Svadobné kvety a ich symbolika

Dokážete si predstaviť svadbu bez kvetov? Určite nie! Okrem nádhernej a honosnej svadobnej kytice, ktorú vo svojích rukách nesie nevesta na obrad, skrášľujú kvety celú svadbu. Veľmi často ide dokonca o najkrajšiu časť celého svadobného aranžmánu. Ako si ale s výberom kvetov poradiť? Podľa čoho ich zvoliť? A dá sa na nich nejako ušetriť? V článku vás prevedieme všetkými dôležitými bodmi, ktoré výber kvetov na svadbu ovplyvňujú. Pozrieme sa tiež na to, ktoré druhy patria na svadbách k najobľúbenejším a prezradíme vám aj niečo o ich symbolike.

Kvety ako dôležitý dekoračný prvok svadby

Čerstvé a voňavé kvety patria k najdôležitejším bodom každej svadobnej výzdoby. Ich výber je vhodné dôkladne premyslieť a naplánovať. Výzdoba by sa mala niesť v jednotnom štýle a odrážať sa od jedného druhu kvetu, prípadne jednotlivé druhy správne skombinovať. Kde všade môžeme kvety na svadbe vidieť?

V rukách nevesty

Tou najkrajšou a najvýraznejšou kyticou na celej svadbe by mala byť tá, ktorú ponesie sama nevesta. Svadobná kytica je tradíciou, ktorú dámy vyberajú s precíznou starostlivosťou, a práve od nej by sa mala odvíjať kvetinová výzdoba celej svadby. Svadobná kytica ma najčastejšie guľatý tvar, stretnúť sa ale môžeme aj s previsnutou prípadne inak výraznejšie uviazanoukyticou.

Nevesta s kyticou
Svadobná kytička je tradičným symbolom spojeným s nevestou

V rukách svedkyne, mamičiek alebo družičiek

Kytice menšie, avšak tvorené v podobnom štýle, obvykle zbadáme aj u ďalších dôležitých žien na svadbe. Kyticu by mala pri obrade vždy držať svedkyňa a prípadne tiež družičky, pokiaľ sú na svadbe prítomné. Patrí sa, aby svoju kyticu mali pri obrade tiež matky a babičky novomanželov.

V ženíchovom saku

Kvetinový prvok často vídame v klope ženíchovho saka. Tejto ozdobe sa hovorí korsáž a mala by vždy ladiť s kyticou nevesty a samotným sakom. Dá sa v nej využiť jeden druh kvetu alebo skombinovať dva. Korsáž môžeme vidieť aj u svedka.

Korsáž pre ženícha
Kvetinová korsáž dokáže perfektne rozžiariť ženichovo sako

V šatách hostí

Svadobčania môžu pri príchode na svadbu dostať stužku, ktorá bude doplnená o kvet. Tento malý detail sa postará o to, že spolu budú všetci hostia navzájom zladení.

Na svadobnom stole

Kvetinové dekorácie sú neoddeliteľnou súčasťou svadobnej tabule a bez nich by hostine chýbal kúsok tej správnej atmosféry. Kvet na svadobný stôl môžeme umiestniť vo vázach alebo ich naň jednoducho položiť. Taktiež sa dajú zakomponovať do slávnostného prestierania alebo na obrus pohádzať okvetné lístky. Dajte si ale pozor, aby kvet pri hostine nikomu neprekážali.

Svadobný stôl
Kvetinová výzdoba taktiež neodmysliteľne patrí na svadobný stôl

V účese nevesty prípadne družičiek

S veľkou obľubou si nevesty kvety splietajú do vlasov. Romantické venčeky či kvetinové čelenky sú naozaj kúzelné a hodia sa predovšetkým na svadby v exteriéri. Účesu dodajú jedinečný poetický nádych a stanú sa najkrajšou čerešničkou na torte celej kvetinovej výzdoby. Pre svadobný účes so živým kvetom sa môžu rozhodnúť aj družičky alebo svedkyne.

Ako ďalšie dekoračné prvky

Hoci sme spomenuli len základné miesta, kde kvety na svadbe obvykle vídame, ponúka sa aj mnoho ďalších možností. Využite napríklad stoličky pri stoloch, ktorých operadlá oviažete stuhou s kvetom. Pokiaľ máte na mieste slávobránu, pod ktorou si poviete svoje áno, je aj tá ideálnym aspektom na ozdobu. Svadobné kvetinové dekorácie sa tiež často vynímajú na autách, oznamovacích tabuliach, svadobných tortách alebo napríklad na obojkoch prípadných štvornohých svadobčanov.

Svadobná torta
Kvety môžu dodať šmrnc i svadobnej torte

Podľa čoho vyberať tie pravé kvety na svoju svadbu?

Ešte než sa rozhodnete pre tie najkrajšie svadobné kvety a vysnívate si dokonalú výzdobu, je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov, od ktorých by sa mal ich výber odvíjať.

Štýl a miesto svadby

Aby bola kvetinová výzdoba perfektná, mala by sa niesť v duchu celej vašej svadby. Beriete sa v prostredí prírody alebo na radnici? V kostole alebo na zámku? Pamätajte, že každé miesto bude vyžadovať trochu odlišnú výzdobu.

Svadobné farby a šaty

Pri výbere kvetín nezabudnite zohľadniť tiež vybrané svadobné farby. Kvetiny by sa mali niesť v zvolených odtieňoch, prípadne ich vhodne dopĺňať. Rovnako tak berte na vedomie aj šaty – kytica by s nimi mala ladiť. Všeobecne platí, že pokiaľ máte šaty v jednoduchšom štýle, kyticu môžete zvoliť extravagantnejšiu, v prípade šiat zdobenejších však zabudnite na prehnané kombinácie. Jednoduchá svadobná kytica urobí v takomto prípade viac parády.

Svadobná výzdoba
Nezabúdajte na jednotný dizajn svadby a doplňte ho vhodnými kvetmi

Sezóna

Dôležitú rolu hrá aj dátum svadby. Jarná a letná sezóna obvykle ponúka vo výbere kvetín rozmanitejšie možnosti, netreba sa ale obávať, že by ste boli v iných ročných obdobiach výrazne obmedzení. Väčšinu kvetov dnes už zoženiete v priebehu celého roka. Sezónne rastliny však majú dve zásadné výhody – nielenže sú v tom čase najkvalitnejšie a najkrajšie, ale sú tiež lacnejšie, než keby ste ich zháňali mimo sezóny.

Osobné puto

Možno máte slabosť pre niektorý konkrétny kvet, pretože vám ho vaša polovička darovala na prvé výročie alebo napríklad ku každým narodeninám. To je predsa krásna symbolika, nie? Skúste sa preto pri výbere výzdoby zamyslieť nad tým, aké pocity vo vás aký kvet vyvoláva.

Rozpočet

Je nutné si uvedomiť, že kvetinová výzdoba môže tvoriť pomerne veľkú položku vášho svadobného rozpočtu. Nikdy preto nezabúdajte vychádzať predovšetkým z nej, aby ste potom kvôli kvetom nemuseli znižovať z iných nárokov. Záleží nielen na tom, pre ktoré kvety sa nadchnete (každý druh je inak drahý), ale aj na skutočnosti, či sa rozhodnete pre profesionálnu floristku, ktorá sa vám o výzdobu postará od prvého momentu do poslednej bodky, alebo si kvety necháte len uviazať a dekoráciu na svadbe vezmete do vlastných rúk, prípadne sa do kvetov pustíte úplne „po svojom“. Prvá možnosť so sebou nesie minimum starostí a istotu dokonalého výsledku, samozrejme je ale výrazne drahšia než zvyšné dve.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Ako na svadobných kvetinách ušetriť

Rovnako ako pri výbere svadobných šiat alebo hľadaní dokonalých svadobných obrúčok, aj na kvetinovej výzdobe môžete nemálo ušetriť. Pokiaľ premýšľate ako, mohli by vám prísť vhod nasledujúce tipy.

 • Vyberajte podľa sezóny: Kvety sú vo svojej sezóne lacnejšie než v ostatných mesiacoch. Voľte ich preto podľa termínu vašej svadby.

 • Nájdite inšpiráciu na internete: Hurá na sociálne siete! Internet ponúka množstvo tipov na aranžmány kvetov, ktorými sa môžete inšpirovať. Výzdobu tak zvládnete aj bez zásahu profesionálov.

 • Vyrazte do veľkoobchodu: Vynechajte kvetinárstvo a kúpte si rastliny vo veľkoobchode. Doma si ich potom sami zviažete.

 • Vypestujte si kvety sami: Pokiaľ máte záhradu, praje vám vhodné ročné obdobie a do svadby je ešte dostatok času, skúste si kvety vypestovať sami. Pokiaľ si na to netrúfate, poproste niekoho zo svojich skúsenejších známych.

 • Zvoľte menší priestor: Čím skromnejšiu plochu bude svadba mať, tým menej kvetov budete potrebovať.

Kvety na svadbe
Živú svadobnú výzdobu môžete vziať i do vlastných rúk a rastliny si vypestovať sami

Na čo pri výbere svadobných kvetov nezabudnúť

Ešte než sa pozrieme na konkrétne kvety, ktoré patria na svadbách k tým najobľúbenejším, nemali by vás minúť nasledujúce rady a tipy, ktoré vám môžu prípravy uľahčiť.

Starostlivo sa uistite, že na mieste, kde svadbu plánujete, nie sú už kvety v cene. Niektoré populárne svadobné priestory totiž majú kvetinovú výzdobu už zahrnutú v celom svadobnom balíčku a vy sami ich voľbu nemôžete nijako ovplyvniť.

Myslite na kvety včas! Samotnú svadobnú kyticu viazanú v kvetinárstve je vhodné objednať zhruba mesiac pred obradom. Kvety sa potom väčšinou vyzdvihujú priamo v deň svadby, prípadne deň vopred. Čím viac kvetov si plánujete nechať uviazať, tým skôr myslite na ich objednanie. Pokiaľ si chcete najať svadobnú floristku, ktorá sa postará o kompletnú kvetinovú výzdobu, počítajte s jej zarezervovaním 6 až 9 mesiacov pred svadbou.

Ak plánujete na svojej svadbe hádzať kyticu, pouvažujte nad tým, že si pre túto udalosť necháte uviazať jednu špeciálnu. Niektoré nevesty si totiž tú svoju po svadbe usušia na pamiatku, mohlo by vám tak byť ľúto sa jej vzdať.

Kvety sú ideálnym motívom, ktorý sa dá využiť nasvadobných pozvánkach. Pokiaľ v čase ich rozosielania už viete, aké kvety budú zdobiť váš veľký deň, použite ich ilustrácie v dizajne.

Ak trpíte alergiou na niektorú rastlinu, uistite sa, že nie je súčasťou vašej svadobnej kytice. Nevesta s rozmazaným make-upom a vreckovkou pri nose sa určite nezlučuje s vašimi predstavami.

Svadobné kvety
Kvety na svadbu vyberajte i podľa toho, aké pocity vzbudzujú vo vás

Symbolika svadobných kvetov

V kvetoch sa ukrýva viac než len ich pôvab a vôňa. Viktoriánska éra sa inšpirovala tureckou kvetomluvou a dodala jednotlivým kvetom a rastlinám ďalší rozmer a prepracovala ich symbolický význam do najmenších detailov. Nevesty môžu svoju svadobnú kyticu poskladať z kvetov, ktoré najlepšie vystihnú ich povahu, nádeje a priania, a vzhľadom na moderné technológie sa tak nemusia obmedzovať ročným obdobím, kedy jednotlivé rastliny kvitnú.

Najobľúbenejšie svadobné kvety

Ruže

Zďaleka najčastejšie sa na svadbe stretávame s kráľovnou všetkých kvetov – ružou. Po stáročia predstavovala symbol lásky a nepoškvrnenosti, a to naprieč všetkými náboženstvami. Veľkú obľubu si získala biela odroda, ktorá znamená čistotu, pravú lásku a silu. Nechýba v nej trochu nostalgie a romantiky, preto sa objavuje v kyticiach a stolových výzdobách romantických neviest, ktoré milujú klasiku. Slonovinové ruže symbolizujú vernosť, červené odkazujú na vášeň a tmavoružové vyjadrujú vďaku snúbencov, že sa stretli. V žltých sa skrýva priateľstvo a starostlivosť, v oranžových zase túžba a energia. Ruža všeobecne signalizuje lásku, radosť a krásu, navyše je prekvapivo dostupná finančne aj nezávisle na ročnom období. Svoj farebný variant si nájdu nežné a jemné dievčatá i nespútané rebelky, natoľko ruža je univerzálna.

Ľalia

Kresťania zo všetkých kvetín najviac uctievajú ľalie, ktoré spájajú s Pannou Máriou a už všeobecne symbolizujú predovšetkým čistotu, nevinnosť, cudnosť a cnosť. Starí Rimania v ľaliách videli odkaz na nevestinu zdravú plodnosť. Elegantný trúbkový kvet rastliny pôvodom z Afriky si obľubu získal aj svojou omamnou vôňou, preto mu neodolajú nevesty odvážne a výrazné. Biela odroda, populárna hlavne v zime, znamená čistotu a schopnosť počúvať a byť dobrou matkou, v červenej hľadajte lásku, vzrušenie a náklonnosť. Oranžové ľalie prorokujú šťastie a teplo domáceho krbu, kým ružový variant bohatstvo a radosť. Hravosť a veselosť sa skrývajú v žltých kvetoch. Ľalie neodmysliteľne patria k formálnym a hojným svadbám, ale veľa parády urobia aj na skromnejších obradoch.

Pivonka

Bohaté kvety pivoniek pripomínajú ruže, a preto sú napríklad v Japonsku nevyhnutnou súčasťou svadobnej kytice. V Číne, odkiaľ pochádzajú, ich považujú za symbol dokonalej krásy. Krehké a voňavé pivonky v sebe nesú romantiku a prosperitu a hovorí sa o nich, že prinášajú šťastie a šťastné manželstvo. Pastelové odrody, a to hlavne ružová, zaujmú predovšetkým nežné povahy, sýtejšie odtiene červenej a purpurovej zase okúzlia extrovertné nevesty. Obľúbi si ich aj milovníčka mytológie, pretože podľa bájí sa do pivoniek odievali nymfy. Svadobné kytice prevoňajú pivonky predovšetkým na prelome jari a leta.

Orchidea

Orchidey oslnia svojou jemnou skleníkovou exotickou krásou. Zamilujú si ich milovníčky luxusu, ktoré túžia po dokonalej a okázalej svadbe. Starí Gréci v týchto kvetinách videli symbol plodnosti, hľadajte v nich však aj odkaz na lásku a pôvab. Kresťania si orchidey veľmi vážia, pretože v ich očiach bodky na okvetných plátkoch predstavujú kvapky Kristovej krvi - nechýba teda vo výzdobe pri najvýznamnejších cirkevných udalostiach. Ak chcete, aby vaša kytica symbolizovala nevinnosť a eleganciu, siahnite po bielych kvetoch. Výnimočnosť nájdete u modrých orchideí, radosť a šťastie u ružových, priateľstvo a nové začiatky zase u žltých. Levanduľovo sfarbené kvety odkazujú na vznešenosť a krásu.

Tulipán

Tulipán pochádza z Perzie, ale do svadobného ruchu mu pomohli vstúpiť Holanďania. Patrí k jarným stáliciam a svojou jednoduchosťou rozsvieti skromnú i hojnú svadbu. Tretia najpopulárnejšia kvetina na svete symbolizuje včerajšok aj dnešok. V kresťanskej terminológii odkazujú tulipány na odpustenie, čistotu, lásku, spoľahlivosť a vernosť. Tieto cnosti sa premietajú aj do svadobnej symboliky, preto by nevestám, ktoré chcú zdôrazniť čistotu budúceho zväzku nemali chýbať tulipány biele; žlté zase poslúžia na vyjadrenie lásky. Hlbokú náklonnosť v sebe skrýva ružová odroda, kým červený variant tradične smeruje k vášni a nespútanej láske. Ak chcete zdôrazniť svoju vernosť a stálosť, stavte na tulipány. Svieže a krehké kvety totiž vyniknú ako v klasických, tak moderných aranžmá.

Frézie

Nevesty po celom svete si zamilovali aj svieže frézie. Univerzálne kvety dostupné celý rok zaujmú žiarivými farbami a príjemnou vôňou. Hodia sa ako do guľatých svadobných kytíc, a to predovšetkým v kombinácii s kalami alebo ružami, tak aj k stužkám a celkovej kvetinovej výzdobe. Všeobecne frézie symbolizujú nevinnosť a vernosť, biely variant v sebe navyše skrýva čistotu a dôveru medzi nevestou a ženíchom, červený znamená ohnivú vášeň, ružový náklonnosť, purpurový vznešenosť a žltý radosť. Kombinácia viacerých farieb predstavuje aj priateľstvo a ohľaduplnosť. Kvety frézií tvoria okvetné lístky rôznej veľkosti, preto v zväzkoch krásne vyniknú.

Kala

V modernom viazaní zepter vyzerá nádherne práve kráľovská kala, a to v akomkoľvek odtieni. Kresťania v tejto kvetine pôvodom z Južnej Afriky vidia symbol znovuzrodenia všeobecne alebo zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, prípadne veria, že kaly vykvitli na mieste dopadu Eviných sĺz po vyhnaní z raja. Veľmi elegantné okvetné lístky kvetov pripomínajú nevestu v svadobných šatách. Odznak výnimočnej krásy, cti a elegancie vo svojej bielej odrode odkazuje na nevinnosť, purpurová a slezová na majestátnosť, žltá na veselosť, ružová na nežnosť a vrelosť, zatiaľ čo oranžová na rafinovanosť a červená na vnútornú silu a lásku. Kaly v akomkoľvek odtieni pridajú každej svadbe prvok elegancie a sofistikovanosti, preto ich volia ženy, ktoré milujú tradície a dokonalé plány.

Gerbera

Gerbery nesmú chýbať pri významných životných krokoch, a preto si ich tak obľúbili aj nevesty. Z otvorených slniečkových kvetov v pestrých sýtych farbách sála šťastie, čomu verili už starí Egypťania. Kelti ich uctievali ako liek na smútok. Biele gerbery tradične symbolizujú čistotu a nevinnosť, oranžové slnečnú energiu, červené bezhlavú zamilovanosť, ružové obdiv a úctu, žlté veselosť. Krásne odtiene vyniknú počas slnečných dní s modrou oblohou, pretože lúče dokážu farby skutočne rozžiariť. Gerbery lákajú hravé a veselé nevesty, pre ktoré sú dôležité prirodzenosť a ľahkosť.

Chryzantéma

V gréčtine, japončine a čínštine znamená názov tejto kvetiny zlatý kvet. Snáď aj preto chryzantéma symbolizuje bohatstvo, hojnosť a pravdu, ktoré sú vítané v každom manželstve. Chryzantémy sú takmer bez vône a vyniknú v akejkoľvek kytici, nielen tej guľatej. Navyše predstavujú kruh života s dôrazom na nové začiatky. Chryzantémy v Japonsku reprezentujú cisársku rodinu, v Číne odkazujú na jedného z tzv. štyroch džentlmenov (významné rastlinné umelecké symboly tamojšej kultúry). V červených chryzantémach hľadajte vášeň, v bielych nevinnosť, v ružových nehu a oddanosť, vo fialových majestátnosť, v žltých hravosť a radosť a oranžových energiu. Ohnivá farebnosť kvetov rozžiari hlavne jesenné a zimné svadby.

Margaréta

Krehká krása margarétok s bielymi okvetnými plátkami a žltými stredmi okúzľuje nežné a romantické nevesty. Jemné kvietky symbolizujú nevinnosť, čistotu, nový začiatok a pravú lásku, ktoré k svadbe neodmysliteľne patria. Nechýba v nich ani náznak húževnatosti a trpezlivosti a vytrvalosti. Vo svadobných kyticiach a výzdobe sa najčastejšie mieša s ďalšími lúčnymi kvetmi, ktoré podčiarkujú hravú atmosféru letných vidieckych a vonkajších veselíc. Margaréty sa hodia k neokázalým svadbám, ktoré sa nesú v uvoľnenom duchu.

Ďalšie obľúbené svadobné kvety a ich symbolika

Voňavé fialky vyvolávajú veľké emócie a podľa kresťanov odkazujú na pokoru. Na prvý pohľad nudné karafiáty svoju výnimočnosť skrývajú: odhaľte pravú lásku a šťastie v bielych kvetoch, úctu a náklonnosť v ružových. Kytička konvaliniek pri oltári podporí sebavedomie a prinesie šťastie. Z myrty sa vili vence na oslavu víťazstiev, snáď práve preto býva táto zeleň neoddeliteľnou súčasťou svadobnej výzdoby. V Číne odkazuje na dlhé a spokojné manželstvo pozitívne zafarbený narcis. Modravé nevädze zodpovedajú doživotnej vernosti. Slnečnice sú plné energie a slnka, rozdávajú dobrú náladu a radosť, rovnako tak aj exotické strelície. Vencovec (stefanotis) prináša manželské šťastie, vo vrese hľadajte nezávislosť a splnenie snov. K symbolom vernosti, úprimnosti a bezúhonnosti je nutné priradiť mečíky alebo vznešené gladioly. Vo vlčích makoch objavujte krásu, úspech a večný život. Srdečnosť, úprimnosť a ladnosť symbolizuje bohatá hortenzia, nezábudka zase podľa romantickej nemeckej legendy odkazuje na večnú lásku, ktorá všetko prekoná.

Korsáž pre ženícha
Aj symbolika môže hrať pri výbere kvetín úlohu

Kvety podľa farieb

Biele kvety

Nie nadarmo sa jej hovorí farba nevinnosti. K najobľúbenejším zástupcom tohto odtieňa patria ruže, kaly a konvalinky. Svadobná kytica v bielej farbe odkazuje hlavne na čistotu, skutočnosť, cnosť, slobodu, spravodlivosť, jednoduchosť, funkčnosť a nevinnosť. Len kúsok od tejto symboliky sa nachádza spojenie s novým začiatkom. Biela farba dokáže zväčšovať a rozjasňovať priestor, rozvíjať myslenie. Túto farbu uprednostňujú ľudia, ktorí sú otvorení, úprimní a nekompromisní a majú vysoké štandardy. Obvykle veľa premýšľajú a skôr dvakrát merajú, než raz režú.

Žlté kvety

Táto farba symbolizuje jar, energiu a slnko. Teplý odtieň rozžiari každý priestor, slnečnice, narcisy, ruže a tulipány v žltej farbe majú svoje neopakovateľné kúzlo. Žltá svadobná kytica tak hovorí o nových začiatkoch a budúcom šťastí. Dáva povzbudenie, vychádza z nej hrejivé teplo a pozitívny prístup k životu. Odkazuje na rastúcu silu slnka po zime, prináša radosť a prebúdza život. Podporuje vyjadrovanie, blízkosť, humor a rozvíja veselý prístup k životu.

Ružové kvety

Jemná, nežná a romantická farba si podmanila mnohé nevesty. Pre veľa z nich sú ružové ruže, tulipány, pivonky alebo vres jasnou voľbou. Ružová svadobná kytica sa dá nazvať odvekým symbolom nežnosti a citu. Znamená skutočné spojenie z čistej lásky. Predstavuje súzvuk dvoch spriaznených duší a jednotu s človekom, ktorého milujeme takého, aký skutočne je. To všetko vďaka hlbokému citu, ktorý plynie priamo z hĺbky srdca. Ružová v sebe okrem lásky skrýva aj jemnosť, energiu a oddanosť.

Fialové kvety

Hoci kresťanstvo v tomto odtieni vidí smútok, pre mnohé iné kultúry symbolizuje majestátnosť a vzájomnosť. Nebojte sa napríklad nežných fialiek alebo nevädzí.

Červené kvety

Farba vášne a lásky vynikne v kombinácii s bielou farbou svadobných šiat. K tradičným červeným kvetom do kytíc a výzdoby sa radia ruže, tulipány, ale napríklad aj vlčie maky. Červená je ako krv, ktorá vďaka srdcu prúdi celým telom. Táto farba tak prirodzene symbolizuje city, silu, energiu a pudy. Červená aktivuje rôznorodé energetické zóny v ľudskom tele a uvádza ho do pohybu. Šarlátová tiež znamená teplo. Skrýva sa v nej aj nádych erotiky a zmyselnosti. Je náruživá, extravagantná, silná, vznešená a ohnivá.

Modré kvety

Netradičný odtieň skvele vynikne v zime. Odkazuje na dôveru a vernosť. Popozerajte sa preto po hortenziách, hyacintoch, kosatcoch a nezábudkách. Modrá svadobná kytica býva sladkým detailom pri svadbe dvojice, ktorú tvorí úplne vyrovnaný pár.

Kvety na svadbu
Biela farba kvetov symbolizuje nevinnosť, spravodlivosť a slobodu

Kvetiny do svadobných kytíc a výzdoby nevhodné

Existujú kvety, ktoré síce vyzerajú krásne, ale ukrývajú v sebe negatívny význam, ktorým by ste svoju svadbu neradi zaťažili. Niekedy ide o druhy rastlín, inokedy zase len o určitú odrodu. Pokiaľ by ale šlo o váš obľúbený kvet, skúste ignorovať poverčivosť a svoj vstup do manželstva ním ozdobte.

Vyvarujte sa ostrôžkam, ktoré symbolizujú neveru, a levanduli, ktorá odkazuje na nedôveryhodnosť. Tieto emócie so svojou svadbou určite spojené mať nechcete. Digitalis znamená neúprimnosť a faloš, čemerice zase škandál. Pozor aj na nechtík lekársky, ktorý znamená zármutok.

Plánovanie svadby predstavuje pre každú nevestu a jej blízkych ohromnú a vzrušujúcu úlohu. Všetky detaily musia byť podchytené a starostlivo kontrolované. K významným položkám na zozname toho, čo je potrebné zariadiť, patrí práve aj kytica a kvetinová výzdoba. Kvety plné symboliky, ale aj osobných významov hrajú na svadbe významnú úlohu, preto ich výber a včasnú rezerváciu prípadne obstaranie nepodceňte. Odmenou vám bude nezabudnuteľný a voňavý deň D.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky