Koľko stojí svadba a čo najviac ovplyvní svadobný rozpočet?

Svadba je veľkolepá oslava lásky dvoch ľudí. A veľkoleposť nie je vždy len o kvantite, ale aj o kvalite. Aké sú vo svadobnom rozpočte položky, bez ktorých sa nezaobídete? A čo potrebujete vedieť, aby ste si mohli cenu svadby aspoň predbežne stanoviť?

Koľko stojí svadba

Budeme brať do úvahy, že sa nechcete vziať "vo dvojici" na exotickom ostrove, ale radi by ste klasickejší typ svadby. Svadba v zahraničí len so svedkami totiž obnáša zase iné položky a špecifiká, ktoré sme vám načrtli v jednom z našich minulých článkov. Klasická svadba, na ktorú sme z 90% zvyknutí na Slovensku má pár záchytných bodov, bez ktorých sa zrejme nezaobídete a ktoré budú tvoriť podstatnú časť ceny celej svadby.

Bude vám s organizáciou niekto pomáhať?

Odporúčame si tento bod rozmyslieť veľmi starostlivo. Od toho sa totiž bude odvíjať cena mnohých ďalších vecí. Mnoho svadobných agentúr má totiž vlastných preverených dodávateľov, ktorí pre nich majú lepšie ceny či zvýhodnené balíčky služieb. Môže byť napríklad rozdiel, keď si kvety objednáte od floristov priamo, alebo ich osloví agentúra a vyrieši všetko s nimi. Ďalšia nesporná výhoda je v tom, že sú títo dodávatelia overení, takže máte väčšiu istotu, že to bude bez starostí.

Svadobné agentúry vám zariadia všetko od A do Z alebo len konkrétne body, na ktorých sa dohodnete. Tento servis zaplatíte, ale budete mať istotu, že sa nič nepokazí. Alebo, ono sa to pokaziť môže, ale vy to s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nezistíte. Pokiaľ vám bude s organizáciou a ostatnými dodávateľmi niekto pomáhať, nechajte si od neho dopredu vypracovať hrubú cenovú kalkuláciu, aby ste vedeli s čím počítať. Sami si tým ujasníte, čo presne od agentúry potrebujete za služby a dostanete aj jasnú víziu, koľko za to zaplatíte.

Mali by ste vedieť: Medzi svadobnou agentúrou a svadobnou koordinátorkou je rozdiel. Agentúra má viac osôb, ktorí sa zároveň stihnú starať o viac vecí naraz a väčšinu služieb a vybavenia má svojich vlastných. So svadobnou agentúrou budete kooperovať už aspoň rok pred svadbou. Svadobná koordinátorka je iba dielik celej skladačky. Je to kľúčový človek, ktorý predovšetkým zaisťuje hladký chod dňa D.

Aké budete mať svadobné obrúčky?

 • Zlaté svadobné obrúčky so zdobenými okrajmi Myron
  Zlaté svadobné obrúčky so zdobenými okrajmi Myron
 • Eternity obrúčka s lab-grown baguette diamantmi a komfortný prsteň Agathon
  Eternity obrúčka s lab-grown baguette diamantmi a komfortný prsteň Agathon
 • Nepravidelné zlaté svadobné obrúčky Valen
  Nepravidelné zlaté svadobné obrúčky Valen
 • Mierne zaoblené snubné prstene z karbónu Tomila
  Mierne zaoblené snubné prstene z karbónu Tomila
 • Zlaté svadobné obrúčky s gravírovaním Rahman
  Zlaté svadobné obrúčky s gravírovaním Rahman

Svadobné prstienky, na tie my sme odborníci. V Eppi si vyberiete medzi extravagantnými prsteňmi bohato osadenými diamantmi, klasickými zlatými krúžkami, netradičnými tepanými alebo čiernymi modelmi z karbónu, ale aj minimalistickými jednoduchými lacnejšími prstienkami.

Koľko stojí svadba

Koľko bude svadobčanov?

Počet ľudí je vždy to najzákladnejšie, od čoho sa predbežná cena svadby odvíja. Ako odporúčame v tipoch nižšie, treba si ujasniť, koľko ľudí chcete mať a koľko je pre vás finančne a vzhľadom na veľkosť miesta únosné. Ak budeme riešiť priemernú cenu svadby, budeme potrebovať aj priemernú cenu za svadobčana. Tá sa v dnešnej dobe pohybuje priemerne v rozmedzí od 50 - 120 EUR za dospelú osobu a zhruba 30 EUR za dieťa.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Kde budú hostia spať?

Pozor v tomto prípade neplatí priama úmera. Ak si vyberiete štýl svadby s počtom hostí, ktorých spočítate na prstoch jednej ruky, nemusí byť nutne lacnejšia, než svadba, ktorá má 80 svadobčanov.

Ide o to, kde svadobčania zložia hlavu a kto to zaplatí. Budú ubytovaní na mieste svadby? A budete ubytovanie platiť celé, čiastočne, alebo vôbec? Pripravíte autá na rozvoz alebo bude doprava a odvoz vlastný?

Tip pre vás: Ak necháte dopravu na hosťoch, môže sa stať, že pred polnocou vám na parkete zostane len hŕstka najbližších príbuzných a ostatní budú na ceste domov do svojich spální.

Statok pri lese alebo luxusný hotel s wellness

Konkrétny výber miesta je taktiež dôležitý a ceny prenájmov rozdielne. Podľa regiónov, podľa miery obľúbenosti daného miesta a pod. Za prenájom kultúrneho domu, salónika v reštaurácii, drevenej stodoly alebo kongresovej sály v hoteli môžete zaplatiť 500, ale aj 2 500 EUR. Sú ale niektoré zariadenia, ktoré prenájom naopak vôbec neúčtujú a určia iba minimálnu hodnotu skonzumovaného jedla a pitia.

Koľko stojí svadba

Hudba a zábava

Za DJov môžete dať 250, ale aj 800 EUR za večer. Záleží na tom, kedy príde a dokedy bude hrať. Zistite si dopredu aj to, koľko by stálo hranie nad rámec pôvodne dohodnutého času. Toto totiž nechcete riešiť v bujarej nálade o polnoci.

Baviť sa môžete na svadbe aj nízkonákladovo. Pomocou kamarátov, družičiek a svedkov pripravíte skvelý svadobný program aj bez stoviek eur. Ak chcete niečo netradičné, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka, pretože skvelý kúzelník, karikaturista, spevák či zabávač vás vyjdú na desiatky tisíc navyše.

Základné pravidlo je: zostavte si najskôr svadobný rozpočet

A prečo? Pretože so svojimi plánmi a prianiami potom môžete jednoducho hýbať. Spíšte si naozaj všetko, čo by ste chceli. A podľa rozpočtu, ktorý máte stanovený potom zo svojich nárokov zľavujte, alebo to vymyslite múdro, napríklad podľa nášho článku Ako oklamať svadobný rozpočet a pritom nezľaviť zo svojich plánov. Navyše pridávame pár tipov, ktoré pri riešení svadobných financií majte na pamäti.

6 tipov, ktoré sa vám budú pri zostavovaní svadobného rozpočtu hodiť:

 1. Určite si, akú čiastku ste ochotní za svadbu dať a koľko je naozaj váš strop.
 2. Nespoliehajte sa na návratnosť zo svadobných darov. Radšej počítajte s tým, že vám všetci darujú zlaté sošky jeleňov, sady tanierov, mixéry a slávnostné obliečky z egyptskej bavlny.
 3. Spíšte si všetky osoby, ktoré si prajete na svadbe mať.
 4. Spíšte si maximálny počet osôb, ktorý akceptujete, aby na svadbe bol.
 5. Porovnajte bod 3 a 4 a škrtajte až do počtu ľudí, ktorý ste stanovili v bode 4.
 6. Počítajte, že každý dospelý svadobčan preje a prepije cca za 75 EUR a dieťa za 35 EUR.

Konečná a pevná odpoveď na otázku Koľko stojí svadba? je veľmi ťažká. My dúfame, že sme vás ale naviedli správnym smerom, ako k nej dôjsť. Veľa šťastia v plánovaní!

 • Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Vitta
  Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Vitta
 • Zlatý vintage prsteň s diamantmi a zlatý komfortný svadobný prsteň Etokles
  Zlatý vintage prsteň s diamantmi a zlatý komfortný svadobný prsteň Etokles
 • Dámska obrúčka s lab-grown diamantmi a pánska plochá obrúčka Kamron
  Dámska obrúčka s lab-grown diamantmi a pánska plochá obrúčka Kamron
 • Zlatá svadobná eternity obrúčka a pánsky komfortný prsteň Sisie
  Zlatá svadobná eternity obrúčka a pánsky komfortný prsteň Sisie
 • Unikátné svadobné obrúčky zo zlata s diamantmi Rachen
  Unikátné svadobné obrúčky zo zlata s diamantmi Rachen

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky