Židovská svadba - chatuna

Ste pozvaní na pravú židovskú svadbu? Zaujímajú vás tradície a zvyky, ktoré ľudia židovskej viery pri svojich svadobných obradoch dodržiavajú? Ak sa vám vybavia len útržky zo Sexu v meste, kedy sa Charlotte s Henrym pohupujú na stoličkách nad hlavami hostí, nezúfajte. Máme pre vás pár užitočných informácií, ktoré sú pre tradičnú židovskú svadbu typické a vy sa vďaka nim blysnete ako naozajstný znalec židovskej chatuny.

Je židovská svadba len pre Židov? Áno aj nie

Tóra je základným dokumentom židovského náboženstva, podľa ktorého sa riadia všetky židovské sviatky a udalosti. Základnou podmienkou pre uzavretie židovského manželstva je, aby boli muž aj žena židovského pôvodu alebo musia, ako už spomínaná Charlotte zo Sexu v meste, k judaizmu konvertovať.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Obrad v synagóge s rabínom. Pre pravú židovskú svadbu nie je potrebné ani jedno

Až sa budete blížiť na miesto židovskej svadby, nehľadajte v navigácii nutne symbol synagógy. Obrad môže prebehnúť pokojne na záhrade hotela, reštaurácie alebo zámockej lúke. Čo vás ale určite navedie bude neprehliadnuteľná chupa. Pre židovskú svadbu je to typický svadobný baldachýn postavený na 4 tyčiach. Či už sa teda svadobný obrad odohráva vo vnútri synagógy alebo pod otvoreným nebom, nebude chupa s nevestou a ženíchom chýbať. Symbolizuje totiž ich budúci spoločný domov.

Druhou nejednoznačnou vecou je oddávajúci. Rabín totiž tiež nie je samozrejmosťou, právoplatným sobášiacim je aj tzv. obradník - dokonalý znalec náboženského židovského práva.

Rabínsky úrad bol predtým výhradne doménou mužov, v dnešnej dobe sa ale v niektorých štátoch môžete stretnúť aj so ženami rabínkami.

svadobné koláčiky
Rôzne druhy maškŕt na svadobnej hostine veštia novomanželom sladký život.
Ženích vo svadobnom obleku
Predtým prsteň pri obrade prijímala len nevesta, dnes ho dostáva už aj ženích.

V jediný deň stihnú Židia zásnuby aj sobáš. Vynahrádzajú si to 7dňovou hostinou

V dnešnej dobe sa zásnuby (kidušin) a sobáš (nisu´in) stávajú súčasťou jediného židovského obradu. Medzníkom medzi nimi je čítanie svadobnej zmluvy tzv. ketuby. Pre ortodoxných Židov je to veľmi vzácny, ochraňovaný a nemenný dokument. Obsahuje predovšetkým informácie o ochrane ženy v prípade ovdovenia alebo rozvodu a práve jeho čítanie je jedným z najdôležitejších okamihov svadby v judaizme. Niečo ako keď pri bežných obradoch napíname uši a čakáme na magické "áno" od oboch snúbencov.

Tradíciou sú tiež dvaja ženíchovi svedkovia, ktorých má po boku, keď netrpezlivo očakáva príchod nevesty pod baldachýn. Podľa tradícií sú to vždy dvaja muži, zástupcovia židovskej komunity, ktorí oproti bežným svadbám, kde sme zvyknutí často na svedkov - súrodencov, nesmú byť k budúcim novomanželom v príbuzenskom vzťahu.

Nevesta, privedená pod baldachýn, ženícha symbolicky 7krát obíde a odštartuje tak židovské zásnuby (hebr. kidušin), pri ktorých jej ženích navlečie prsteň na ukazovák pravej ruky a potom obom snúbencom požehná rabín.

Neveste sa pred príchodom pod chupu zahaľuje hlava závojom z dôvodu odvrátenia zlých pohľadov.

Jeden prsteň "vládne všetkým"

S nadhľadom by sa to tak dalo povedať, pretože zásnubný prsteň pre nevestu bol vždy jediným šperkom, ktorý bol pri židovskom svadobnom dni naozajstnou nutnosťou. Túto, pre mnohých veľmi ekonomickú tradíciu, trošku porušila moderná doba, kedy už sa bežne dopraje prsteň i ženíchovi. Na obrade je ale dôležitý akt nevestinho prijatia prsteňa od ženícha. Získava tým spoločenské postavenie pani domu a preberá vládu nad domácnosťou. Predtým mal zásnubný prsteň podobu ihlanu so šiestimi plôškami, aby na ne mohli byť vyryté hebrejské písmená židovského svadobného priania Mazal tov (מזל טוב).

Vzhľad zásnubného prsteňa sa postupom času dosť výrazne menil. Cez symbolickú podobu strechy chrámu s vežami až po bizarný klasický dom s dverami a okienkami. Symbolika šťastného domova. Dnes Židia volia skôr klasické svadobné obrúčky.

Svadobná kytica s prípitkom
Na úplnom konci svadobného obradu ženích rozšliapne pohár...
Dekorácia na svadobnej hostine
...svadobčania zvolajú Mazal tov! a hostina trvajúca 7 dní a 7 nocí sa môže začať.

Mazal tov! a hostina s kóšer pokrmami môže začať

Na úplnom konci obradu (nisuin) prichádza tradícia, kedy ženích doslova rozšliapne krehký pohárik či tanierik. Svadobčania zvolajú Mazal tov! a odštartujú tak oslavy a hostinu. Táto tradícia pripomína zničenie jeruzalemského chrámu a zvolaním "Veľa šťastia" alebo skôr "Dobré znamenie" sa dáva najavo, že šťastie novomanželov má zatieniť túto smutnú historickú udalosť.

Tak ako sú Židia rýchlo vysporiadaní sa zásnubami a sobášom, vynahradzujú si to dlhými oslavami. Svadobná hostina trvá 7 dní a jediné, čo je na nej špeciálne, sú pokrmy pripravované kóšer. Hydinové pokrmy a vajcia sú považované za symbol plodnosti, ryby zase predpovedajú rozmnožovanie a tak ako u nežidovských svadieb je tu typická svadobná torta, rôzne druhy pečiva a sladkosti, ktoré veštia sladký život.

Pre judaizmus je pri všetkých významných udalostiach typická tiež oslava tancom. U svadieb to židovský zákon priamo vyžaduje. Ide o to poctiť a potešiť hlavne nevestu. Svadobný akt je braný ako božské zjednotenie a ženích s nevestou ako kráľ s kráľovnou. Preto ich svadobčania berú sediacich na stoličkách nad svoje hlavy a tancujú na ich počesť a pre ich radosť.

V minulosti oslavovali svadobní hostia, muži a ženy, v oddelených miestnostiach alebo aspoň pri oddelených stoloch.

Svadobné šaty, šperk v nose a ženíchov Talit

Prekrývanie nevesty Talitom, ženíchovým bielym šálom, sa dnes už takmer nevykonáva. Malo za význam prijatie nevesty pod ochranu, ktorý prevzala už vyššie spomínaná chupa. Avšak pod oblekom ženícha Talit často ešte uvidíme.

Svadobné šaty nemajú v judaizme žiadne osobitné pravidlá. Je ale zakorenené, že sa nevesty príliš neodhaľujú. Šaty sú tak často s dlhými rukávmi a objaviť sa na nich môže aj modrá farba, ktorá symbolizuje šťastie. Čo ale je židovským svadobným zvykom, je pokrývanie hlavy nevesty. Používa sa kombinácia nepriehľadného závoja s rôznymi typmi zdobených čeleniek alebo venčekov. Celkovo sa na skrášlenie ostatnými šperkami, náramkami a náhrdelníkmi nešetrí. Vychádza to okrem iného priamo z Tóry, kde je dané, že sa má nevesta vyzdobiť pre svojho manžela ako kráľovná.

Drobný zlatý krúžok uprostred alebo po strane nosa je pre židovské nevesty tiež typický. Dával sa ako zásnubný dar a symbolizoval ochranu dychu života.

Svadobné šaty na ramienku
Svadobné šaty v judaizme bývajú často s dlhými rukávmi.
Nevesta sa svadobnými šaty s dlhými rukávmi
Je totiž zakorenené, že nevesty sa veľmi neodhaľujú.

Židovské zvyky a tradície v číslach

Ako ste si možno všimli aj v židovských tradíciách sa opakuje číslo 7. Nie je za tým nič iné ako symbolika stvorenia sveta Bohom za 7 dní.

 • pred svadbou by sa nemal pár 7 dní vidieť
 • nevesta pred zasnúbením 7krát obchádza ženícha
 • pred hostinou zostávajú novomanželia 7 minút osamote
 • pri večeri sa odrieka 7 požehnaní tzv. ševa brachot
 • hostina trvá 7 dní a 7 nocí

Židovské svadobné zvyky majú svoje špeciálne čaro a ak budete niekedy hosťom na takejto svadbe, užite si jej atmosféru naplno. Veríme, že teraz už sa tam určite nestratíte.

Mazal tov!

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky