Medzinárodný gemologický inštitút IGI

IGI je skratkou pre International Gemological Institute, alebo tzv. Medzinárodný gemologický inštitút, ktorý patrí k významným popredným laboratóriam, ktoré sa zameriavajú na hodnotenia a určovania diamantov a drahokamov. Ako nezávislá inštitúcia vydáva certifikáty k drahým kameňom, poskytuje kvalitné služby a ovplýva rozsiahlými skúsenosťami a odbornými znalosťami.

Významné postavenie IGI v gemologickom svete nie je náhoda, ale výsledok neustáleho výskumu, podpory a spolupráce s profesionálmi a zákazníkmi. Zastáva druhé miesto hneď po Americkom gemologickom inštitúte (GIA), ktorý vydáva osvedčenie k zhruba 60% celosvetovej produkcii diamantov. Napriek tomu sú certifikáty od Medzinárodného gemologického inštitútu symbolom istoty pri nákupe alebo predaji diamantov, drahokamov a šperkov. Snaha poskytnúť záujemcom čo najlepšie služby motivovala IGI k vypracovaniu komplexnej analýzy a jasnej dokumentácie pre spotrebiteľa. Kupujúci tak má možnosť zamerať sa na vyhľadávanie toho, po čom túži, a naplno sa spoľahnúť na poctivosť a kvalitu posudku od IGI. Ku klasickým 4C pridáva táto inštitúcia ešte 5. C: dôveryhodnosť (confidence).

Inštitút IGI si získal skvelé renomé v oblasti hodnotenia diamantov a farebných diamantov, rubínov a zafírov, tak isto aj u farebných kameňov, perál, exotických brusov, šperkov či syntetických a rôzne upravovaných drahých kameňov.

Hlavná centrála sídli v Antverpách, ďalšie laboratórium sa nachádza v New Yorku, Hong Kongu, Bangkoku, Tokiu, Dubaji, Tel Avive, Toronte, Los Angeles, Kalkate, Dillí, Thrissure, Džajpure, Suratu, Ahmadabáde, Čennai a Hyderabáde.

História

Vzhľadom k svojmu založeniu v roku 1975 sa IGI považuje za najstarší inštitút svojho druhu v Antverpách. Spolu so svojimi sesterskými laboratóriami patrí po celom svete k vedúcim gemologickým inštitútom. IGI je rovnako aj jediným medzinárodným certifikačným laboratóriom, ktoré vlastní a kontroluje centrálne riadiaci orgán. Týmto spôsobom je zaistená konzistencia ich správ. Dodržuje medzinárodne uznávaný systém pre hodnotenia diamantov a tak ponúka svojim klientom pokoj na duši a úplnú spoľahlivosť.

Do polovice 80. rokov 20. storočia získava IGI radu prvenstiev: ako prví organizujú školenia týkajúce sa surových diamantov, patentujú si označovanie kameňov laserovou inskripciou, vydáva identifikačné správy pre šperky, pripravuje diamanty špeciálne zapečatené a vyvíja prvý komplexný systém hodnotení založených na brusu. Zaujímavé je, že ako jediné laboratórium vôbec, ponúka opravy a prebrusovanie diamantov. Do konca 20. storočia Medzinárodné gemologické laboratórium dokáže vďaka iontovému lúču previesť na tabuľu diamantu trvalý zápis, zároveň si zabezpečuje unikátne vybavenie, ktoré dokáže identifikovať akýkoľvek druh syntetického diamantu. Následne vyvíja UV-VIS-NIR spektometer, vďaka ktorému vedia rozpoznať upravené kamene. Z IGI pochádza aj fotoluminiscenčný spektometer na odhalenie diamantov, ktorým bola zvláštnym procesom upravená farba (ide o HPHT diamanty).

Od začiatku tretieho tisícročia IGI pripravuje inovatívny systém na hodnotenie malých diamantov, v spolupráci s renomovanými šperkárskými značkami vydáva tzv. co-brandové certifikáty, pre zlepšenie výroby zavádzajú do tovární vzdelávacie kurzy, taktiež sa podieľajú na špeciálnych kurzoch pre obchodníkov a záujemcov o drahé kamene. Vytvárajú vzor pre celosvetovo uznávané IGI Diamantové správy “Srdcia a šípy” (IGI Hearts and Arrows Diamond Report), ktoré sa vzťahujú k tomuto zložitému brusu.

V súčasnej dobe vydáva IGI cez milión gemologických správ ročne, čo je naozaj skvelý úspech vzhľadom k tomu, že pred pár rokmi mali záujem o hodnotenie kameňov iba ich predajcovia. Spotrebitelia sú dnes náročnejší a viac sa zaujímajú o to, čo kupujú, preto väčšina kvalitných kameňov a šperkov neprichádza na trh bez nejakého typu certifikátu.

 • Lab-grown IGI 0.65ct SI2 G Pear diamant LG436053482
  Lab-grown IGI 0.65ct SI2 G Pear diamant LG436053482
 • IGI 0.50ct VS2 H Round diamant 586349898
  IGI 0.50ct VS2 H Round diamant 586349898
 • IGI 0.30ct VS2 G Round diamant 571315229
  IGI 0.30ct VS2 G Round diamant 571315229
 • GIA 0.18ct IF J diamant
  GIA 0.18ct IF J diamant
 • Lab-grown IGI 0.41ct VS1 G Shield diamant LG478117666
  Lab-grown IGI 0.41ct VS1 G Shield diamant LG478117666

Certifikácia a certifikáty

Medzinárodný gemologický inštitút v certifikáte jasne uvádza detaily o každom kameni, ktorý sa mu dostane do rúk, a uisťuje o jeho kvalite a pravosti tak predávajúceho, tak kupujúceho. Dnes majú spotrebitelia právo na presné a spoľahlivé informácie o každom produkte. Klenotníci preto spravidla takéto osvedčenie pre diamanty nad 0.10 ct poskytujú pri každej transakcií takmer automaticky. Moderné vzdelávacie programy pre zlatníkov práve zdôrazňujú dôležitosť nezávislých gemologických správ.

Všetky tieto dôvody viedli k zvýšeniu dopytu po spoľahlivo hodnotiacich a oceňovacích správach. Tisíce klenotníkov, maloobchodníkov, poisťovní, internetových predajcov, katalógových firiem, spoločností obchodujúcich s cennými papiermi a obyčajných kupujúcich sa spoliehajú na tieto osvedčenia. IGI sa opiera o viac než 450 graduovaných gemológov, akreditovaných odhadcov a profesionálnych administratívnych pracovníkov, ktorý pevne dodržujú štandardy firemnej politiky.

Hodnota drahého kameňa je daná jeho gemologickým usporiadaním, vzácnosťou v prírode a konečnou kvalitou úpravy. Diamanty a drahokamy, ktoré sa na seba na prvý pohľad podobajú, môžu mať veľmi odlišnú cenu. Dokonca i odborníci potrebujú výkonné analytické prístroje, ktoré detekujú, či je kameň syntetický a či neprešiel dodatočnou zmenou či vylepšovacím procesom.

Okrem výnimočných kameňov nemá obyčajný diamant meno ani históriu. Je to jednoducho kameň. Konečný majiteľ netuší, kde ho našli, kto ho vyťažil, kto ho upravil, nepozná spravidla ani meno predajcu. Jediný dokument, ktorý s kameňom všade cestuje, je práve gemologická správa. Vzhľadom k svojmu zastúpeniu po celom svete patrí IGI medzi najdôveryhodnejších expertov, ktorý sa zaoberajú nestranným hodnotením diamantov, drahých kameňov a šperkov. Nezávisle na mieste alebo trhu je certifikát symbolom dôvery a dôveryhodnosti a mal by byť ústredným prvkom každej transakcie.

Diamant IGI

V nasledujúcom prehľade sa môžete podrobnejšie zoznámiť so základnými typmi správ, ktoré IGI vydáva a ktoré môžete ku svojmu diamantu alebo šperku u nás získať.

IGI Diamantové správy (IGI Diamond Reports)

 • IGI Diamantová správa (IGI Diamond Report)

  V súlade s prísnymi medzinárodnými normami obsahuje IGI Diamantová správa presné zhodnotenie brusu, farby, čistoty a karátovej váhy diamantov. Táto správa sa vydáva ku kameňom akejkoľvej veľkosti a obsahuje tiež diagram vlastností diamantu a grafické zobrazenie jeho proporcií. Nechýbajú v nej ani unikátne ochranné znaky. Spravidla má rozmery veľkosti A4.

 • IGI Diamantový identifikačný preukaz (IGI Diamond ID Report)

  Táto správa taktiež zahrňuje úplnú analýzu diamantu. Obsahuje aj naskenovanú fotografiu laserovej inskripcie (mix čísel a písmen, ktoré slúžia k porovnaniu kameňa s certifikátom a tak k overeniu pravosti). Býva vo veľkosti 87 mm x 122 mm.

IGI Správy o farebných kameňoch (IGI Colored Stone Reports)

 • IGI Identifikačná správa o farebných kameňoch (IGI Colored Stone Identification Report)

  Správa vychádza z analýzy drahokamov, ktorá je prispôsobená tak, aby identifikovala rôzne typy kameňov. Ak uvádza, že je drahokam prírodný alebo syntetický, popisuje jeho tvar, brus, hmotnosť, rozmery, farbu, priehľadnosť a hlavnú optickú charakteristiku, vrátane detailnej fotografie. Prípadne aj krajinu pôvodu.

IGI Správy o šperkoch (IGI Jewelry Reports)

 • IGI Identifikačná správa (IGI Identification Report)

  Rada diamantov je zasadená do šperkov. IGI vypracováva bezkonkurenčnú analýzu a dokumentáciu hotového klenotu. V správe spravidla nechýba zhodnotenie drahého kameňa, celková karátová váha, farba, čistota, prírodný pôvod a detaily zasadenia. Samozrejmosťou sú jasné fotografie zobrazujúce detaily ručnej práce, ktoré by inak zanikli.

Hodnotiace štandarty inštitútu IGI

Spotrebitelia sa na IGI obracajú kvôli jeho nestrannosti a dodržiavaniu medzinárodných noriem pre hodnotenie. Laboratórium sa bez ohľadu na umiestnenie, riadi súborom základných pravidiel, ktoré zaisťujú objektivitu a presnosť každého vydaného certifikátu. Tieto princípy podporuje aj výskum, výborné školenie zamestnancov, rada bezpečnostných a monitorovacích prvkov a veľa osvedčených postupov.

Rovnosť

Ku všetkým diamantom a zákazníkom sa pristupuje rovnako. Nezáleží na veľkosti kameňa, jeho pôvode alebo vlastníkovi, každý kus prechádza rovnakým prísnym testovaním a hodnotiacim procesom.

Objektivita

Anonymita zaisťuje nestrannosť hodnotenia. Po overení všetkých prvkov dodaných klientom je diamant uložený do unikátnej banky a zbavený všetkého, čo by ho spájalo s majiteľom. Namiesto toho obdrží čiarový kód, ktorý ho celým procesom sprevádza. V každom laboratóriu sa rovnako nachádza Oddelenie inventárnej kontroly, ktorá sa stará o to, že nikto nevie, v akej fáze hodnotenia sa daný kameň nachádza. Správy zo všetkých laboratórií sú unifikované.

Konzistencia a presnosť

IGI investuje do výskumu, profesionálneho personálu, do školení a systémov zaisťujúcich kvalitu s cieľom poskytovať čo najpresnejšie a najkonzistentnejšie posudzovanie drahých kameňov.

 • Udržuje prísne kalibračné štandarty všetkých laboratórnych prístrojov. V závislosti na type prístroja a toho, ako sa často využíva, vykonávajú pravidelné kontroly.
 • Každý kameň prijatý na testovanie prechádza v rôznych fázach hodnotenia rovnakými procesmi, keďže všetky laboratória IGI dodržujú rovnaké procedúry a postupy.
 • Počas hodnotenia zhromažďuje celosvetová databáza stovky dátových záznamov o každom kameni. Výskumníci v IGI informácie využívajú k odhaleniu nových spôsobov úpravy diamantu a v rámci procesu im databáza dáva možnosť určiť kameň čo najpresnejšie. Zároveň sa tak kontroluje exaktnosť jednotlivých inštitúcií.
 • Každé laboratórium dodržuje medzinárodné štandarty v hodnotení diamantov Master Comparison Stones. Na tomto základe je možno zachovať jednotnosť procesu.
 • Tím zaisťujúci kvalitu tvoria v IGI tí najskúsenejší v oblasti. Práve oni cestujú po celom svete a školia zamestnancov a dohliadajú na konzistentnosť hodnotení.

Záruky a integrita

IGI starostlivo sleduje dodržiavanie svojich hodnotiach štandartov, a tak sa chráni pred ich porušením. Klienti a zamestnanci môžu anonymne nahlásiť akékoľvek podozrenie na prípadné pochybenie.

 • Každoročne býva IGI kontrolované nezávislým orgánom v troch krajinách, či laboratórium a personál dodržujú kódex chovania a interný bezpečnostný systém.
 • IGI neustále aktualizuje svoju dazabázu, kde zhromažďuje všetky informácie o diamantoch, ktoré prešli ich rukami. Táto databáza sa využíva aj pre sledovanie strateného alebo ukradnutého kameňa či správy.
 • Každý zamestnanec IGI musí pristúpiť na Kódex chovania a profesionálnej etiky, ktorá zabraňuje stretu záujmov. Táto politika nulovej tolerancie zamedzuje príjmaniu akýchkoľvek darov od klientov alebo dodávateľov.

Vzdelávanie

Škola gemológie (School of Gemology) je skvelým zdrojom pre objavovanie úchvatného sveta diamantov, drahých kameňov a šperkov. So vzdelávaním prichádzajú znalosti a sebadôvera nutná ku kúpe, predaju a hodnoteniu klenotov. Tisíce odborníkov a záujemcov sa každý rok zapisuje do kurzu, ktoré IGI ponúka. Či už chcete byť poučeným kupujúcim, hodnotiteľom diamantov, designérom šperkov alebo graduovaným gemológom, môžete si vybrať vhodné školenie: od oceňovania surových diamantov, drahokamov a perál po moderné spôsoby úpravy kameňov. Kurzy IGI bývajú skôr kratšie a sústreďujú sa predovšetkým na prax.

Najhodnotejšie tituly:

 • Graduovaný gemológ, G. G. (Graduated Gemologist)
 • Znalec diamantov, D. G. (Diamond Graduate)

Zdroj: igionline.com, igiworldwide.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky