky s gravírom Arnoud
  Strieborné manžetové gombíky s gravírom Arnoud
 • Zlaté manžetové gombíky s gravírom a smaragdmi Galaxy
  Zlaté manžetové gombíky s gravírom a smaragdmi Galaxy
 • Zlaté manžetové gombíky s čiernymi diamantmi Baine
  Zlaté manžetové gombíky s čiernymi diamantmi Baine
Čo sa týka ďalších doplnkov, zvoliť sa dá tiež vesta alebo traky. Obe možnosti vám pomôžu vyzerať ešte formálnejšie.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Tipy na záver

Na záver vám chceme dať niekoľko posledných tipov, čomu sa pri výbere outfitu vyvarovať a ako v obleku vyzerať ešte lepšie.

 • Podľa etikety je povinnosťou aj v letných mesiacoch nosiť pod oblekom len košeľu s dlhými rukávmi. Tú môžete odložiť a vymeniť za košeľu s krátkym rukávom až po formálnej časti svadobného dňa, teda po obrade a fotení.
 • Pokiaľ sa chcete zladiť s nevestou, môžete tak urobiť pomocou farby svojej svadobnej vesty, kravaty a vreckovky alebo kravaty a vreckovky.
 • Ženíte sa vo fraku? Potom si k nemu nikdy neberte čierneho motýlika, ten je len pre čašníkov. Zvoľte radšej bieleho.
 • Ponožky k svadobnému obleku pre mužov sú vždy vo farbe nohavíc a vysoké tak, aby vám pri akomkoľvek pohybe neboli vidieť obnažené nohy. Rozhodne by tiež mali čo najviac ladiť k topánkam.
 • Pokiaľ máte hodinky, mali by zodpovedať farbe opasku.

Veríme, že náš sprievodca vám výber svadobného obleku uľahčí a v deň D budete stáť po boku nevesty ako pravý elegán. Prajeme vám, aby obrad aj následné oslavy prebehli presne podľa vašich predstáv a aby bol každý deň manželstva prameňom spoločnej radosti a šťastia.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky