Medzinárodný inštitút na klasifikáciu a výskum diamantov IIDGR

International Institute of Diamond Grading and Research (IIDGR), čiže Medzinárodný inštitút na klasifikáciu a výskum diamantov patrí medzi významné laboratóriá hodnotiace kvalitu diamantov. Drží krok s dobou a využíva najmodernejšie prístroje a nástroje. V apríly, v roku 2016 dokonca spoločnosť prišla s tým, že jej certifikáty sa dajú nahrávať na RapNet (Rapaport‘s Diamond Trading Network), najväčší online diamantový trh. IIDGR neustále hľadá a vylepšuje svoje postupy a spôsoby testovania, pretože chce zákazníkom a záujemcom o diamanty ponúknuť čo najfundovanejšiu expertízu a čo najkvalitnejšie a najkonzistentnejšie výsledky.

História

Medzinárodný inštitút na klasifikáciu a výskum diamantov bol založený spoločnosťou De Beers Group of Companies v roku 2008 preto, aby poskytoval vhodné doplnkové služby a primerané vybavenie pre diamantový priemysel, v ktorom táto firma pôsobí už mnoho rokov. Z Londýna a Antverp sa IIDGR rozšíril do indického Suratu. Vo svojich laboratóriách združuje vynikajúcich znalcov a okrem širokej ponuky odborných služieb sa špecializuje i na vývoj špičkových overovacích prístrojov. IIDGR pracuje iba s diamantmi, ktoré spĺňajú požiadavky Svetovej diamantovej rady OSN pre Kimberleyský proces. Tento prístup vzbudzuje medzi záujemcami o diamanty dôveru, pretože vedia, že ich kamene nie sú „krvavé“.

Skupina De Beers Group of Companies kladie svoje korene do 2. poloviny 19. storočia. Významnejšieho postavenia sa jej avšak dostáva až v polovici 90. rokoch 20. storočia, kedy začína klasifikovať surové i brúsené diamanty. To vedie k ustanoveniu IIDGR, ktorý využíva patentované testovacie zariadenia vyvinuté materskou spoločnosťou. Tieto prístroje dokážu presne, konštantne a spoľahlivo hodnotiť diamanty podľa rovnakých kritérií vo všetkých IIDGR laboratóriách. Skupina De Beers sa okrem toho zaoberá i hľadaním, ťažbou, triedením, hodnotením a oceňovaním surových diamantov a predajom i propagáciou brúsených kameňov a šperkov.

Klasifikácia diamantov

Zabezpečená on-line žiadosť zaistí ľahkosť, presnosť a konzistenciu celého hodnotiaceho procesu. IIDGR priradí každému prijatému diamantu unikátne referenčné číslo, takže zákazník môže sledovať, ktorými testami jeho kameň práve prechádza. Ku klasifikácii sa neprijímajú diamanty osadené do šperku, syntetické kamene, umelé náhrady, alebo diamanty povrstvené, či s vyplnenými prasklinami.

 • Diamantová klasifikačná správa (Diamond Grading Report)

  IIDGR experti majú oprávnenie vydávať komplexné analýzy. Diamantová klasifikačná správa (Diamond Grading Report) sa vzťahuje na všetky neosadené diamanty o minimálnej váhe 0,14 ct a na farebnej škály hodnotené buď na stupnici D-Z, alebo ako farebné fancy diamanty. Každé osvedčenie predstavuje kompletnú štúdiu kameňa a vychádza z vyhodnotenia 4C (farba – color, čistota – clarity, brus – cut, karátová váha – carat weight). Správa zároveň obsahuje presné diagramy koruny a pavilónu diamantu, vrátane zobrazenia inklúzií a ďalších identifikačných znakov kameňa. Je možné si ju stiahnuť aj elektronicky.

 • Diamantová identifikačná správa (Diamond Identification Report)

  Tato správa predstavuje úplné hodnotenie karátovej váhy, farby, čistoty a brusu diamantu. Vystavuje sa pre neosadené kamene o karátovej váhe medzi 0,14 a 0,99 ct a spadajúcich do farebnej škály D až Y-Z. Toto osvedčenie sa nepripravuje pre farebné fancy diamanty a nezobrazuje inklúzie. Je možné si ho stiahnuť aj elektronicky.

Medzi služby poskytované IIDGR patrí i laserová inskripcia, ktorú robí inštitút pre každý diamant, ktorý prejde jeho rukami. Táto drobná kombinácia čísel a písmen vytvorená laserom na rundiste zodpovedá kombinácii uvedenej v certifikáte a uľahčuje overenie pravosti diamantu.

Na žiadosť vám inštitút klasifikovaný diamant nechá zapečatiť do bezpečnostného balenia, takže sa nemusíte obávať, že sa s kameňom čokoľvek stane.

Diamantové klasifikačné správy (Diamond Grading Reports) a Diamantové identifikačné správy (Diamond Identification Reports) vystavuje IIDGR na neupravované diamanty o minimálnej váhe 0,14 ct. Hodnotia kamene čistoty od FL po I3 a všetkých farieb, podľa stupnice D-Z. V Medzinárodnom inštitúte na klasifikáciu a výskum diamantov je možné si nechať preskúmať i farebné fancy diamanty. IIDGR pracuje s najnovšími prístrojmi na overovanie a klasifikovanie diamantov. Tieto zariadenia dokážu vhodnou kombináciou prostriedkov efektívne ohodnotiť každý kameň.

Hodnotenie meleé diamantov

Meleé diamanty sú kamene od 0,07 do 0,15 ct s priemerom 2,6-3,5 mm. IIDGR dnes bežne hodnotí i tieto malé diamanty v snahe podporiť svetový diamantový priemysel a obchodovanie s nimi. Táto služba sa naplno testuje a verifikuje diamanty, identifikuje syntetické kamene a umelé náhrady a overený tovar vracia zatavený do špeciálnych balíčkov, ktoré okrem diamantu obsahujú i jasné označenie toho, čo sa v ňom nachádza. Jedná sa o priekopnícky servis, ktorý by mal posilniť dôveru v tieto malé diamanty. Laboratóriá pre indický trh sa nachádzajú v Surate, pre belgický v Antverpách a pre zvyšok sveta vo Veľkej Británii.

Zdroj: iidgr.com, debeersgroup.com, rapnet.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky