Sprievodca svetom svadobných piesní

Čo by to bolo za poriadnu oslavu manželstva, keby pri nej nehrala hudba? Muzika jednoducho ku každej správnej párty patrí. A nielen k tancu a vyvádzaniu. Hudba má čarovnú moc, ktorá dokáže skvele podporiť svadobnú atmosféru, vie povoliť stavidlá slzám dojatia alebo naopak upokojiť nervóznych novomanželov. Čo všetko sa skrýva za položkou "hudba" v svadobnom plánovači?

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Živá alebo reprodukovaná?

Toto je základná otázka, od ktorej sa pravdepodobne bude odvíjať všetko ostatné. Reprodukovanú hudbu môžete púšťať vy, vybraný kamarát alebo profesionálny DJ. Živú hudbu potom obstará dohodnutý spevák, kapela alebo (ak tomu charakter veselice zodpovedá) folklórny súbor. Ak chystáte svadbu v kostole, pravdepodobne bude vaše kroky k oltáru sprevádzať kostolný zbor. A ako teda vybrať vhodný hudobný doprovod?

Všetko má svoje plusy a mínusy

Každá varianta má dve strany mince. A keď už sme pri tých peniazoch, práve cena bude pravdepodobne prvým rozcestníkom. Živá hudba je zvyčajne drahšia ako hudba reprodukovaná. Cena produkcie sa pohybuje približne medzi 20 až 80 € za hodinu hrania. Záleží však na veľkosti kapely (čím viac členov, tým to býva drahšie), jej známosti, kvalite a tiež ako ďaleko bude musieť za vami cestovať. Reprodukovaná hudba, ak si ju budete zabezpečovať svojpomocne, vás nebude stáť takmer nič, vyžaduje iba zabezpečenie aparatúry. Pokiaľ by ste radi, aby váš deň ozvučil DJ, pripravte si priemerne od 200 € do 400 €, čo je cena za celú akciu. Opäť platí, že ak si vyberiete DJa, ktorý nie je miestny, je potrebné k tejto cene pripočítať aj jeho dopravu. .

Ďalším faktorom, ktorý zasahuje do výberu hudby, je štýl svadby a miesto, kde sa veselka odohráva. Kým na malej tajnej svadbe bude pravdepodobne stačiť prehrávač, veľká svadba bude vyžadovať trochu viac. K obradu na zámku sa skvele hodia napríklad sláčiky, vonkajšia prírodná svadba znesie aj uvoľnenejšie tóny, ktoré môžu znieť z reproduktora, alebo ich môže spievať a cappella zbor. Prípadne môžete všetky možnosti ľubovoľne kombinovať. Teda pri obrade vám môže spievať malý zbor, večernú zábavu potom rozbehne DJ. V neposlednom rade zohľadnite pri výbere tiež veľkosť priestoru, kde sa bude svadobná veselica odohrávať. Živá hudba totiž zaberie viac miesta než napríklad diskdžokej.

svadobná kapela
Živá hudba je zvyčajne drahšia ako tá reprodukovaná...
svadobná kapela
...ale atmosféra, ktorú dokáže vykúzliť, je nezabudnuteľná.

A teraz si to zhrňme. Určitými negatívami živej hudby môže byť jej vyššia cena, požiadavka na väčší priestor, nutnosť prestávok a relatívne obmedzený repertoár. Atmosféra, ktorú však na svadbe dokáže kvalitná kapela vytvoriť, je nezabudnuteľná. Pozitívom tiež je, že sa dokáže dobre prispôsobiť a reagovať na náladu svadobčanov. DJ je oproti kapele lacnejšia záležitosť, stačí mu malé miesto v kútiku, pustí vám čokoľvek a dokáže hrať, kým sa budete baviť. Tí skúsenejší tiež môžu prevziať úlohu moderátora a môžu vám pomôcť moderovať svadobný deň a večernú zábavu. Ďalšou nespornou výhodou oboch variantov je, že sa ďalej nemusíte o nič starať. Ako kapela, tak DJ má vlastnú aparatúru, väčšina vlastní tiež párty osvetlenie, čo vám uľahčí prácu pri dekorovaní. Obe možnosti je však potrebné premyslieť pomerne skoro, pretože rezervovať si dobrú kapelu či DJa je nutné aspoň 6 mesiacov vopred. U tých vyhlášenejších počítajte pokojne aj s 12 mesiacmi.

Ak si nestihnete muzikantov včas zarezervovať, alebo plánujete malú svadbu, stále si môžete vystačiť svojpomocne. Obstarajte si aparatúru a zostavte si niekoľko playlistov (skladby tanečné, pomalé, slovenské, ku svadobným hrám a pod.). A ak môžeme poradiť, dohodnite si kamaráta, ktorý túto prácu obstará. Nech si môžete svoj veľký deň užívať naplno a nemusíte sa starať o prepínanie pesničiek.

A ešte trochu legislatívy

Možná vás napadlo, že každá větší událost, na které vyhrává hudba, musí platit tzv. licenční poplatky. Máme pro vás dobrou zprávu! Svatba není veřejná produkce, i když se odehrává na veřejném prostranství. Netřeba tedy licence od OSA.

Zariadiť hudbu na svadbu však nie je iba o rezervovaní kapely alebo DJa. Ruka v ruke s týmto ide tiež potreba zostaviť zoznamy pesničiek pre konkrétne časti dňa, aby muzikanti vedeli, čo a kedy si prajete zahrať. Kedy a aká hudba sa bude hodiť najviac?

S hudbou od rána do večera

Do svadobného rána sa budia budúci novomanželia väčšinou s motýlikmi v bruchu. Niet divu, udalosti nasledujúcich hodín znamenajú vykročenie v ústrety novému životu. Predtým, než sa do tohto rána prebudíte, nachystajte si napríklad do telefónu zoznam pesničiek, o ktorých viete, že vás dobre naladia a zaženú i prípadné chmáry. Známe a optimistické tóny vám pomôžu pretancovať sa svadobnými prípravami s úsmevom na perách.

Či už ten životný krok urobíte v kostole alebo v obradnej sieni, určite by pri tom nemalo byť ticho. Nevesta kráčajúca k oltáru za sprievodu nejakej citlivo vybranej pesničky chytí za srdce snáď každého svadobčana. Prvý manželský bozk pri obľúbenej skladbe je zážitok, ktorý si budete pamätať celý život. K spoločným už manželským krokom zvoľte opäť optimistickú hudbu, nech je chôdza vaším spoločným životom v rovnakom duchu.

A aké skladby najčastejšie znejú pri oltári?

Cirkevný sobáš má určité pravidlá, ktoré sa vzťahujú okrem iného aj na hudbu. Veľa tiež záleží na schole, ktorá vám bude hudobný sprievod zabezpečovať. V kostole ale pravdepodobne budete počuť tieto skladby:

 • A. Michna - Nebeskí kavalérové
 • M. A. Charpentier - Te Deum Prelude
 • G. F. Händel - Hallelujah

Pravidlá pre hudbu v obradnej sieni už nie sú natoľko striktné. Preto si môžete dovoliť aj oveľa odvážnejšiu hudbu:

 • J. Lennon – Imagine
 • A. Bocelli - Con Te partire
 • L. Cohen – Hallelujah ·
 • Yiruma – Rivers Flows in You

Vonkajší obrad býva naopak veľmi uvoľnený. Ak vás čaká veselka pod šírym nebom, môžete využiť napríklad piesne ako:

 • Coldplay – Magic
 • Israel Kamakawiwo’ole – Somewhere over the Rainbow
 • Love Actually – All You Need Is Love
 • Christina Perri – A Thousand Years

A naprieč všetkými štýlmi, od letnej po zimnú svadbu, od boho po zámockú veselicu potom mnoho párov stále vyhľadáva nestarnúcu klasiku - Svadobné pochody od Richarda Wagnera a Felixa M. Bartholdyho.

Po obrade sa väčšinou svadobčania presúvajú k spoločnému slávnostnému obedu. Aby nenastali nepríjemné chvíľky ticha, keď všetci hostia žujú svoje sústa, nezabudnite na vkusnú hudobnú kulisu. Vôbec sa nemusíte báť klasickej hudby. Ak však nie ste jej fanúšikovia, nechajte z reproduktorov znieť skôr melódie bez textov.

Hudba sa vám môže hodiť aj v prípade fotenia. Obzvlášť ak sa pred objektívom príliš necítite. Vyberte s vašou drahou polovičkou skladby, pri ktorých sa dokážete uvoľniť alebo dokonca odviazať. V tom prípade máte originálne svadobné fotky zaručené!

Hudba a tanec na svadbe
Správne zvolená hudba roztancuje väčšinu svadobčanov.
Tradičný tanec na svadbe
Tradičné tance za sprievodu ľudových piesní bývajú úžasným spestrením celého večera.

Večer potom prichádza hudobná čerešnička na torte. Večerná zábava a prvý manželský tanec. K tanečnému sólu mladých manželov sa ešte dostaneme, ale teraz si poďme povedať, čo musí zaznieť snáď na každej svadobnej zábave. Sú to "pecky", ktoré roztancujú a rozospievajúí väčšinu, ak nie všetkých svadobčanov:

 • Polemic - Komplikovaná
 • M. Gombitová - Správne dievča
 • R. Grigorov - Ona je Madona
 • D. Rolincová - Čo o mne vieš
 • Z. Kolínská - Taká, taká som

Určite sa tiež nebojte ľudových piesní. Hoci nad nimi normálne väčšina z nás ohŕňa nos, v rozprúdenej zábave si radi všetci spoločne zaspievame, napríklad:

 • Vysoký jalovec
 • Neďaleko od Trenčína
 • Nepi Jano, nepi vodu
 • Ešče som sa neoženil
 • Rež, rež, rež
 • Macejko, Macejko
 • Když jsem šel z Hradišťa

Za výber ľudových piesní budú vďačné určite tiež staršie generácie svadobčanov. A ak je vaša svadba medzinárodná a budú pozvaní tiež zahraniční hostia, pamätajte aj na nich a playlist tomu prispôsobte.

Svadobný tanec

Svadobný tanec novomanželov je tradícia, ktorá zvyčajne otvára večernú zábavu. Jeho korene siahajú pravdepodobne do Anglicka. Tu totiž tradične kráľovná zahajovala bál spoločným tancom so svojim manželom. A až vás obkolesí hlúčik hostí, určite si budete pripadať ako kráľ s kráľovnou aj vy.

Novomanželský tanec
Väčšina dvojíc si ako novomanželský tanec volia zamilovaný "slaďák" ...
Novomanželský tanec
... niektorí naopak dávajú prednosť vtipným tanečným kreáciám.

Najvhodnejšia hudba na novomanželský tanec

Je tá, na ktorú sa dá tancovať v páre. Pre mnoho dvojíc to býva väčšinou zamilovaný "slaďák" alebo skladba, ktorá má pre dvojicu špeciálny význam. Táto hudba sa hodí hlavne vtedy, ak nie ste nijak extra pohybovo nadaní a tanec vám nič moc nehovorí. Ak sa pri tancovaní cítite ako ryba vo vode, rozhodne sa nebojte s partnerom či partnerkou vystrihnúť parádny waltz alebo valčík. A ak vo vás drieme duch baviča, môžete sa postarať o nezabudnuteľný zážitok sebe aj svojim hosťom, keď si spolu nacvičíte vtipnú tanečnú kreáciu. Väčšinou sa jedná o vybraný zostrih známych pesničiek, na ktoré môžete vtipnými gestami alebo známymi choreografiami reagovať. Inšpirácie na internete nájdete určite veľa. Než sa však vaša obývačka premení v tanečnú sálu, majte na pamäti, s akým priestorom budete nakladať na mieste oslavy a vezmite do úvahy aj oblečenie, ktoré budete mať ako nevesta a ženích na sebe. Svadobné šaty a oblek zvyčajne nebývajú tak pohodlné ako tepláky.

Chytá vás hrôza pri predstave, že by ste mali pred niekým tancovať? Nezúfajte. Dnes existuje veľa tanečných štúdií a kurzov, ktoré sa špecializujú priamo na svadobný tanec. Skúsení lektori vám pomôžu ako so základnými krokmi, tak s choreografiou na mieru.

Možno máte práve chrobáka v hlave, pretože takto komplikovane ste si objednávanie hudby na svadbu nepredstavovali. Verte ale, že starostlivý výber piesní je jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť pre zachovanie spomienok na tento veľký deň. Ľudský mozog je fascinujúci. Kedykoľvek v nasledujúcich rokoch počujete skladbu, ktorá hrala v deň D priamo pre vás, vybaví sa vám celá udalosť. A to je ešte lepšie ako fotografie.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky