Plánovanie zásnub krok za krokom

„Vezmeš si ma?“ Otázka predstavujúca pre mnohé ženy splnenie tajného sna, pre mnohých mužov nočnú moru. Nie ale z dôvodu, že by sa páni nehnali do chomúta, ale pretože sú vystavení obrovskému tlaku. Najprv treba naplniť očakávania budúcej snúbenice, ktorá je dnes a denne masírovaná americkými romantickými filmami. Potom je potrebné nakŕmiť zvedavosťou horiace nevestine kamarátky, ktoré sa pri rozprávaní o zásnubách musia roztiecť blahom. My vieme, že to celé znie ako nesplniteľná úloha, ale skutočnosť je ďaleko jednoduchšia. Len je dôležité ujasniť si pár vecí. Akých?

Je vhodné pokľaknúť?

No, tak to je otázka. Univerzálnu odpoveď na ňu, bohužiaľ, nemáme. Za to pre vás máme pár pomocných barličiek, o ktoré sa pri rozhodovaní môžete oprieť.

 • Pravdepodobne budete chcieť stráviť zvyšok života s niekým, s kým si rozumiete. A to ako vo veciach každodenných, ako je napríklad spôsob trávenia voľného času, tak vo veciach partnerských, takže deti, peniaze, životný postoj a pod. Dokážete si vôbec predstaviť, že spolu zostarnete?
 • Ten správny čas je taktiež vtedy, keď chcete svadbu obaja. Nekupujte prstienok len preto, že vaša milá už o svadbe hovorí dlhú dobu a vy ju nechcete sklamať. Alebo naopak, snažte sa najprv zistiť, či je už vôbec na svadbu pripravená. Ak pri rozprávaní na tému manželstvo vaša partnerka uhýba, pravdepodobne ešte nie je tá správna chvíľa.
 • V neposlednom rade je tá správna chvíľa na zásnuby vtedy, ak vašu polovičku milujete (a ona vás) a nemáte potrebu na nej niečo meniť. Máme tým na mysli hlavne charakterové vlastnosti, farbu vlasov zmení v priebehu manželstva možno niekoľkokrát sama. :)
 • Na druhej strane pravý čas na zásnuby rozhodne nie je vtedy, ak sa váš vzťah zmieta v problémoch. Pokúsiť sa zachrániť partnerstvo touto cestou väčšinou nefunguje.
 • Pokiaľ si stále nie ste istý a máte obavy, že sa svojimi návodnými otázkami prezradíte, dohovorte sa s jej sestrou alebo kamarátkou, aby pri pohári vína na dámskej jazde nenápadne zaviedla rozhovor na túto tému a zistila predstavy vašej nastávajúcej. Navyše vám hneď môže pomôcť vysondovať, aký zásnubný prstienok by si budúca nevesta predstavovala.
 • Zásnubný prsteň s diamantmi Mae
  Zásnubný prsteň s diamantmi Mae
 • Zásnubný prsteň so champagne diamantom Syllis
  Zásnubný prsteň so champagne diamantom Syllis
 • Diamantový zásnubný prsteň Anady
  Diamantový zásnubný prsteň Anady
 • Zásnubný prsteň s čiernym diamantom Oria
  Zásnubný prsteň s čiernym diamantom Oria
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Markie
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Markie

V správny čas na správnom mieste

Máte v otázke žiadosti o ruku svojej polovičky jasno? Gratulujeme! Teraz ostáva už „len“ vybrať dátum, miesto a prsteň.

Kedy?

Myslíte si, že zásnuby v deň jej narodenín sú dobrý nápad? Aspoň by sa dobre pamätal dátum. To áno, ale je dosť možné, že vaša nastávajúca túži po tom, aby bol jej zásnubný deň jedinečný. To isté platí o Vianociach alebo o Valentíne. Ak si však myslíte, že srdce vašej milej by zaplesalo, keby ste pokľakli pri západe slnka na letnej dovolenke, dátum máte jasný.

Alebo vezmite na milosť porekadlo „do roka a do dňa“ a nasaďte svojej milovanej prstienok v takom ročnom období, v ktorom by ste o rok neskôr uvítali svadbu.

Zásnuby v prírode
Zásnuby uprostred panenskej prírody...
zásnuby v horách
...alebo pri adrenalínovom výšľape do hôr?

Kde a ako?

Teraz sa trochu ukáže, ako dobre svoju partnerku poznáte. Je skôr tradične založená a uvítala by zásnuby doma, s voňavou vaňou, šampanským a jahodami? Alebo tvoríte nespútaný pár a vyrazili by ste jej dych originálnym spôsobom, napríklad žiadosťou pod morskou hladinou? Ide o vášnivú hubárku, ktorú prekvapí, keď „náhodou“ nájde prstienok v tichom lese? Alebo by ste si obaja užili zásnuby na pódiu pri koncerte vašej obľúbenej kapely a pred zrakmi tisícok ďalších ľudí?

V pokoji si všetky prípadné scenáre premyslite a popremýšľajte, čo všetko bude komfortné pre vás oboch. Ak ani jeden z vás nie je exhibicionista, nesnažte sa napodobňovať scény z amerických filmových reštaurácií a neuvažujte ani nad zásnubami v rámci rodinnej oslavy. Navyše pokiaľ si nie ste istý, že je vaša partnerka zrelá na manželstvo a hrozí, že by neskákala nadšením (alebo dokonca povedala nie), bude lepšie, keď takáto situácia zostane širokému okoliu skrytá.

Výber miesta potom úzko súvisí so samotným spôsobom, ktorým plánujete požiadať. Majte však na pamäti, že čím špeciálnejšie miesto, tým viac vecí sa môže pokaziť. Najmenej náročné lokality sú väčšinou tie v prírode, aj keď ani vetru alebo dažďu neporučíte. Ale rozhľadňa na kopci bude najskôr stáť v zime aj v lete a šliapadlá na rybníku si pravdepodobne budete takisto môcť požičať v pondelok aj v piatok.

Výber prstienka

Tak a teraz to najdôležitejšie. To, čo robí zásnuby zásnubami a čo žene pripomína, že sa blíži deň, v ktorý sa stane princeznou. Zásnubný prstienok. Ale vybrať ten správny prsteň nie je len tak! To máte: veľkosť prstienka, druh kovu, typ drahokamu, počet kameňov a ich osadenie, design prsteňa, cena.... Tu opäť hrá hlavnú rolu vkus a nátura vašej priateľky. Štýl, ktorý preferuje, ľahko odvodíte od typu šperkov, ktoré nosí bežne. Ak si ale aj tak nie ste istý, nech je vám záchranou tradícia, ktorá káže, že zásnubný prsteň je zo zlata a zdobí ho biely drahokam.

 • Zásnubný prsteň s diamantom Isma
  Zásnubný prsteň s diamantom Isma
 • Zlatý zásnubný prsteň s morganitom a diamantmi Velda
  Zlatý zásnubný prsteň s morganitom a diamantmi Velda
 • Zlatý topásový prsteň s diamantmi Chlorys
  Zlatý topásový prsteň s diamantmi Chlorys
 • Zlatý diamantový zásnubný prsteň Vevein
  Zlatý diamantový zásnubný prsteň Vevein
 • Ručne rytý prsteň s emerald salt and pepper diamantom Tulia
  Ručne rytý prsteň s emerald salt and pepper diamantom Tulia

Kto je pripravený, nie je zaskočený

Aj keď sa rozhodnete, že nebudete skladať zásnubnú pieseň, nie je od veci pripraviť si zásnubnú reč. Nemusíte si ju nutne písať na papier a skúšať pred zrkadlom (je dosť možné, že si vaša nastávajúca aj tak bude z tejto chvíle pamätať len „vezmeš si ma?“), ale bolo by fajn, keby vaša reč mala hlavu aj pätu. Riaďte sa srdcom, vyjadrite, čo k nej cítite a prečo by ste s ňou chceli stráviť zbytok života.

Keď budete mať okrem krabičky s tým najcennejším pripravenú aj kyticu kvetov, máte u svojej milej plusové body. Na to sa totiž dnes už tak trochu zabúda a žena kvetinami nikdy nepohrdne. Tradícia z dôb minulých hovorí, že zásnubná kytica by mala byť o niečo menej zdobená ako kytica svadobná a mala by byť z bielych alebo svetlých kvetov.

A ak sa vám v tradičných vodách zapáči, požiadajte o ruku nevesty aj jej otca. Je to prejav vyjadrenia úcty a rešpektu k rodičom vašej nastávajúcej. Obzvlášť v dnešnej dobe, keď táto tradícia pomaly upadá do zabudnutia. Ide o veľmi milé gesto, ktorým si šplhnete ako u rodičov, tak aj u svojej milovanej. Zvoľte ale radšej ten variant, v ktorom sa svojho budúceho svokra spýtate až po zásnubách so svojím dievčaťom, nech ju neoberiete o možnosť byť tou prvou.

Pre prípad, že by vám pôvodný plán nevyšiel, majte premyslený variant B. Čím viac ľudí bude do vášho zásnubného nápadu zasvätených, tým väčšia bude pravdepodobnosť, že niekto z tohto reťazca vypadne a zmarí vám tak inak geniálny plán. Alebo môže jeden z vás ochorieť. Tak nech nie ste obaja zbytočne sklamaní a môžete z rukáva vytiahnuť ďalšie eso!

Žiadosť o ruku

Ak všetko pobeží podľa vášho scenára, samotná žiadosť o ruku bude ako strhnutie náplasti – krátka a veľmi intenzívna. Potom nasledujú už len slzy, ktoré sú na rozdiel od strhávania náplasti slzami šťastia, a skvelý pocit eufórie.

Aby sa vám nepriškrtil hlas a netriasli ruky, predtým, než prehovoríte, sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite (nenápadne) a až potom konajte. Určite nezabudnite pokľaknúť, je to gentlemanské gesto vyjadrujúce úctu k snúbenici. Keby vám náhodou vypadol pripravený text, jednoducho vyznajte svoju lásku a položte tú slávnu otázku.

zásnuby pri západe slnka
Pokľaknúť pri západe slnka? Romantika ako vyšitá...
zasnuby s kvetinami
Zásnubný prstienok môžete darovať spolu s kyticou ruží či iných kvetín

Ako udržať všetko v tajnosti

Poznáte sa a viete, že ten dôležitý šperk schovaný doma v šuplíku medzi ponožkami by vás pokúšal ako prsteň Temného pána Saurona? Schovajte si prstienok u kamaráta alebo sa dohodnite s klenotníctvom, že si ho vyzdvihnete krátko pred zásnubami.

Strážte svoje ruky hlavne v deň D – neprezraďte sa tým, že budete neustále kontrolovať krabičku s prstienkom. Aj keď sa nám to ľahko píše, tvárte sa a buďte skrátka v pohode. :)

Pokiaľ vám záleží na tom, aby vaša budúca žena nič netušila až do poslednej chvíle, buďte sám sebou. A to nielen v hlavný okamih, ale už pri plánovaní zásnub. Ak ste zarytý odporca romantických výletov a odrazu svoju drahú vyveziete na piknik pri západe slnka, pravdepodobne tá múdra hlavička nadobudne podozrenie a odhalí vaše úmysly ešte skôr, než stihnete pokľaknúť. A verte, že toto je dokonalý zásnubný zabijak.

Hlavne zachovajte pokoj! Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob a poviete čokoľvek (ak zaznie na konci tá správna otázka), vaša milá bude vo vytržení a určite uvidíte potoky šťastných sĺz. Áno, takmer v každej žene drieme romantická dušička, ktorá si potajomky praje zamilovanú scénu ako z filmu. Ale nech už ju požiadate akokoľvek, tá chvíľa sa stane navždy vašou a určite na ňu budete obaja s láskou a úsmevom na perách spomínať do konca života.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky