100% bezkonfliktné a etické diamanty - CanadaMark

Čo si môžeme predstaviť pod pojmom bezkonfliktné a etické diamanty? Bezkonfliktné diamanty spĺňajú definíciu Kimberleyského procesu, čo je medzinárodné fórum štátov a zástupcov organizácií diamantového priemyslu a občianskych organizácií, ktoré na základe rezolúcií OSN pripravili návrh systému medzinárodnej certifikácie surových diamantov, ktorého cieľom je zamedziť zneužívaniu surových diamantov na financovanie povstaleckých a teroristických aktivít. Vďaka rozsiahlemu kontrolnému mechanizmu sú bezkonfliktné diamanty dnes už samozrejmosťou.

V prípade etických diamantov sa ale posúvame ešte o krok ďalej, nad bežné štandardy diamantového priemyslu. Pri týchto kameňoch je navyše zaručené to, že pri ich ťažbe nie je využívaná detská práca, nedochádza k žiadnemu násiliu, porušovaniu ľudských práv a degradácie životného prostredia. Etické diamanty sú ťažené zodpovednými metódami, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu a zohľadňujú miestny udržateľný rozvoj. Pracovníci baní nie sú vykorisťovaní a majú zaistené spravodlivé pracovné podmienky. Počas celého procesu ťažby a obchodovania s týmito diamantmi platia prísne štandardy, ktoré zaručujú ich čistý a etický pôvod.

V našej ponuke nájdete tzv. CanadaMark diamanty, ktoré pochádzajú z Kanady, sú 100% bezkonfliktné a sú ťažené etickými spôsobmi. Sú to diamanty, pri ktorých máte vďaka špeciálnemu systému sledovania zaručený ich pôvod a pri ktorých si môžete byť istí, že pri ich ťažbe neprišlo k porušeniu ľudských práv, ani k ohrozeniu životného prostredia. Naše klenotníctvo je jedinou spoločnosťou zo Slovenska a Česka, ktorá ich ponúka.

Tabulka etické diamanty

Čo znamená CanadaMark?

Canada mark logo

Program CanadaMark poskytuje nezávislé overenie kanadského pôvodu diamantu.

Každý diamant so značkou CanadaMark je:

 • ťažený zodpovednými metódami v kanadskej provincii Northwest Territories (bane Diavik a Ekati)
 • 100% prírodný a nie je umelo upravovaný
 • sledovaný prostredníctvom preverovaných metód v každej fáze svojej cesty z krajiny pôvodu až k vyleštenému a finálne opracovanému GIA certifikovanému diamantu
 • vyleštený tak, aby spĺňal najvyššie štandardy kvality

Jedinečné dedičstvo

Kanadské diamanty boli vytvorené pred miliardami rokov prírodnými silami hlboko v zemskom plášti. Ležia ukryté pod zemou v oblasti provincie Northwest Territories, vzdialenej a pustej krajine, ktorá sa nachádza iba pár stoviek kilometrov od polárneho kruhu.

Diamant so značkou CanadaMark začína svoju púť v diamantovej bani Ekati, alebo Diavik. Baňa Ekati bola prvou kanadskou povrchovou a podzemnou diamantovou baňou. Baňa Diavik je najväčšou kanadskou diamantovou baňou z hľadiska veľkosti produkcie v karátoch. Ťažba v oboch baniach podlieha prísnym kanadským štandardom v oblasti ochrany životného prostredia, ktorá patrí medzi tie najprísnejšie na svete. Ich činnosť je navyše kontrolovaná nezávislými monitorovacími agentúrami.

Po objavení diamantov v 90. rokoch boli obe ťažobné miesta podrobené intenzívnym schvaľovacím procesom a vyhodnocovania dopadov na životné prostredie. Zvláštnou prioritou bolo zaistiť dlhodobú neporušenosť zeme, vody a divokej zveriny v provincii Nortwest Territories, ktoré tvoria základnú časť tradícií a každodenného života miestnych pôvodných obyvateľov.

Doly Canada mark

Vyrábané s dôrazom na integritu

Bane Ekati a Diavik boli starostlivo navrhnuté po rozsiahlych konzultáciách s domorodými komunitami tak, aby chránili prírodu v oblasti Lac de Gras. Bane tiež pracujú na vývoji technológií a metód, ktoré zachovávajú životné prostredie.

Ako súčasť záväzku vo vzťahu k životnému prostrediu sú bane zmluvnými stranami dohody o životnom prostredí, ktoré zahŕňajú i domorodé skupiny, federálne a provinčné vlády.

Podpora miestneho podnikania je tiež jednou z hlavných priorít baní. Uvedomujú si, že z prekvitajúcej ekonomiky má prospech tak spoločnosť, tak ich zamestnanci. Tým poskytujú výnimočné pracovné podmienky a štandardy v oblasti zdravia, bezpečnosti a celkovej životnej úrovne, vďaka čomu bola baňa Diavik zaradená medzi 100 najlepších kanadských zamestnávateľov. Obidve bane sa tiež zaviazali k zamestnávaniu miestnych domorodých obyvateľov, v spolupráci s kanadskou vládou im poskytujú vzdelávacie programy a prispievajú tak ku zvyšovaniu miestnych priemerných platov a znižovaniu nezamestnanosti.

Kanadské diamantové bane Ekati a Diavik

Neporušený dodávateľsko-odberateľský reťazec

Diamanty so značkou CanadaMark môžu byť brúsené a leštené iba schválenými výrobcami. Každý výrobca bol preverený nezávislou treťou stranou, aby bolo zaistené, že jeho metódy môžu plne sledovať vývoj kanadského diamantu z bane jeho pôvodu až k vyleštenému diamantu.

Každý CanadaMark diamant získa certifikát. Pred jeho vydaním musí výrobca poskytnúť detailné dôkazy o pôvode diamantu, technických charakteristikách a pohybe v jeho sledovacích systémoch.

Ako náhle je diamant prijatý do programu CanadaMark, je doň ho laserom vyryté CanadaMark logo a jedinečné sériové číslo. Toto číslo je zaznamenané na certifikáte, ktorý sprevádza diamant po zvyšok jeho cesty. Sériové číslo a váha kameňa sú tiež zaznamenané do databázy CanadaMark.

CanadaMark je certifikát, ktorý doplňuje štandardný GIA certifikát. Diamant má tak 2 označenia - GIA označenie a CanadaMark označenie. To zaručuje autenticitu diamantu a jeho kanadský pôvod.

Prirodzený lesk

Keď uvidíte na diamante vyryté logo CanadaMark, môžete si byť istí, že je kameň úplne prírodný bez akýchkoľvek zásahov a úprav, ktoré sa niekedy využívajú k “vylepšeniu” diamantov. CanadaMark diamanty nemôžu byť upravované laserom, aby sa zosvetlili tmavé inklúzie. Nemôžu byť vypĺňané tak, aby sa zamaskovali inklúzie. Nemôžu byť ani vystavené úpravám za vysokého tlaku a teploty (HPHT - angl. high pressure, high temperature), aby sa zmenila ich farba.

Diamant so značkou CanadaMark je tiež zárukou kvality. Bez ohľadu na veľkosť musí každý CanadaMark diamant spĺňať najvyššie štandardy farby, čistoty, lesku a symetrie.

Laserová inskripcia Canadamark diamantov

Overenie CanadaMark

Pravosť svojho CanadaMark diamantu si môžete overiť prostredníctvom tohto nástroja.

Záruka certifikátu CanadaMark diamantov nie je neobmedzená, viac sa dozviete tu.

Naše klenotníctvo je jediným oficiálnym registrovaným predajcom CanadaMark diamantov na Slovensku a v Česku. Pokiaľ máte záujem o kúpu certifikovaného diamantu alebo prsteňa s CanadaMark diamantom, kontaktujte nás - telefonicky, e-mailom alebo na livechate. Radi vám vo všetkom poradíme a predstavíme vám našu ponuku.

Mapa Canada mark

Na všetky registrované predajce sa môžete pozrieť tu.

Zdroj obrázku: ourworldstuff.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky