Sprievodca zásnubami pre mužov alebo hlavne na nič nezabudnúť

Chystáte zásnuby? Potom by ste si určite mali prehliadnuť tento kontrolný zoznam, ktorý vás krok po kroku prevedie všetkým, na čo by ste nemali zabudnúť.

Zásnuby zahŕňajú viac než len prípravu romantickej žiadosti o ruku alebo kúpu dokonalého zásnubného prsteňa. Dôkladné plánovanie ešte pred tým, než sa vytasíte s tou najdôležitejšou otázkou, zaručí, že všetko prebehne hladko a pohodovo. Páni, starostlivo si prejdite náš zoznam dôležitých krokov, ktoré by ste nemali preskočiť v momente, keď sa rozhodujete spojiť život so svojou vyvolenou. Plánovanie zásnub vyžaduje čas, trpezlivosť a pozornosť venovanú detailom. Keď objavíte svoju budúcu ženu, musíte zvážiť, akej žiadosti o ruku nedokáže odolať.

Zásnuby krok po kroku: s týmto zoznamom to bude hračka

1. Nájdite ženu, s ktorou chcete stráviť zvyšok života

Hovoríte si, že to je predsa jasné? Stretli ste ženu, ktorá je krásna, chytrá, milá a má vás rada? Myslíte si, že to ako základ spoločnej budúcnosti stačí? Verte, že zvyšok života je celkom dlhá doba, preto pouvažujte aj nad tým, ako spolu budete vychádzať o 10, 20 rokov. Ujasnite si, kam smerujete, čo od svojej partnerky očakávate, aké máte predstavy o svojich kariérach, o počte detí a ich výchove. Zamerajte sa na to, ako riešite konflikty a ako sa uzmierňujete. Nepodceňte ani zoznámenie s rodinou a priateľmi. A samozrejme prístup k deleniu domácich prác a výšku „prahu bordelovosti“. Zvážili ste všetky pre a proti? Naozaj ju milujete a veríte, že ona je tá pravá? Čítajte ďalej!

2. Uistite sa, že ste obaja na zasnúbenie pripravení

Jedna z prvých vecí, ktoré by pár nemal pri plánovaní svadby ignorovať je uvedomenie si, či sú obaja na takýto záväzok pripravení. Ak sú v správnom veku (ten sa pár od páru líši), či vedia, do čoho idú, či si jasne uvedomujú, čo ich čaká, či sú ochotní prejsť všetkými prekážkami a nástrahami manželského života spolu.

3. Rozprávate sa o manželstve? A poznáte svoje očakávania a plány?

Než si vymeníte prstienky a sľúbite si spoločný koniec života, pobavte sa o tom, čo pre vás manželstvo znamená. Oba partneri musia byť pripravení na zodpovednosť spojenú s manželstvom: na spôsob nakladania s peniazmi a hospodárenie, na vzťahy s príbuznými a na ďalšie záväzky. Pokiaľ budete o spoločnom živote diskutovať pred tým, než pristúpite k žiadosti o ruku, poznáte svoje predstavy a preferencie a zistíte, čo vás bude v nasledujúcich rokoch čakať. A zároveň sa uistíte, že z úst milovanej ženy budete počuť „Áno“.

 • Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Fera
  Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Fera
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantom Bose
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantom Bose
 • Zásnubný prsteň so salt and pepper diamantmi Nicky
  Zásnubný prsteň so salt and pepper diamantmi Nicky
 • Zásnubný prsteň s 0.34ct IGI certifikovaným ružovým lab-grown diamantom Neve
  Zásnubný prsteň s 0.34ct IGI certifikovaným ružovým lab-grown diamantom Neve
 • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Mae
  Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantom Mae

4. Vyberte dokonalý zásnubný prsteň

Ste pevne rozhodnutý, že zásnuby sú krokom tým správnym smerom. A samozrejme je vám jasné, že nezabudnuteľné a pamätihodné zásnuby sa bez dokonalého zásnubného prsteňa proste neobídu. Žena, ktorá túži po posune vo vzťahu týmto smerom, vám už určite prezradila aspoň málo o tom, aký krúžok by si na prstenníku priala nosiť. Ak váhate, skúste sa obrátiť na jej kamarátky a rodinu, lebo tí všetci vám s výberom určite radi pomôžu. Pýtajte sa a zháňajte všetky dostupné informácie. Zásnubný prsteň je možné označiť za najvýznamnejší šperk, ktorý budete v živote kupovať. Presný a detailný návod na výber dokonalého prsteňa nájdete tu.

5. Neobjavili ste ten pravý prsteň? Nechajte si ho vyrobiť

Zistili ste, že na trhu neexistuje prsteň, ktorý by spĺňal všetky parametre vysnívaného prsteňa vašej partnerky? Nechcete sa uspokojiť s niečím menším než s absolútnym unikátom? Ak chcete svojej vyvolenej dokázať, aká jedinečná a nenahraditeľná pre vás je, nechajte si vyrobiť zásnubný prstienok na zákazku. Pamätajte však, že konzultácia so zlatníkom a samotné spracovanie ušľachtilého kovu a drahého kameňa chvíľku potrvá, preto sa uistite, že prsteň bude dokončený aspoň pár dní pred tým, než ho budete reálne potrebovať.

6. Investovali ste do prsteňa? Nezabudnite na poistenie a záruku

Kúpili ste drahší prstienok? Hovoríte si, že by sa mohol stratiť? Niekam zatúlať? Poškodiť? Niekto by ho mohol ukradnúť? Áno, šperky síce často spadajú pod poistenie domácnosti, ale môžete si ich nechať poistiť aj samostatne. Špeciálna poistka na drahocenný drahokam či cenný diamant sa určite nestratí. Samozrejmosťou pri nákupe u dobrého klenotníka bývajú aj výhodné reklamačné podmienky a zlatníkova ochota vám vyjsť v ústrety v prípade úprav prsteňa. Aj napriek dôkladnému premeraniu a zisťovaniu sa vám môže stať, že kúpite prstienok príliš voľný či tesný.

7. Vymyslite pre zásnubný prsteň efektívnu skrýšu

Prstienok by ste u seba mali mať pár dní pred jeho predaním vašej partnerke. Než nastane váš veľký deň D, vymyslite preto pre neho vhodnú skrýšu. Vyhliadnite si priestor, kam vaša vyvolená veľmi často nechodí a kde na šperk náhodou nenarazí. Máte doma či v práci trezor, ktorého kombináciu poznáte iba vy? Rozhodne prsteň nenoste stále u seba, pretože by ste ho mohli stratiť, ani ho neschovávajte na exponované miesta, kde by na neho narazili niekoho prsty. Ešte dôležitá poznámka nakoniec: pozor, nech váš úkryt nie je tak dokonalý, aby ste sami nezabudli, kam ste ho schovali.

8. Poproste o požehnanie

Dbáte na tradície alebo nechcete zažiť nepríjemné prekvapenia? Požiadajte svojho budúceho svokra a prípadne aj svokru o súhlas a požehnanie. Stretnite sa s nimi alebo im zavolajte, pokiaľ bývajú príliš ďaleko, a oznámte im skvelé správy. Dajte im najavo, ako veľmi si vážite ich názor a schválenie vášho rozhodnutia, a nezabudnite ich požiadať, aby zachovali vaše tajomstvo. Súhlas rodičov dodá vašej žiadosti romantický nádych.

9. Nezabudnite, že všetko má svoj správny čas

Žiadosť o ruku vyžaduje pomerne rozsiahle plánovanie a samotný moment, kedy pokľaknete na kolená, by mal byť načasovaný úplne perfektne. Významnú otázku predsa nechcete pokladať práve počas skúškového obdobia na vysokej škole, ani keď má vaša priateľka v práci náročné obdobie, alebo keď ju pošlú na služobnú cestu. Nezabudnite nenápadne preskúmať jej kalendár či sa spýtať a nájsť deň a čas, kedy je najmenšia pravdepodobnosť, že vám niečo skríži vaše ušľachtilé plány.

10. Vytvorte si plán (a radšej aj jeden záložný)

A tu konečne uplatnite svoju kreativitu. Pokúste sa vymyslieť takú žiadosť o ruku, ktorá sa bude páčiť vám obom. Dáva vaša milá prednosť tradičným, romantickým, moderným či absolútne originálnym oslavám? Bude mať radosť z niečoho nečakaného, alebo by dala prednosť napríklad miestu, kde ste sa po prvýkrát stretli? Spôsob, akým položíte svoju veľkú otázku, závisí predovšetkým na vás. Uistite sa však, že ste na nič nezabudli a majte v zálohe plán B. Rozhodne sa nenechajte ničím zaskočiť. V hlave sa vám vynárajú desiatky nápadov, alebo nemôžete na nič prísť? Inšpirujte sa našimi tipmi na zásnuby. Na základe toho, čo viete o svojej drahej, vyberte perfektné miesto a dobu, veď si začínate budovať spomienky na spoločný život.

11. Život je nevyspytateľný, počítajte preto so všetkým

Nie vždy všetko funguje tak, ako ste si predstavovali a naplánovali. Uistite sa teda, že pre každú dôležitú súčasť svojho zásnubného plánu máte aj plán záložný. Nachystali ste večeru v reštaurácii alebo prechádzku po meste a vaša drahá nečakane ochorela? Myslite na všetko!

12. Vyznajte sa zo svojich citov narovinu

Jedno vám môžeme povedať určite: vaša budúca nevesta si určite rada vypočuje všetky dôvody, prečo s ňou chcete stráviť zvyšok života. Užite si každú poklonu aj pochvalu, ktorú pre ňu máte. Hlavne sa ale príliš nestresujte. Vedeli ste, že sa veľa mužov v tento napätý okamih zabudne spýtať na tú najdôležitejšiu otázku „Vezmeš si ma?“? Niektorí zas povedia len to jediné a zabudnú všetko ostatné, čo mali na srdci. To, čo chcete povedať, si skúste nacvičiť dopredu doma pred zrkadlom. Čiastočne sa zbavíte nervozity a vaša drahá vaše vyznanie 100% ocení.

13. Dôkladné prípravy – základ úspechu

Čo budete potrebovať pri zásnubách? Plánujete jej darovať kvetiny, zájsť si na dezert, alebo ísť do dobrej reštaurácie? Spíšte si zoznam vecí, na ktoré určite nesmiete zabudnúť, a všetko dopredu prichystajte. Potom si vytvorte časový plán a pokúste sa nevynechať žiadne detaily. Dopredu počítajte s tým, že všetko bude „hrať proti vám“, radšej buďte príjemne prekvapený, než aby vás komplikácie vyviedli z miery – môže napríklad pršať, môže sa vám rozbiť auto alebo môže vypadnúť prúd.

Tip: Pokiaľ chcete mať svoje zásnuby zvečnené, je potrebné to dopredu naplánovať. Ukryte niekam na miesto činu kameru či fotoaparát s nastavením nepretržitého snímania, alebo poproste o asistenciu kamaráta.

14. Udržte tajomstvo

Čím väčšiemu množstvu ľudí svoje tajomstvo prezradíte, tým ťažšie bude ho udržať. Uistite sa, že ľudia, ktorým ste o zásnubách povedali, nepodajú túto informáciu ďalej. Ideálne je povedať o vašom veľkom dni iba tým, ktorí sa ho priamo zúčastnia, lebo vám budú s jeho prípravou pomáhať. Samozrejme, že by nikto z vášho okolia nechcel naschvál pokaziť prekvapenie, na druhej strane sa medzi priateľmi nájdu aj takí, ktorí sú príliš ukecaní a tajomstvo proste udržať nedokážu.

15. Počkajte si na jej „áno“

Zrealizujte svoj veľký plán! Držíme vám palce.

16. Podeľte sa o dobré správy

Až budete počuť vytúžené áno, nastane ten správny čas na zdieľanie vášho šťastia s rodinou, priateľmi a známymi. V prvom rade by ste sa určite mali sústrediť na okruh najbližších príbuzných. Dajte pozor na to, aby ste to tým v živote najdôležitejším ľuďom povedali skôr, než to vyvesíte na svoju nástenku na Facebooku, než skvelé správy tweetnete či sa pochválite zásnubným prsteňom na Instagrame. Niektorí by sa totiž mohli uraziť, lebo také informácie sa rodine cez sociálne siete neoznamujú. Nezabudnite sa podeliť o obrázky vašej výnimočnej chvíle a dokonalého prsteňa – maminky, babičky a kamarátky sa ich nebudú môcť dočkať.

 • Oznámte svoje zasnúbenie svojim najbližším osobne.
 • Oznámte zasnúbenie na party.
 • Pošlite formálne oznámenie.
 • Umiestnite oznámenie do novín.
 • Podeľte sa o svoje zasnúbenie telefónom alebo e-mailom.

17. Oslavujte!

Gratulujeme, budú z vás manželia! Vydajte sa spoločnou cestou životom a postarajte sa o to, aby ste svoju drahú polovičku urobili skutočne šťastnou. Zásnuby nezabudnite osláviť s vašimi najbližšími ešte pred tým, než začnete plánovať svadbu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky