Najkrajšie korunky španielskej a holandskej kráľovskej rodiny

V minulom článku sme spoločne zavítali do sveta kráľovských koruniek a nahliadli sme do šperkovnice kráľovskej rodiny Veľkej Británie. Tentoraz sa pozrieme na lesklé korunky, ktorými sa pýšia ďalšie európske kráľovné a princezné - španielske a holandské.

Španielsko

Hviezda kolekcie: Fleur-de-lys

Štatistiky: 450 diamantov a 10 periel v 18ct bielom zlate

Hrdá nositeľka: Kráľovná Sofia

Fotografmi najobletovanejšou predstaviteľkou kráľovskej španielskej rodiny je súčasná kráľovná Letizia, najkrajšia korunka rodinnej kolekcie, ale patrí kráľovnej Sofii, matke súčasného španielskeho kráľa Filipa. Kráľovnina obľúbená korunka Fleur-de-lys je zároveň jedným z najťažších diadémov, ktorý nosia kráľovské hlavy. Platinová korunka bola vyrobená spoločnosťou Ansorena v roku 1906 pre kráľovnú Viktóriu z Battenbergu.

Kráľovná Sofia si tiež obľúbila honosnú Perlovú korunku s diamantmi z dielne Cartiera, ktorú si nasadila pri príležitosti svadby dánskeho princa Frederika a Austrálčankou Mary Donaldson. Diadém pôvodne tiež patril kráľovnej Viktórii z Battenbergu a namiesto periel bol osadený smaragdami.

Kráľovná Sofia a korunka

Ďalšie korunky:

Obľúbenou korunkou súčasnej španielskej kráľovnej Letizie je Pruský diadém s diamantmi, vyrobený nemeckým zlatníkom Kochom na svadobný deň princeznej Viktórii Luisy Pruskej, babičky španielskej kráľovnej Sofie. Korunka je zhotovená v gréckom štýle s vavrínovými lístočkami, antickými stĺpikmi a centrálnym diamantom. Diadém bol vyrobený v roku 1913 a zdedili ho postupne všetky španielske kráľovné. Kráľovná Letizia si korunku vzala v roku 2014 na svoju svadbu so španielskym kráľom Filipom VI.

Pruský diadém s diamantmi

Letizia si obľúbila i Kvetinovú korunku, s ktorou sa objavila v roku 2014 na uvítaní Chilského veľvyslanca. Korunka s kvetinovými motívmi zo zlata, striebra a diamantov bola vyrobená v roku 1879. Centrálnu kvetinu je možné z korunky vybrať a nosiť ju vo forme brošne.

Kvetinová korunka

Holandsko

Hviezda kolekcie: Antická perlová korunka

Štatistiky: Diamanty v tvare fleur-de-lys, pridaných môže byť 7 úchvatných vyberateľných periel

Hrdá nositeľka: Kráľovná Maxima

Jednoduchá krásna korunka bola vyrobená v roku 1840 pre holandskú kráľovnú Annu dvorným ruským zlatníkom Duvalom. Bohužiaľ korunka bola neznámo kedy zničená, ale v roku 1900 ju nechala znovu vyrobiť vnučka kráľovnej Anny. S obľubou túto korunku nosila tiež bývalá kráľovná Beatrix, taktiež aj súčasná kráľovná Maxima, ktorá je zachytená na fotografii. Na korunke sú úchvatné predovšetkým vyberateľné perly, ktoré pochádzajú zo 17. storočia a sú neprehliadnuteľné i vďaka svojej výnimočnej veľkosti. Najväčšia z nich váži viac než 2,5 g.

Antická perlová korunka

Ďalšie korunky:

Rubínová Melliero korunka bola v roku 1889 darom kráľa Viléma III. pre jeho manželku kráľovnú Emmu. Korunka je tvorená tromi špirálovitými motívmi vykladanými rubínmi a diamantovými šnúrkami. Kráľovná Maxima si túto korunku nasadila v roku 2006 na narodeninovú slávnosť švédskeho kráľa Karla XVI. Gustava.

Rubínová Melliero korunka

Obľúbenou korunkou kráľovnej Maximy je i Smaragdová korunka, údajne vyrobená zo smaragdov patriacich holandskej kráľovnej Vilemíne Pruskej. Mnoho členov kráľovskej rodiny nosilo túto korunku na čele s vrchným smaragdom smerom dolu. Kráľovná Maxima ale preferuje tradičnú formu diadému, kde je šperk umiestnený vo vlasoch.

Smaragdová korunka

Zdroj: dailymail.co.uk

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky