10 základných šperkov, ktoré by mala mať každá žena

Rovnako ako máte vo svojom šatníku kúsky oblečenia, ktoré môžete ľahko kombinovať takmer ku všetkému, nemali by ste zabúdať ani na šperky. Aj tie je potrebné zladiť s outfitom. Pokiaľ budete mať v šperkovnici po ruke pár univerzálnych kúskov, ktoré sa hodia skoro ku všetkému, ušetríte si obvyklé ranné starosti s výberom toho, čo si v tú chvíľu vezmete na seba.

A ako vlastne efektívne zostaviť šperkovnicu, aby ste si to so šperkami čo najviac uľahčili? Inšpirujte sa s nami:

Zamerajte sa na jednoduché šperky

Šperky vo vašej šperkovnici by mali byť pokiaľ možno čo najjednoduchšie, pretože tak sa budú skutočne ľahko kombinovať s akýmkoľvek oblečením na rôzne príležitosti. Také základné a všestranné kúsky vám tak urobia tú najväčšiu službu. A ako konkrétne vám jednoduché šperky poslúžia ?

Pokiaľ sa chystáte na nejakú slávnostnú príležitosť, spoločenskú akciu, alebo inú dôležitú udalosť, ktorá ma striktný dress code – napríklad pohovor, pracovné stretnutie, alebo charitatívny večierok – oceníte šperky, ktoré sú skôr nenápadné a konzervatívne. Jednoduché šperky sú presne ten kúsok, po ktorom môžete siahnuť a nikdy neurobíte chybu. Šperk vám naviac dodá dávku elegancie a pozdvihne vašu ženskosť.

Vďaka jednoduchému šperku skvele vyniknú výrazné kúsky vášho oblečenia, na ktoré chcete upútať pozornosť, čo je ideálne napríklad pre plesové šaty, alebo iný zaujímavý kúsok vášho šatníka.

A aké šperky zvoliť ? Vhodné sú šperky všetkých kovov bez výrazných textúr, alebo zložitých designov. Môžu byť zdobené aj farebnými drahokamami, ale farby by mali byť neutrálne, ako sú napríklad biela, čierna, tmavo modrá, alebo odtiene hnedej. Doplniť ich však môžete aj nadčasovými sezónnymi farbami – červenou, fialovou, alebo žltou. Vyberajte si jednoduché univerzálne tvary ako kruh, ovál, alebo štvorec. Zložitejším tvarom ako sú srdiečka, alebo hviezdičky sa radšej vyhýbajte.

Magické opály

Drahokamy, čo hrajú všetkými farbami

Opálové šperky

Dajte prednosť kvalite

Bižutéria, alebo iné lacné šperky môžu síce veľakrát vyzerať krásne, ale bohužiaľ často príliš dlho nevydržia. Buď sa rýchlo zničia, alebo nenávratne stratia svoj lesk. Taký šperk už potom nie je príliš na parádu. Zamerajte sa preto radšej na kvalitnejšie šperky zo vzácnych kovov, do ktorých síce musíte investovať trochu viac, ale jedná sa o investíciu, ktorá sa vám rozhodne vyplatí. Pri správnej a pravidelnej starostlivosti vám také kúsky vydržia skutočne na celý život.

Vytvorte si vlastnú kolekciu

Pokiaľ sa vám už niektorý typ šperku osvedčil ako ľahko kombinovateľný, zvoľte podobný štýl aj pre ďalšie šperky a zostavte si tak vlastnú kolekciu. K napichovacím perlovým náušniciam môžete zvoliť napríklad perlový náhrdelník a máte dokonalý pár! Keď dáte dohromady naozaj tie základné kúsky, môžete ich tak začať rozlišovať aj o ďalšie, menej tradičné typy šperkov.

Keď už viete, na čo sa pri výbere šperkov zamerať, pozrieme sa na konkrétne osvedčené druhy, ktoré by vám vo vašej šperkovnici nemali chýbať:

1. Napichovacie náušnice

Napichovacie náušnice sú stálicami v šperkárskom nebi. Sú vhodné naozaj pre každého a pre akúkoľvek dennú, alebo nočnú príležitosť. Vďaka svojmu tvaru sa totiž ľahko kombinujú prakticky s čímkoľvek. Môžu byť len kovové, alebo perlové s farebnými drahokamami, alebo – pokiaľ chcete niečo naozaj špeciálne a štýlové – s diamantmi. Na výber je naozaj veľké množstvo. Pre ten správny okúzľujúci vzhľad budú stačiť kamienky s váhou cca 0,25ct. Pokiaľ však chcete upútať pozornosť, zvoľte kľudne väčšiu veľkosť ako napríklad 1, alebo 2 karáty. Pri farebných drahokamoch ovšem pozor na výber farby!

 • Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Ebba
  Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Ebba
 • Zlaté martini napichovacie náušnice s diamantmi Cytheria
  Zlaté martini napichovacie náušnice s diamantmi Cytheria
 • Zlaté napichovacie lístky Zev
  Zlaté napichovacie lístky Zev
 • Strieborné bezel náušnice s moissanitmi Zahra
  Strieborné bezel náušnice s moissanitmi Zahra
 • Strieborné náušnice Feather
  Strieborné náušnice Feather

2. Retiazka s drahokamom

S drobným príveskom a jednoduchou retiazkou ľahko navýšite každý top o stupeň vyššie. Nanajvýš, pokiaľ nosíte výraznejšie výstrihy je prívesok s jedným drahokamom tým správnym šperkom pre vás. Pohrať sa môžete aj s dĺžkou retiazky. Doporučujeme si zaobstarať rovno dve – jednu kratšiu a druhú dlhšiu – a môžete ich kombinovať podľa príležitosti a nálady. Pokiaľ vám záleží na každom detaile, pri výbere môžete zohľadniť aj to, akým spôsobom je do šperku zasadený drahokam či diamant.

 • Zlatý prívesok s bielym opálom a diamantmi Melia
  Zlatý prívesok s bielym opálom a diamantmi Melia
 • Zlatý náhrdelník so salt and pepper diamantom Neviah
  Zlatý náhrdelník so salt and pepper diamantom Neviah
 • Zlatý náhrdelník s cabochon avanturínom Aida
  Zlatý náhrdelník s cabochon avanturínom Aida
 • Zlatý náhrdelník s turmalínom a diamantmi Aimee
  Zlatý náhrdelník s turmalínom a diamantmi Aimee
 • Zlatý náhrdleník s mesačným kameňom a diamantom Monily
  Zlatý náhrdleník s mesačným kameňom a diamantom Monily

3. Perlové náušnice

Perly sú ozdobou každej ženy. Decentne pozdvihnú jej krásu a pritom sú tak nenápadné, ale zároveň elegantné. Skvele sa hodia ku každodennému pracovnému oblečeniu, na posedenie s kamarátkami v kaviarni, ale aj na večerné rande. Okrem toho si môžete zvoliť odtieň perál, ktorý sa hodí k vášmu tónu pleti. Ružové a biele pre svetlú pleť, broskyňové a krémové pre snedšiu pleť.

 • Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Ebba
  Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Ebba
 • Strieborné napichovacie náušnice s levanduľovými perlami Crizia
  Strieborné napichovacie náušnice s levanduľovými perlami Crizia
 • Minimalistické náušnice s čiernymi perlami Loota
  Minimalistické náušnice s čiernymi perlami Loota
 • Elegantné perlové náušnice Florel
  Elegantné perlové náušnice Florel
 • Zlaté napichovacie náušnice s perlami a zirkónmi Yasu
  Zlaté napichovacie náušnice s perlami a zirkónmi Yasu

4. Perlový náhrdelník

Nielen celebrity objavili krásu perlových náhrdelníkov. Taká šnúrka perál sa skvele hodí do spoločnosti, ale aj na pracovné stretnutia. Opäť sa môžete hrať s farbou perál a dĺžkou retiazky. Pozor si však dajte na príliš krátke perlové náhrdelníky, ktoré vám budú zbytočne skracovať krk. Správny náhrdelník by mal voľne ležať trochu pod úrovňou krku a trochu nad dekoltom.

 • Zlatý halo náhrdelník s perlou a diamantmi Ausrey
  Zlatý halo náhrdelník s perlou a diamantmi Ausrey
 • Zlatý perlový náhrdelník s diamantmi Ariala
  Zlatý perlový náhrdelník s diamantmi Ariala
 • Koralová strieborná kolekcia šperkov s perlou Carroll
  Koralová strieborná kolekcia šperkov s perlou Carroll
 • Elegantný perlový náhrdelník Jausi
  Elegantný perlový náhrdelník Jausi
 • Zlatý perlový náhrdelník s diamantovým trojuholníkom Cammi
  Zlatý perlový náhrdelník s diamantovým trojuholníkom Cammi

5. Jednoduché kruhové náušnice

Ani s kruhovými náušnicami nemusíte vyzerať ako dievča od kolotočov, pokiaľ si vyberiete k vášmu tvaru tváre správnu veľkosť kruhov. Pokiaľ máte menšiu tvár, zvoľte skôr kruhy menšie a tenšie s veľkosťou cca jedného palca (2,5 cm). S výraznejšími rysmi tváre si môžete dovoliť aj masívnejšie kruhové náušnice s priemerom okolo dvoch palcov (5 cm).

 • Kruhové náušnice s diamantmi Vesell
  Kruhové náušnice s diamantmi Vesell
 • Krúžky s oslnivými diamantmi Ciro
  Krúžky s oslnivými diamantmi Ciro
 • Strieborné kruhové náušnice Dorji
  Strieborné kruhové náušnice Dorji
 • Jemné náušnice so smaragdmi Laios
  Jemné náušnice so smaragdmi Laios
 • Pozlatené náušnice 2v1 Straton
  Pozlatené náušnice 2v1 Straton

6. Visiace náušnice

Ku koktejlovým šatám nenájdete vhodnejšie náušnice ako tzv. lustrové náušnice. Využijete ich na slávnostné príležitosti a budete s nimi vyzerať skutočne úchvatne. Na začiatok vyskúšajte skôr jednoduché visiaci kúsky zo striebra, alebo zlata s farebnými a inými decentnými kamienkami. Pokiaľ sa vám náušnice osvedčia, môžete vyskúšať aj odvážnejšie modely a viac sa pohrať s farbami.

 • Zlaté visiace náušnice s čiernymi diamantmi Coralie
  Zlaté visiace náušnice s čiernymi diamantmi Coralie
 • Zlaté visiace náušnice s granátmi Christabel
  Zlaté visiace náušnice s granátmi Christabel
 • Strieborné topásové náušnice so zirkónmi Dalze
  Strieborné topásové náušnice so zirkónmi Dalze
 • Strieborné náušnice s olivínmi a ametystmi Tamy
  Strieborné náušnice s olivínmi a ametystmi Tamy
 • Visiace náušnice s perlami a zirkónmi Thando
  Visiace náušnice s perlami a zirkónmi Thando

7. Jednoduchý náramok

Náramkom môžete skvostne pozdvihnúť vašu starostlivo zvolenú vizáž aj keď sa bude jednať o ten najjednoduchší kúsok v podobe koženého pásika, šnúrky perál, alebo tenkého kovového náramku bez výrazného zdobenia. Ak sa rozhodnete pre kov, v našej ponuke môžete vyberať medzi náramky zlatými i striebornými. Pokiaľ si náramok obľúbite, môžete časom vyskúšať aj výraznejšie kúsky ako medzi celebritami tak obľúbené zlaté statement náramky.

 • Zlatý náramok s modrými nebrúsenými diamantmi Fionne
  Zlatý náramok s modrými nebrúsenými diamantmi Fionne
 • Zlatý náramok s mesačným kameňom Mathis
  Zlatý náramok s mesačným kameňom Mathis
 • Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul
  Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul
 • Strieborný náramok so stromom života Trete
  Strieborný náramok so stromom života Trete
 • Náramok s písmenom podľa vašej voľby Ainslee
  Náramok s písmenom podľa vašej voľby Ainslee

8. Jednoduchý náhrdelník

Vaša šperkovnica by nemala byť kompletná bez decentného a jemného náhrdelníka, ktorý určite využijete v prípadoch, kedy váš dekolt zatúži po niečom minimalistickom. Tento šperk je naviac dokonale univerzálny a jeho využitie je skutočne široké. Perfektne doplní váš ležérny outfit na popoludňajšie posedenie s priateľmi, spoločenský kostým na pracovné schôdzky aj večernú plesovú róbu. Keď si práve nie ste úplne istá vo vhodnom výbere šperkov, minimalistický náhrdelník je vždy stávkou na istotu. Naviac ide o doplnok, ktorý je ako stvorený na vrstvenie. Môžete ho na svojom krku s radosťou kombinovať s ďalšími retiazkami – rovnako jednoduchými, ale aj tými výraznejšími.

 • Strieborný náhrdelník Infinity
  Strieborný náhrdelník Infinity
 • Zlatý náhrdelník minimalistického tvaru Karma
  Zlatý náhrdelník minimalistického tvaru Karma
 • Zlatý prívesok so srdiečkom a diamantom Anice
  Zlatý prívesok so srdiečkom a diamantom Anice
 • Trblietavý prívesok s lab-grown diamanty Eduard
  Trblietavý prívesok s lab-grown diamanty Eduard
 • Platinový náhrdelník s morganitom Como
  Platinový náhrdelník s morganitom Como

9. Drahokamový prsteň

Prstene sme zatiaľ nezmienili, ale nebojte sa, nemusíte sa obmedziť iba na nosenie zásnubných alebo svadobných prsteňov. Na spoločenské aj každodenné udalosti vás môže takisto smelo sprevádzať prsteň s trblietavým drahokamom. Je iba na vás, či si zvolíte decentnú, menej výraznú kombináciu alebo siahnete po prstienku s väčším kameňom, obvykle túto voľbu však prispôsobte danej príležitosti. Do zamestnania odporúčame zvoliť univerzálnejší prsteň s decentným zdobením, na večierok si však pokojne vezmite šperk s výrazným farebným drahokamom. Škála drahých kameňov je skutočne široká, vybrať si tak môžete kúsok vo svojej obľúbenej farbe či podľa obsahu vášho šatníka.

 • Zlatý prsteň s turmalínom a zafírmi Haidi
  Zlatý prsteň s turmalínom a zafírmi Haidi
 • Srdiečkový zelený ametyst v striebornom prsteni Judrien
  Srdiečkový zelený ametyst v striebornom prsteni Judrien
 • Zlatý prsteň s tanzanitom a diamantmi Bajwa
  Zlatý prsteň s tanzanitom a diamantmi Bajwa
 • Zlatý prsteň s oválnymi zafírmi a diamantmi Iztel
  Zlatý prsteň s oválnymi zafírmi a diamantmi Iztel
 • Platinový eternity prsteň s akvamarínmi a diamantmi Calyvorri
  Platinový eternity prsteň s akvamarínmi a diamantmi Calyvorri

10. Hodinky

Skôr sa jednalo do doménu mužov, dnes však objavujú hodinky nadšene aj ženy. Okrem toho, že je to veľmi praktická vec, aj hodinky vás môžu nápadito ozdobiť. Pre začiatok skúste drobnejšie hodinky na každodenné nosenie, postupne možno získate odvahu aj na väčšie kúsky. Ale pozor, pokiaľ máte drobnú štíhlu ruku, bude lepšie zostať pri menších hodinkách. Ako prvý kúsok sú ideálne hodinky v zlatej, alebo striebornej farbe, ktoré môžete prispôsobiť tónu vašej pokožky. Najmä na pracovných stretnutiach dodajú vášmu vzhľadu dávku profesionality.

Tieto kúsky sú tým úplným základom pri ktorom by ste mali zažať. Každá kategória vám však ponúka množstvo možností, takže sa nemusíte obmedzovať len pre tie základné kúsky, ale postupne môžete svoju šperkovnicu rozširovať aj o ďalšie šperky. Nezabúdajte tiež na to, že so šperkami by ste sa mali cítiť pohodlne a mali by odrážať vašu osobnosť. A hlavne by to mala byť zábava!

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch