Valentínské tradície v iných krajinách

Valentín sa pomaly blíži a obchody sa zaplavujú tematickým tovarom so srdiečkami. V USA, odkiaľ sa tento sviatok rozšíril i k nám, patria medzi najčastejšie darčeky plyšové medvede a čokoládové bonboniéry. Nie všade sa ale tento sviatok oslavuje rovnako a mnoho krajín má svoje špeciálne tradície, ktoré sa s týmto dňom spájajú. V našom článku sme pre vás vybrali tie najzaujímavejšie zo všetkých kútov sveta.

Japonsko

V Japonsku sa sviatok svätého Valentína nesie v duchu rozmaznávania mužov, čo je úplne odlišné od nášho vnímania tohto sviatku. Hoci tradícia japonskej kultúry hlási, že žena by mala byť, čo sa týka prejavovania lásky a citov rezervovaná a plachá. V deň svätého Valentína je všetko dovolené. Ženy v tento deň zahrňujú svojich partnerov i kamarátov darmi, najčastejšie v podobe čokolády, aby vyjadrili svoju lásku, úctu alebo spoločenský záväzok. Na počiatku tejto tradície stoja neočakávane výrobcovia čokolád, ktorí prišli na účinný marketingový ťah, ako navýšiť svoje zisky. Kampaň dotiahli japonskí predajcovia perfektne do detailu a od tej doby tu symbolizujú jednotlivé druhy čokolád rôzny vzťah medzi mužom a ženou.

Zatiaľ čo na Valentína si muži v Japonsku užívajú pozornosť žien, v 80. rokoch prišli japonskí výrobcovia čokolád s ďalším (a úspešným) nápadom na sviatok, ktorý by bol jeho obrátenou podobou. Ide o takzvaný Biely deň, ktorý sa v Japonsku slávi 14. marca. V tento deň dávajú muži darčeky svojim ženám a priateľkám a to najčastejšie v podobe oblečenia, spodného prádla, šperkov a samozrejme čokolád. Platí tu tiež nepísané pravidlo, že hodnota darčekov by mala byť dvakrát až trikrát vyššia než hodnota daru, ktorý dostal muž od ženy na sviatok svätého Valentína.

Rozdávame darčeky!

Každý deň trblietavé prekvapenie pre jedného z vás

Mikuláš

Južná Kórea

Juhokórejčania sa inšpirovali u svojich japonských susedov. Slávia totiž nie len sviatok svätého Valentína, ale i marcový Biely deň a to v úplnom rovnakom duchu. To ale ešte nie je všetko. Ďalší sviatok, ktorý nazývajú Čiernym dňom slávia 14. apríla. Tento sviatok slávia predovšetkým slobodní, ktorí sa stretávajú pri obede v reštauráciách a dávajú si tradičný juhokórejský pokrm - biele rezance s omáčkou z čiernych fazúľ. Zatiaľ čo niektorí vnímajú tento sviatok ako oslavu slobodného života, iní ho považujú skôr za útechu, pretože sa nemohli zúčastniť predchádzajúcich sviatkov zamilovaných, pretože nemajú partnera.

Juhokórejčania majú sviatky v takej obľube, že každý 14. deň v mesiaci slávia nejaký sviatok spojený s tematikou lásky a vzťahov. Začínajú 14. januára Dňom sviečok, pokračujú 14. februára Valentínom, 14. marca Bielym dňom, 14. apríla Čiernym dňom, 14. mája Dňom ruží, 14. júna Dňom bozkov, 14. júla Strieborným dňom, 14. augusta Zeleným dňom, 14. septembra Hudobným dňom, 14. októbra Dňom vína, 14. novembra Filmovým dňom a rok zakončia 14. decembra Dňom objímania.

Taiwan

Zo sviatkom svätého Valentína a s Bielym dňom sa stretávame i u ďalšieho ázijského štátu, na Taiwane. Sviatky tu, ale prebiehajú presne opačne. Na svätého Valentína dostávajú čokoládové darčeky ženy a o mesiac neskôr sú čokoládou obdarovávaní muži.

 • Zlatý prsteň minimal so srdiečkom Olivia
  Zlatý prsteň minimal so srdiečkom Olivia
 • Zlaté náušnice s ružovými opálmi v tvare srdce Hala
  Zlaté náušnice s ružovými opálmi v tvare srdce Hala
 • Eternity prsteň s lab-grown diamantmi Petar
  Eternity prsteň s lab-grown diamantmi Petar
 • Pozlatený perlový náhrdelník Murillo
  Pozlatený perlový náhrdelník Murillo
 • Strieborný náramok s morganitom Brook
  Strieborný náramok s morganitom Brook

Dánsko a Nórsko

Sviatok svätého Valentína sa v Nórsku a Dánsku začal sláviť pomerne nedávno a miestni si ho ihneď prispôsobili vlastným predstavám. Vznikla tak originálna a svojrázna tradícia, kedy muži posielajú na Valentína ženám takzvané “Gaekkebrev”, čo sú v podstate vtipné a veršované valentínky. Tieto rýmované priania sú anonymné, ale obsahujú nápoveď v podobe počtu písmen, ktoré má meno odosielateľa. Ženy, ktorým bola valentínka doručená, musia do Veľkej noci uhádnuť kto im prianie zaslal. Pokiaľ žena uhádne meno odosielateľa, vyhráva veľkonočné vajíčko. Pokiaľ ale hádanku nerozlúšti, tak naopak musí darovať vajíčko odosielateľovi priania, ktorý sa k autorstvu valentínky prihlási práve v období Veľkej noci.

Slovinsko

Sviatok svätého Valentína nevnímajú Slovinci ani tak ako sviatok zamilovaných, ale skôr ho majú spojený so začiatkom obrábania pôdy po skončení zimného obdobia. Svätý Valentín, alebo “Zdravko”, ako ho miestni nazývajú, je totiž jeden z patrónov jari. Jedno slovinské príslovie dokonca hovorí: “Svätý Valentín otvára brány ku koreňom rastlín”. Valentín je teda ideálnym dňom, kedy začínajú s prácou na poliach, alebo na viniciach, pretože v tomto období sa začínajú prebúdzať rastliny zo zimného spánku. Podľa slovinských povestí si v tomto období sľubujú vzájomnú lásku poľné vtáky (jednoducho povedané je toto obdobie pre niektoré vtáky sezónou párenia). Aby sa toho mohli ľudia stať svedkom, musia chodiť bosí po poliach, kde je zem často ešte úplne premrznutá. Miestni aby vzdali hold tomuto obdobiu, pracujú často na poliach bosí, napriek tomu, že zem je často ešte úplne premrznutá. Lásku a milostné vzťahy teda slávia Slovinci skorej v iných dňoch roka.

Fínsko a Estónsko

Deň svätého Valentína je vo Fínsku a Estónsku oslavovaný ako deň priateľstva, nie len ako sviatok zamilovaných. 14. február je vo Fínsku nazývaný “Ystävän Päivä” a v Estónsku “Sõbrapäev”, čo znamená v doslovnom preklade “Deň všetkých priateľov”. Priatelia si medzi sebou vymieňajú dary a priania s blahoprianím “Krásny Deň všetkých priateľov”. Okrem toho je ale tento deň obľúbený i na zásnuby a svadby.

 • Strieborné náušnice v tvare srdca s diamantmi Isabella
  Strieborné náušnice v tvare srdca s diamantmi Isabella
 • Strieborný prívesok plný srdiečok Romian
  Strieborný prívesok plný srdiečok Romian
 • Pánsky povrázkový náramok s gravírom Buster
  Pánsky povrázkový náramok s gravírom Buster
 • Jemný strieborný náhrdelník s diamantom Charena
  Jemný strieborný náhrdelník s diamantom Charena
 • Strieborný elegantný prsteň s lab-grown diamantom Britton
  Strieborný elegantný prsteň s lab-grown diamantom Britton

Wales

Walesania slávia sviatok podobný Valentínu už 25. januára. Nazýva sa “St. Dwynwen´s Day” a je pomenovaný po patrónke všetkých zamilovaných. Podľa starej tradície je v tento deň vo Walesu zvykom darovať lyžičky so zamilovanými motívmi. Základný kameň tejto tradície položili pravdepodobne waleskí lodníci, ktorí darovali dámam svojho srdca ručne vyrezávané drevené lyžičky, ktoré sa stali symbolmi lásky. Napríklad vyrezávané kľúče symbolizovali kľúč k srdcu muža, kruhy vyjadrovali jeho usilovnosť, číslice zase vytúžený počet potomkov. Táto tradícia sa dochovala dodnes a mnoho mužov stále daruje svojim ženám tieto ručne zdobené lyžičky. Dnes sú lyžičky so zamilovanými motívmi obľúbeným variantom svadobných darov, darčekov k výročiu, alebo k narodeniu dieťaťa.

Anglicko

V 18. storočí bolo obvyklé, že nezadané ženy si pripichovali ku svojim vankúšom päť listov vavrínu - každý do jedného rohu a posledný do stredu vankúša - s nádejou, že sa im v snoch bude snívať o ich budúcom manželovi. Iný variant tejto tradície pre zmenu ženy vyzýval, aby pokropili listy vavrínu ružovou vodou a položili ich na vankúš so slovami prosby: “Drahý Valentín, buď ku mne láskavý a v mojich snoch daj mi moju lásku uvidieť”. Väčšina týchto tradícií sa do dnešných dôb bohužiaľ nezachovala, ale občas sa s nimi predsa len môžeme stretnúť.

Francúzsko

Hoci je Francúzsko známe ako jedna z najromantickejších miest sveta, nie je žiadnym prekvapením, že Francúzi slávia tento sviatok zamilovaných už od nepamäti. Údajne i prvá zamilovaná valentínka pochádza z Francúzska. Jej autorom bol Karol, vojvoda orleánsky, ktorý ju poslal v roku 1415 svojej manželke potom, čo bol uväznený v londýnskom Towere. Tradícia zasielania zamilovaných prianí sa vo Francúzsku i po celom svete zachovala až do dnešných dôb.

Inou obľúbenou valentínskou udalosťou bola takzvaná “loterie d´amour”, teda “lotéria lásky”. Slobodní ľudia volali smerom k protiľahlému domu meno osoby, po ktorej túžili a pokiaľ sa im odpovedalo, utvorili pár. Muži, ktorí nakoniec neboli spokojní zo svojím výberom, mohli jednoducho vymeniť partnerku za novú. Takto opustené ženy sa potom toho dňa vydali na slávnosť ohňov, kde spálili obrázky a fotografie muža, ktorý ich takto sklamal. Tieto udalosti sa nakoniec stali natoľko chaotické a nekoordinované, že ich francúzska vláda musela zakázať.

Filipíny

Sviatok svätého Valentína prebieha na Filipínach podobne ako ho poznáme z kultúrneho prostredia západných krajín. Avšak Filipínci si sviatok spestrili jednou originálnou tradíciou, ktorou sú hromadné svadby. V deň 14. februára si povedia spoločne svoje áno stovky párov a to pokojne uprostred nákupných centier, alebo na iných verejných miestach. A k nim sa ešte pridajú už zosobášené páry, ktoré si chcú svoj svadobný deň jednoducho zopakovať. V roku 2012 tak bolo na Valentína prostredníctvom hromadných svadieb po celej krajine zosobášených neuveriteľných 2 000 zamilovaných párov!

 • Zlaté srdiečko s gravírom podľa vlastnej voľby Kasey
  Zlaté srdiečko s gravírom podľa vlastnej voľby Kasey
 • Minimalistický eternity prsteň s lab-grown diamantmi Edan
  Minimalistický eternity prsteň s lab-grown diamantmi Edan
 • Jemný prsteň smoissanitom Niki
  Jemný prsteň smoissanitom Niki
 • Zlatý prsteň s čiernym hexagon salt and pepper diamantom Harmonia
  Zlatý prsteň s čiernym hexagon salt and pepper diamantom Harmonia
 • Zlatý jemný prívesok s moissanitom Bianka
  Zlatý jemný prívesok s moissanitom Bianka

Taliansko

Svätý Valentín bol v Taliansku pôvodne oslavovaný ako sviatok príchodu jari. V tento deň sa schádzali zamilovaní v parkoch a záhradách a užívali si hudbu, prechádzky a čítanie milostných básní.

Podľa tradície mali mladé nezadané dievčiny v tento deň vstávať už za východu slnka. Prvý muž, ktorého v deň svätého Valentína zahliadli, sa podľa povesti buď mal do roka stať ich manželom, alebo sa mu mal aspoň čo najviac podobať.

Dnes si zamilované páry na Valentína vymieňajú darčeky a chodia na romantické večere. Najpopulárnejším valentínskym darčekom sú takzvané “baci perugina”, čo sú malé čokoládou polievané oriešky balené v papierikoch s milostnými citátmi v niekoľkých jazykoch.

Brazília

Pretože sa každý rok v priebehu februára, alebo marca koná v Brazílii svetoznámy karneval, rozhodli sa preto Brazílčania sviatok svätého Valentína vynechať. Miesto neho slávia 12. júna sviatok “Dia dos Namorados” teda “Deň všetkých zamilovaných”. Zamilované páry si v tento deň vymieňajú darčeky v podobe čokolády, kvetín a zamilovaných prianí. Po celej krajine sa tiež konajú rôzne hudobné festivaly a predstavenia. Deň všetkých zamilovaných nie je určený len zamilovaným párom, ale je tiež spojený s návštevami príbuzných a spoločnými večerami s priateľmi, ktorí si medzi sebou tiež dávajú dary.

Ďalším obľúbeným sviatkom je Deň svätého Antonína, patróna manželstva. V tento deň slobodné ženy vykonávajú rituál nazývaný “simpatis” v nádeji, že im svätý Antonín prinesie vysneného manžela.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch