Najkrajšie korunky, ktorými sa pýšia kráľovské rodiny Dánska, Švédska a Nórska

Seriál o kráľovských korunkách pokračuje. Po Veľkej Británii, Španielsku a Holandsku sa presunieme na sever a pozrieme sa, aké trblietavé skvosty zdobia kráľovné a princezné v Dánsku, Švédsku a Nórsku.

Dánsko

Hviezda kolekcie: Perlová poiré korunka

Štatistiky: 18 periel, diamanty

Hrdá nositeľka: Kráľovná Markéta II.

Dánska kolekcia koruniek síce nie je tak rozsiahla, ale obsahuje niekoľko skutočne pôsobivých kúskov. Najznámejšia je Perlová poiré korunka vytvorená v Berlíne, na začiatku 19. storočia, ktorá je okrem 18 periel osadená i diamantmi a to do tvaru klenby. Kráľovná predviedla korunku v roku 2004 na svojej oficiálnej štátnej návšteve Japonska.

Perlová poiré korunka

Ďalšie korunky:

S úchvatnou Rubínovou korunkou sa v roku 2015 ukázala korunná princezná Mária a to v Christianborgskom paláci v Kodani. Neprehliadnuteľná korunka je tvorená diamantovými lístočkami prekladanými rubínovými plodmi.

Rubínová korunka a korunná princezná Mária

Švédsko

Hviezda kolekcie: Braganza

Štatistiky: diamanty zasadené do striebra a zlata

Hrdá nositeľka: Kráľovná Silvia

Tato honosná diamantmi obťažkaná korunka patrí medzi najzaujímavejšie kráľovské šperky. Zdobia ju diamantové lístočky, kvetiny a vzor arabesiek zasadených do striebra a zlata. Korunka meria na výšku úctyhodných 12,5 cm. Bola vyrobená v 20. rokoch 19. storočia vo Francúzsku, pre druhú ženu brazílskeho kráľa Pedra, preto je niekedy nazývaná tiež ako Brazílska korunka. Možná preto si ju kráľovná Silvia natoľko obľúbila, pretože v Brazílii strávila podstatnú časť svojho detstva. Korunku si kráľovná prvý raz zobrala na svoju oficiálnu korunováciu, ale s týmto diadémom ju vidíme pravidelne i na štátnych banketoch alebo rodinných svadbách.

Korunka Braganza

Ďalšie korunky:

Ďalším nádherným kúskom je Badenský diadém, ktorý je posiaty diamantmi. Zaujímavú históriu má Ametystová korunka kráľovnej Jozefíny posádzaná ametystmi a diamantmi. Údajne mala patriť Napoleonovej žene, cisárovnej Jozefíne. Korunka sa dá tiež nosiť vo forme náhrdelníku. Na fotografii je s oboma korunkami vyobrazená korunná princezná Viktória.

Korunná princezná Viktória

Korunná princezná Viktória na svojej svadbe s Danielom Westlingom, teraz princom Danielom, ukázala svetu i úchvatnú Cameo korunku vyrobenú v roku 1809 ako dar pre cisárovnú Jozefínu od jej manžela, cisára Napoleona. Na korunke je niekoľko obrázkov a výjavov z gréckych bájí, ktoré boli v tejto dobe tak populárne. Korunka je vyrobená zo zlata osadeného perlami a stala sa tradičným šperkom všetkých neviest švédskej kráľovskej rodiny.

Cameo korunka

Nórsko

Hviezda kolekcie: Sedmokrásková korunka

Štatistiky: Drobná korunka posádzaná diamantmi v tvare sedmokrások

Hrdá nositeľka: Korunná princezná Mette-Marit

Táto vintage korunka bola údajne vyrobená v Londýne okolo roku 1910 a zakúpená nórskou kráľovskou rodinou v roku 2001 špeciálne ku príležitosti svadby korunného princa Haakona s princeznou Matte-Marit. Svojím vzhľadom odráža nórsky zmysel pre minimalizmus. V roku 1999 sa rovnaká korunka objavila vo filme Ideálny manžel, kde zdobila herečku Cate Blanchett. Korunka bola zrejme kvôli natáčaniu zapožičaná britským klenotníckym domom Garrard, ktorý je jej tvorcom.

Sedmokrásková korunka

Ďalšie korunky:

Medzi ďalšie slávne korunky nórskej kráľovskej rodiny patrí Smaragdová korunka cisárovnej Jozefíny, ktorú si obľúbila kráľovná Sonja. Korunka je posádzaná krásnymi smaragdami geometrických tvarov.

V roku 2013 si na svadbu švédskej princeznej Madeleine vzala korunná princezná Mette Marit krásnu Nórsku ametystovú korunku s tvarmi kvetín.

Smaragdová korunka cisárovnej Jozefíny

Zdroj: dailymail.co.uk

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky