Všetko, čo potrebujete vedieť o voľbe ideálneho miesta na svadbu

Zatiaľ čo mnoho aspektov svadby, od voľby svadobnej farby cez tortu až po účes nevesty, môžete pomerne s pokojom vypustiť, bez výberu správneho miesta pre obrad a hostinu sa táto slávnostná udalosť skutočne nezaobíde. Ako ale nájsť to najlepšie miesto, keď výber je tak široký?

Nech už túžite po svadbe v zahraničí, v prírode alebo vám stačí pokoj vlastnej záhrady, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov, vrátane kladov a záporov každej z možností. Aby sme vám celý proces čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás zoznam viac či menej obvyklých svadobných miest, z ktorých si určite vyberiete a presne na mieru prispôsobíte štýlu vašej svadby.

Čo zvážiť pred výberom miesta na svadbu

Aby sa vám ľahšie rozhodovalo, aké svadobné miesto zvoliť, najskôr si premyslite niekoľko zásadných informácií. Vďaka tomu bude výber jednoduchší a ušetríte si kopu zbytočných nepríjemností.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Celková predstava

Môže to znieť ako samozrejmosť, ale už pri výbere samotného miesta na svadbu by ste mali vziať do úvahy štýl, do ktorého ju chcete celú ladiť. Ak túžite po modernom obrade, poobzerajte sa po galériách moderného umenia či štýlových reštauráciách. Dojem z klasickej svadby naopak podčiarkne kostol či katedrála. A ak je vaším snom svadba romantická, ideálnou voľbou bude zámok, pláž či vidiecke sídlo.

Veľkosť svadby

Ak túžite po hladkom priebehu svadby, pred výberom miesta si zostavte zoznam hostí. Určite nechcete po zarezervovaní vašej obľúbenej reštaurácie zistiť, že jej priestory ani zďaleka nestačia na usadenie všetkých vašich tiet, bratrancov a priateľov. Povedomie o počte hostí vám pomôže získať predstavu, koľko vás približne bude celá slávnosť stáť.

Finančná stránka

Tým sa dostávame k ďalšej veľmi dôležitej súčasti každého plánovania, teda financiám. Chápeme, že vaším ideálom je možno obrad na piesočnej pláži na Maledivách, ale, bohužiaľ, nie každý si môže takýto luxus dovoliť. Pokiaľ patríte medzi šťastlivcov, ktorí o finančné prostriedky núdzu nemajú, nezabudnite myslieť na menej majetných svadobčanov. V prípade, že trváte na luxusnej svadbe v exotickej destinácii, ponúknite svadobným hosťom uhradenie aspoň časti nákladov na dopravu a pobyt.

Komfort hostí

Vaši hostia by si mali svadbu užiť v čo najlepšej nálade a bez stresu. Preto pri výbere svadobného miesta zvážte aj to, či vami pozvaní ľudia budú mať po svadobnej hostine kde prespať, alebo či je vybraná sála dostatočne veľká na to, aby sa v nej nemuseli ľudia tlačiť a mohli si tancovačku a svadobný program maximálne užiť.

Nakoniec nezabudnite, že krásne a typické svadobné miesta ako chrámy, zámky a kostoly, bývajú rezervované dlho dopredu. Preto zbytočne nečakajte a ak ste to svoje vysnívané už našli, rýchlo objednávajte. Alebo ešte lepšie, priamo si dohodnite prehliadku, aby ste v deň D neboli nepríjemne prekvapení.

Ženích a nevesta
Pri výbere miesta na svadbu by ste mali mať predstavu o štýle vašej veselice...
Zábava na svadbe
...a takisto myslieť na to, aby si pozvaní ľudia svadbu na zvolenom mieste užili.

Svadba doma alebo v zahraničí

Aj keď Slovensko ponúka budúcim novomanželom nespočetné množstvo krásnych svadobných miest, je možné, že proste nedokážete odolať predstave obradu za šumenia morských vĺn či zvuku latinskoamerických piesní. Svadba v zahraničí je určite skvelý nápad, ale takisto veľké rozhodnutie. Veci, ktoré vám doma na Slovensku možno pripadali ako samozrejmosť, sa môžu v cudzej zemi premeniť na pomerne komplikovanú záležitosť. Na čo by ste si teda mali dávať pozor?

 • Pozvanie - Zatiaľ čo pozvánku na českú svadbu môžete odoslať pokojne pár mesiacov pred samotnou udalosťou, sobáš v zahraničí je vhodné oznámiť minimálne šesť mesiacov pred jeho dátumom, ideálne ešte skôr. Jedine tak budú mať hostia možnosť svoju účasť na svadbe poriadne naplánovať.
 • Veľkosť svadby - Účasť na svadbe v zahraničí môže byť pre mnoho ľudí z finančných, pracovných či rodinných dôvodov veľmi komplikovaná. Preto radšej počítajte s tým, že veľké množstvo z nich môže vaše pozvanie odmietnuť a sobáš bude pravdepodobne menší.
 • Právne náležitosti - V niektorých krajinách nie je svadba v kostole možná, pokiaľ nevyznávate náboženstvo, ku ktorému náleží. Navyše uzatvorenie manželstva v iných štátoch nemusí byť po príjazde na Slovensko platné. Takisto majte na pamäti, že niektoré dôležité dokumenty musia byť vyplnené už s niekoľkomesačným predstihom.
 • Oblečenie - Ak sa chystáte zosobášiť napríklad na opačnom konci zemegule, je vždy dobré dopredu si zistiť, aké bude v danej dobe na danom mieste počasie. To isté sa týka miestnych tradícií a zvykov. V niektorých štátoch napríklad nesmie žena vojsť do kostola s odhalenými kolenami a ramenami. Svadobné oblečenie vás aj hostí bude teda nutné všetkým týmto faktorom prispôsobiť.
 • Svadobná hostina - Jedným z lákadiel svadby v zahraničí je bezpochyby možnosť okúzliť svadobných hostí vynikajúcimi špecialitami danej krajiny. Ak si však aj na exotickom mieste túžite vychutnať tradičné slovenské menu, zvážte kvalitu surovín a takisto možnosť, že miestni kuchári sa s prípravou pokrmov nepopasujú presne podľa vašich predstáv.
Svadba v kostole
Kostol je bezpochyby jedným z najtradičnejších svadobných miest.
Svadobná hostina na záhrade
Svadba na záhrade je čoraz obľúbenejším variantom hlavne počas letných mesiacov.

Výhody a nevýhody svadobných miest

Máte zostavený rozpočet, zoznam hostí a rozhodli ste sa, či uzavriete manželstvo doma alebo v zahraničí? Teraz vás čaká výber konkrétneho miesta a zváženie všetkých jeho pre a proti.

Úrady

Svadba na úradev súčasnosti stáva čoraz bežnejšou. Hodí sa hlavne pre praktické páry, ktoré nepotrebujú honosnosť kostolov ani špeciálnu romantickú pláž, ale pre krásny zážitok im bohato stačí rodné mesto, milovaní ľudia a, samozrejme, vzájomná láska. Svadba na úrade ma navyše tú výhodu, že ak sa koná v mieste trvalého bydliska jedného zo snúbencov, nič sa za ňu neplatí.

Hrady, zámky

Svadba na zámku či hrade je bezpochyby tým pravým pre všetky romantické duše. Z každého kúta týchto stavieb dýcha starobylá atmosféra dôb dávno minulých, keď ešte rytieri pokladali život za svoje dámy a správali sa ako praví gentlemani. Svadba na týchto miestach zaručuje prekrásne fotky zo zámockých interiérov a skvostných záhrad, občas takisto výnimočný zážitok vďaka možnosti ubytovania v historických komnatách.

Ak je vaším favoritom práve tento variant, nezabúdajte, že niektoré hrady a zámky poskytujú iba službu samotného svadobného obradu, zatiaľ čo iné aj prípravu svadby so všetkým, čo k tomu patrí (hostina, zábava i ubytovanie). Pri tejto možnosti je však nutné počítať s vyššou cenou. Samotný obrad vás na zámku vyjde väčšinou na 200 až 1000 eur a následná hostina minimálne na 30 eur na osobu. Dátum a čas nezabudnite dohodnúť s dostatočným predstihom. O niektoré sídla je na Slovensku počas svadobnej sezóny naozaj veľký záujem.

Svadba v kostole

Kostol je nepochybne najtradičnejšie miesto svadieb, ktoré bolo svedkom väčšiny sobášov našich predkov. Dnes však môže byť táto možnosť pre mnoho snúbencom tvrdým orieškom. Zosobášiť sa v katolíckom kostole môže iba pár, ktorého aspoň jeden člen je pokrsteným katolíkom. Ak túto podmienku ani jeden z vás nespĺňa, budete sa musieť poobzerať po odsvätenom kostole či kaplnke alebo zvoliť inú cestu. Veľkou výhodou cirkevných svadieb však zostáva fakt, že v mieste rodného bydliska nie sú spoplatnené a vy sami si môžete zvoliť, koľko danej farnosti prispejete.

Svadba v prírode

Svadby v prírode sa stávajú čoraz obľúbenejšie. Hlavne pre vintage, boho či etno štýl je obrad pod šírym nebom ideálnou voľbou. Okrem veľkej variability od svadby v lese až po plážovú slávnosť, je veľkou výhodou svadieb v prírode ich nižšia cena a takisto fakt, že vám odpadajú ďalšie starosti ako zháňanie sály a riešenie, či sa do nej vojdú všetci hostia.

Ani svadobná výzdoba nemusí byť nejak komplikovaná. Svadobnú sieň pod šírou oblohou dostatočne oživia napríklad rozkvitnuté kvety na lúke alebo farebné jesenné lístie stromov. Jediné riziko, s ktorým musíte behom svadby v prírode počítať, je možná nepriazeň počasia. Preto je najlepšie poistiť sa požičaním záhradných stanov, aby sa hostia mali kam schovať v prípade dažďa či vetra.

Vlastný dom a záhrada

Ak máte to šťastie, že vaša či partnerova rodina vlastní väčší dom so záhradou, prečo nespraviť svadobnú hostinu a prípadne aj samotný obrad priamo tam? Tento variant je istotne najlacnejší, vyžaduje však aj pomerne značné zapojenie príbuzných a vlastníkov domu, ktorý sa musí upratať a dôkladne pripraviť. O následnom veľkom posvadobnom upratovaní ani nehovoriac. Ak sa teda chcete vydať touto cestou, nezabudnite sa spýtať oficiálnych majiteľov (najčastejšie rodičov), či nie sú proti. Počítajte takisto s tým, že ak nevlastníte honosnú vilu s rozľahlou záhradou, bude vaša svadba skromnejšia, aspoň čo sa počtu hostí týka.

Neobvyklé miesta na svadbu

Máte špeciálne požiadavky, chcete usporiadať tajnú svadbu alebo jednoducho túžite po tom, aby bol váš obrad naozaj výnimočný a nezabudnuteľný pre všetkých zúčastnených? Zvoľte originálne miesto. V dnešnej dobe je výber naozaj široký a manželský zväzok môžete uzavrieť takmer kdekoľvek – na bojovom poli, statku, na rozhľadni, v umeleckej galérii, balóne či dokonca aj pod vodou. Pri zvažovaní každej z týchto možností však opäť nezabúdajte na komfort a príjemný zážitok ostatných svadobčanov. Zároveň myslite na fakt, že čím šialenejší váš nápad bude, tým väčší problém s nájdením oddávajúceho pravdepodobne budete mať.

Novomanželia v prírode
Behom svadby v prírode treba počítať aj s možnosťou nepriaznivého počasia...
Novomanželia a hostí
...a ak plánujete svadbu na neobvyklom mieste, majte na pamäti komfort hostí.

Ak ešte stále váhate, vezmite si na pomoc internet. Dnes už existuje mnoho webov a zoznamov tradičných i netradičných svadobných miest. Stačí len zadať lokalitu, typ miesta a nájdete veľké množstvo rôznych tipov, kde svoj vysnívaný obrad uskutočniť.

Prajeme vám, aby ste zvolili to najlepšie miesto pre svoju svadbu a deň D vyšiel presne podľa vašich predstáv.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky