Padparadscha zafír

Padparadscha zafír je pôsobivý drahokam, ktorý vo svojom farebnom spektre zahŕňa odtiene ružovooranžovej až oranžovoružovej. Ide o vzácneho brata klasického modrého zafíru, avšak obsahujúceho o prímes viac než tradičný blankytný variant. Širokej verejnosti nie je príliš známy, ale zberateľom a obchodníkom jeho krása neunikla. Z mineralogického hľadiska ide o odrodu korundu, teda oxid hlinitý sformovaný do kryštálov, ktoré obsahujú stopové prvky železa, titánu a predovšetkým chrómu, ktorý mu dodáva jeho neopakovateľný odtieň. Kamene pochádzajú predovšetkým zo Srí Lanky, Madagaskaru, Tanzánie a Vietnamu. Tie zo Srí Lanky bývajú najkvalitnejšie a ich farba sa vylepšuje zahriatím na vysokú teplotu. Madagaskar sa zaradil medzi najväčších producentov tejto vzácnosti. Ťažia sa tu skôr do ružova zafarbené exempláre so stopami oranžovej, ktoré umelo zvýrazňujú úpravy za nízkych teplôt.

Názov padparadscha sa odvodzuje zo sinhalského označenia padma raga pre vodný lotosový kvet.

Základní informace

  • Drahokamová rodinaKorund
  • Drahokam znameniaBýk
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • NáleziskáSrí Lanka, Madagaskar, Vietnam, Tanzánie.
  • Drahokam mesiacaZáří
  • Farba
    oranžovoružová až ružovooranžová

Gemologické parametre akvamarínu

  • Chemické zloženie Al2O3, oxid hlinitý
  • Relatívna hustota3,95 až 4,03
  • Kryštalografická sústavatrojuholníková
  • Index lomu 1,762 až 1,788 (+0.08, -0.04)
  • Dvojlom+0,008
  • Absorpčné spektrum405 – 560
  • Fluorescencia žiadna; pokiaľ homogénna oranžová, bol kameň upravený (difúzia berýliom)

Kupujeme padparadscha zafír

Farba (color)

Odtieň padparadscha zafírov variuje od ružovej s oranžovými tónmi po oranžovú s ružovým nádychom. Pohybuje sa od svetlej po stredne ružovooranžovo až oranžovoružovo či lososovo tónované kamene. Každý kus je unikát a vyniká osobitým a neopakovateľným zafarbením. Najdôležitejším faktorom pri hodnotení farby tohto drahokamu je jeho intenzita – vyššia sýtosť znamená aj to, že kupujúci musí na šek pripísať ďalšiu nulu.

Čistota (clarity)

Čistota patrí k najvýznamnejším faktorom pri určovaní a oceňovaní padparadscha zafírov, lebo ich svetlé odtiene odhalia akúkoľvek nedokonalosť. V jemnej farbe vynikne aj ten najmenší zákal či inklúzia. Vzhľadom na vzácnosť drahokamu sú zákazníci často ochotní obetovať jeho čistotu, pokiaľ získajú exemplár v brilantnom zafarbení.

Brus (cut) a tvar (shape)

Nedostatok surového nerastu vedie často k tomu, že sa brúsi tak, aby vzniklo čo najmenej odpadu. Padparadscha zafíry sa preto objavujú vo fascinujúcich asymetrických tvaroch.

  • Zlatý minimalistický prsteň s padparadscha zafírom Kathleen
    Zlatý minimalistický prsteň s padparadscha zafírom Kathleen

Spracovanie padparadscha zafírov

Padparadscha zafíry svojou vzácnosťou vyhnali svoje ceny skutočne vysoko, a preto sa rýchlo rozvíjali priemyselné metódy, ktoré dokázali v dostupných klasických zafíroch vykúzliť neopakovateľný odtieň oranžovoružovej podobný týmto raritám. Na prelome 20. a 21. storočia sa na drahokamových trhoch objavilo veľké množstvo krásne sfarbených padparadscha zafírov, ktoré však boli iba špeciálne upravenými klasickými zafírmi. Slabo sfarbené ružové drahokamy stačí v prítomnosti berýlia zahriať na extrémnu teplotu, čo vedie k zrodeniu nádherných oranžovoružových a ružovooranžových kúskov. Berýlium preniká hlboko do kameňa, a preto gemológovia museli vyvinúť spoľahlivé skúšobné metódy, ktoré difúziu tohto prvku odhalia. Farbu drahokamu je možné upraviť aj zahrievaním na nízku (pod 1 200 °C) alebo vysokú teplotu (nad 1 900 °C).

Cena

Pretože sú zafíry v odtieňoch vodného lotosového kvetu natoľko nezvyčajné, ceny prírodných kameňov dosahujú astronomických výšin, predovšetkým ak vynikajú farbou, čistotou a veľkosťou. Hodnota padparadscha zafírov vzniknutých umelo difúziou berýlia býva nižšia, v zrovnaní s ostatnými drahokamami však stále dosť vysoká. Cenu kameňov ovplyvňuje aj zem pôvodu: za tie zo Srí Lanky zaplatíte o 20 % viac než za tie z Madagaskaru.

Prečo milujeme padparadscha zafír?
Jedinečná farba

Tento drahokam vyniká celkom nezvyčajnými a pôsobivými odtieňmi, ktoré sa nachádzajú na škále od oranžovoružovej po ružovooranžovú.

Unikátnosť

Tento drahokam vyniká celkom nezvyčajnými a pôsobivými odtieňmi, ktoré sa nachádzajú na škále od oranžovoružovej po ružovooranžovú.

Vlastný názov

Padparadscha je jediný zafír, ktorý si vyslúžil vlastný názov: pochádza zo sinhalčiny a znamená „vodný lotosový kvet“, ktorý drahokam svojím zafarbením silne pripomína.

Mýty a legendy

Hinduisti sa v staroveku rozdeľovali do štyroch základných kást, ktorým boli pridelené vzácne drahokamy. Padparadscha zafír pripadal kaste najvyššej – bráhmanom (kňazom), ktorým poskytoval bezpečnosť. Dokiaľ kameň vlastnili, boli chránení aj v strede nepriateľských skupín a nešťastie sa im vyhýbalo. Aby vzácny kameň nestratil svoje výnimočné účinky, museli ho starostlivo strážiť pred kontamináciou členovia nižších kást.

Padparadscha zafír a jeho účinky

Nádherné padparadscha zafíry prechádzajú od svetlej lotosovej po lososovú až sýto oranžovoružovú. Ružovo zafarbené kamene reprezentujú kreativitu, lásku a romantiku, zatiaľ čo tie s nádychom viac do oranžovej radosť, životnú energiu a prezieravosť. Ich uchvatná farba zapadajúceho slnka kúpajúceho sa vo večernej zore pomáha svojmu nositeľovi navodiť pokoj a mier v duši a pohodovú atmosféru navôkol.

Svojou energiou drahokamy aktivujú sankrálnu čakru – sídlo sexuálnej energie a tvorivosti. Zvádzajú k tomu, aby človek myslel srdcom a povzbudzujú ho, aby sa nebál nových skúseností a vyjadrenia toho, čo si skutočne myslí. Okrem vitality a sily osobnosti prinášajú aj schopnosť posunúť sa vpred či si stať za svojim. Rovnako uvoľňujú psychické napätie a potlačujú nežiadúce myšlienky. Padparadscha zafíry obnovujú rovnováhu tela, lebo podporujú otvorenie mysle kráse a intuícii. Stimulujú inteligenciu a duchovný rozmer rozvíjajú u spisovateľov, spevákov a ďalších umelcov. Padparadscha zafír pozitívne ovplyvňuje rozhodnosť, odhodlanie a záujem o druhých.

Tento drahokam využíva energiu ohňa, nadšenia, tepla, jasu, svetla a aktivity – v prírode predstavuje yang.

Zo znamení zverokruhu pripadá padparadscha zafír primárne Býkom, lebo je rovnako silný a odolný, no krehký ako oni. Tíši ich temperament a premieňa ich takmer v zenových budhistov. Rovnako im pomáha vyvarovať sa duševným poruchám. Drahokam priaznivo pôsobí aj na znamenie Baranov, Levov, Škorpiónov a Strelcov.

Zaujímavé padparadscha zafíry

Najväčší padparadscha zafír

Drahokam o váhe 100,18 ct je ten najväčší, ktorý kedy bol na svete vyťažený, a pochádza zo Srí Lanky. Teraz si ho môžu prehliadnuť návštevníci Amerického prírodovedeckého múzea v New Yorku. Niekedy je kritizovaný jeho výrazný oranžový nádych a nedostatočný podiel ružovej farby.

Najväčší padparadscha zafír

Náhrdelník Sunset

Okúzľujúci a neprehliadnuteľný šperk z dielne Chanel a jej kolekcie Café Society 2014 zdobia padparadscha zafíry, ružové zafíry a diamanty v briliantovom bruse. Abstraktný dizajn má pripomínať kvet kamélie.

Náhrdelník Sunset

Luxusný náhrdelník z dielne Cartier

Klasický kúsok od presláveného klenotníka tvorí niekoľko radov prírodných periel, ktoré ústia do kvetinového prvku zdobeného diamantmi s kaskádami guľatých a slzovitých diamantov. Náhrdelníku dominuje 4,53ct padparadscha zafír, 3,83ct oválny oranžový zafír a žltý zafír v tvare vankúšika (cushion).

Luxusný náhrdelník z dielne Cartier

Zaujímavosti o padparadscha zafíru

  • Tradicionalisti uznávajú za pravé prírodné padparadscha zafíry iba tie, ktoré pochádzajú zo Srí Lanky.
  • Prírodné padparadscha zafíry sa v priemere pohybujú vo veľkosti okolo 2-3 karátov.
  • Pri zasadení do šperku vyzerajú padparadscha zafíry úchvatne v teplo zafarbených kovoch ako je žlté či ružové zlato. Sluší im halo alebo pavé dizajn – tu obklopenie menšími diamantmi dá vyniknúť ich jedinečnosti.
  • Padparadscha zafíry je možné v prameňoch nájsť aj pod starobylým označením „orientálny rubín“. Pod názvom zafír sa totiž pôvodne ukrývala iba modrá odroda.
  • Názov padparadscha je možné preložiť nie len ako vodný lotosový kvet, ale aj ako farbu vychádzajúceho či zapadajúceho slnka.
  • Padparadscha zafíry ťažené v Tanzánii sa prikláňajú k hnedastým tónom, a preto sú niekedy prezývané ako africké padparadschy.
  • Gemológovia a obchodníci sa doteraz bijú o správnu definíciu padparadscha odtieňu. V túto chvíľu panuje konsenzus na ružovooranžovej až oranžovoružovej.

Zdroje obrázkov: thenaturalsapphirecompany.com, diamond-boutique.co.uk, thejewelleryeditor.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky