Svadba v zime a jej možnosti

Väčšina neviest túži po svadbe vo vlažných jarných mesiacoch alebo si praje uzavrieť manželstvo počas dlhých letných dní, kedy sa dá využiť krásne slnečné počasie a rozkvitnutá príroda. Lenže, niektoré ženy alebo dievčatá môže lákať svadba v zime, pretože vidia jej kúzelný potenciál a nedokážu odolať praskajúcim plameňom v kozube či predstave našuchorenej snehovej periny. Skoré stmievanie navyše umožňuje rozsvietenie veľkého množstva sviečok a podtrhnutie jedinečnej svadobnej atmosféry. Mnohí tvrdia, že zima je najkrajšou časťou roka, a pokiaľ s týmto výrokom súhlasíte, potom verte, že vás netradičná svadba v tomto ročnom období okúzli. Než sa však rozhodnete vziať sa v zime, pozrite sa na pár tipov a úskalí, na ktoré môžete počas plánovania naraziť.

 • Elegantné diamantové náušnice Restia
  Elegantné diamantové náušnice Restia
 • Náušnice s výberom karátovej váhy lab-grown diamantov Domul
  Náušnice s výberom karátovej váhy lab-grown diamantov Domul
 • Diamantový vykrojený prsteň Livie
  Diamantový vykrojený prsteň Livie
 • Princeznin zlatý prsteň s diamantmi Alketas
  Princeznin zlatý prsteň s diamantmi Alketas
 • Netradičné perlové náušnice zo zlata Annet
  Netradičné perlové náušnice zo zlata Annet

Kúzlo sobáša v zime

Aj keď svadby ešte stále vnímame skôr ako záležitosť jarných a letných mesiacov, uzavretie manželstva mimo sezónu si pomaly volí viac a viac snúbencov. A prečo nie? Špecifická atmosféra zasneženej krajiny, keď zo striech visí elegantný čipkový cencúľ, relatívna dostupnosť poskytovateľov služieb a príležitosť prenajať si vytúžené miesto za lepšiu cenu – to všetko robí zimné mesiace ideálnym časom na svadbu. A aj napriek tomu, že chlad za oknami zvádza skôr k túleniu na gauči s horúcim čajom, uvidíte, že aj vaša rodina a priatelia sa pre svadbu v tomto období nadchnú.

Svadba v zime
Svadobné priestory v ľadových odtieňoch predstavujú dokonalú zimnú romantiku.

Plusy a mínusy zimných svadieb

Usporiadanie svadby v zime so sebou nesie celý rad jedinečných výhod a možností, ktoré iné obdobia ponúknuť nemôžu.

 • Bezkonkurenčné ceny: Obchodníci ponúkajú nižšie ceny, pretože ich najímate mimo hlavnej sezóny.
 • Voľnejšie termíny: Máte väčšiu šancu získať inak vyťaženého fotografa alebo koordinátorku a rezervovať si svoje vysnívané miesto.
 • Originálna dekorácia: Len si pomyslite na tie nežné a útulné prvky zimnej výzdoby! Kožušiny, trblietavé kovové flitre, sezónna kvetinová výzdoba a girlandy, predstavujú jedinečnú voľbu pri dekorovaní.
 • Viac voľného času: Hostia môžu byť ochotnejší cestovať na miesto konania svadby alebo vám pomôžu s organizáciou. V zime totiž všetci mávajú program voľnejší.
 • Zľavy na tropické medové týždne: Cestovanie do exotických oblastí mimo hlavnej sezóny sa väčšinou nesie v znamení zliav.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Aj keď by sa mohlo zdať, že usporiadanie svadobnej hostiny v zimnom období je trefou do čierneho, priblížime si aj prípadné nevýhody.

 • Poveternostné podmienky: Nepredvídateľnosť počasia môže narušiť aj tie najdokonalejšie plány. Namiesto nádhernej a romantickej zasneženej krajiny hrozí aj mrazivá zem bez belostnej prikrývky alebo dokonca blato.
 • Dopravný kolaps: Hostia, ktorí prichádzajú zďaleka, sa nemusia vyhnúť problémom s dopravou. Namrznuté vozovky prípadne chladom ovplyvnené koľaje spôsobujú nečakané meškania a narušujú harmonogram.
 • Krátke dni: Nezabúdajte, že v zimných mesiacoch zapadá slnko skôr a stmieva sa už medzi štvrtou a piatou hodinou popoludní.
Svadba v zime
Svadba v zime so sebou nesie pár úskalí, jej výhody sú však nenahraditeľné.

Dokonalý outfit na svadbu v zime

Svadba v zime umožňuje pri výbere oblečenia využitie prvkov, ktorým je potrebné sa v lete vyhnúť. Vrstvené a zdobené šaty, lesklé ozdoby, sýte farby a hrejivé doplnky otvárajú dvere fantázii a splneniu mnohých dievčenských snov o rozprávkovej svadbe.

Nevesta

Obchody pre nevesty ponúkajú veľký výber svadobných rób bez ramienok alebo rukávov. Asi tušíte, že do chladného zimného počasia nie sú podobné modely tým pravým orechovým, predovšetkým ak túžite po fotografiách vonku alebo vás čaká pár krokov zamrznutou krajinou. Vybrať ideálne zimné svadobné šaty teda nemusí byť vždy ľahké, no je možné sa zamerať na honosné modely, v ktorých by sa nevesta v lete doslova upiekla. Je vhodné myslieť aj na také detaily, ako sú teplé pančuchy a poriadna obuv.

Nevesty by sa mali porozhliadnuť nielen po šatách s dlhými rukávmi, ale ak si prajú odhalenejšiu róbu, tak aj po šáloch, bolérkach, pelerínkach, svadobných kožuchoch alebo kabátoch. Len si predstavte dievčinu v belostných šatách s veľkým červeným šálom, ktorá kráča v ústrety ženíchovi, ktorému sa v gombíkovej dierke saka skvie rovnako sfarbený kvetinový aranžmán. Chladivé a monotónne biele zimné dni si navyše zaslúžia výrazné farebné doplnky a iskru.

Svadba v zime
Nevesta by mala svoje šaty prispôsobiť miestu konania.
Tip: Skúste podľahnúť elegancii starého Hollywoodu a zaobstarajte si dlhé biele hodvábne šaty doplnené bielou kožušinkou alebo šálom z umelého kožúška. Dokonalými doplnkami sú svadobné šperky s kameňmi, ktoré evokujú ľad: diamanty, akvamaríny prípadne biele topásy.

Ženích

Ženísi by sa nemali nechať pomýliť myšlienku, že je oblek ako oblek. Zimné počasie si žiada odev z pevnejšieho a silnejšieho materiálu, napr. z vlnenej zmesi. Taký tvíd je mimo iné hrejivejší a pôsobí už na pohľad slávnostne. Zaujímavé ozvláštnenie predstavuje aj zamatové sako alebo vrstvenie. Obleková vesta vonku zahreje pričom vo vnútri môžete dať sako pokojne dole a zostať len v košeli a veste bez toho, aby došlo k faux pas.

Svadobný oblek
V chladných mesiacoch sa nebojte vrstvenia a svadobný oblek doplňte napríklad vestou.

Svadobní hostia

Svedok aj svedkyňa určite zvolia elegantný oblek a šaty, a to aj napriek tomu, že sa svadba organizuje v chladnom počasí. Pre rozumnú voľbu oblečenia na svadbu v zime sú modely evokujúce dlhými rukávmi, taktiež elegantné svetríky a saká. Rovnako ako ostatní svadobčania, aj oni sa vybavia šálmi a kabátmi, ktoré ich zahrejú pri pobyte vonku. V prípade, že sa budú hostia presúvať z miesta na miesto peši, nemali by zabudnúť ani na vhodnú obuv. Elegantné lodičky a lakovky je vždy možné prezuť v šatni hotela alebo reštaurácie.

Kde usporiadať svadbu v zime

Pretože sa zima nepovažuje za hlavnú svadobnú sezónu, je možné si vysnívané miesto zarezervovať s menším predstihom než v jari a v lete, kedy sú niektoré lokality obsadené až na dva roky dopredu. Pýtate sa, kde mať svadbu v zime? Skúste zvážiť statok prípadne farmu na vidieku, hotel alebo blízky zámok. Obľúbené bývajú zimné svadby na horách, kde sa dá očakávať romanticky zasnežená krajina. Možnosti ponúkajú nielen zjazdovky, ale aj horské chaty. K cirkevnému obradu potom lákajú kostoly, ale pozor na to, aby vám v niektorom z nich svadobčania nezmrzli. Vždy preskúmajte možnosti kúrenia alebo ohrievačov.

Malým svadbám pristane komorné prostredie a priestory s kozubom. Väčšie slávnosti si zaslúžia vyzdobené sály, ktoré dokážu vzbudiť pocit intimity zapálením stoviek sviečok. Vyberajte skôr miestnosti bez panoramatických okien, pretože pôsobia útulnejšie, lepšie sa vytopia a v prípade, že v svadobný deň bude chýbať snehová nádielka, nepokazí výhľad von slávnostnú atmosféru.

Svasba v zime
Útulné priestory s tematickou výzdobou sú pre menšie svadby v zime ako stvorené.

Ak sa bude svadba konať v niektorej z obľúbených obradných siení prípadne kostolov, je možné využiť tamojšiu sezónnu výzdobu, a tak ušetriť. Nezabudnite sa ďalej uistiť, že zvolené miesto je dostupné aj v horšom počasí, prípadne premyslite záložný plán, ako na svadbu dopraviť hostí.

Tip: Svoje kúzlo má v prípade svadby na snehu výmena tradičných automobilov za sane ťahané koňmi.

Svadba v zime a jej nevyhnutnosti

Plánovanie svadby znamená náročnú úlohu, a to v každom ročnom období. Snúbenci si najímajú na pomoc koordinátorky alebo spolupracujú s priateľmi a rodinou, aby zvládli všetko zorganizovať a nezabudli na žiadnu dôležitú položku v zozname. Svadba v zime so sebou nesie veľa špecifických možností, ktoré môžete pri jej organizácii a plánovaní využiť.

Pozvánky

V priebehu výberu alebo navrhovania pozvánok nezabudnite využiť typické zimné motívy, ako sú snehové vločky, stromčeky, cencúle a pod. Rovnako vykročíte z davu, ak sa zameriate na sýte zimné farby a trblietky.

V podobnom duchu potom zachovajte aj program dňa a menovky, ktoré hosťom pomôžu nájsť ich miesto pri svadobnej tabuli. Ozdobený zasadací poriadok je možné umiestniť aj pri vstupe do sály.

Farby a téma

K zimnej klasike patrí biela a modrá, svadbám však pristanú aj vianočné odtiene striebornej, zlatej, červenej, bordó, perlovej, bledomodrej, staroružovej, purpurovej, sýto ružovej a oranžovej. Výrazné svadobné farby ozvláštnia tradičnú bielu a dodajú výzdobe iskru.

Svadba v zime
Modro-biela farebná kombinácia je zimnou klasikou.

K veľkým otázkam pri plánovaní hostiny patrí aj jej téma. Verte, že zima je už témou sama o sebe. Zamerajte sa preto na obľúbené motívy vločiek, sviečok, saní a zasneženej krajiny. Stačí mrknúť na internet a nechať sa zavaliť inšpiráciou.

Tip: Vianočné svadby nepatria k tradičným, no napriek tomu vynikajú špecifickou atmosférou. Ak teda milujete Vianoce, prečo sa v období týchto sviatkov nezobrať? Nebudete musieť komplikovane vymýšľať tému, farby, výzdobu a občerstvenie, stačí sa inšpirovať klasikou najobľúbenejších dní v roku.

Výzdoba

Zimná výzdoba býva formálnejšia, pretože hostina sa kvôli počasiu spravidla odohráva vo vnútri. Zamerať sa dá na chladnejšiu atmosféru (strieborné svietniky, krištálové lustre, splývajúce závesy v studených odtieňoch, jedľové vetvičky, fúkané sklenené banky, snehové vločky, atď.) alebo hrejivú (kozub, tmavé a sýte odtiene červenej a zelenej, sviečky, lampáše, drevené doplnky, vôňa škorice a pečených jabĺk). Významnú rolu zohravajú svetielka, sviečky a trblietky.

Využite tiež to, čo nám ponúka zimná príroda: červené bobule, vetvy ihličnanov, šišky či venčeky z rôznych vždyzelených kríkov.

Svadobná výzdoba na zimné svadbe
Nevyhnutnou súčasťou zimnej svadobnej výzdoby sú sviečky, ktoré dodajú na romantike

Svadobná kytica

V súčasnej dobe je mnoho kvetov dostupných po celý rok, pri zimnej svadbe však skúste niečo nové a zaujímavé. Ku klasickým gerberám, ľaliám, kalám a papradiam budú skvelo sedieť aj typické zimné prvky.

 • Strieborné bobule brunie krásne doladia zimnú svadobnú kyticu.
 • Vetvičky medvedice pôsobia rustikálne a originálne, hlavne ak sú postriebrené.
 • Borovicové šišky tiež majú svoje kúzlo a dokonale doladia zimnú tematiku.
 • Bobule ľubovníka pôsobia v kyticiach naozaj slávnostne.
 • Nesmrteľnou klasikou zostávajú ruže – pri zimných svadbách sa zamerajte predovšetkým na biele a červené, ktoré nádherne vyniknú.
Nebojte sa nechať floristku zakomponovať aj imelo, ihličie či bavlnu, ktorej biele chumáčiky pripomínajú nadýchaný sneh.

Občerstvenie a svadobná torta

Neoddeliteľnou súčasťou svadobnej zábavy je aj jedlo a pitie. Neváhajte poňať aj túto časť plánovania osobito. Zima vám dovolí servírovať aj potraviny, ktoré sa rýchlo kazia a cukrovinky, ktoré by sa v teple roztopili. Na bare okrem horúcej čokolády, čaju a kakaa príjemne prekvapíte hostí horúcim punčom, grogom alebo vareným vínom. Vôňa škorice a vareného vína k zimnej svadbe neodmysliteľne patrí.

Občerstvenie na svadbe
Zima ponúka bohatšie možnosti pri servírovaní sladkého občerstvenia.

Pri výbere svadobnej torty sa fantázii medze nekladú. Dá sa poňať v tematických farbách – napríklad na bielo natretý korpus s kontrastným zdobením pôsobí neodolateľne a svadobnú hostinu doslova rozžiari. Milovníci tradícií by sa mali zamerať na výrazné chute spojené so zimným obdobím, ako napríklad tmavá čokoláda, red velvet alebo karamel. Vyznávači moderného prístupu ocenia príchuť francúzskej vanilky s bourbonom alebo mätu s bielou čokoládou.

Fotografie

Unikátna atmosféra zimných svadieb predstavuje pre svadobných fotografov výzvu a pre snúbencov možnosť získať jedinečné a nezabudnuteľné snímky. Predstavte si kúzelné svadobné fotografie pri guľovačke, na saniach, s prskavkami, pod imelom alebo na korčuliach! Takéto okamihy zachytíte jedine v chladných mesiacoch. Pôvabná atmosféra zimného sobáša, zamrznutá krajina a neobvyklé dekorácie sa postarajú o to, že budú vaše svadobné fotografie skutočne výnimočné. Fotenie v zime kladie na umelca isté nároky, predovšetkým čo sa týka svetelných podmienok, ale výsledky skúseného fotografa vás určite potešia.

Zimné svadby zatiaľ nepatria k stáliciam, ale množstvo výhod ich určite rýchlo posunie do hľadáčika neviest aj ich koordinátoriek. Môžeme očakávať, že časom sa dokonca zariadia medzi obľúbené druhy svadieb. Rozprávkové svadby, ktoré vyvolávajú spomienky na Tri oriešky pre Popolušku alebo Ľadové kráľovstvo, ponúkajú jedinečnú a romantickú atmosféru, rovnako tak nevšednú výzdobu a originálne fotografie. A aj keď so sebou uzavretie manželstva v tomto ročnom období nesie isté úskalia, jeho pozitíva vás určite okúzlia.

 • Svadobné obrúčky z platiny s diamantmi Kitila
  Svadobné obrúčky z platiny s diamantmi Kitila
 • Manžetové gombíky zo zlata s modrými diamantmi Baine
  Manžetové gombíky zo zlata s modrými diamantmi Baine
 • Decentné perlové náušnice Sonia
  Decentné perlové náušnice Sonia
 • Snubné prstene z titánu a zlata Benitez
  Snubné prstene z titánu a zlata Benitez
 • Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Nema
  Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Nema

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky