Koľko by mal stáť zásnubný prsteň alebo zabudnite na pravidlá a mýty

Pri výbere zásnubného prsteňa môže vzniknúť hneď niekoľko otázok. Akú veľkosť mám zvoliť? Aký dizajn sa bude mojej priateľke páčiť? A koľko je vhodné investovať do prsteňa? Presne s touto poslednou otázkou vám pomôžeme v tomto článku a navedieme vás na tipy, ako nájsť správne riešenie tak, aby všetky strany boli spokojné a žiadosť o ruku prebehla ako po maslea.

Čo nám hovorila minulosť?

Počuli ste už niekedy o „pravidle“, že cena zásnubného prsteňa by sa mala rovnať dvom až trom mesačným platom? Vďaka premyslenej marketingovej stratégií firmy De Beers bola (alebo stále je) väčšina kupujúcich presvedčená, že dva alebo tri mesačné platy je presne tá čiastka, ktorú by mali za prsteň utratiť. Nejde však o nič iné, než šikovný marketingový ťah. Všetko začalo v 30.rokoch 20.storočia, kedy firma odštartovala kampaň, v ktorej odporúčala kupovať zásnubný prstienok v cene mesačného platu. Na dva mesačné platy sa čiastka zvýšila v 80.rokoch. Na japonskom trhu firma zneužila zmysel miestnych mužov pre česť a dobrú povesť a vhodnú cenu nastavila dokonca na čiastku zodpovedajúcu trojmesačnému platu. Informáciu o dvoch alebo troch mesačných platoch teda netreba brať príliš vážne, keďže firma DeBeers patrí medzi diamantovú ťažobnú spoločnosť, ktorá tiež presadila trend, že zásnubné prstene by mali zdobiť diamanty. (Určite vám bude známy ich slogan „Diamant je navždy“.)

Nenechajte sa týmto mýtom o cene opantať. V dnešnej dobe žiadne podobné pravidlá neplatia a je naozaj iba na vás a vašom rozhodnutí (a vašej finančnej situácii), koľko sa rozhodnete minúť za prsteň. V súčasnosti stále viac párov pristupuje ku kúpe zásnubného prstienka „po svojom“ a ani vy sa teda nemusíte držať pravidiel a mať pocit, že pokiaľ snáď utratíte za prsteň menšiu čiastku, budete považovaný za lakomca. Ak by ste však chceli mať predstavu, aká je v dnešnej dobe cena priemerného zásnubného prstienku, tak podľa najnovších prieskumov sú to približne tri týždenné platy. Tento fakt môžete brať ako novodobú dogmu, nič však nie je pevne stanovené.

Pre každého je prsteň dôležitý inak a každá žena má inú predstavu. Niektorým sa páči jednoduchosť a symbolika, iné hľadajú viac luxusu a veľkoleposti. Pre niektorú ženu môže byť zásnubný prsteň s ligotajúcim sa diamantom dôkazom lásky a pokiaľ na šperku budete šetriť, môže mať pocit, že pre vás ona nemá dostatočnú hodnotu. Iná naopak cene zásnubného prsteňa taký veľký zmysel neprikladá a viac pre ňu budú znamenať vaše slová, ktorými jej vysvetlíte, prečo zrovna s ňou chcete stráviť zvyšok svojho života.

 • Zásnubný prsteň s diamantmi Danias
  Zásnubný prsteň s diamantmi Danias
 • Zásnubný prsteň s topásom a diamantmi Cletia
  Zásnubný prsteň s topásom a diamantmi Cletia
 • Čierny diamant v zlatom zásnubnom prsteni Greame
  Čierny diamant v zlatom zásnubnom prsteni Greame
 • Zásnubný diamantový prsteň Ivia
  Zásnubný diamantový prsteň Ivia
 • Zásnubný prsteň s diamantovým kvetom Jolene
  Zásnubný prsteň s diamantovým kvetom Jolene

Je nutné kúpiť zásnubný prsteň s diamantom?

Vo chvíli, keď sa začnete rozhliadať po tom pravom zásnubnom prsteni, z väčšiny zákutí zlatníctiev sa na vás bude pravdepodobne usmievať číra žiara trblietavých diamantov. Krabička ukrývajúca diamantový zásnubný prstienok je jednoducho nestarnúcou klasikou, s ktorou muži u svojich partneriek bodujú už po celé generácie. To však neznamená, že vy svoju vyvolenú ženu nemôžete obdarovať prsteňom ukrývajúcim iný drahokam – diamant rozhodne nie je nutnosť, o to viac to platí v dnešnej dobe, kedy nám trh ponúka široké množstvo iných variant. Vybrať si pokojne môžete farebný kameň ako je napríklad temne modrý zafír, vášnivo červený rubín alebo nežne ružový morganit. Farebné drahokamy sú nielen originálnou a zaujímavou voľbou, ale k tomu sú väčšinou výrazne lacnejšie než diamanty. Za rovnakú cenu si preto môžete zvoliť väčší kameň.

Ak predsa len túžite po čistej klasike, ale diamant je pre vás finančne nedostupný, mali by sme pre vás jeden tajný tip. Už ste niekedy počuli o moissanitu? Ide o drahý kameň, ktorý je na prvý pohľad od diamantu nerozoznateľný – vďaka tomu, že je laboratórne vytvorený, neobsahuje žiadne inklúzie a jeho vzhľad je dozaista bezchybný. Zároveň sa jedná o veľmi tvrdý a kvalitný kameň, ktorý sa svojimi vlastnosťami môže smelo porovnávať s diamantom. Jeho cena je ale v porovnaní s diamantom výrazne nižšia, čo vaša peňaženka určite ocení.

Pokiaľ sa ste pre zásnubný prsteň s moissanitomrozhodnete, nesnažte sa ani náhodou svoju partnerku okabátiť a netvrďte jej, že dostala šperk s diamantom – aj keď rozdiely jej oko pravdepodobne nespozoruje, úprimnosť je predsa len jedným zo základných pilierov manželstva. :)

Čo treba brať na zreteľ pri rozhodovaní o cene zásnubného prsteňa?

Veľa párov v dnešnej dobe vyberá prsteň spoločne, a práve tento moment je vhodný na diskusiu nielen o dizajne a spracovaní prsteňa, ale aj o rozhodnutí, za koľko peňazí chcete prsteň kúpiť. Aj keď vaša priateľka túži po prekvapení a chce nechať výber prsteňa čisto na vás, čiastka, ktorú chcete a môžete za prsteň utratiť, je to prvé, čo by ste mali pred kúpou premyslieť. Tak, milí páni, čo je potrebné pri rozhodovaní sa o finančnej hodnote zásnubného prsteňa zvážiť?

Finančné možnosti

Pred kúpou šperku je vhodné si povedať, koľko môžem investovať a akú cenovú kategóriu si môžem dovoliť. Vďaka tomuto prvému a veľmi dôležitému kroku si určíte hranice, v ktorých sa chcete pohybovať. Aj napriek tomu, že požiadanie o ruku je iba raz za život a tá jedinečnosť momentu sa nebude opakovať, neodporúčame si brať pôžičky, keďže žiadosť o ruku je v prvom rade o láske a nie o cene zásnubného prsteňa.

Tip: Pri kúpe prsteňa určite zvážte aj to, aké ďalšie väčšie výdaje vás v najbližsej dobe čakajú. Nezabúdajte, že po zásnubách nasleduje skôr či neskôr svadba, s ktorou sú spojené ďalšie výdavky. A tým to v žiadnom prípade nekončí, skôr naopak :)

Význam prsteňa pre vašu priateľku

Ako sme už spomenuli vyššie, aby sme naozaj trafili do čierneho, je treba vedieť, akú dôležitosť prikladá vaša polovička cene, alebo vzhľade prsteňa. Ide jej skôr o celkový dojem z požiadania o ruku, zaleží jej na mieste, atmosfére, čí symbolike prsteňa? Alebo je skôr typ ženy, ktorá ocení niečo netradičné a drahšie, vďaka čomu bude mať pocit špeciálnosti a dôležitosti?

Štýl vašej priateľky

Vo vašom rozhodovaní o cene prsteňa vám tiež vie veľmi pomôcť šatník a celkový štýl oblečenia, ktoré má vaša priateľka v obľube. Rada nosí exkluzívnu módu a drahé značky, alebo dáva prednosť secondhand obchodom a lacnému oblečeniu? Či už tak alebo onak, zásnuby sú predzvesť svadby a hlavné je naozaj harmonické partnerstvo a lásku, ktoré hodnotovo prevyšujú cenu prsteňa.

 • Zlatý prsteň s rubínom a diamantmi Pitya
  Zlatý prsteň s rubínom a diamantmi Pitya
 • Zásnubný prsteň so smaragdom a diamantmi Kylie
  Zásnubný prsteň so smaragdom a diamantmi Kylie
 • Zlatý prsteň s olivínom a bielymi topásmi Tilde
  Zlatý prsteň s olivínom a bielymi topásmi Tilde
 • Vintage zásnubný prsteň s diamantmi Nony
  Vintage zásnubný prsteň s diamantmi Nony
 • Zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Fuena
  Zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Fuena

Ako často bude partnerka prsteň nosiť?

Ak patrí vaša polovička medzi tie ženy, ktoré chcú zásnubný prsteň nosiť každý deň, stojí za zváženie, či je veľmi drahý zásnubný prsteň s diamantom optimálnou voľbou. Pri bežnom a častom nosení sa môže prsteň poškriabať alebo v tom najhoršom prípade aj stratiť, čo by pri vysokej cene prsteňa mohlo byť prinajmenšom nepríjemné.

Tip: Pokiaľ viete, že bude vaša priateľka nosiť prsteň často a zároveň chcete kúpiť drahší šperk, odporúčame popremýšľať tiež nad výrobou makety prsteňa, ktorá je určená práve na každodenné nosenie. Je na nerozoznanie od originálu, ale jej strata alebo poškodenie nebude toľko mrzieť.

Šperk ako investícia?

Dediť zásnubný prsteň z generácie na generáciu? Pokiaľ zbožňujete rodinné tradície a chcete zaviesť dedenie rodinných klenotov, skúste sa na zásnubný prstienok pozerať ako na investíciu. Aby šperk vydržal roky nosenia a predávania z pokolenia na pokolenie, je vhodné vybrať kvalitné prevedenie s dlhou životnosťou, ktoré zaručujú vysokú hodnotu zásnubného prsteňa..

Tip: Či už sa rozhodnete za prsteň utratiť akúkoľvek čiastku, určite chcete za svoje peniaze dostať to najlepšie. Pokiaľ chcete zostať pri klasike a kúpiť prsteň s diamantom, pripravili sme pre vás pár tipov, na čo si dať pozor pri výbere toho správneho kameňa a ako pri nákupe ušetriť. Príspevok si prečítate tu.

RADA NA ZÁVER: Nezabúdajte na fakt, že nie je dôležité, koľko miniete za prsteň, ale v prvom rade ide hlavne o symbol lásky a budúceho manželského zväzku.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky