Tajná svadba pod lupou

Ak ste otvorili tento článok, pravdepodobne vás predstava typickej veľkej svadby príliš neláka. Všetok ten stres okolo príprav a množstvo ľudí vám naháňajú hrôzu alebo v tom sú osobné dôvody a verejná svadba je skrátka tabu. Zrejme teda koketujete s myšlienkou, že si svoje ÁNO s drahou polovičkou poviete niekde ďaleko od toho všetkého. Čo tento variant svadby zahŕňa?

Čo páry k tajnej svadbe vedie?

Zatiaľ čo niektorí nad týmto nápadom krútia neveriaco hlavou, dôvodov, prečo si niektoré dvojice vyberú túto možnosť, môže byť niekoľko.

Peniaze

Čo si budeme hovoriť, každá „sranda“ niečo stojí. A pretože typická svadba je obvykle zábavou tak pre 100 ľudí, stojí slušný balík peňazí. Aj keď zvolíte variant „urob si sám“, vaše prasiatko s úsporami pravdepodobne dosť pochudne. Oproti tomu malá svadba, ktorej aktérmi sú dohromady štyria účastníci – teda novomanželia a svedkovia, je pomerne finančne nenáročná.

Vzťahy v rodine

Maminka nemôže sedieť vedľa rozvedeného ocka s jeho novou priateľkou, strýčko vtipkár by mohol uraziť tetu z tretieho kolena a sesternica sa nebaví so svojou sestrou, pretože... vlastne nikto nevie prečo. Aj keď máte všetkých týchto rodinných príslušníkov radi, ich prítomnosť na jednom mieste by mohla skončiť podobne ako jedna letná filmová komédia. Svadba je dňom, ktorý má patriť predovšetkým novomanželom. Tí by si ho mali náležite užiť a v dobrom naň aj po rokoch spomínať. Prečo teda riskovať, že ho rodinné spory zbytočne pokazia?

Snúbenci introverti

Svadba znamená, že ste celý deň stredobodom pozornosti. Stále sa s vami niekto rozpráva, prípadne sa vy musíte prihovárať k svojim hosťom. Nie je sa kam schovať a neustále sa na vás upiera niekoľko párov očí. Vy pritom máte radi svoj pokoj a súkromie a už aj rodinné oslavy absolvujete so sebazaprením. V tom prípade je pre vás tajná svadba skvelé východisko!

Novomanželia
Malebná príroda a maximálne súkromie - dokonalá kombinácia pre vaše „áno“
Nevesta a ženích
Svadobný deň by mal patriť novomanželom, nezdráhajte sa ho preto prežiť len vo dvojici

Svadba = formalita

So svojím partnerom alebo partnerkou tvoríte pár už nejaký ten piatok, všetko vám klape a ani jeden nepociťujete potrebu dosiahnutia nejakej pomyselnej vyššej méty. Obaja zastávate názor, že svadba je len o úradnom schválení vášho spolunažívania a nevidíte najmenší dôvod, prečo okolo toho robiť divadlo. Skrátka si odbehnete na úrad, prípadne si s drahou polovičkou dáte vynikajúci obed a hotovo.

Spontánny pár

Ste dvojica, ktorá by svojou energiu mohla dobíjať celé sídlisko. Vaše nápady sú občas riskantné, bláznivé a pre niektorých nepochopiteľné. Žijete spolu pre prítomný okamih a žiadnu myšlienku neváhate zrealizovať. Je dosť možné, že vám jedného dňa proste napadne, že sa hneď teraz vezmete a tak sa aj stane. Až o tom budete neskôr rozprávať, možno si budú ostatní v kútiku duše priať, aby občas boli aj oni sami takto nespútaní.

Svadba v zahraničí

Vysnívaná zahraničná dovolenka má pre každého trochu iný význam. Niektorí si pod tým predstavia all inclusive pobyt pri mori, iní pohľad z vrcholu hory do údolia. Spoločným znakom je však spriaznená duša bok po boku, ktorá tento pobyt povyšuje na najlepšiu dovolenku v živote. Kombinácia prostredia, milovanej osoby a bezstarostných dní je skvelým predpokladom na spečatenie vzájomnej lásky.

Svadba na neobvyklých miestach

Existujú miesta, ktoré majú neuveriteľnú atmosféru, niekedy až dych vyrážajúcu. Možno práve preto ste si ich spoločne s partnerom alebo partnerkou zamilovali. A je vaším snom práve tu posvätiť svoj vzťah. Lenže dostať sem niekoľko desiatok svadobných hostí je nemožné. Takže čo už, tento deň bude len váš, svedkov a oddávajúceho.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Je tajná svadba dobrý nápad?

Za usporiadanie tajnej svadby hovoria pomerne jasné racionálne fakty. Oproti tomu však stoja silné negatíva, útočiace na emócie vás aj vašich blízkych. Ak sa neradíte medzi spontánne páry, ktoré by sa hnali do svadby bez ďalšieho premýšľania, urobte si zoznam všetkých možných pre a proti a starostlivo ich zvážte. Najdôležitejšie však je, aby s nápadom na utajenú svadbu boli v pohode obaja snúbenci. Až potom sa zamýšľajte, aký štýl svadby by sa vám páčil.

Plusy

Obrovským plusom, ktorý hovorí za tento typ svadby sú financie. Menšie svadby sú totiž menej nákladné. Odpadáva hlavne najdrahšia položka – svadobná hostina. Ďalej taktiež výdaje spojené s prenájmom priestorov, hudby, výzdobou, ubytovaním hostí. Pravdepodobne aj outfity na tajnej svadbe nebudú až tak okázalé a budú stáť menej. Toto pozitívum je však relevantné. Ak je totiž vaším snom napríklad svadba v zahraničí, treba počítať s nákladmi na cestovanie a ubytovanie, plus poplatky za svadobný obrad.

Plánovanie tajnej svadby šetrí vaše nervy i čas. Veľká udalosť predsa len vyžaduje detailné plánovanie, ktoré je pomerne dosť časovo náročné. Navyše sa väčšinou nezaobíde bez hádok, kompromisov a stresu.

Svadba je ideálnym dôvodom na to, aby sa stretli všetci členovia rodiny a aj stratení kamaráti. No veľa novomanželov krátko po svadbe priznáva, že aj keď bolo toto stretnutie úplne super, priali by si ho celé zažiť znovu. A to hlavne z dôvodu, že kvôli neustálemu pobiehaniu medzi hosťami nemali čas sami na seba. Ak je teda pre vás dôležitý intenzívny zážitok, zdá sa, že tajná svadba je ideálnou voľbou.

Mínusy

Aj keď je svadba dňom hlavne pre novomanželov, nárokujú si naň rovnako aj rodičia (niekedy aj zvyšok rodiny). Nemajte im to za zlé, je to pre nich veľká udalosť, keď ich dieťa definitívne vylieta z hniezda a pomyselne prestrihuje pupočnú šnúru. Mamičky sa tešia, až sa budú môcť podieľať na výbere svadobných šiat, ockovia sa nemôžu dočkať, až sa pochvália so svojím pálenkovým archívom. Pohľad na „deti“ pred oltárom je pre nich akýmsi zadosťučinením po celoživotnej starostlivosti. Predstava, že by oň mali prísť, je pre niektorých rodičov a členov rodiny veľmi bolestná a môže so sebou priniesť obrovské sklamanie. Je potrebné počítať s tým, že pokiaľ s vami vaša rodina nezdieľa nadšenie zo súkromnej svadby, pravdepodobne sa budete niekoľko nasledujúcich mesiacov stretávať s prejavmi ich rozčarovania.

Svadba zbližuje. Je to veľa ráz jediná príležitosť, kedy sa môžu spolu stretnúť obe rodiny, a to aj ich vzdialenejší členovia, ktorí by sa možno inak ani nevideli. Väčšinou si na ňu spravia čas aj vaši kamaráti, ktorí žijú v zahraničí alebo takí, s ktorými sa až tak často nenavštevujete.

No a potom sú tu spoločné zážitky a vtipné historky z hostiny. Vec, ktorá po rokoch spája a baví všetkých svadobných účastníkov. Zvážte, či vám nevadí prísť o nich.

Svadba v prírode
Prežijete svoj veľký deň iba so svojou drahou polovičkou...
Svadobná oslava
...alebo k nemu prizvete aj svojich najbližších?

Miesta, ktoré tajným svadbám prajú

Jednou z možností, je samozrejme, svadba na úrade. Nefandíte tomuto typu svadby? Nevadí, máme pre vás trochu inšpirácie aj pre mimo radničné priestory. A hoci v ten slávny deň nebudete mať okolo seba desiatky pozorovateľov a potenciálnych kritikov, neznamená to, že si to nemôžete spraviť pekné sami pre seba. Existujú miesta na svadbu, ktoré sú okúzľujúce také, aké sú a nepotrebujú žiadnu ďalšiu výzdobu.

Príroda

To je asi bez debát. Nech už ide o drsný sever alebo horúcu južanskú exotiku, každý kút Zeme má niečo do seba. Svadbu na piesočnej pláži si dokáže predstaviť asi každý, ale viete, ako by vám to svedčalo napríklad na írskej pláni? A čo tak zimná svadba v severských krajinách? Tam o sneh určite nebude núdza. Alebo ste skôr patrioti a vaším obľúbeným miestom v prírode je ovocný sad za mestom? Aj tam bude určite krásne. Ak ste s partnerom/partnerkou športovo založení, skúste si po svoje ÁNO dôjsť až na vrchol hory. Alebo to môžete vziať opačným smerom a vašou obradnou sieňou sa môže stať jaskyňa. Len si to predstavte – absolútne ticho a pokoj, všade naokolo sviečky. To je romantika...

Mesto

Máme pár tipov aj pre tých, ktorí pred prírodou uprednostňujú urbanizmus. Patrioti môžu využiť rodinné penzióny charakteristické svojou milou a domácou atmosférou. Výhodou je, že sa častokrát nachádzajú na naozaj zaujímavých miestach našej zeme. Prípadne sa vo svojom okolí porozhliadnite po malej kaplnke, aby ste sa vo veľkom kostole necítili osamotene. A ak vás láka vôňa diaľok, čo môže byť romantickejšie než svadba v Paríži či Ríme, mestách zamilovaných? Za veľkou mlákou potom snúbencov priťahuje svojimi neónmi Las Vegas.

Čo zariadiť pred svadbou?

Nespornou výhodou tajnej svadby je, že zariaďovať toho veľa netreba. Úplne bez práce to ale nebude. Žiadna svadba sa totiž nezaobíde bez oddávajúceho. Nech už sa plánujete vziať doma alebo v zahraničí, je potrebné nájsť človeka, ktorý má túto právomoc, má v deň D voľný termín a navyše je ochotný spolupodieľať sa na vašom bláznivom nápade. Ak sa napríklad rozhodnete pre svadbu na vrchole hôr, asi do toho nezapojíte človeka, ktorý má strach z výšok.

Platnosť svadby tiež zaručuje prítomnosť svedkov. Tejto roly sa môžu zhostiť kamaráti, o ktorých viete, že u nich vaše tajomstvo zostane v bezpečí potrebnú dobu. Zväzok vám však dosvedčia aj úradníci miestneho úradu.

Ak sa rozhodnete pre uzatvorenie zväzku v cudzine, nezabudnite si so sebou do kufra pribaliť všetky potrebné dokumenty – rodné listy, potvrdenia o právnej spôsobilosti k uzatvoreniu sobáša, kópie pasov a prípadne aj potvrdenie o rozvode či u vdovcov úmrtný list bývalého partnera.

Ďalšou, no už oveľa príjemnejšou povinnosťou je výber svadobných obrúčok a svadobných outfitov. Práve svadobný odev môže byť tak trošku oriešok, pretože je potrebné prispôsobiť ho nielen typu svadby, ale takisto veľkosti cestovného kufra, ak teda zvažujete spečatenie vašej lásky v cudzine. V takom prípade sa ale môžete skúsiť informovať aj o možnosti požičania šiat priamo v mieste vášho pobytu.

Svadobné obrúčky
Svadobné obrúčky sú neoddeliteľnou súčasťou každého svadobného dňa
Posvadobná oslava
Ak sa rozhodnete pre tajnú akciu, popremýšľajte o dodatočnej oslave

Každý významný životný krok sa hodí osláviť. Nech už sa s drahou polovičkou vezmete akokoľvek a kdekoľvek, nájdite si v okolí príjemnú reštauráciu a rezervujte si tam miesto. A keď do svojho tajného plánu zasvätíte aj svedkov – kamarátov, oslávte to aj s nimi.

Okrem svadobných obrúčok na ruke vám budú váš veľký deň doživotne pripomínať i fotografie. Môžete, samozrejme, zveriť túto úlohu profesionálovi. Alebo – ak ste technicky zdatný typ a úprava fotografií vám nerobí problém – môžete do role fotografov pamiatkových obrázkov zapojiť náhodných okoloidúcich. Môže z toho vzniknúť zaujímavá fotodokumentácia. Ak sa budete brať v zahraničí, je potrebné rovnako ako v prípade oddávajúceho nájsť takého fotografa, ktorý je ochotný s vami odcestovať a nebojí sa prípadných výziev. Svadby v cudzine organizujú aj špeciálne agentúry, ktoré vám môžu odporučiť niekoho miestneho. V takom prípade chcite vidieť dopredu jeho prácu, nech nie ste z výsledku sklamaní.

Čo zariadiť po svadbe?

Doteraz ste všetko držali pod pokrievkou, ale teraz je správny čas na to, dať svetu vedieť, že ste do toho „praštili“. Vyberte originálne oznámenie a rozošlite ho všetkým, ktorým túto radostnú novinu chcete oznámiť. A keď pri tom vaši najbližší nemohli byť, zvážte, či nespraviť posvadobnú oslavu.

Práve ste sa vrátili z cudziny ako novomanželia? Až si vybalíte kufre, je potrebné zariadiť ešte pár posvadobných formalít – legalizovať váš sobáš aj v Slovenskej republike. To znamená odniesť na matriku sobášne listy (originál a aj jeho preklad), rodné listy a občianske preukazy. Až potom vám bude vystavený slovenský sobášny list a môžete žiť šťastne až do smrti.

Dočítali ste sa až sem a nápad na tajnú svadbu vás stále drží? Výborne, tak smelo do toho! Nezabudnite si tento intímny okamih užiť a náležite vychutnať. A keď sa vás potom bude niekto snažiť presvedčiť, že to nebola najlepšia voľba, pretože ste prišli o mnoho iných zážitkov, nič si z toho nerobte. Určite ste sa rozhodli správne a váš svadobný deň bol ten najlepší.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky