Svadba v zahraničí pod lupou

Každá svadba je výnimočná a popri narodení dieťaťa patrí k najnezabudnuteľnejším zážitkom každého páru. Dnešný otvorený svet ponúka snúbencom nespočetné možnosti, keď je možné nielen nechať sa oddať a užiť si svadbu v kostole, pod ktorý patríte. Svoje priestory a obradné siene otvárajú aj slovenské zámky a hrady, mestské radnice, verejné parky a záhrady. Niektoré páry sa nadchnú napríklad pre svadbu v lese alebo v rodnom dome. Pri starostlivom plánovaní a dostatku finančných prostriedkov je možné nechať sa oddať aj pri zoskoku padákom alebo pri lete balónom. Originálny rozmer svadobnému obradu môže ale dodať aj to, že sa bude konať v zahraničí. Nedúfajte však v spontánny obrad na malajzijskej pláži, pretože aj takáto svadba, pokiaľ má platiť aj na Slovensku a nebyť len symbolická, musí spĺňať právne predpisy dotknutých krajín.

Prečo sa vziať v zahraničí?

Hovoríte si, prečo vôbec svadbu mimo Slovenska plánovať? Veď aj svadbu v našej domovine nie je jednoduché naplánovať a zariadiť. A brať sa v zahraničí so sebou určite nesie ďalšie úskalia. Niektoré páry však túžia spečatiť svoj vzťah na mieste, kde sa spoznali, kde sa zasnúbili alebo kde prežili krásne chvíle, na ktoré s láskou spomínajú. Iní si prajú užiť obrad v súkromía intímnejšej spoločnosti, než by sa im pošťastilo doma. Snúbenci môžu byť motivovaní aj prianím užiť si svadbu v prostredí či zemepisnom pásme, ktoré vyniká príjemnými klimatickými podmienkami, originálnou kuchyňou alebo duchovne blízkymi špecifickými tradíciami. Svadbu v zahraničí často uzatvárajú aj národnostne zmiešané páry, kedy jeden z partnerov má rodinu v danej destinácii. Motivácia môže byť rôzna, podstatné však je, že do svojho checklistu nesmiete zabudnúť zahrnúť dôležité položky, pokiaľ chcete, aby vaša svadba platila aj v našich končinách.

Aká je cena svadby v zahraničí?

Pred rozhodnutím vziať sa v zahraničí nezabudnite starostlivo zvážiť, ako presne si svoj vstup do manželstva predstavujete, či sa vaše nápady pretínajú s partnerovými a koľko peňazí chcete alebo môžete na svadbu vyčleniť. Ceny v zahraničí sa totiž líšia podľa destinácie, takže neuškodí, keď si vopred napríklad prostredníctvom internetu alebo priateľov, prípadne vlastnou návštevou zvoleného miesta, urobíte predstavu o tom, koľko vás vyjde obrad, slávnostné oblečenie, svadobné obrúčky, hudba, občerstvenie, kvetinová výzdoba, prenájom miesta a pod. K pomerne významným položkám sa navyše pridá aj doprava na miesto určenia buď len pre vás, alebo aj pre pozvaných hostí, ubytovanie, poistenie a špeciálne poplatky. Vyššiu čiastku si vyhraďte aj na splnenie zákonných povinností a doloženie riadne overených a preložených dokladov, ktoré vás oprávňujú na uzavretie manželstva vo vysnívanej lokalite a vďaka čomu bude zväzok platný aj na Slovensku.

Pri platení záloh prostredníctvom bankových prevodov sa uistite, že banke zbytočne neplatíte poplatky navyše a že využívate výhodný výmenný kurz.

Koľko hostí pozvať?

Svadba v zahraničí často implikuje finančne náročnú záležitosť, preto zoznam hostí spravidla netvorí desiatky a desiatky mien. Starostlivo teda zvážte, koho pozvete. Premyslite si, či klimatické podmienky zvolenej destinácie a miestna kuchyňa vašich príbuzných a priateľov uspokojí, pretože letné počasie v Bangkoku a vyprážané tarantule na svadobnej hostine nemusia vašich starých rodičov úplne nadchnúť. Pamätajte aj na to, že pokiaľ svoju svadbu plánujete v odľahlejšej oblasti, mali by hostia doraziť na miesto o niečo skôr ako rovno na obrad, aby boli oddýchnutí a v dobrej nálade. Svoj výnimočný deň predsa túžite prežiť v slávnostnej a priateľskej atmosfére, že?

Prvý novomanželský tanec na svadbe v zahraničí
Dobre si premyslite, koho na vašu svadbu v zahraničí pozvete.
Svadobná hostina
Zvážte tiež, či miestna kuchyňa uspokojí chute vašich príbuzných a priateľov.

Prajete si nezabudnuteľnú kvetinovú výzdobu?

Zahraničné svadby ponúkajú neuveriteľné možnosti čo sa týka kvetinových aranžmánov. V exotických krajinách navyše kúpite tamojšie kvety za oveľa priaznivejšie ceny než u nás, kde sa kvety musia často komplikovane dovážať a následne uchovávať. Svadobná kytica a svadobné pierko pre ženícha a svedka sa dá uviazať aj z kvetov, o ktorých ste napríklad ešte ani nepočuli, ale ktoré vás svojou vôňou či farbami uchvátia.

Kde si zohnať svadobné šaty?

Výber svadobných šiat je delikátna záležitosť, ktorú by ste mali premyslieť dostatočne detailne a včas. Pokiaľ si ich neplánujete zháňať až na mieste, alebo sa nechcete brať v plavkách, zvážte, či pre ne kvôli ich strihu nebudete potrebovať samostatné sedadlo v dopravnom prostriedku. V lietadle si ich napríklad po dohode s personálom môžete nechať zavesiť. Šaty pre nevestu vyberajte už s myšlienkou na ich prepravu, preto sa zamerajte na nekrčivé materiály a látky, ktoré sa ľahko udržiavajú a žehlia. Niektoré svadobné salóny ponúkajú aj špeciálne prepravné boxy. Pripravte si však riešenie pre prípad, že po vybalení róby zistíte, že ste si doviezli len pokrčenú čipkovú kopu. Vyvarujete sa tak zbytočnému stresu.

Podobne sa zamyslite nad dovezením svadobných obrúčok a nevestiných šperkov do cieľovej destinácie. Pravdepodobne pôjde o hodnotnejšie kúsky a určite by ste nechceli, aby vám v prepravnom chaose zmizli.

Ženích a nevesta kráčajú po schodoch
Svadobné šaty prepravujte skutočne starostlivo, aby aj po ceste zostala čipka čipkou.
Ženích a nevesta pri západe slnka pri mori
Zamerajte sa preto na nekrčivé materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a žehlia.

Ako zariadiť, aby bola vaša svadba legálna?

Je samozrejmé, že vás pri svadbe v zahraničí čaká nielen romantika a dobrodružstvo, ale tiež celý rad administratívnych úkonov. Hoci sa detaily krajín líšia, vždy platí, že forma a pravidlá uzatvárania manželstiev (teda obrad, náležitá dokumentácia a pod.) sa riadia pravidlami a právnymi predpismi krajiny, kde sa beriete, a vaša spôsobilosť vstúpiť do zväzku manželského a podmienky jeho platnosti sa posudzujú podľa slovenského právneho poriadku.

Ak vám ide len o rituál či zážitok, vezmite sa spontánne v takom Las Vegas v jednej zo svadobných kaplniek s Elvisom do 10tich minút. Ak ale chcete, aby vaša svadba bola po návrate legálna aj na Slovensku, budete sa musieť pred obradom náležite informovať a pripraviť. Jednoduchšia úradničina vás čaká v krajinách EÚ, vo vzdialených exotických destináciách sa pripravte na komplikované zariaďovanie.

Najskôr kontaktujte matričných úradníkov vo svojej vysnívanej lokalite, ktorí vám potvrdia, aké doklady a náležitosti budete na uzavretie manželstva potrebovať podľa tamojšieho právneho poriadku. Pár užitočných informácií objavíte aj na webových stránkach zvoleného mesta alebo na ambasáde vybranej krajiny. Veľmi vám môže pomôcť aj Osobitná matrika Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorá vám potvrdí aj to, či bude vaše manželstvo následne uznané za právoplatné aj u nás. Informácie o platnosti vašeho manželstva aj mimo miesta uzavretia, vám poskytne aj ministerstvo zahraničných vecí.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Aké doklady by vám nikdy nemali chýbať?

Ak chcete vstúpiť do stavu manželského, vedzte, že vždy budete potrebovať minimálne tieto dokumenty:

 • rodné listy snúbencov,
 • potvrdenie o právnej spôsobilosti na uzavretie manželstva, ktoré vydala slovenská matrika (príp. slovenská ambasáda),
 • kópia tej strany pasu/občianskeho preukazu, na ktorej sa nachádza fotka (príp. pas/občiansky preukaz by mal platiť ešte aspoň šesť mesiacov po návrate z cudziny),
 • potvrdenie o rozvode, pokiaľ sa niektorý zo snúbencov nechystá vydať alebo oženiť prvýkrát,
 • vdovy a vdovci musia doložiť aj úmrtný list bývalého partnera, niekedy aj ich sobášny list.

Aby v zahraničí dokumenty uznali ako platné, nechajte si ich potvrdiť doložkou, ktorá preukazuje overenie podpisu a odtlačok pečiatky za účelom jej použitia v zahraničí (tzv. apostillou). Vyžiadajte si ju v predstihu na ministerstve zahraničných vecí (služba je spoplatnená, sledujte teda aktuálne informácie). Apostillu uplatníte len v krajinách, ktoré podpísali Haagsky dohovor (cca 90 štátov). V ostatných krajinách (okrem iného aj napr. v Egypte) je nutná tzv. superlegalizácia dokumentov (overenie slovenským ministerstvom zahraničných vecí a tuzemským zastupiteľským úradom krajiny, kde sa chystáte brať). Následný úradný preklad do angličtiny alebo úradného jazyka zvolenej krajiny je samozrejmosťou.

 • Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Vitta
  Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Vitta
 • Eternity prsteň s moissanitmi a plochý pánsky prsteň Rhianne
  Eternity prsteň s moissanitmi a plochý pánsky prsteň Rhianne
 • Zlatý prsteň s baguette diamantmi a pánsky plochý prsteň Rantall
  Zlatý prsteň s baguette diamantmi a pánsky plochý prsteň Rantall
 • Zlatá eternity obrúčka s diamantmi a srdiečkami a komfortný prsteň Mimmen
  Zlatá eternity obrúčka s diamantmi a srdiečkami a komfortný prsteň Mimmen
 • Dámsky vintage prsteň a pánsky komfortný svadobný prsteň Petar
  Dámsky vintage prsteň a pánsky komfortný svadobný prsteň Petar

Ako potvrdiť legálnosť svadby na Slovensku?

Sobášnemu list z cudziny nesmie chýbať apostila (spravidla ju získate od úradu v hlavnom meste), príp. superlegalizácia (k nej je oprávnené tamojšie ministerstvo zahraničných vecí a tamojší zastupiteľský úrad SR). Ak vaši svedkovia neboli z domoviny, nezabudnite si poznamenať ich osobné údaje, pretože vás o ne môže požiadať slovenská matrika.

Potvrdenie a do slovenčiny úradne preložený sobášny list spolu s originálnym sobášnym listom a všetkými potvrdeniami, rodnými listami a občianskymi preukazmi odneste na matriku v mieste bydliska. Tá ich odošle na vyššie spomínanú osobitnú matriku, ktorá vám vystaví slovenský sobášny list.

Aké zahraničné svadobné destinácie sú najpopulárnejšie?

Ak sa pre svadbu v zahraničí rozhodnete, potom si užijete veľa zábavy pri vyberaní tej správnej destinácie. Určite starostlivo zvážte finančné, logistické aj právne aspekty takejto svadby. Štáty, ktoré podpísali Haagsky dohovor (čo sú okrem iného predovšetkým štáty v Európe), pre vás nebudú takou výzvou pri zaisťovaní svadobných formalít ako mimoeurópske a skutočne exotické krajiny. Tiež náklady na svadbu sa budú výrazne líšiť, ak porovnáme Európu a napríklad tak obľúbenú Indonéziu a Oceániu.

Novomanželia na móle pri západe slnka
Svadba v zahraničí pre vás bude nezabudnuteľným zážitkom.
Panoráma visutej záhrady pri mori
Pôsobivá panoráma dodá celému obradu neobyčajný punc luxusu.

Exotické lokality

Maurícius

Ostrov Maurícius sa nachádza kúsok od východného pobrežia Afriky a láka svojím tropickým podnebím, pieskovými plážami, priezračným morom ako stvoreným na kúpanie a potápanie, a tiež romantickými panorámami a západmi slnka. Dovolenkové rezorty tu často snúbencom vychádzajú veľmi v ústrety a novomanželom ponúkajú mnoho benefitov a zliav. Každý hotel má svoje špeciálne miesto na konanie svadobných obradov a okrem populárnej pláže sa dá vziať aj v tropickej záhrade alebo altánku.

Maledivy

K najluxusnejším destináciám 100%ne patria tieto nádherné ostrovy v Indickom oceáne, ktoré pre mnoho párov predstavujú svadobný raj. Hotelové rezorty svadbám prajú, prekrásne pláže a záhrady sú na romantické svadby priam stvorené. Nezabudnite sa vopred dôkladne informovať o tom, čo je potrebné splniť na legalizáciu vašej svadby, pretože práve na Maledivách je to pomerne komplikovaný proces.

Las Vegas

Mesto hriechu a hazardu v našom zozname nesmie chýbať, pretože kto by nepoznal tamojšie kaplnky, kde vám požičajú šaty, kvety a svedkov. Behom niekoľkých minút môžete byť svoji. Vaši príbuzní a priatelia môžu za poplatok sledovať priamy prenos z vášho slávnostného dňa online z pohodlia domova. A pozor, slovenské úrady nemajú problém s uznávaním tam uzavretých manželstiev. Úprimne, koho by aspoň v hĺbke duše nelákala svadba v Las Vegas?

Tahiti

Ostrov Tahiti si snúbencov získava romantickými obradmi, kedy ženícha prezlečeného za polynézskeho bojovníka a nevestu ako princeznú oddáva kmeňový náčelník po tom, čo na vybrané miesto ozdobené kvetmi a vencami priplávajú na loďke. Aby bol obrad právne uznateľný, musíte ho uzavrieť aj na úrade, a to po minimálne mesačnom pobyte v Polynézii.

Havaj

Aloha! Vyberte si akýkoľvek z havajských ostrovov a vedzte, že máte o nezabudnuteľný zážitok postarané. Úchvatné pláže, tradičné kvetinové vence a sopečné pohoria predstavujú pôsobivú panorámu pre vašu svadbu. Fantastická krajina slovenským svadbám praje, pretože ich uznanie je na Slovensku jednoduché.

 • Eternity obrúčka s diamantmi a komfortný prsteň Teppo
  Eternity obrúčka s diamantmi a komfortný prsteň Teppo
 • Zlatý eternity prsteň s diamantmi Lona
  Zlatý eternity prsteň s diamantmi Lona
 • Svadobné obrúčky s eternity dámskym a komfortným pánskym prsteňom Aidyan
  Svadobné obrúčky s eternity dámskym a komfortným pánskym prsteňom Aidyan
 • Zlatý eternity prsteň s baguette diamantmi Rantall
  Zlatý eternity prsteň s baguette diamantmi Rantall
 • Elegantná diamantová obrúčka z bieleho zlata Kalama
  Elegantná diamantová obrúčka z bieleho zlata Kalama

Európske lokality

Grécke ostrovy

Zakynthos, Rhodos, Lefkada, Thassos, Kréta alebo Santorini nie sú Slovákom neznáme. Obľúbené dovolenkové ostrovy však ponúkajú aj prekrásne prostredie pre vašu svadbu. Prímorské letoviská a nekonečné pieskové pláže vyzývajú na uzatváranie manželstiev. Lokalita je ľahko dostupná, preto vstup do manželstva môžete osláviť so všetkými vašimi najbližšími. Na dokonalé miesta na svadbu proste narazíte na každom z gréckych ostrovčekov.

Chorvátsko

Krajina na pobreží Jadranského mora ponúka slnko, hory, kamenisté pláže, starobylé mestečká, väčšie aj menšie ostrovčeky a snúbenci si zamilovali svadby pri mori s vôňou píniových hájov. Len pár hodín jazdy autom leží Chorvátsko, ktoré je plné života, malebnosti a luxusu. Vaši blízki môžu ľahko spojiť oslavu vášho manželstva s príjemnou dovolenkou v dostupnej oblasti.

Taliansko

Taliansko je preplnené dokonalými lokalitami, v ktorých sa dá povedať si nezabudnuteľné áno. Začať sa dá na severe v Benátkach, pokračovať cez kúzelné jazero Como alebo Lago di Garda, renesančnú Florenciu a antický Rím, až po vášnivý južný Neapol či slnkom zaliatu Sicíliu.

Škótsko

Drsná romantika škótskej Vysočiny, členité pobrežie, mohutné hrady a legendami opradené jazerá doslova vyzývajú na vstup do manželstva. V Škótsku sa dá uzavrieť manželstvo v podstate kdekoľvek budete chcieť, stačí si len vybrať. Na svoje si prídu nielen milovníci histórie.

Paríž

Jedno z najromantickejších miest láka snúbencov secesnými zámkami aj modernými hotelmi, ktoré predstavujú dokonalé kulisy pre vašu svadbu. Tisíce perfektných miest, ktoré voľbu toho správneho môžu sťažiť, ale obrad v Paríži nikdy nebudete ľutovať. Navyše rovnako ako v ostatných európskych destináciách nebudete čeliť komplikáciám pri uznávaní legitimity zväzku na Slovensku. Viva la France!

Novomanželský bozk na morskom pobreží
Prímorské letoviská priam vyzývajú na uzavretie manželstva.
Svadobná hostina v prímorskom letovisku
Navyše môžete vy aj vaši blízki spojiť svadobnú oslavu s príjemnou dovolenkou.

Máme sa vziať v zahraničí? Alebo radšej nie?

Výhody

 • Netradičný a tak trošku exotický obrad, ktorý sa vymyká slovenskej tradícii. Je možné si dovoliť aj veci, ktoré by sa doma nedali.
 • Všetci si odnesú nezabudnuteľný zážitok, nebude to len ďalšia obdobná svadba v poradí.
 • Môžete si vybrať lokalitu, kde sa dá spoľahnúť na slnečné a príjemné počasie, užiť si lokálne jedlo a hudbu.
 • Hostia sa spravidla zdržia dlhšie než len pár hodín, preto majú rodiny viac času a priestoru sa zblížiť.
 • V zahraničí sa konajú skôr malé svadby, takže ich atmosféra býva komornejšia, intímnejšia a uvoľnenejšia.
 • Novomanželia sa môžu pochváliť nádhernými a exotickými fotografiami.
 • Snúbenci si oveľa častejšie než pri tuzemských svadbách najímajú svadobných koordinátorov, ktorí im celý proces plánovania a objednávania výrazne uľahčia a ktorí si vezmú na starosti aj harmonogram svadobného dňa.
 • Existujú aj svadobné agentúry, ktoré ponúkajú uzatváranie manželstiev vo forme hotového balíčka. Stačí si len vybrať a nechať sa na vybranom mieste svadby oddať.
 • Svadba sa dá rovno spojiť so svadobnou cestou. Stačí vo vybranej lokalite rezervovať ubytovanie na dlhší čas.

Nevýhody

 • Niektorí hostia, ktorých by ste na svadbe radi mali, sa nebudú môcť z rôznych dôvodov zúčastniť (vzdialenosť, časová a finančná náročnosť a pod.).
 • Nepozvaní príbuzní a priatelia môžu byť sklamaní, že sa vašej svadby nezúčastnia, hoci pri svadbe na Slovensku by pozvaní boli.
 • Logistická náročnosť. Musíte starostlivo premyslieť, ako na miesto konania dostanete všetky propriety, alebo ich objednáte až na mieste konania. Pokiaľ nemôžete na všetko osobne dohliadnuť, nemusí sa nakoniec skutočnosť vo všetkom zhodovať s vašimi predstavami.
 • Čaká vás viacero vyšších výdavkov. Medzi tie pomerne nečakané a nepríjemné patria napríklad bankové poplatky za platby v cudzej mene alebo za všetky potvrdenia na legalizáciu manželstva.
 • Všetky služby spravidla rezervujte na internete len na základe odporúčania ďalších ľudí s podobnou skúsenosťou. Nikdy neviete, aké veľké riziko podstupujete a či vás niekto z dodávateľov „neobabre“.
Svadobný obrad na pobreží mora
Svadba za hranicami ponúka jedinečnú atmosféru, treba ju ale dôkladne naplánovať.
Malebné zákutia v prímorskom letovisku
Dá sa vybrať taká lokalita, kde sa na slnečné a teplé počasie môžete spoľahnúť.

Pár tipov na záver

 • Nepozývajte „pre istotu“ viac ľudí, než pre koľko svadbu plánujete. Áno, môže sa stať, že niekto z pozvaných odmietne, ale je oveľa ľahšie vyrovnať sa s nižším počtom hostí než s vyšším.
 • Vedzte, že svadbu vám môžu odsvedčiť zahraniční priatelia či úplne cudzí ľudia. V Las vegas si napríklad svedkov môžete prenajať. Nezabudnite si však poznamenať ich osobné údaje (najlepšie fotokópia ich dokladov totožnosti), pretože slovenská matrika bude tieto údaje potrebovať na potvrdenie legitimity vášho manželstva.
 • Zistite si s dostatočným predstihom právne náležitosti. Určite sa nechcete na poslednú chvíľu vyrovnávať s nepríjemnými prekvapeniami.
 • Pripravte sa na to, že sa zvyklosti vo vami vybranej lokalite môžu líšiť od tých, na ktoré ste vy a vaši hostia zvyknutí.
 • Dopravte sa na miesto konania svadby skôr než ostatní hostia, aby ste mohli všetko v rámci možností skontrolovať a pripraviť sa na vítanie svadobčanov.
 • Poskytnite účastníkom všetky informácie, ktoré môžu potrebovať na bezproblémové dopravenie sa na miesto svadby. Vytvorte zoznam otázok a odpovedí, ktorý pozvaným rozošlete, príp. ho zverejníte na svojej svadobnej webovej stránke. Vyvarujete sa zodpovedaniu tých istých otázok stále dokola.
 • Všetko si rezervujte dostatočne vopred. Niektoré obľúbené letoviská a destinácie môžu byť obsadené aj na rok a pol dopredu.
 • Poistite sa. Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť. Poistite aj svadobné obrúčky a ďalšie hodnotné šperky, ktoré si vezmete so sebou. Chaos na letisku a cestách je takmer pravidlom.
 • Hoci plánujete prijať manželovo priezvisko, rezervujte si letenky na svoje dievčenské meno. Doklady vám totiž na úrade vymenia až po návrate domov a preukázaní sa sobášnym listom.
 • Počítajte pri zostavovaní rozpočtu s nejakými peniazmi navyše. Nikdy neviete, či nebudete musieť platiť za batožinu navyše a pod.
 • Dohodnite sa s pozvanými hosťami na tom, že vám svadobné dary dajú až po návrate domov. Inak by sa vám mohlo ľahko stať, že by ste mali na spiatočnej ceste batožinu navyše.

Uvažujete o svadbe v zahraničí? Potom dúfame, že vám náš článok pomohol vytvoriť si základnú predstavu o tom, aké úskalia vás môžu pri plánovaní čakať. Užite si svoj veľký deň, či už v slovenských horách a hájoch, alebo na exotickej pláži pri azúrovo modrom mori.

Autor fotografií použitých v článku: svadobný fotograf Tomáš Dolejší

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky