Ako naplánovať dokonalé medové týždne

Tie najkrajšie svadobné obrúčky ste už dávno vybrali, rovnako tak svadobné šaty a šperky. Svadobný obrad aj následná oslava boli perfektne naplánované a ich priebeh splnil všetky vaše očakávania. Napriek tomu vás všetky tie prípravy zmohli a teraz sa tešíte na krásne obdobie medových týždňov – oný magický posvadobný čas, kedy si môžete svoju spoločnú zamilovanosť konečne užiť dosýta. Na svadobnej ceste iste zažijete veľa nezabudnuteľných zážitkov, ktoré ešte zosilnejú romantickou atmosférou. A ktovie, možno sa aj odhodláte k prvým krokom na založenie rodiny. Avšak ešte predtým, než definitívne urobíte rozhodnutie, kam sa na medové týždne vydáte, odporúčame, aby ste destináciu vyberali starostlivo a s láskou. Veď táto udalosť je len raz za život a určite si zaslúži veľkú pozornosť.

Ako teda vybrať miesto, kam sa na svadobnú cestu vydať s ohľadom na spoločné záujmy? Aké destinácie zo Slovenska aj zahraničia sú tie najlepšie? A ako na svadobnej ceste ušetriť a urobiť ju zároveň ešte romantickejšou? Nielen na tieto otázky vám v nasledujúcom článku radi odpovieme.

 • Zlaté svadobné prstene s reliéfnym povrchom Briareos
  Zlaté svadobné prstene s reliéfnym povrchom Briareos
 • Svadobné obrúčky s otlačkami prstov Feita
  Svadobné obrúčky s otlačkami prstov Feita
 • Zlaté vintage svadobné prstene s vygravírovanou vetvičkou Akie
  Zlaté vintage svadobné prstene s vygravírovanou vetvičkou Akie
 • Svadobný vintage prsteň s champagne diamantmi a komfortná obrúčka Petar
  Svadobný vintage prsteň s champagne diamantmi a komfortná obrúčka Petar
 • Svadobné obrúčky s ručne rytým povrchom Abbey
  Svadobné obrúčky s ručne rytým povrchom Abbey

Ako sa vybrať na tú pravú svadobnú cestu

Možno patríte do početnej skupiny ľudí, ktorí sa celý rok tešia, než položia unavené údy do vyhriateho piesku pláže a pritom sa občas ovlažia v morských vlnách. O akejkoľvek náročnejšej aktivite počas svadobnej cesty teda nechcete ani počuť. Hoci tento typ dovolenky je stále obľúbenejší, mnoho párov určite dá prednosť dobrodružnejším typom medových týždňov. Našťastie už je ponuka destinácií natoľko pestrá, že si s ohľadom na svoje záujmy aj finančnú situáciu vyberie naozaj každý. Inšpiráciou vám môžu byť aj nasledujúce tipy na svadobnú cestu.

Dobrodruhovia

Pre neposedné páry, ktoré radi zbierajú zážitky a trochu nepohodlia im nevadí, sú ideálne akčné svadobné cesty, ktoré si dokonca môžu zorganizovať na vlastnú päsť. Ideálnou destináciou sú akékoľvek nižšie hory (teda pokiaľ práve nie ste profesionálny horolezec) alebo iné oblasti so zaujímavými prírodnými úkazmi. Zabaľte do ruksaku spacák, karimatku a vyrazte na dobrodružnú púť, alebo si zarezervujte ubytovanie blízko nejakého národného parku a odtiaľ podnikajte viac či menej náročné výpravy do okolia. Večer si potom môžete vychutnať výborné jedlo pri svetle sviečok a vzájomnú blízkosť v pohodlí hotela.

Ďalším dobrodružným variantom je možnosť zúčastniť sa spoločne nejakej dobrovoľníckej akcie a začať tak nový život tým, že urobíte dobrý skutok. V súčasnosti už dokonca existujú agentúry, ktoré sprostredkúvajú dobrovoľnícke cesty výhradne pre novomanželov. Môžete tak pracovať so znevýhodnenými ženami a deťmi v nepálskych Himalájach, pomôcť so vzdelávaním mladistvých na prekrásnom Zanzibare, alebo niekoľko týždňov pracovať v záchrannej stanici pre levy v Afrike. Pocit, že ste spolu so svojou láskou zažili nezabudnuteľné dobrodružstvo a navyše pomohli dobrej veci, bude úžasným základným kameňom vášho manželstva.

Medové týždne v Las Vegas
Pokiaľ je pre vás Európa malá, môžete podniknúť cestu za oceán a spojiť svadbu i cestu napríklad v Las Veg

Romantici

Pre romantické duše je ideálna klasická oddychová dovolenka pri mori s romantikou na pláži či svadobná cesta do wellness centra, kde budete mať dostatok času užiť si ničím nerušení blízkosť jeden druhého. A keby vás predsa len plážová turistika unavila a vy by ste mali záujem spoznať aj niečo z okolia hotela, cestovná kancelária prípadne internet ponúkajú mnoho zaujímavých aktivít, ktoré môžete ľubovoľne zaradiť do programu a romantický pobyt si tak príjemne oživiť.

Medové týždne v prírode
Ničomu sa nevyrovná možnosť vypnúť na pár dní a dobiť energiu po všetkom tom svadobnom zhone

Objavitelia

Pre pokojnejšie páry, ktoré síce neholdujú dobrodružným výpravám, ale na druhej strane chcú spoznávať viac než hotelovú pláž a bazén, existuje veľmi zaujímavá alternatíva v podobe poznávacích zájazdov. Na Slovensku, ale aj inde na svete nájdete mnoho zaujímavých miest s unikátnou architektúrou, tradíciami taktiež vynikajúcou kuchyňou, ktoré len čakajú, kým ich kúzlo spoločne objavíte. Výhodou tohto typu svadobnej cesty je fakt, že pokiaľ ju plánujete na vlastnú päsť, môže obsahovať naozaj všetko – od kúpania na krásnych plážach, cez objavovanie osobitnej atmosféry európskych miest, až po degustáciu lahodných pokrmov a nápojov typických pre danú oblasť.

Medové týždne v Ríme
V Ríme si okrem monumentálnej architektúry vychutnáte i skvelú taliansku kuchyňu a zároveň ste kúsok od mora.

Tie najlepšie destinácie na medové týždne

Aby bola vaša voľba jednoduchšia, spísali sme pre vás niekoľko konkrétnych tipov na svadobnú cestu tak, aby boli priamo ušité na mieru vašim preferenciám.

Zažite dobrodružstvo

Škótsko

Pokiaľ ste do medových týždňov ochotní investovať väčšiu sumu a nevadí vám, že sa počas svojej romantickej dovolenky príliš neohrejete, je pre vás táto krajina s magickou atmosférou ideálnou voľbou. Vynechať by ste rozhodne nemali prehliadku historického Edinburghu s prekrásnymi domami a hradmi. Potom sa môžete vydať do romantickej Škótskej vysočiny s destilérkami whisky, ktoré skutočne stoja za návštevu. Nájdete tu aj veľa hradov a zrúcanín, tiež stále aktívnu vojenskú pevnosť Fort George. Milovníci mýtov sa možno nechajú zlákať na návštevu jazera Loch Ness a obdivovatelia hôr sa vydajú priamo na najvyššiu horu Veľkej Británie Ben Nevis. Nádherné prírodné scenérie sú tiež v národnom parku The Trossachs a blízko jazera Loch Lomond.

Krajiny bývalej Juhoslávie

Užívate si radšej slniečko, miesta bez davov turistov a nechcete sa vzdať potuliek nedotknutou prírodou? Vydajte sa na Balkán do krajín bývalej Juhoslávie, ktoré si stále udržali svoj typický ráz. Najmä Slovinsko s jazerami a hlbokými jaskyňami, Bosna a Hercegovina s vodopádmi a nádhernou prírodou a Čierna Hora s úžasnými chodníkmi pre cyklistov aj turistov patria medzi balkánske skvosty, ktoré doteraz turizmus veľmi nezasiahol a zachovali si teda svoju autentickosť.

Slovenský raj

Pokiaľ si strážite rozpočet a chcete stráviť svadobnú cestu na Slovensku, potom určite navštívte Slovenský raj. Oblasť patrí k najkrajším na Slovensku. Tento jedinečný kúsok prírody získal pomenovanie vďaka svojím vzácnym prírodným hodnotám a krásam. Tešiť sa môžete na krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi, jaskyne a priepasti, aj bohatú faunu a flóru. Slovenský raj je rajom pre milovníkov prírody, turistiky a tiež športu.

 • Eternity obrúčka s lab-grown diamantmi a pánsky plochý prsteň Virve
  Eternity obrúčka s lab-grown diamantmi a pánsky plochý prsteň Virve
 • Ploché snubné prstene z karbónu a zlata s diamantmi Laurai
  Ploché snubné prstene z karbónu a zlata s diamantmi Laurai
 • Svadobné obrúčky s ručne rytým povrchom Abbey
  Svadobné obrúčky s ručne rytým povrchom Abbey
 • Eternity obrúčka s lab-grown diamantmi a komfortný prsteň Teppo
  Eternity obrúčka s lab-grown diamantmi a komfortný prsteň Teppo
 • Minimalistické zlaté obrúčky so skrytým čiernym diamantom Fabienne
  Minimalistické zlaté obrúčky so skrytým čiernym diamantom Fabienne

Užite si romantiku

Maledivy

Ostrovný štát na juhu Ázie v Indickom oceáne patrí posledné roky k najobľúbenejším prázdninovým destináciám. Na medové týždne je vraj najvhodnejší hlavný ostrov Male, ktorý je centrom celého štátu, ostrov Biyadhoo s úžasnými možnosťami na potápanie, alebo Fihalhohi s povestnými nadmorskými bungalovmi.

Portugalsko

Do Portugalska cestuje stále viac ľudí a keď spoznáte jeho krásy, pochopíte. Je to mimochodom tiež skvelý tip, kam sa na svadobnú cestu vydať v septembri, pretože končí turistická sezóna, more je však stále príjemne teplé. Okrem Lisabonu a Porta sa k najobľúbenejším mestám na medové týždne radí rozprávková Sintra či stredoveká Evora. Oddýchnuť si môžete na mnohých krásnych plážach, medzi tie najkrajšie však patrí na severe Praia Forte do Paço a Dunas de São Jacinto, na juhu potom Praia da Amália alebo Praia da Santa.

Chateau Mcely

Pokiaľ ste niekedy snívali o živote na zámku, potom sa vám tento sen môže splniť aj počas svadobnej cesty v susednej Českej republike, len asi hodinu cesty na severovýchod od Prahy. V Chateau Mcely si môžete užiť dokonalý relax v miestnych kúpeľoch, okúpať sa v prírodnom biotopickom jazierku, užiť si krásne prechádzky v anglickom parku a pochutnať si na delikatesách v miestnej vychýrenej reštaurácii Piano Nobilo – jednoducho prežiť nezabudnuteľnú romantiku. A pokiaľ vás predsa len oddych omrzí a vy sa rozhodnete preskúmať okolie, pekným tipom je napríklad neďaleký barokový zámoček Loučen, povestná reštaurácia Farma Košík s typicky českou kuchyňou alebo múzeum Škoda v Mladej Boleslave.

Medové týždne na zámku
Ak sa chcete cítiť ako princezná a princ, naplánujte si svadobnú cestu na zámku.

Spoznávajte

Thajsko

Nie nadarmo sa Thajsko stalo obľúbeným cieľom slovenských turistov. Na svojej svadobnej ceste môžete v tejto krajine zažiť všetko. Ostrovy ponúkajú nádherné pieskové pláže, prírodu aji luxusné hotely. Ak túžite uniknúť turistickému ruchu, vyhnite sa oblasti Krabi a Phuketu a radšej zamierte na ostrovy ako je Ko Lanta, Ko Samui alebo Ko Phangan. Lákajú vás národné parky, čajové plantáže, budhistické chrámy a slonie útulky? Naskočte na lietadlo a druhú polovicu medových týždňov si užite v okolí miest Chiang Mai alebo Chiang Rai, ktoré všetky tieto atraktivity ponúkajú.

Európske mestá

Benátky, Rím a Paríž. Trojica miest, ktorá na žiadnom zozname romantických pobytov pre novomanželov nesmie chýbať. Architektúra aj atmosféra týchto miest je natoľko výnimočná, že pred ich návštevou vás neodradí ani fakt, že počas sezóny sú preplnené turistami. Potom je už len na vás, či zvolíte romantické zákutia Benátok, štýl a impozantnosť Paríža prípadne historické kúzlo Ríma.

Medové týždne v Benátkach
Do romantickej atmosféry Benátok sa zamilujete hneď na prvý pohľad.

Mikulov a okolie

Nie je snáď lepšia lokalita na svadobnú cestu v susednej Českej republike než tá, v okolí Mikulova. Vinice tiahnúce sa cez kopce a údolia, lesknúca sa hladina Novomlýnskej nádrže a nad tým všetkým impozantný hrad Devín, z ktorého si môžete vychutnať dychberúci pohľad na celú oblasť. Až preskúmate prírodné krásy a užijete si lahodné víno z miestnych pivničiek, môžete sa pustiť do objavovania architektonických skvostov, ktorých je tu hneď niekoľko (v Mikulove napríklad Dietrichsteinská hrobka alebo neďaleké zámky Valtice a Lednice).

Koľko to bude stáť

Medové týždne sú o plánovaní romantickej dovolenky, ale je nutné brať do úvahy aj praktickú stránku veci, teda predovšetkým otázku financií. Pripravili sme pre vás krátky prehľad cien pobytov, vrátane niekoľkých tipov, ako ušetriť.

Pokiaľ sa uspokojíte so skromnejším ubytovaním na Slovensku prípadne v Českej republike alebo lacnejších európskych destináciách, týždenná svadobná cesta vás môže vyjsť na 600 až 800 eur pre oboch. Ak ale hľadáte all inclusive rezorty v destináciách ako je Grécko, Turecko či Egypt, počítajte s cenou na týždeň vrátane letenky medzi 1500 až 2400 eur, ak si však počkáte, medzi last minute zájazdy potom môžete objaviť aj ďaleko výhodnejšie ceny. Romantický pobyt v najluxusnejších rezortoch na Mauríciu, Seychellách či Santorini alebo svadobná cesta okolo sveta vás však môže vyjsť aj na viac než 4000 eur. Pokiaľ nemáte dostatok voľného času a rozhodnete sa len pre predĺžený eurovíkend v jednom z európskych miest, tu počítajte s cenou okolo 800 až 1000 eur pre oboch.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Ako ušetriť

Vynechajte cestovnú kanceláriu

Pokiaľ vám nevadí trochu plánovania vopred, určite sa nebojte cestu naplánovať sami na vlastnú päsť. Najmä v prípade exotických destinácií tak môžete ušetriť stovky eur a svadobná cesta vás vyjde naozaj lacno. Začnite tým, že vyhľadáte lacné letenky napríklad na Letenkyzababku.sk alebo na Lacneletenky.sk. Potom si na Bookingu či Airbnb vyberte to najlepšie ubytovanie a tešte sa na medové týždne za najvýhodnejšiu cenu, navyše presne podľa vášho výberu.

Využite zľavy novomanželov

Pokiaľ neradi plánujete a radšej túto prácu prenecháte odborníkom, potom nezabudnite, že niektoré cestovné kancelárie aj luxusnejšie hotely ponúkajú novomanželské zľavy. Pri výbere svojho romantického pobytu sa teda nikdy nezabudnite o tejto možnosti informovať. Lacné svadobné cesty pre novomanželov má v ponuke napríklad Invia.

Záverečné tipy

Aby bola vaša dovolenka ešte romantickejšia, pripravili sme pre vás na záver niekoľko zaujímavých tipov na svadobnú cestu, ktoré z nej urobia nezabudnuteľné obdobie vášho života.

Plánujte prekvapenie

Medové týždne sú jedným z mála období života, kedy máte jeden pre druhého neobmedzené množstvo času, preto to nezabudnite náležite využiť a dajte svojej drahej polovičke najavo, ako veľmi je pre vás dôležitá. Nehovoríme, že musíte zabaliť jeden kufor navyše, aby ste ju mohli každý deň obdarovať niečím novým. Stačia maličkosti, napríklad nájdite v okolí hotela reštauráciu, o ktorej viete, že pripravuje partnerovo obľúbené jedlo, nechajte na izbu priniesť čokoládové prekvapenie, alebo jednoducho pripravte svojej láske vaňu so sviečkami a šampanským.

Hovorte o tom, že ste novomanželia

Keď sa ľuďom zveríte, že ste práve na svadobnej ceste, uvidíte, že k vám budú pristupovať trochu odlišne. Napríklad dostanete od zamestnancov hotela fľašu šampanského na účet podniku, prípadne vám jednoducho poprajú šťastnú cestu životom. A aj to je predsa krásne, no nie?

Hudobné spomienky

Tento nápad sa vám určite zapáči. Je to totiž inovatívny plán, ako vytvoriť váš spoločný romantický playlist bez toho, aby ste sa museli dohadovať, akú hudbu má jeden či druhý rád. Vždy, keď budete zažívať niečo romantické v reštaurácii, klube alebo na pláži, zaznamenajte si daný okamih aj pieseň, ktorá v pozadí hrá. Následne si vytvorte z pesničiek zoznam, vďaka ktorému na tie najlepšie chvíle svojej svadobnej cesty nikdy nezabudnete.

Vytvorte si romantický zvyk

Pokiaľ vaše medové týždne trvajú dlhšie než tri dni, môže byť práve malý zvyk skúsenosťou, ktorú si budete ešte dlho pamätať, alebo ju následne prenesiete do bežného života. Každý večer si napríklad dajte spoločne pohár vína prípadne si po večeri urobte krátku prechádzku.

Detoxikujte

A nemáme na mysli telesnú očistu, ale skôr tú digitálnu. Mobil bol vašim spoločníkom dlhé roky, preto sú medové týždne jedinečná príležitosť na to, aby ste ho odložili a radšej sa venovali svojmu životnému partnerovi.

Prajeme vám, aby vaša svadobná cesta splnila všetky vaše predstavy a stala sa studnicou romantických momentov, spomienok a pocitov, z ktorej budete môcť čerpať počas celého vášho manželstva.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky