Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o zásnubných prsteňoch, ale báli ste sa opýtať

Zasnúbenie sa. Pravdepodobne nikto nebude spochybňovať fakt, že zásnuby sú dôležitým okamihom v živote každého páru. Ide de facto o míľnik, ktorý je predzvesťou svadby a doživotného spojenia dvoch osôb. Niektorí by žiadosť o ruku a zásnuby označili ako rituál a pokiaľ sa zamyslíme nad tým, že ide o naozaj pradávny proces, vlastne by ani neboli ďaleko od pravdy. V nasledujúcom článku sa preto spoločne pozrieme na jednotlivé aspekty etikety, ktorá sa zásnubných prsteňov týka. Dozviete sa napríklad, ako má zásnubný prsteň vyzerať, ako by mal prebiehať jeho výber, kto by mal za zásnubný prsteň pre ženu platiť, či sa dajú zohnať aj zásnubné prstene pre mužov a mnoho ďalšieho. Tak poďme na to!

Výber zásnubného prsteňa

Dnešná doba ponúka nekonečné množstvo možností pri výberu zásnubného prsteňa pre ženu vášho života. V tomto okamihu je nevyhnutné uvažovať o tom, ako má zásnubný prsteň vyzerať a aký materiál, drahokam, či štýl šperku vlastne zvoliť. Pýtajte sa sami seba – nosí vaša vyvolená šperky denne? Kombinuje ich? Aký materiál má najradšej? Čo obľúbená farba? Aký kameň zvoliť? Tradície nosenia zásnubných prsteňov nám do istej miery diktujú, že klasikou, aspoň pre ženy, sú zlaté prstene s diamantom. Avšak teraz už nie je problém nájsť prstene osadené ľubovoľnými drahokamami, či ich kombináciu. Aj keď nie je také dôležité, ako bude zásnubný prsteň vyzerať, keďže primárne vyjadruje lásku partnerov a vaša milá bude pravdepodobne nadšená z akéhokoľvek šperku, je aj tak vhodné týmto gestom poukázať na to, ako dobre svoju partnerku poznáte.

 • Zásnubný prsteň s diamantom Maya
  Zásnubný prsteň s diamantom Maya
 • Zlatý prsteň s čiernym trillion diamantom Zanett
  Zlatý prsteň s čiernym trillion diamantom Zanett
 • Elegantný zásnubný prsteň plný diamantov Elianna
  Elegantný zásnubný prsteň plný diamantov Elianna
 • Zlatý zásnubný set prsteňov s oválnym GIA certifikovaným diamantom Bemina
  Zlatý zásnubný set prsteňov s oválnym GIA certifikovaným diamantom Bemina
 • Zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Danias
  Zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Danias

Podrobnejšie tipy na výber zásnubných prsteňov si môžete prečítať tu.

Ale pozor, zásnubný prsteň nie je zároveň nutnosť!

Áno čítate správne. Aj napriek tomu, že u nás to nie je zvykom, existujú páry, ktoré sa zasnúbia a až potom spoločne vyberajú strieborný, platinový či zlatý zásnubný prsteň pre ženu. Nie je pochýb o tom, že spravidla ide o spontánne rozhodnutie. Výhodou je fakt, že si dáma môže vybrať taký prsteň, ktorý sa jej bude páčiť, ale premýšľajte tiež o tom, či naozaj hodláte pokľaknúť, ako sa hovorí „s prázdnymi rukami“. Ďalším dôvodom, prečo sa prsteň kupuje až dodatočne, môže byť tiež finančná situácia páru.

Platba za prsteň

Možno sa pýtate sami seba o čom sa budeme v tejto časti baviť. Akokoľvek tradícia našepkáva, že za zásnubný prsteň platí muž, nemusí tomu tak byť vždy a niektoré páry sa o náklady delia. Skôr ako s týmto vyrukujete, zvážte najskôr možnú reakciu svojej vyvolenej. Obzvlášť ženy milujúce romantiku, ale dokonca aj niektoré moderné a sofistikované ženy predpokladajú, že muž dodrží tradíciu a zásnubný prsteň zaplatí. Pokiaľ sa však rozhodnete podeliť sa o náklady, môže isť o dobrú príležitosť ako získať prehľad o ekonomickej situácií obidvoch ešte pred vkročením do samotného manželstva, a vytvoriť tak základ pre zdravú finančnú budúcnosť. Pokiaľ bude platba za prsteň čisto mužskou záležitosťou, môže vám ďalej pomôcť náš článok, ktorý sa zaoberá tým, koľko je vhodné (a žiadúce) za taký prsteň minúť.

Rodinné dedičstvo, alebo prsteň plný minulosti a spomienok

Rodina je neskutočne silným putom, Zásnubný prsteň, ktorý zároveň predstavuje rodinné dedičstvo, dnes nie je výnimkou. V takom prípade prsteň nesymbolizuje len lásku, ale tiež tradíciu, rodinu, spomienky a históriu. Pokiaľ sa to týka práve vás, uistite sa, že všetci členovia rodiny s použitím prsteňa súhlasia, a aj keď sa nám to nehovorí ľahko, uistite sa tiež, že prebehne vrátenie zásnubného prstienka vašej rodine v prípade ukončenia vzťahu ešte pred svadbou.

Zásnubné prstene pre mužov?

Aj keď väčšina mužov nosí len svadobnú obrúčku, nie je to písaným pravidlom. Naopak niektorí muži si prajú mať zásnubný prsteň ako symbol budúceho zväzku. Napriek tomu, že existujú zlaté aj strieborné prstene pre mužov, svojím prevedením sa od tých dámskych výrazne líšia. Pokiaľ sa pre tento variant rozhodnete, počítajte tiež s tým, že rodina sa vás na prsteň bude pravdepodobne pýtať, a to predovšetkým z dôvodu pochybnosti o tom, či svadba už neprebehla.

Aké sú pravidlá nosenia zásnubného a snubného prsteňa?

Nie je pochýb, že z hľadiska etikety je vhodné vedieť, ako by sa mal prsteň nosiť pred svadbou, počas nej a po nej.

Tradícia nám síce uvádza, že zásnubný a potom aj snubný prsteň sa nosia na ľavom prstenníku. ale je možné rozhodnúť sa tiež pre pravú ruku. Aj keď konečné rozhodnutie spočíva na vás, nebojte sa presadiť si to, čo vám viac vyhovuje. S ľavou rukou súvisí aj otázka toho, ako prstene nosiť po svadbe. Podľa pravidiel nosenia zásnubných aj snubných prsteňov je síce jedno, na ktorej ruke sa krúžky ocitnú, ale snubný prsteň by sa mal nosiť pred tým zásnubným, takže bližšie k srdcu.

A ako si poradiť s prsteňmi počas svadobného obradu, kde ženích svojej budúcej manželke navlieka snubný prsteň? Je len na vás dvoch, ako sa k tejto situácii postavíte. Niektoré ženy si zásnubný prsteň nechajú aj počas obradu, niektoré ho presunú na pravú ruku. Niektoré páry majú dokonca zásnubný set, ktorý obsahuje zásnubný aj snubný prsteň pre ženu a je určený na to, aby sa oba krúžky nosili spoločne.

 • Zásnubný set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Niela
  Zásnubný set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Niela
 • Set prsteňov s achátom Celeste
  Set prsteňov s achátom Celeste
 • Set prsteňov s achátom a diamantmi Celeste
  Set prsteňov s achátom a diamantmi Celeste
 • Zásnubný set prsteňov zo zlata s hnedým diamantom Uvi
  Zásnubný set prsteňov zo zlata s hnedým diamantom Uvi
 • Extravagantný zlatý set vykladaný diamantmi Clorissa
  Extravagantný zlatý set vykladaný diamantmi Clorissa

Zásnubné prstene môžu prinášať aj problémy

Aj keď výber zásnubného prsteňa by mal byť príjemnou záležitosťou a mali by s ním byť spojené len samé pozitívne zážitky a spomienky, nie vždy všetko dopadne podľa našich predstáv. Môžeme sa tak stretnúť s radou otázok a sťažností, na ktoré nebude jednoduché nájsť odpoveď. Rozhodne vám neprajeme, aby ste niektorú z nasledujúcich situácií museli riešiť, ale pokiaľ by sa tak predsa len stalo, radi vám s nimi pomôžeme.

Čo robiť, pokiaľ sa partner do vášho štýlu netrafil?

To je ale zložitá otázka. Obzvlášť pokiaľ ste si vedomé toho, koľko práce dalo vášmu partnerovi vyberanie toho krásneho prsteňa! A teraz ostáva riešiť dilemu – mlčať a byť nadšená zo zásnub, alebo povedať partnerovi pravdu a spoločne problém vyriešiť? My odporúčame úprimnosť a citlivé podanie faktu, ako skrývať svoje pocity, ktoré môžu prerásť priamo k averzii k prsteňu. Ideálnym riešením (samozrejme pokiaľ nejde o rodinné dedičstvo), je nechať prsteň mierne upraviť podľa vášho štýlu. Pokiaľ by to ale nebolo možné, tak sa spoločne popozerať po inom prsteni.

Opätovné použitie prsteňa?

V ideálnom prípade sa každý zasnúbený pár ocitne za niekoľko mesiacov pred oltárom. Ale nie každý aj k tomu bodu dospeje. Je možné, že jedna zo strán z plánovanej svadby upustí. Čo ale v tomto prípade s prsteňom? Je možné ho znovu použiť? Rozhodnutie je individuálne a záleží v podstate len na vás. Či už si prsteň necháte, lebo sa vám páči, a v prípade ďalších zásnub už nový chcieť nebudete, alebo sa rozhodnete prsteň nenosiť z dôvodu odpútania sa od svojej minulosti. Zvážte poriadne všetky pre a proti. Všetko samozrejme zaleží aj na vašom novom partnerovi. Určite je tu tiež vždy možnosť nechať prsteň prepracovať tak, aby vám nepripomínal minulosť, ale skôr upozorňoval na zmenu a nový začiatok.

Rozchod a vrátenie prsteňa?

Táto otázka je diskutabilná a je úzko spojená s tou predchádzajúcou. Možno pre vás nebude prekvapením, že názory na odpoveď sa značne líšia. Zatiaľ, čo v niektorých štátoch Ameriky je zásnubný prsteň považovaný za akúsi zástavu, ktorá má byť v prípade zrušenia plánovanej svadby vrátená mužovi, legislatíva iných štátov hovorí, že ide o dar, ktorý si žena môže ponechať. Keďže u nás nie je táto problematika právne upravená, je de facto len na vás, ako sa k veci postavíte. Obecne môžeme povedať, že z pohľadu ženy je vhodné navrhnúť vrátenie prsteňa späť a muž má naopak možnosť prsteň odmietnuť. Pokiaľ je prsteň súčasťou rodinného dedičstva, jeho vrátenie je rozhodne na mieste.

Ale prestaňme uvažovať takto negatívne, pretože rozchod pred svadbou iste nebude vašim prípadom. Ako je vidieť vyššie, aj keď nám tradície do istej miery udávajú smer, v dnešnej dobe už nie je problém plávať proti prúdu. Pokiaľ nad ktorýmkoľvek odporučením ohľadom zásnubného prsteňa uvedenom v tomto článku budete váhať, nebojte sa obrátiť na svojho partnera. Však nie nadarmo pojmy zásnuby, svadba, či manželstvo majú niečo spoločného. Všetky symbolizujú vás dvoch, záväzok spoločnej cesty životom a tiež spoločných rozhodnutí.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky