Čo musíte vedieť pri výbere zásnubného prsteňa

Pred žiadosťou o ruku si väčšina mužov predstavuje, ako budú postupovať: 1) romantické prostredie, 2) jednoduchá otázka a 3) kladná odpoveď. Mnohí z nich však nemajú poňatia, ako vybrať správny zásnubný prsteň, ktorý pre nich znamená iba ohromujúci šperk, ktorý ich vyvolenej ukáže, ako veľmi ju milujú a že sú jej odhodlaní zniesť modré z neba. Vo chvíli, kedy sa vrhnú do nákupného maratónu, zistia, že musia rozhodnúť o toľkých veciach, až to trochu desí. Vedieť, na čo sa pri hľadaní zamerať, určite uľahčí prácu pri skúmaní všetkých zlatníctiev v okolí, čítajte preto ďalej.

Darovanie a prijatie zásnubného prstienka je možné vnímať ako časom preverený proces, ktorým začína nová a vzrušujúca etapa v živote páru. Zasnúbenie patrí k potencionálne citlivému obdobiu vzhľadom na veľké množstvo očakávaní a rituálov, ktoré tento významný míľnik obklopujú. Pochopte zmysel tejto tradície a porozumejte histórií a symbolike týchto výnimočných krúžkov. Potom ľahko vyberiete ten pravý.

Pri toľkých možnostiach, ktoré klenotníci a zlatníci ponúkajú, je dôležité vziať do úvahy mnoho faktorov spojených s etiketou a rodinnými zvyklosťami.

Vyberať sám alebo s budúcou nevestou?

Ste pripravený položiť veľkú otázku a púšťate sa do hľadania prsteňa na vlastnú päsť. Naraz ale zistíte, že existuje toľko typov, štýlov, zasadení, kameňov, kovov a tvarov, že ste bezmocný a celkom stratený, pretože už neviete, čo by sa vašej vyvolenej mohlo páčiť? Skúste si odpovedať na pár základných otázok, prípadne požiadať o pomoc jej matku, sestru či najlepšiu kamarátku. Na výpravu za šperkom môžete vziať aj ženu, s ktorou strávite zvyšok života.

Sám

Na chvíľku sa zastavte, v kľude si sadnite, položte pred seba papier a zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

 • Čo najradšej nosí?
 • Ako by mal vyzerať jej vysnívaný dom?
 • Aký typ šperku teraz najradšej nosí?
 • Aké farby sa najčastejšie vyskytujú v jej šatníku?
 • Ako sa češe a maľuje?
 • Čomu sa najradšej venuje vo voľnom čase?

Odpovede vám pomôžu lepšie sa popasovať s výberom prsteňa, lebo budete môcť priradiť svoju lásku k jednému zo šiestich základných typov žien: predstúpite pred oltár s romantickou princeznou, spojíte svoj život s elegantnou minimalistkou, podľahnete tradičnej a konzervatívnej dáme, nedokážete odolať šik hipsterke, chcete sa nechať naveky zvádzať glamour femme fatale, alebo snáď milujete extravagantnú ženu aj so všetkými jej výstrelkami a originalitou?

S nevestou

Keď vyrazíte na nákup prsteňa so svojou budúcou ženou, pripravíte ju o prvok prekvapenia. Vytvoríte si však nenahraditeľné spoločné spomienky a budete mať istotu, že sa s krúžkom trafíte do čierneho. Získate rovnako dostatok priestoru pre to, aby ste prediskutovali témy snubných prsteňov, pretože tie by mali so zásnubným krúžkom ladiť. Oslniť potom môžete aj premyslenou romantickou žiadosťou o ruku, kde spoločne vybraný prsteň bude iba čerešničkou na torte nezabudnuteľného zážitku.

Ak však nechcete upustiť z elementu prekvapenia a aj napriek tomu potrebujete jej pomoc, aby ste našli dokonalý prstienok, vyjdite si len tak nakupovať a nemiňte cestou klenotníctvo, kde sa dômyselnými otázkami prepracujete k tomu, aký dizajn sa jej páči. Zapôsobíte dojmom vnímavého a citlivého muža, ktorý berie do úvahy názor a vkus svojej vyvolenej.

Prsteň zelený diamant
Zásnubný prsteň nemusí byť len biele zlato a číry diamant

Tajný tip pre ženy:

Nikto vo vzťahu nechce toho druhého do ničoho tlačiť. Dokonca aj keď vás váš budúci snúbenec túži zásnubným prsteňom prekvapiť, môžete mu dať pár narážok k tomu, aby vybral šperk, ktorý sa vám bude skutočne páčiť. Ak s partnerom spolu nejaký čas ste a uvažujete o posunutí vzťahu na ďalšiu úroveň, zasnúbenie patrí k prirodzeným krokom. Naznačte svojmu priateľovi, kam sa pri hľadaní prsteňa uberať.

 • Sociálne média – záchranný kruh: Používame ich v každodennom živote, aby sme zdieľali svoje úspechy, myšlienky, priania a nádeje. Tak prečo si od nich nenechať pomôcť aj v prípade niečoho tak dôležitého, ako sú zásnuby? Vystavte si obľúbené kúsky na Pintereste, lajkujte nádherné prstene na Facebooku a nevynechajte ani Instagram.
 • Digitálna stopa: Prehliadajte si vhodné prstene na webe. Nezabudnite si vybrané modely uložiť medzi obľúbené. Nechajte otvorené okno prehliadača s vyvoleným krúžkom a všetko pripravte tak, aby si to váš drahý všimol.
 • Prezerajte spolu výklady: Cestou na nákupy sa na chvíľu zastavte pri výklade zlatníctva a naznačte, či máte radšej biele, alebo žlté zlato a či vás poteší viac diamant, alebo drahokam. Uistite sa, že váš budúci snúbenec nezabudne, kde sa obchod nachádza.
 • Stretávajte sa so zasnúbenými pármi: Stretnutie s priateľmi, ktorí sa nedávno zasnúbili, sú živnou pôdou pre inšpiratívne hovory, ktoré hýria nápadmi a tipmi. Bavte sa o spôsoboch žiadosti o ruku aj o ideálnej zásnubnej obrúčke. Pokiaľ muž o dôležitom rozhodnutí uvažuje, nenechá si informácie prekĺznuť.

Ako hlboko siahnuť do vrecka

Nastavenie rozpočtu na kúpu zásnubného prsteňa nemusí byť tak stresujúce, ako sa na prvý pohľad zdá. Spoločnosť De Beers, ktorá dominuje ťažobnému priemyslu a obchodu s diamantmi, propagovala v dobe veľkej hospodárskej krízy, kedy sa ceny drahých kovov rúcali, myšlienku, že prstienok by mal stáť dva mesačné platy. Skvelý a chytrý marketingový trik, ktorého primárnou úlohou bolo zvýšiť predaj, sa stal precedensom. Verte však, že etiketa nediktuje, koľko by ste mali v zlatníctve zaplatiť.

Do svojho rozhodovania zahrňte svoj životný štýl, plat, výdaje a priority. Nezabudnite, že na trhu existuje celá rada nádherných zásnubných prsteňov, ktoré odpovedajú rôznym rozpočtom. Nepodliehajte tlaku reklamy a poraďte sa aj so skúseným klenotníkom. Správny predajca sa pokúsi porozumieť vašim potrebám a možnostiam a ponúkne vám to najlepšie vo zvolenej kategórií. Skúste sa pri nastavení toho, koľko peňazí utratiť, dopriať a započítať aj možné 10% navýšenie oproti plánovanému budgetu – možno vám do oko padne perfektný prsteň len o pár korún drahší.

Prsteň s diamantom
Rovnaký setting a iná veľkosť diamantu, aj to môže ovplyvniť výsledný dojem z prsteňa

Záhadné zákutia a neprebádané vody výberu prsteňa

Tradičný či netradičný dizajn?

Keďže je zásnubný prsteň symbolom vašej lásky, nezabúdajte, že tento šperk patrí k tomu, čo bude žena nosiť po zvyšok života. Popremýšľajte, či sa jej viac páčia tradičné prstene s jediným diamantom, alebo či ju okúzli super moderný dizajn z ružového zlata so zeleným a ružovým kameňom. Verte, že trh je zaplavený zaujímavými druhmi zásnubných prsteňov v rôznorodom štýle.

Klasický štýl

Prstienok na mieru s kvapkou originality, ktorý by odpovedal jej pohľadu na svet? Zlatý zásnubný krúžok s jedným diamantom v podobe guľatého briliantu. Optimálny počet krapničiek, ktoré kameň udržujú na mieste, sa rovná štyrom, ale nebojte sa v tejto oblasti ľahko experimentovať a zvoliť tri či šesť úchytov. Nič neskazíte ani prsteňom s tromi diamantmi zasadenými horizontálne do jednej rady s väčším centrálnym kameňom. Vaša budúca žena podľahne klasickej symbolike troch: minulosti, prítomnosti a budúcnosti.

 • Zásnubný prsteň s diamantom Orrisa
  Zásnubný prsteň s diamantom Orrisa
 • Zásnubný prsteň s diamantom Zacho
  Zásnubný prsteň s diamantom Zacho
 • Zásnubný prsteň s tanzanitom a marquise lab-grown diamantmi Fera
  Zásnubný prsteň s tanzanitom a marquise lab-grown diamantmi Fera
 • Halo zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Zarah
  Halo zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Zarah
 • Halo prsteň s diamantmi Hetr
  Halo prsteň s diamantmi Hetr

Moderný štýl

Moderné zásnubné prstene sa vymaňujú z dizajnových dogiem stanovených minulosťou a oslavujú minimalizmus a unikátnosť. Obľubu si postupne získavajúzásnubné sety, ktoré tvoria perfektne zladený zásnubný prsteň a snubný krúžok. Tento nápad určite stojí za zváženie, pokiaľ vaša drahá hľadí vpred a neobhliada sa späť. Všetky podrobnosti o týchto prsteňoch si môžete prečítať v tomto článku. Osobitý a neobvyklý prístup k prstienkom predstavuje aj nahradenie tradičného bieleho diamantu farebnými odrodami tohto nerastu, prípadne žiarivými drahokamami, ktoré podtrhnú ženinu osobnosť a osobitosť.

 • Zásnubný prsteň so zeleným diamantom Zechi
  Zásnubný prsteň so zeleným diamantom Zechi
 • Zlatý zásnubný set prsteňov s diamantom Frale
  Zlatý zásnubný set prsteňov s diamantom Frale
 • Zásnubný prsteň s diamantmi Cletia
  Zásnubný prsteň s diamantmi Cletia
 • Set prsteňov so salt and pepper diamantom Kamal
  Set prsteňov so salt and pepper diamantom Kamal
 • Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Ovone
  Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Ovone

Vintage štýl

Skutočný vintage prsteň vraj musí byť starší 100 rokov, ale nebojte, nebudete musieť obchádzať starožitníctva v celej republike alebo prezerať zaprášené debny na pôde, aby ste našli rodinné klenoty po prababičke. Pamätajte, že vintage vzhľad docielite väčším počtom trblietavých diamantov a silnejšou obrúčkou. Zamerajte sa na populárne dizajny vo viktoriánskom, etruskom či art deco štýle: pozrite sa preto po zásnubných prsteňoch v halo štýle, kedy menšie kamienky obklopujú ten ústredný, prsteňoch inšpirovaných prírodou, ktorým vládne kvetinové rytie, a pavé zasadení. Art deco si žiada jasné a výnimočné farby, geometrické tvary a bohaté zdobenie. Hľadáte teda prepracovaný a vyvážený prsteň s rubínmi, zafírmi či smaragdmi. Viktoriánske časy sa vyznačovali obľubou diamantov v dizajne pripomínajúcom hrozno, farebnými drahokamami a veľkými perlami obklopenými jemnými kamienkami. Etruskovia sa vyžívali v silných zlatých obrúčkach zdobených najviac čipkovaným filigránom.

 • Zásnubný prsteň s diamantmi Nadria
  Zásnubný prsteň s diamantmi Nadria
 • Zásnubný halo prsteň s diamantmi Vinte
  Zásnubný halo prsteň s diamantmi Vinte
 • Atypický zásnubný cluster prsteň s lab-grown diamantmi Sunan
  Atypický zásnubný cluster prsteň s lab-grown diamantmi Sunan
 • Zásnubný prsteň v halo štýle s lab-grown diamantmi Lilia
  Zásnubný prsteň v halo štýle s lab-grown diamantmi Lilia
 • Zásnubný diamantový prsteň vo vintage štýle Odessa
  Zásnubný diamantový prsteň vo vintage štýle Odessa

V štýle celebrít

Módne prstene ako z červeného koberca, z ktorých sála hviezdna pozlátko a pôvab: taký kúsok môže byť decentný a klasický, ale poväčšine býva neprehliadnuteľný a odvážny. Nebojte, nebavíme sa o 10karátových diamantoch, na ktoré by padli celoživotné úspory. Zásnubný prsteň by mala charakterizovať kreativita. Časté sú obrúčky s módnymi farebnými diamantmi, či rubínmi a zafírmi obklopenými malými diamantmi. Ranou do čierneho je ružové zlato.

 • Zlatý prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Nogian
  Zlatý prsteň s moissanitom a lab-grown diamantmi Nogian
 • Zlatý prsteň s rubínom a diamantmi Eldria
  Zlatý prsteň s rubínom a diamantmi Eldria
 • Zásnubný prsteň s diamantmi Nadria
  Zásnubný prsteň s diamantmi Nadria
 • Strieborný halo prsteň s lab-grown diamantmi Delphine
  Strieborný halo prsteň s lab-grown diamantmi Delphine
 • Vintage diamantový zásnubný prsteň Pua
  Vintage diamantový zásnubný prsteň Pua

Zlato alebo platina?

Ušľachtilý kov dokáže vyjadriť emócie a naznačiť city k vašej milovanej. Klasické typy, či ženy s teplým tónom pleti podľahnú kráse žltého zlata, ktoré vo svojej 14kt či 18kt podobe zásnubným prsteňom naozaj pristane. Skutočne dobre vyzerá s tradičnými čírymi diamantmi aj tými najslávnejšími drahokamami. Decentné a minimalistické dámy by sa jeho opulentnosti mohli zľaknúť, preto sa skúste zamerať na neutrálny odtieň bieleho zlata, v ktorom vyniknú modré aj červené kamene, rovnako tak obľúbené brilianty. Modernosť a trendy sa spájajú s ružovým zlatom, ktoré si dobre rozumie s morganitmi a ružovými turmalínmi, rovnako tak s pôsobivými zelenými drahokamami. Tento kov známy z čias starovekého Egypta a Grécka vyniká mäkkosťou a poddajnosťou, ktoré ho dovoľujú spracovať do žiadaných tvarov a vzorov.

Zlato nie je pre vás ani pre ňu? Potom sa pozrite po platinových obrúčkach, ktoré sa v posledných rokoch dostávajú do hľadáčika ženenia chtivých mužov. Luxusný tvrdý kov kráľov a cisárov sa v šperkárskom priemysle nehreje dlho, ale svojou farbou pripomína veľmi populárne striebro a biele zlato, nad ktorými vyniká svojimi vlastnosťami. Chladivá strieborná farba sa radí k univerzálnym a hodí sa ku všetkému. Rovnako je jemná, a preto nebude toľko priťahovať pozornosť ako žlté, či ružové zlato.

PlatinaBiele zlatoRužové zlatoŽlté zlato
VzhľadPlatina je prirodzene lesklá a striebristo biela. Krásny hypoalergénny kov šperkári vyhľadávajú.Biele zlato sa farebne podobá platine, preto je tak populárne. Vďaka potiahnutiu tenkou vrstvou rhodia je taktiež hypoalergénne.Ružové zlato je prekrásna zliatina zlata a medi s fialovoružovým leskom.Žlté zlato vyniká klasickou teplou farbou.
OdolnosťPlatina nepotrebuje veľkú údržbu, je odolná voči korózii a nezakaľuje sa. Nie je tak tvárna ako zlato.Kvôli zlepšeniu vlastností sa poťahuje rhodiom, preto sa raz za čas musí tenká vrstvička tohto kovu obnoviť.Meď zlepšuje tvrdosť zlata, preto nevyžaduje extra údržbu.Žlté zlato pomáha tvrdiť 25 % ďalších kovov. Šperk tak môžete nosiť každý deň.
CenaPlatina patrí k najdrahším ušľachtilým kovom práve kvôli svojej vzácnosti a odolnosti.Biele zlato je dostupnejšie ako platina, ale vyžaduje viac údržby, preto sa behom desaťročia môže trošku predražiť.Ružové zlato nedosahuje cenu platiny a stojí zhruba rovnako ako biele a žlté zlato.Aj žlté zlato je lacnejšie než platina a cenovo sa toľko nelíši od ružového a bieleho zlata.

Do krapničiek či v halo štýle? Vyberte ideálne zasadenie kameňa do kovu

Najčastejšie na pultoch klenotníctiev objavíte diamanty a drahokamy zasadené do krapničiek, ktoré pripomínajú pazúre zvierajúce kameň. Také prstene spravidla zdobia guľaté brilianty, princezny alebo hrušky. Diamant má šancu rozohriať všetky farby dúhy, pretože ho kov limituje iba minimálne. Pokiaľ sa bojíte straty cenného kameňa, rozhodnite sa pre lunetové osadenie. Ak sa považujete za trochu staromódneho človeka, budete mať istotu, že drahokam len tak nevypadne a nezachytí sa za oblečenie. Potrebujete však naozaj kvalitný a dobre vybrúsený kameň, ktorého jas nezanikne ani vo väčšom množstve kovu.

Moderným dámam učarujú menej obvyklé osadenia, ako je halo štýl, ktorý kombinuje krapničky a pavé. Zamilovali si ho predovšetkým celebrity, ktoré nedokážu odolať zvýraznenému pôvabnému stredovekému kameňu doplnenému menšími kúskami. Jeho ženskosť a delikátnosť sú neoddiskutovateľné. Originalitou zaujme aj drážkové osadenie toľko typické pre eternity prstene. Každý kamienok je napevno zakliesnený do zlatého či platinového základu a hodí sa pre ženy žijúce aktívne. Rada diamantov tak blízko pri sebe sa dokáže rozžiariť neopakovateľným svitom.

Fascinujú vašu vyvolenú zákonitosti prírody? Zaobstarajte jej prsteň s tlakovým osadením. Kameň v obrúčke držia iba drobné drážky a tlak, takže na prvý pohľad sa zdá, že sa diamant vznáša. Bohužiaľ však briliantom hrozí vyššie riziko vypadnutia a obťažnejšie sa zháňa klenotník, ktorý by dokázal prsteň opraviť. Uistite sa, že nakupujete u dôveryhodného zlatníka a že ste šperk nezabudli poistiť.

Pavé zasadenie vracia do časov starého Hollywoodu a jeho nadčasová elegancia pôsobí neskutočne romanticky. Jeho jednoduchosti podľahnú skromné ženy, ktoré neoslnia veľké diamanty. Menšie kamienky nasádzané vedľa seba prebúdza k životu svetlo tak úžasne, že dokážu svojim trblietaním zahanbiť aj 5karátový kameň. Tento typ vás môže zaujať lepšou cenovou dostupnosťou aj tým, že pokiaľ máte doma aktívnu ženu, neoľutujete.

Osadenie kameňa v zásnubnom prsteni aj jeho tvar a brus závisí na osobnom výbere a životnom štýle oboch snúbencov. Pred finálnym rozhodnutím sa nezabudnite pozrieť, aké šperky už vaša partnerka vlastní a akým spôsobom trávi svoje dni. Hľadáte predsa krúžok, ktorý by čo najlepšie zapadol do jej života.

Prsteň so zafírom
Zásnubný prsteň s drahokamom či halo osadenie, zafír v sprievode diamantov ešte lepšie vynikne

Diamanty sú večné, ale čo tak farebné drahokamy?

Diamanty sú večné, ale nemusia byť pre každého. Veľa mužov sa teda obhliada aj po neobvyklých zásnubných prsteňoch vyžarujúcich kreativitu, ktorá by odrazila osobnosť budúcej snúbenice. Ideálnou voľbou pre neobyčajný krúžok predstavuje niektorý z drahokamov, ktoré vyzerajú štýlovo a sálajú individualitou, hoci uchovávajú pôvodnú myšlienku, krásu a eleganciu konceptu darovania prsteňa. Ich popularita sa šíri predovšetkým medzi hviezdami strieborného plátna a v kráľovských rodinách. Keďže sa kamene vyskytujú v toľkých odtieňoch, začnite svoje hľadanie obľúbenou farbou alebo drahokamom podľa dátumu narodenia či znamenia zverokruhu. Puntičkári môžu vyberať aj podľa toho, aký má drahokam pôvod a či ide o prírodný kúsok, alebo inak vytvorený kameň.

Za klasiku už od roku 1880 všetci pokladajú diamanty hlavne kvôli úspešným marketingovým kampaniam prestížnej spoločnosti De Beers. Rovnakú krásu vyžarujú však aj modrasté zafíry, červené rubíny a zelené smaragdy, ktoré niekedy môžu cenou aj krásou diamanty prekonať. Trh však ponúka mnoho ďalších drahokamov, ktorých odtiene a skryté posolstvá oslovia hocijakú ženu. A nezabudnite na perly, ktorých jemnosť a nádhera rozbúši srdce nie len krehkých kvetiniek.

Tradičné číre diamanty v klasických aj moderných tvaroch sa hodnotia podľa medzinárodne uznávanej škály 4C, ktorá sa zameriava na ich farbu, čistotu, brus a karátovú hmotnosť. Každý kameň by mal prejsť aj dôkladnou analýzou etablovaným laboratóriom, ktoré vytvorí rodný list diamantu, na ktorého základe sa následne určuje jeho cena a umiestnenie na trhu. Hodnota drahokamov vychádza zo sýtosti ich zafarbenia, unikátnosti, čistoty a veľkosti. Mnoho z nich prechádza špeciálnymi úpravami, ktoré vyhladzujú drobné nedokonalosti či vylepšujú ich tón. Špeciálnou kategóriou sú drahé kamene vytvorené laboratórne, preto sa vyvarujte kúpe šperku u nedôveryhodného klenotníka, či bez certifikátu.

Stále si hovoríte, že drahokamy nie sú dostatočne slávnostné a číre diamanty vám prídu mdlé? Zoznámte sa bližšie s fancy farebnými diamantmi, ktoré si zachovávajú odolnosť, tvrdosť a pevnosť svojich známejších bračekov, ale na rozdiel od nich hýria nádhernými odtieňmi dúhy. Hodnotia sa na základe škály 4C, iba u farby najviac záleží na sýtosti. Veľmi populárne sú u zásnubných prsteňov diamanty čierne, ktoré veľa žien považuje za exotické.

Prsteň s modrym diamantom
Obľúbený typ zásnubného prsteňa tentokrát s modrým diamantom

Trh neponúka to, po čom túžite? Skúste zákazkovú výrobu

Stal sa z vás odborník na zásnubné prstene? Prešli ste celé mesto, preskúmali všetky možné aj nemožné webové stránky, a aj tak ste neobjavili obrúčku, ktorá by bola pre vašu vyvolenú tým pravým? Skúste sa obrátiť na obľúbeného klenotníka, ktorý dokáže za vašej asistencie vyrobiť presne to, po čom túžite. Ešte váhate? Skúste sa pozrieť na výhody, prečo si nechať prstienok vytvoriť.

 • Zásnubný prsteň bude skutočne originál a žiadny podobný nikto mať nebude.
 • Budete súčasťou procesu tvorby prsteňa a budete môcť ovplyvniť jeho výslednú podobu.
 • Prstienok bude mať dokonalú veľkosť.
 • Vyhnete sa kompromisu – veď zásnubný krúžok je navždy.
 • Cena šperku na zákazku sa od hodnoty kúsku z pultu klenotníctva príliš nelíši (v závislosti na zložitosti modelu môže byť cena vyššia o 10-30 %).
 • Výroba netrvá zas tak dlho, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Opäť ale všetko záleží na zložitosti každého modelu.
 • Osobný prístup zlatníctva – odborníci vám pomôžu s ujasnením vašich predstáv a prianí.

Na veľkosti záleží

Výborne. Už viete, ako má prstienok vyzerať, z čoho bude vyrobený, a prečo sa vašej vyvolenej bude páčiť práve tento kúsok. Nesmiete však zabudnúť na to, že na veľkosti záleží. Rozmery krúžku by ste mali poznať ešte pred nákupom, pretože jeho úprava môže byť v závislosti na tvrdosti kovu a zložitosti zasadenia kameňa zložitá a nákladná.

Ak dáte svojej vyvolenej pri žiadosti o ruku prstienok v zlej veľkosti, môžete zazrieť v jej očiach sklamanie. Vaša partnerka sa nebude môcť ihneď pochváliť rodine a priateľom, nebude mať základné označenie zasnúbenej ženy. Obvod jej prstenníka máte možnosť zistiť celou radou spôsobov, stačí si iba zvoliť ten, ktorý vám bude najpríjemnejší. Skúste vyraziť do klenotníctva s iným jej prsteňom, spýtať sa jej rodiny alebo využiť merací prúžok.

Na čo nezabudnúť

 • Prstienok by mal byť pohodlný – nie príliš voľný, aby ľahko neskĺzol z prsta, ale ani príliš tesný, aby šiel pretiahnuť cez kĺb.
 • Veľkosť prsta ovplyvňuje denná doba, ročné obdobie aj aktuálne počasie. Ráno a v chlade sú prsty štíhlejšie, v teple a v tehotenstve môžu opúchať.
 • Veľkosť prsteňa odpovedá jeho vnútornému obvodu najčastejšie meranému v milimetroch.

Nie je to koniec sveta, pokiaľ sa do veľkosti celkom netrafíte. Myslite na to, že prsteň je možné zmenšiť či zväčšiť, záleží na počte a osadení kameňov. Obrúčky so solitérom sa upravujú celkom bez problémov, ale kúsky s viacerými diamantmi či drahokamami sa modifikujú horšie, lebo u nich hrozí deformácia krúžku či vypadnutie zdobenia. Prsteň sa vždy ľahšie zmenšuje, ale pokiaľ sa zmýlite o viac než tri veľkosti, potom radšej skúste prsteň vymeniť. Úpravami sa totiž narúša integrita obrúčky a niektoré typy menej obyčajných kovov (titan) navyše nie sú dostatočne flexibilné. Kvalitné klenotníctvo vašu žiadosť o úpravu bude posudzovať individuálne a poradí vám, ako najlepšie postupovať. Naozaj teda radšej dvakrát merajte a raz nakupujte.

U nás v Eppi získavate spoločne s doživotnou zárukou na všetky zlaté a platinové prstene aj úpravu veľkosti zdarma.

Je možné žiadať bez prsteňa?

Položenie života meniacej otázky bez zásnubného prsteňa na prvý pohlaď vyzerá ako obrovské faux pas, pre mnohé páry však predstavuje lepšiu alternatívu než zle zvolená obrúčka alebo nevhodná veľkosť. Žiadosť o ruku je skôr o romantike a o výnimočnom záväzku než o šperku. Existuje celá rada spôsobov, ako sa spýtať bez krabičky schovanej vo vrecku. Zvážte však tento prístup skutočne dôkladne, prípadne na túto tému nenápadne zaveďte reč. Nechcete predsa sklamanú snúbenicu.

Za žiadosťou bez prsteňa sa skrýva rada dôvodov:

 • Financie: Páry radšej investujú peniaze do svadby, bývania alebo svadobnej cesty a nechcú vynaložiť veľké čiastky na šperk. Myslite však na to, že kvalitný prsteň s vybrúseným kameňom svoju cenu bude časom zvyšovať. Pokiaľ financie predstavujú hlavný dôvod, prečo nekupovať zásnubný prsteň, skúste sa pozrieť po prsteni po babičke či pratete.
 • Nech si vyberie sama: Ak nechcete riskovať nevhodne zvolený prsteň, dohodnite sa so svojou nastávajúcou a nechajte ju vybrať si podľa vlastného vkusu a priania.
 • Spoločný návrh prsteňa: Ak si prajete do prsteňa vložiť niečo z oboch, zamierte ku klenotníkovi spolu a pustite sa do dizajnovania a vymýšľania originálneho kúsku.
 • Ženská iniciatíva: O ruku v našom modernom svete nemusí žiadať iba muž. Kľudne tak môže spraviť aj žena. Páni následne často prsteň dokúpia.
 • Jednoduchý štýl: Ak nenosí žena šperky vôbec, lipne skôr k snubnému prsteňu ako jedinému klenotu.

Otázka pánskych zásnubných prsteňov

Hoci je to neuveriteľné, existujú aj pánske variácie zásnubných prsteňov. Nakupovaniu je možné sa oddať ako v kamenných obchodoch, tak na internete. Web však ponúka širšiu škálu možností. Žena kupujúca prsteň pre svojho muža by sa mala zamerať na jeho osobný vkus a životný štýl. Hľadanie vyžaduje úvahu o zvyčajnom outfite a životnom štýle. Stávku na istotu značí hladký krúžok, prípadne zdobený jednoduchým kameňom. Dôkladné zvažovanie jeho povahy a prístupu k problémom evokuje jasný rozdiel medzi adekvátnym prsteňom a dokonalým zásnubným krúžkom.

Zásnuby ako dôležitý míľnik

Rozhodnutie vstúpiť do života spoločne predstavuje veľmi významný krok. Každý by si ho mal poriadne rozmyslieť, prebrať všetky pre a proti nie len u seba, ale aj u svojej partnerky. Iba tak budete mať istotu, že vás vzťah neskrachuje s prvou hádkou, ale že spolu strávite nasledujúce desaťročia. Zvážte osobný aj spoločenský význam, ktorý sa v prostom slove zásnuby skrýva. Venujte pozornosť etikete a tomu, čo od vás môže očakávať vaša vyvolená a jej rodina.

Dôležitosť zásnub si žiada aj o dôkladne plánovanie. Áno, je krásne sa do všetkého vrhnúť spontánne a potom dolaďovať detaily, ale väčšina žien sníva o nezabudnuteľnej romantickej chvíľke, s ktorou sa budú môcť chváliť kamarátkam, dcéram aj vnúčatám. Porozmýšľajte teda, ako k celej veci pristúpite. Dômyselne? S rozmyslom? Emocionálne? Vezmite do úvahy aj charakter a pohľad vašej budúcej ženy.

Zostavte si zoznam krokov, ktoré nesmiete zabudnúť, aby vaše úsilie nevyšlo nadarmo. Do prípravy na položenie tej veľkej otázky muži investujú veľa času a energie a bola by škola, keby premárnili svoj potenciál.

Šťastie praje pripraveným!

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky