Originálny svadobný tanec? Vieme, ako naň

Prvý novomanželský tanec je súčasťou každej svadobnej zábavy. Aj keď sa hostia na svadobný tanec tešia snáď zo všetkého najviac, veľa párov z neho má obavy. Je to aj váš prípad? Tak vás určite poteší, že svadobný tanec nemusí byť len valčík alebo waltz. Ako váš tanec bude vyzerať, je len na vás. V článku vás prevedieme prípravou na svadobný tanec a ukážeme jeho rôzne prevedenia.

Svadobný tanec

História svadobného tanca

Tradíciu svadobného tanca nájdete vo všetkých kútoch sveta, dokonca aj v afrických kmeňoch. Svadobný tanec, ako ho poznáme v našich končinách, pochádza zo 17. storočia. Svoje základy má v tzv. prvom tanci, ktorého právo náležalo hostiteľom významnej spoločenskej akcie. Tými boli napríklad kráľ s kráľovnou, ktorí usporiadali ples. Prvý tanec mohol ale pripadnúť aj čestným hosťom, ktorí boli v spoločnosti vysoko postavení.

Pretože je svadba jednou z najvýznamnejších udalostí v našich životoch, tradícia prvého tanca sa ujala aj tu. Len namiesto o prvom tanci hovoríme o novomanželskom. Čestných hostí preto predstavuje ženích s nevestou a tanec v kruhu symbolizuje jednotu a spojenie medzi manželmi.

Prvý novomanželský tanec

K prvému novomanželskému tancu alebo sólu novomanželov sa pristupuje počas neskorého popoludnia, pretože otvára večernú zábavu. Pri svadobnom tanci sú ženích s nevestou obklopení hosťami, ktorí sa v kruhu pohupujú do rytmu. Po tom, čo si spolu novomanželia zatancujú, prichádzajú na rad ďalšie tance v tomto poradí:

 • otec s nevestou a matka so ženíchom,
 • svokor s nevestou a svokra so ženíchom,
 • ďalší členovia rodiny, napr. dedko, babka, súrodenci atď.

A potom je len na vás, ako sa pri tanci vystriedate. Zapojiť môžete, samozrejme, aj kamarátov a najmenších členov rodiny.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Neviete tancovať?

Pre mnoho párov je tancovanie pred veľkou skupinou ľudí veľký strašiak. Môže sa to týkať najmä ľudí, ktorí na tanečných hodinách nedávali pozor, alebo nemajú cit pre rytmus. Nemusíte sa ale ničoho obávať. Váš svadobný tanec môžete zveriť do rúk odborníkov, ktorí vás na špeciálny deň dokonale pripravia. V súčasnosti si môžete vybrať z množstva tanečných kurzov alebo tanečných škôl. Aby ste si kroky pamätali čo najlepšie a najdlhšie, mali by ste na tanečné kurzy chodiť aspoň raz týždenne.

Učiť tancovať sa môžete aj od niekoho z rodiny alebo priateľov. Netancuje skvelo napríklad váš dedko, teta alebo bratranec? Skúste porozmýšľať o okruhu svojich známych a možno sa niekto nájde.

Nič nepokazíte, ani keď sa budete učiť podľa videí. Pamätajte ale na to, že na pohľad ľahké kroky v skutočnosti byť také ľahké nemusia. Tiež vás nikto neupozorní na ich zlé prevedenie, preto tancujte pred zrkadlom. Ak nemáte zrkadlo, v ktorom by ste sa pri tanci mohli pozorovať, z času na čas sa nakrúťte počas tréningu na video. To vám dá aspoň čiastočne spätnú väzbu a dozviete sa vďaka nemu, na akých krokoch zapracovať.

Originálny svadobný tanec

Prvým krokom je ale vybrať pieseň, na ktorú chcete tancovať. Bude to vaša srdcovka? Song z prvého rande alebo svižná skladba, s ktorou sa rozprúdi zábava? Novomanželský tanec sa odvíja od vopred vybranej hudby a nemusí to byť valčík alebo slaďák. Svadobný tanec nemá jasne písané pravidlá, a preto si môžete dovoliť experimentovať. Aké svadobné tance môžete predviesť?

Slaďák s nečakaným záverom

Svoj svadobný tanec začnite slaďákom na romantickú skladbu, ale v jej priebehu ju vymeňte za živelnejšiu hudbu. Napríklad za latinsko-americké rytmy alebo electroswing. Hostí prekvapí, keď sa zrazu rozoznie niečo, čo nečakali. Určite tým pobavíte a podporíte zábavu, ktorá bude nasledovať.

Svadobný tanec

Štandardný tanec

Svadobčanov zaujmete aj klasikou, ako je waltz, tango, valčík alebo slowfox. Ak nepoznáte kroky týchto tancov a chceli by ste ukázať aj pár póz a otočiek, nebojte sa osloviť profesionálov.

Kombinácia hitov a štýlov

Ak ste pár, ktorý sa rád baví a vie si zo seba vystreliť, vytvorte si vlastnú choreografiu. Zostrihajte známe slovenské, české a zahraničné hity tak, aby na seba nadväzovali. Kombinujte v nich aj rôzne tanečné štýly, kreácie alebo gestá. Inšpirovať sa môžete muzikálom Pomáda, makarenou alebo môžete zatancovať polku na dychovku, ktorá je u vás v rodine obľúbená.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky