Administratíva, ktorá vás čaká po svadbe

Tak. A je to. Ste vydatá. Prežili ste svadobné prípravy, všetko klaplo a vy ste si užili jeden z najkrajších dní svojho života. Nastáva obdobie medových týždňov a prvých novomanželských krôčikov. Zo snúbenice a nevesty ste sa premenili na vydatú pani. A práve preto vás okrem chystania sa na svadobnú cestu čaká aj nemálo administratívnych povinností. K tým príjemnejším patrí napríklad prehliadanie a triedenie svadobných fotografií, podelenie sa so svojimi zážitkami s rodinou a priateľmi aj poďakovanie svadobčanom. Ak sa rozhodnete slová vďaky zaslať v písomnej podobe, mali by ste tak spraviť čo najskôr – ideálne do štyroch týždňov od uzavretia manželstva – pokiaľ sú spomienky a emócie ešte aktuálne. Medzi tie menej komfortné, no predsai nevyhnutné, sa radí vyzdvihnutie sobášneho listu, výmena dokladov a pod. Aby ste sa vo svete úradov nestratili a nič vám neuniklo, pripravili sme pre vás krátky súhrn toho, na čo nesmiete zabudnúť.

Zmena priezviska po svadbe

Časy, keď mala žena po svadbe jedinú možnosť, a to prijať manželovo priezvisko, sú už dávno preč. Súčasné zákony ponúkajú omnoho viac kombinácií.

  • Novomanželka príjme manželovo priezvisko – stále najčastejšie, manželovo priezvisko potom automaticky nesú aj deti, ktoré sa v manželstve narodia. Zvyčajne nastáva aj prechýlenie mužského priezviska pridaním typickej koncovky -ová/-á, je však možné zostať aj pri neprechýlenej verzii, a to nielen pri mene cudzieho pôvodu. V tomto prípade je však nutné myslieť na to, že zmenu priezviska budete musieť nahlásiť na viacerých miestach.
  • Každý z manželov si ponechá svoje priezvisko – pri tomto rozhodnutí nezabudnite na matrike stanoviť, aké priezvisko ponesú vaše deti. Ak by ste si to rozmysleli, dodatočné zmeny sú povolené.
  • Každý z manželov si ponechá pôvodné priezvisko a žena navyše príjme aj priezvisko partnera – manželovo priezvisko sa píše na prvé miesto, pričom rodné na druhé. Deti potom ponesú vždy priezvisko po mužovi.
  • Novomanžel príjme manželkino priezvisko – neobvyklé, no aj napriek tomu možné. K tomuto variantu sa najčastejšie prikláňajú muži, ktorí so svojím priezviskom nie sú spokojní a to partnerkino sa im pozdáva viac.
  • Každý z manželov si ponechá svoje priezvisko a navyše príjme aj partnerovo priezvisko – manželovo priezvisko sa píše na prvé miesto, pričom rodné na druhé. Deti potom ponesú vždy priezvisko po mužovi.
  • Manželia príjmu nové priezvisko – toto je možné predovšetkým v prípadoch, keď ide o priezvisko hanlivé, skomolené prípadne o iný závažný dôvod. Takáto zmena je ale spoplatnená.

Vidíte, že kombinácií je mnoho. Premýšľate, či vôbec existujú nejaké obmedzenia? Samozrejme, že áno. V našich zemepisných šírkach napríklad nie je možné mať tri priezviská.

Novomanželský podpis
Prvým novomanželským podpisom posvadobná byrokracia len začína
Priezvisko po svadbe
Novomanželia majú po svadbe zvyčajne totožné priezvisko.

Zmena dokladov po svadbe

Potreba výmeny dokladov sa odvíja primárne od toho, aký prístup novomanželia zvolia pri rozhodovaní o svojom budúcom priezvisku. Najkomplikovanejšia je samozrejme situácia, pri ktorej dôjde k jeho zmene. Ak si však obaja partneri ponechajú svoje rodné priezviská, čaká ich obiehanie úradov len kvôli občianskemu preukazu. O nižšie uvedené doklady je potrebné požiadať osobne a rovnako ste povinní si ich osobne aj vyzdvihnúť.

Občiansky preukaz

Doklad, ktorý určuje vašu identitu, sa vymeniť musí, keďže obsahuje kolónku s vaším rodným priezviskom a miestom trvalého bydliska. Keď sa vám zmení priezvisko, trvalý pobyt či rodinný stav, starý občiansky preukaz sa automaticky stáva neplatným a vašou povinnosťou je požiadať o nový. Občiansky preukaz vám vydajú na základe sobášneho listu, na ktorý si počkáte približne 4 dni.

Do 30 pracovných dní od chvíle, keď dostanete sobášny list, by ste mali požiadať o výmenu občianskeho preukazu. Môžete tak spraviť na akomkoľvek oddelení dokladov Policajného zboru. Výmenu dokladu po novom vybavíte bezplatne. Výnimka platí iba v prípade, že ho chcete mať do dvoch pracovných dní. Vtedy vás to bude stáť 20 eur.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Cestovný pas

Ak ste si ponechali pôvodné priezvisko, s výmenou pasu si nemusíte robiť starosti. Bydlisko ani rodinný stav sa v ňom neuvádzajú. Ak ste však svoje priezvisko zmenili, nezabudnite o nový pas požiadať. Ten starý platí najviac tri mesiace od uzavretia manželstva.

So žiadosťou môžete vyraziť na akékoľvek oddelenie dokladov Policajného zboru. So sebou si musíte zobrať už nový občiansky preukaz a starý pas. Správny poplatok je vám však odpustený. Doplácať budete opäť iba v prípade expresného vydania, a to buď 66 eur (do desiatich pracovných dní) alebo 99 eur (do dvoch pracovných dní).

Vodičský preukaz

Pri zmene priezviska vás čaká aj výmena vodičského preukazu. Opäť stačí zájsť na akékoľvek oddelenie dokladov Policajného zboru. K vybaveniu žiadosti si nezabudnite váš nový občiansky preukaz a starý vodičský. Z peňaženky vám však nič neubudne. Znova si priplatíte iba za urýchlené vybavenie.

Zmenu ste povinní nahlásiť do 7 dní od uzavretia manželstva.

Kde všade nahlásiť zmenu mena a adresy

Nižšie uvedené riadky sa na vás vzťahujú len v prípade, že ste si po svadbe zmenili priezvisko alebo ste sa presťahovali. Predtým, než sa na príslušné úrady a k poskytovateľom služieb vydáte osobne, skúste preskúmať ich webové stránky alebo im priamo zavolať. V našej elektronickej dobe sa tak dá ušetriť veľa krokov a mnoho vecí vyriešiť z pohodlia domova. Obecne platí, že väčšinu zmien budete dokladať novým občianskym preukazom prípadne sobášnym listom.

  • Mestský/Obecný úrad – ak sa adresa vášho trvalého pobytu po svadbe zmení, vaše kroky budú najskôr smerovať na miestny mestský/obecný úrad, kde vás zaregistrujú a vydajú ďalšie dokumenty potrebné k zaznamenaniu tejto zmeny. Samozrejme, nezabudnite si so sebou zobrať nový občiansky a sobášny list.
  • Zamestnávateľ – ideálne je informovať svojho zamestnávateľa o zmene osobných údajov čo najskôr. Vaše personálne oddelenie pravdepodobne bude mať formulár, ktorý jednoducho vyplníte. Zmena vášho priezviska sa premietne napríklad do firemného telefónneho zoznamu, do vášho e-mailu a pod. Zamestnávateľ za vás nahlási zmenu na okresnej pobočke Sociálnej poisťovne.
  • Banka – aj v tomto prípade platí, že čím skôr, tým lepšie. Stačí vám nový občiansky preukaz. Odporúčame nacvičiť si nový podpis, keďže so zmenou priezviska súvisí zmena podpisového vzoru. Tešiť sa budete môcť aj na nové karty ku svojim účtom.
  • Zdravotná poisťovňa – do ôsmych dní sa musíte hlásiť aj na zdravotnej poisťovni. Vyplníte predpísané tlačivo, priložíte kópiu sobášneho listu (prípadne aj kópiu občianskeho preukazu, ak meníte aj trvalé bydlisko) a proces vydania novej kartičky poistenca bude naštartovaný. Nová kartička vám príde domov poštou.
  • Poistenie – ak máte uzavretú úrazovú či životnú poistku, platíte si dôchodkové pripoistenie alebo si akokoľvek sporíte, musíte určené inštitúcie informovať. Úradník vám poskytne ďalšie inštrukcie, k zmene údajov bude pravdepodobne potrebné predložiť nový občiansky preukaz.
  • Telefónny operátor – s poskytovateľom telekomunikačných služieb sa spojte telefonicky a zmenu priezviska a prípadne trvalého bydliska nahlásite ihneď.
  • Katastrálny úrad – ak vlastníte nejakú nehnuteľnosť, ohláste zmenu aj vašej pobočke tejto inštitúcie. Vyhnete sa tak problémom pri prípadnom predaji bytu alebo domu a ďalším úkonom. Vyplníte požadované tlačivo, pripojíte kópiu sobášneho listu a nového občianskeho preukazu a máte hotovo.
  • Evidencia vozidiel – ak vlastníte automobil, ohláste zmenu údajov na príslušnom dopravnom úrade. Nasledovať bude výmena malého a veľkého technického preukazu, ktorá vás bude stáť 12 eur. Zmenu údajov nezabudnite nahlásiť tiež poisťovni, v ktorej máte uzatvorené PZP.
  • Preukaz na MHD, autobusy, vlaky a pod. – obráťte sa telefonicky na dopravcu, ktorý vám poradí, ako postupovať.
  • Matrika – ak spolu máte v dobe uzatvorenia zväzku deti, ktoré majú vaše meno za slobodna, požiadajte pre svojich potomkov o nový rodný list so svojím aktuálnym priezviskom. Deti z predchádzajúceho vzťahu môžu mať nové priezvisko iba v prípade, že druhý rodič so zmenou súhlasí.
  • Úrad práce – ak ste vedená na úrade práce, zmenu údajov musíte nahlásiť aj tam.
  • Zlatý eternity prsteň s lab-grown diamantmi a pánský plochý prsteň Magee
    Zlatý eternity prsteň s lab-grown diamantmi a pánský plochý prsteň Magee
  • Zlaté svadobné prstene s diamantmi Mileva
    Zlaté svadobné prstene s diamantmi Mileva
  • Eternity obrúčka s lab-grown baguette diamantmi a komfortný prsteň Agathon
    Eternity obrúčka s lab-grown baguette diamantmi a komfortný prsteň Agathon
  • Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky komfortný prsteň Lyssa
    Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky komfortný prsteň Lyssa
  • Platinové prepletené svadobné obrúčky s diamantmi Rexanne
    Platinové prepletené svadobné obrúčky s diamantmi Rexanne
  • Prsteň s lab-grown baguette diamantmi a pánsky plochý prsteň Emelia
    Prsteň s lab-grown baguette diamantmi a pánsky plochý prsteň Emelia

Na čo nezabudnúť, ak podnikáte

Ak ste osobou samostatne zárobkovo činnou, čakajú vás ďalšie povinnosti.

  • Živnostenský úrad – do 15 pracovných dní od vzniku zmeny zájdite na príslušný živnostenský úrad. Nezabudnite si so sebou zbaliť sobášny list a nový občiansky preukaz.
  • Daňový úrad – v tejto inštitúcii máte na zmenu 30 dní. Daňový úrad by mal takisto ohlásiť zmenu údajov Finančnej správe.
  • Sociálna poisťovňa – informáciu o zmene údajov potrebujete nahlásiť do 8 dní. Najlepšie je zájsť na pobočku osobne, keďže je nutné vypísať špeciálne tlačivo a ukázať kópie vám dobre známych dokumentov.
  • Obchodní partneri – je slušnosť informovať o zmene mena aj osoby, s ktorými podnikáte alebo obchodujete.

Zmeny hlásené v súvislosti s vedením domácnosti

V prípade, že máte na svoje rodné priezvisko vedené zmluvy s poskytovateľmi služieb spojených s vašou domácnosťou, myslite na to, aby ste ich včas informovali o zmene vášho mena. A načo si dať pozor?

  • Vývoz komunálneho odpadu – stačí, ak do 30 dní zájdete na svoj obecný úrad a nahlásite zmenu priezviska.
  • Televízia – potrebné informácie určite nájdete na webovej stránke vášho poskytovateľa.
  • Poistenie domácnosti – záleží na poisťovni, no vo väčšine prípadov stačí zaslať e-mail s pôvodným a novým priezviskom, číslom zmluvy a inštitúcia vás celým procesom prevedie automaticky. Takisto môžete zavolať na infolinku alebo osobne navštíviť pobočku.
  • Plyn a elektrina – niektorí poskytovatelia ponúkajú možnosť prevádzať zmeny elektronicky priamo vo vašom online účte, iným budete musieť zaslať e-mail s číslom zmluvy a informáciou o zmene priezviska. O presnom postupe sa informujte u svojho poskytovateľa.

A čo muži?

Ak ste muž a nerozhodli ste sa zmeniť priezvisko, čakajú vás zmeny a návštevy úradov, len ak ste sa rozhodli zmeniť svoje trvalé bydlisko.

Cestovanie do zahraničia po svadbe

Mnoho párov sa hneď alebo krátko po svadbe vydáva na svadobnú cestu. Môžu sa tak nerušene radovať z novo uzatvoreného zväzku a odpočinúť si po zhone predchádzajúcich mesiacov. Nie všetci sa uspokoja so slovenskými lesmi a hájmi a mnohí vyrážajú za romantickými chvíľkami mimo hranice svojej domoviny.

Určite ste s manželom zvyknutí cestovať v rámci Schengenského priestoru iba s občianskym preukazom. Ak však ešte nemáte nový občiansky so správnym priezviskom, no vycestovať chcete aj tak, musíte ako doklad na preukázanie vašej identity používať cestovný pas.

Ako sme už spomínali vyššie, cestovný pas platí ešte tri mesiace po svadbe a ak sa vám nemení priezvisko, môžete si, samozrejme, pôvodný pas ponechať.

Svadobná cesta
Starý cestovný pas vám po zmene priezviska platí ešte 3 mesiace...
Cestovanie do zahraničia po svadbe
...takže na medové týždne do zahraničia sa môžete vydať aj bezprostredne po svadbe.

Pár praktických rád

Zmenu priezviska alebo trvalého bydliska je vhodné nahlásiť prípadne uviesť aj na nasledujúcich miestach:

  • škola a škôlka vašich detí;
  • poštová schránka (praktické je ponechať na poštovej schránke aj pôvodné priezvisko, niektorým úradom a poskytovateľom služieb chvíľu trvá, než nahlásenú zmenu zaznamenajú; poprípade ste inštitúciu o zmene priezviska mohli zabudnúť informovať);
  • pošta (na vydanie zásielok, ktoré vám prišli na pôvodné meno, si so sebou na poštu budete musieť zobrať ako nový občiansky preukaz, tak aj sobášny list);
  • zvonček;
  • všetci vaši lekári (vrátane lekárov vašich detí);
  • vernostné programy.
  • Ploché karbónové svadobné obrúčky s diamantmi Mamie
    Ploché karbónové svadobné obrúčky s diamantmi Mamie
  • Matné vlnité svadobné obrúčky zo zlata Renny
    Matné vlnité svadobné obrúčky zo zlata Renny
  • Ručne ryté snubné prstene Malý princ
    Ručne ryté snubné prstene Malý princ
  • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou listov Louie
    Svadobné obrúčky s ručnou rytinou listov Louie
  • Svadobné obrúčky zo zlata so srdcom a diamantom Amani
    Svadobné obrúčky zo zlata so srdcom a diamantom Amani

Svadobné obrúčky

Ako z riadkov vyplýva, ak zmeníte svoj rodinný stav, priezvisko prípadne trvalé bydlisko, čaká vás mnoho byrokracie. Našťastie sa dá veľa vecí vybaviť niekoľkými telefonátmi a e-mailmi, vždy ale záleží na poskytovateľovi. Čo však elektronicky nevyriešite, je výmena občianskeho a vodičského preukazu a cestovného pasu. Pri vybavovaní všetkých administratívnych nevyhnutností želáme pevné nervy. :)

Vyššie uvedené informácie sú platné od februára 2020, teda v čase písania článku.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky