Všetko o svadobných novinách

Hovoríte si, čo sú to svadobné noviny? Ide o zaujímavý spôsob pobavenia a rozveselenia hostí, ktorý do našich luhov a hájov pomaly preniká zo zahraničia a udomácňuje sa aj v slovenských sobášoch. Noviny dokážu perfektne zaujať počas celej slávnosti, nezávislo na tom, aký typ svadby ste si zvolili. Predstavujú tiež originálny prostriedok, ktorý pomôže s organizáciou celej udalosti alebo oboznámi pozvaných s programom. Ak ste hraví a milujete osobité trendy, potom sú pre vás svadobné noviny tým pravým orechovým.

Ako ich charakterizovať? Ako rozumne dlhé a pravdivé správy, ktoré obsahujú všetko, o čo sa chcete so svojimi blízkymi podeliť.

Prečo mať svadobné noviny na svojej svadbe

 1. Pretože chcete zabaviť hostí aj v čase, kedy sa len schádzajú, príp. keď vás čaká fotografovanie.
 2. Pretože si prajete zdieľať so svojimi najbližšími príbeh svojej lásky.
 3. Pretože potrebujete zhrnúť všetky podstatné informácie k organizácii (nocľah, starostlivosť o deti, zasadací poriadok a ďalšie).
 4. Pretože by vaša svadba mala byť nezabudnuteľná.
 5. Pretože chcete, aby si hostia odniesli zo svadby osobitný dar a spomienku.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Svadobné noviny pod lupou

Podobu svadobných novín odráža predovšetkým vkus a prístup snúbencov. Napriek tomu sa dá vysledovať pár základných línií, ktoré tvoria ich kostru. Pamätajte na to, že menej znamená viac. Radšej zaplňte jeden list zábavným obsahom, než aby ste na mnohých stránkach nudili. Najskôr zvážte, čo by vás samotných zaujalo a bavilo, a tým sa pri tvorbe svadobných novín bez výnimiek riaďte.

Pár tipov na obsah svadobných novín

 • Úvodné slovo osviežené citátom alebo pár veršíkmi, pokojne aj z vlastnej tvorby.
 • Predstavenie snúbencov a príbeh ich vzťahu (obľúbené býva zoznámenie, prvé rande a žiadosti o ruku).
 • Vyznačenie dôležitých míľnikov vzťahu na časovej osi (po vzore dejepisu sa dajú zvýrazniť dátumy spoločne zdolaných udalostí ako prvá dovolenka, spoločné Vianoce, Valentín, spoločné bývanie atď.).
 • Zábavný rozhovor so snúbencami, v ktorom zoznámia svadobčanov so svojimi plánmi do budúcnosti či pohľadom na rôzne oblasti spoločného života.
 • Harmonogram svadobného dňa (vrátane plánovaného menu, zasadacieho poriadku či detailov o zábave).
 • Základné informácie o významných postavách na svadbe (ako sú družičky alebo svadobná koordinátorka). Nechýba tu ani priestor na poďakovanie rodičom alebo rozhovor so svedkami.
 • Fotografie ako ozvláštnenie a pôvabný exkurz do súkromia novomanželov (využiť sa dajú snímky z detstva, dovoleniek či spoločných zážitkov).
 • Informácie o mieste konania svadby a tipy na voľnočasové vyžitie v rámci areálu, pokiaľ nejaké ponúkajú (detské ihrisko, pravidlá farmy, možnosť vyjsť si na koňoch alebo sa plaviť na lodičke). Je vhodné doplniť tiež mapu areálu, kde sa obrad a hostina koná.
 • Svadobný horoskop zameraný na pár, ktorý načrtne jeho spoločnú budúcnosť. Zostaviť ho môže ako profesionál, tak snúbenci, ktorí k úlohe pristúpia ako k netradičnej zábave.
 • Mnohé návody na internete odporúčajú doplniť noviny vtipmi, svadobnými krížovkami, osemsmerovkami a zaujímavosťami zo sveta neviest a ženíchov, ako sú napr. jednotlivé výročia vstupu do manželstva, svadobné tradície alebo čriepky z kvetomluvy. Do ničoho sa však netlačte, pokiaľ vám tieto témy nie sú blízke.
Zábava na svadbe
V novinách je vhodné predstaviť svedkov a družičky
Svadobná holubica
Priestor môžete venovať aj tradíciám, ak sú súčasťou vašej svadby

Ako vytvoriť svadobné noviny

Existujú dva základné spôsoby, ako na tvorbu svadobných novín. Dá sa spoľahnúť buď na vlastné sily, alebo na profesionálov. Vždy záleží na vašich časových možnostiach, tvorivých schopnostiach, inšpirácii aj na rozpočte svadby. V anglicky hovoriacich krajinách sa tejto činnosti väčšinou ujmú svedkovia, družičky, rodičia alebo najlepší priatelia snúbencov. V našich zemepisných šírkach sa na obsahu najčastejšie podieľa alebo výrobu novín koordinuje pár, ktorý sa chystá vstúpiť do zväzku manželského. V niektorých prípadoch sa úlohy ujme sám ženích.

Vlastná výroba

Ak sa chcete venovať príprave zábavného čítania pre hostí na vlastnú päsť, môžete si ho vytvoriť celé sami doma vrátane grafiky a tlače. Internet ponúka množstvo manuálov a šablón na svadobné noviny, s ktorými zvládne pracovať aj úplný laik. Tí technicky zdatnejší si môžu návrh vytvoriť od základu sami v grafických editoroch.

Výhody
 • Cena – vlastnou výrobou ušetríte, spotrebujete len papír a toner na tlač.
 • Originalita – noviny nebudú sériovej výroby, ak si zvolíte vlastný návrh.
 • Zábava – pri výberu fotografií a tvorbe textov si zaspomínate a užijete mnoho zábavy.
Nevýhody
 • Čas – príprava a úpravy sú časovo náročné.
 • Koordinácia – musíte sa dohodnúť na obsahu a napríklad požiadať aj vašich najbližších, aby vám s prípravou pomohli.

Tip: Vytlačte si skúšobný kúsok, než pošlete do tlačiarne všetky plánované kópie. Vyhnete sa zbytočným výdavkom, pokiaľ by všetko nedopadlo podľa vašich predstáv.

Profesionálna výroba

V súčasnosti existuje mnoho špecializovaných spoločností, ktoré sa prípravou a výrobou svadobných novín zaoberajú. Žiadaný počet výtlačkov si môžete nechať vytlačiť na kľúč. Cenníky začínajú zhruba na 14 eurách a končia na asi 100 eurách za návrh, rátajte ale s tým, že každá firma určuje hodnotu svojej práce podľa vlastných kritérií. Za každý výtlačok si potom pripočítajú pár ďalších eur. Finálna cena sa odvíja od počtu a veľkosti strán, náročnosti grafiky a toho, do akej miery sa na tvorbe obsahu dodávateľ podieľa.

Výhody
 • Čas – až na návrh obsahu za vás vyrobí noviny profesionál.
 • Profesionálny vzhľad – dizajnéri premietajú svoje skúsenosti do každého výtlačku.
Neýhody
 • Cena – platí sa za grafický návrh a počet výtlačkov.
 • Čas výroby – grafický návrh k schváleniu obdržíte väčšinou do 2–3 týždňov od objednávky.

Rozdávanie svadobných novín

K darovaniu svadobných novín obvykle dochádza na hostine, prípadne je možné ich rozdávať už pri príchode hostí na miesto konania. Rozhodne sa to však nehodí po tom, čo všetci zamieria na tanečný parket alebo až neskoro večer. Zábava by sa mohla zastaviť a opäť ju rozprúdiť by vyžadovalo zbytočne veľa energie.

Pýtate sa, koľko výtlačkov je optimálnych? Záleží len na vás – dajú sa pripraviť noviny pre každého zvlášť, do páru alebo len pár kúskov, ktoré budú počas hostiny kolovať.

Svadobná hostina
Svadobné noviny rozdávajte najlepšie na hostine
Novomanželia
Nezabudnite na spoločné fotografie, dodajú novinám iskru

Dizajn svadobných novín

Určite si prajete, aby boli vaše svadobné noviny nezabudnuteľné. Dobre si teda vopred premyslite ich vzhľad, hlavne formát a farebnosť. Klasiku predstavuje preložená A3 alebo A4, podľa toho, koľko priestoru potrebujete na všetky svoje texty a obrázky. Nemusíte sa nechať obmedzovať tradičnou čierno-bielou kombináciou, s trochou fantázie sa pusťte aj do farieb. Milovníčky dokonalosti neodolajú ladeniu novín do svadobných farieb.

Na čo nezabudnúť?

Pri písaní príspevkov do svadobných novín pamätajte na ľahký tón. Texty musia rozosmiať, takže nevadí čo-to nadhľadu. Vyvarujte sa všetkému, čo by vyvolalo spor alebo konflikt. Držte sa primárnej premisy: svadobné noviny bavia, nepoučujú. A myslite na to, že ľudia tiež zbožňujú romantické a dojemné príbehy doplnené fotografiami.

Svadobné noviny okrem mnohých podstatných informácií obsahujú aj veľa humoru. Znamenajú záchranu pre hostí, ktorí sa so všetkými nepoznajú, a ponúkajú im skvelý začiatok konverzácie. Čítanie svadobnej tlače pobaví a otvorí priestor na rozhovor ako starých priateľov, tak aj postupne sa zbližujúcej rodiny a kamarátov.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky