Ako prebieha svadba

Svadobné sľuby, výmena svadobných obrúčok a prvý novomanželský bozk. Tak jednoducho môže svadba vyzerať, ale väčšinou je celý deň spestrený ďalšími šťastnými okamihmi. Ako zvyčajne svadobný deň vyzerá a na čo by ste nemali zabudnúť?

Prípravy nevesty a ženícha

S prípravami je ideálne začať už večer pred svadbou - tým, že pôjdete skoro spať. Nasledujúci deň sami sebe poďakujete (a potešíte aj vašu vizážistku). Prípravy nevesty bývajú väčšinou dlhšie, začína sa aj 5 hodín pred samotným obradom. S touto rezervou je dostatok času na svadobný účes, líčenie a obliekanie svadobných šiat. Tradične sa na nevestiných prípravách zúčastňuje aj jej mama, svedkyňa a prípadne družičky.

Ženích sa chystá spravidla kratší čas. Ak nenosí bradu či fúzy, jeho prípravy môžu zahŕňať hladké oholenie. Mal by tiež myslieť na svoje ruky a nechty, nech sú čisté a upravené. Medzi jeho dopoludňajšie prípravy môže patriť aj vyzdvihnutie svadobných kvetín - veľká kytica pre nevestu a dve menšie pre jeho a nevestinu mamičku. Potom už zostáva jediné - vítať svadobných hostí a čakať na čas obradu.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Príchod hostí - čas pred obradom

Keď sa miesto začne zapĺňať hosťami, je dôležité všetkých riadne privítať. Tejto úlohy by sa mal ujať svedok/svedkyňa alebo svadobná koordinátorka, ku ktorým sa často pridáva aj ženích. Symbolický prípitok a milý úsmev sú skvelým začiatkom. V prípade svadby, ktorá ctí všetky tradície, je aj vhodný čas na pripnutie svadobných mýrt.

Pred obradom zostáva ešte pár maličkostí - jeden zo svedkov musí odovzdať osobné doklady nevesty, ženícha, svoje i druhého svedka do rúk matrikárky. V prípade cirkevného obradu je nutné splniť aj ďalšie podmienky, ktoré stanovuje cirkevné právo.

Svadobný obrad

Obrad sa oficiálne začína prvými tónmi vybranej svadobnej piesne. Prechádza ženích so svojou mamičkou po pravici, nasleduje ich mamička nevesty po boku ženíchovho otca, obaja svedkovia a družičky. Po nich vchádza nevesta so svojím tatinkom či inou blízkou osobou. Matrikár/ka predstavuje nevestu a ženícha oddávajúcemu a ten sa ujme slova. Vyzve oboch snúbencov, aby vyslovili ich sľuby a všetci netrpezlivo čakajú na dvojité ÁNO.

Potom si snúbenci vzájomne nastoknú svadobné obrúčky na ľavý prstenník a celý rituál sa končí novomanželským bozkom. Tradíciou je si spolu s matrikárkou a oddávajúcim/ou pripiť. Nasledujú gratulácie - najskôr hostia blahoželajú neveste a potom ženíchovi. Novomanželia odchádzajú utvoreným špalierom, kam svadobčania hádžu okvetné lístky, konfety, alebo fúkajú dúhové bubliny.

Po obrade - kým sú všetci dokonalí - sa spravidla fotí hromadná fotografia na pamiatku.

snubni prsteny

Svadobná hostina

Po emóciami nabitom obrade je čas sa poriadne posilniť. Hostinu otvárajú spravidla svedkovia alebo rodičia novomanželov so svojimi príhovormi. Tie by mali byť primerane dlhé a hlavne šité na mieru novomanželom. Na ich konci je prenesený slávnostný prípitok a hostia cinkajú pre šťastie novomanželom pohármi šampanského alebo iným obľúbeným nápojom.

V tomto momente spravidla všetkým padá kameň zo srdca - hlavné svadobné povinnosti sú za nimi a je čas baviť sa. Obsluha postupne prináša všetky chody zo svadobného menu a hosťom sa poriadne plnia bruchá.

Popoludňajší program

Všetci si povoľujú opasky i sukne a po výdatnom obede a začína sa zvyčajne najdlhšia i najzábavnejšia časť svadobného dňa. Popoludňajší program môže vyzerať rôzne - krájanie svadobnej torty, prvý novomanželský tanec, svadobné hry, hádzanie svadobnej kytice alebo zábava vo fotokútiku. Počas týchto radovánok väčšinou novomanželia na chvíľu opúšťajú miesto svadby kvôli spoločnému foteniu. Aby medzi svadobnými hosťami nezavládla nuda, skvelou zábavou pre nich môžu byť svadobné noviny vytvorené novomanželmi. Ak na svadbe budú aj deti, je dobré vymyslieť program aj pre ne.

svatebni party

Párty sa začína

Vo večerných hodinách sa zábava rozprúdi veľmi samovoľne. Pohodovú atmosféru zaručí večerné grilovanie alebo raut. Základom je poriadny tanečný parket a výber tých najobľúbenejších hitov. Párty náladu skvelo doladia aj svetielka alebo disko guľa a mikrofón s poriadnymi reproduktormi. V neskorých hodinách totiž neexistuje lepší nápad, ako si spolu zaspievať karaoke. Ak teda schováte všetky telefóny.

Prajeme vám, nech pretancujete črievičky a oslavujete až do rána bieleho!

 • Lesklé tepané svadobné obrúčky zo zlata Fleure
  Lesklé tepané svadobné obrúčky zo zlata Fleure
 • Matné tepané svadobné obrúčky zo zlata Zura
  Matné tepané svadobné obrúčky zo zlata Zura
 • Zlaté tepané svadobné obrúčky s diamantmi Sanders
  Zlaté tepané svadobné obrúčky s diamantmi Sanders
 • Zlaté svadobné prstene s reliéfnym povrchom Briareos
  Zlaté svadobné prstene s reliéfnym povrchom Briareos
 • Tepané svadobné obrúčky s čiernym a bielym enamelom Pedres
  Tepané svadobné obrúčky s čiernym a bielym enamelom Pedres

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky