Ako si zabaliť šperky na cesty?

Aj na cestách sa určite chcete páčiť, takže či už plánujete cestu okolo sveta, putovanie po krásach blízko vášho domova, alebo sa proste len budete vyhrievať na pláži plnej teplého slniečka, máte pred sebou výber a balenie svojich obľúbených šperkov. Určite vás hneď napadne otázka, ako šperky dôkladne zabaliť tak, aby sa im počas cesty nič nestalo a budete na pochybách, či niektoré šperky radšej nenechať doma. Balenie určite nenechávajte na poslednú chvíľu a prejdite si s nami pár tipov, ktoré môžete pred vašou cestou využiť.

Ktoré šperky si vziať so sebou a ktoré nechať doma

Nezáleží na tom kde, alebo ako dlho budete cestovať, majte na pamäti, že cestovanie vám umožňuje vypustiť z hlavy každodenné starosti a rutinu. Aby ste si cestovanie skutočne užili, nechajte doma všetky veci, z ktorých zo straty by ste počas cesty mohli zbytočne stresovať. Najlepšie urobíte, keď doma necháte všetky predmety a šperky, ktoré pre vás majú nejakú výraznú finančnú hodnotu. Síce budete musieť na cestách vynechať skvelé kúsky vášho outfitu, na druhej strane sa nebudete musieť obávať ich straty.

To ale neznamená, že musíte doma nechať všetky šperky. Naopak cestovanie a dovolenka sú ideálne príležitosti, kedy sa dá pohrať s novými outfitmi a doplnkami a možno znovu objaviť niektoré kúsky šperkov, ktoré bežne nenosíte. Alebo sa vám tiež zapáči nejaký šperk počas vašej cesty, ktorý tak obohatí vašu šperkovnicu plnú pokladov.

Ako má väčšina cestovateliek vyskúšané, k väčšine outfitom vám počas vašich ciest bude spoľahlivo stačiť pár základných kúskov - jednoduchénáušnice, jemný náramok, alebo minimalistický prívesok. A vďaka tomu, že sa budete držať lacnejších kúskov, môžete ľahko nasledovať posledné trendy a byt vždy in.

 • Strieborné napichovacie karma náušnice Elina
  Strieborné napichovacie karma náušnice Elina
 • Strieborný náhrdelník s 5 písmenami vašej voľby Iver
  Strieborný náhrdelník s 5 písmenami vašej voľby Iver
 • Platinový prívesok s modrým diamantom Tressa
  Platinový prívesok s modrým diamantom Tressa
 • Piercing náušnice s lab-grown diamantmi Rossi
  Piercing náušnice s lab-grown diamantmi Rossi
 • Strieborný minimalistický náhrdelník s mesačným kameňom Vieny
  Strieborný minimalistický náhrdelník s mesačným kameňom Vieny

Čo so zásnubnými a snubnými prsteňmi

Zničenie, alebo strata mrzí pri každom šperku, v prípade zásnubných, alebo snubných prsteňov je to ale o to horšie, že sa jedná o jedinečné a v podstate nahraditeľné kúsky. V prípade cenných prsteňov preto poriadne zvážte, či je destinácia kam sa chystáte cestovať bezpečná. Premyslite si tiež aké aktivity vlastne počas ciest plánujete. Pokiaľ idete napríklad na športovne ladenú dovolenku, zložitejšie modely, ako sú svadobné prstene s diamantmi alebo zdobené vintage obrúčky, vám budú skôr prekážať. V takom prípade bude lepšie nechať ich v bezpečí vášho domova.

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete cestovať s drahšími prsteňmi a šperkami, je možné nechať si ich poistiť. V mnohých krajinách je poistenie straty cenností počas cestovania bežným typom poistenia. V Slovenskej republike však bohužiaľ nie je ponuka poisťovacích spoločností tak pestrá a mnohokrát nie je také poistenie ani možné.

Predsa len si môžeme pripraviť pár opatrení, ktoré vám pri strate šperkov v zahraničí môžu pomôcť. Pred cestou si vyfotografujte všetky šperky, ktoré so sebou veziete. V prípade, že šperk stratíte a budete mať to šťastie, že vám ho mestská polícia nájde, môžete sa ako majiteľka preukázať práve fotografiou.

Pokiaľ na dovolenku letíte, šperky majte v príručnej batožine, ktorú máte vždy pri sebe. Pri odbavenej batožine hrozí, že sa vám stratí aj s vašimi cennosťami. Rovnako tak nenechávajte šperky ležať len tak bez dozoru v hotelovej izbe, ale majte ich stále pri sebe, alebo využite možnosť uložiť šperky v hotelovom sejfe.

Ako pripraviť šperky na cestu

Keď už ste si poriadne premysleli výber šperkov, je na čase premyslieť si, ako šperky so sebou zabaliť tak, aby ste všetky doviezli v poriadku, pokiaľ možno neponičené a nezašpinené. Možnosti ako šperky správne zorganizovať a zabaliť máte viac:

Cestovná šperkovnica

Pokiaľ cestujete pravidelne a často, môže sa vám vyplatiť menšia investícia do špeciálneho cestovného kufríka priamo na šperky. Každá náušnica, náramok, alebo náhrdelník tak budú š mať svoje bezpečné miesto a vy sa môžete tešiť z komfortného poriadku, ktorý vám taká cestovná šperkovnica ponúka.

Cestovná šperkovnica
Slamky na pitie

Retiazky sa často a rady zamotávajú a aj keď ich do krabičky uložíte starostlivo rozmotané, skoro určite v takom stave dlho nevydržia. Stačí však jednoduchý trik s obyčajnou slamkou na pitie, ktorou retiazku pretiahnete a nakoniec zapnete. Vďaka slamke nemá retiazka šancu zamotať sa do ostatných náhrdelníkov, alebo náramkov. Všetky slamky s retiazkami nakoniec môžete šikovne uschovať napríklad v cestovnom puzdre na zubnú kefku. Slamky tiež ľahlo prispôsobíte dĺžke retiazky a po skrátení sa dajú použiť aj pre jemné náramky. Pokiaľ cestujete s masívnejšími náhrdelníkmi, ktoré potrebujete ochrániť pred zamotaním, môže vám dobre poslúžiť aj obyčajná rolka od toaletného papiera.

Slamky na pitie so šperkami
Nepoužívaná vernostná kartička

Na šikovnú úschovu náušníc môžete jednoducho použiť akúkoľvek vernostnú kartičku, ktorú už nepoužívate. Do takej kartičky stačí prepichnúť pár dierok, ktorými pretiahnete náušnice. Pokiaľ je potrebné, tak na druhej strane náušnice uistite zapínaním proti vypadnutiu. Tento vyrobený vešiačik na náušnice nakoniec ešte zablaťte do kúsku jemnej látky a vložte do šperkovnice, alebo do kufra.

Nepoužívaná vernostná kartička
Gombíky

Najčastejšie strácame len jednu náušnicu z páru, čo mrzí o to viac. Aby ste si preto z cesty doviezli celý pár náušníc, môžu vám dobre poslúžiť gombíky, kde do už vytvorených dierok opäť prestrčíte náušnice a na druhej strane ich upevníte zapínaním. Gombíky s náušnicami tak uchovajte v šperkovnici, alebo taške na šperky určenej. Už nikdy sa vám tak nestane, že budete hľadať druhú náušnicu do páru. Vďaka gombíkom budete mať celý pár vždy pekne pohromade.

Gombíky a náušnice
Krabička na tabletky

Poznáte tie malé krabičky na tabletky rozdelené do siedmych priehradiek na každý deň, kedy mate brať liek? No pokiaľ vám nejaká taká šikovná krabička po liekoch ostala, určite sa jej nezbavujte. Je to totiž skvelé riešenie pre malé kôstkové náušnice alebo prstene. A rovno aj viete, ktorý deň si vziať aký šperk.

Krabička na tabletky
Malé plastové sáčky

Tieto obľúbené malé sáčky sa dajú použiť na skladovanie prakticky všetkého čo sa do nich vojde. Do každého sáčku vložte jeden šperk a všetky sáčky nakoniec schovajte napríklad do kozmetickej taštičky.

Malé plastové zip sáčky
Nech už ste sa inšpirovali niektorou z našich osvedčených metód na balenie šperkov, alebo ste prišli na vlastnú vychytávku, nezabudnite, že cestovanie by sme si mali predovšetkým užiť. Obavy zo straty šperkov by vám vaše cestovanie nemali znepríjemniť! So šperkami je to v takom prípade tak, že čím menej ich so sebou vezmete, tým väčšia pohoda a menej starostí.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky