Kde sa nosí zásnubný prsteň a čo s ním po svadbe?

Dostať zásnubný prstienok je dôležitým a vytúženým okamihom v živote každej ženy, preto nie je divu, že sa chce každá z nás prsteňom poriadne pochváliť. Okrem rôznych typov manikúry, ktoré môžu prstienok zdôrazniť alebo doplniť, je dobré vyskúšať aj rôzne metódy a spôsoby, ako sa dá prsteň netradične nosiť. Nielenže na neho totiž strhnete všetku pozornosť, navyše vyriešite niektoré problémy, ako napríklad zlú veľkosť. A čo robiť vo chvíli, keď nadíde čas svadby? Kde nosiť zásnubný prsteň po tom, čo ho nahradí svadobná obrúčka? A ako nosiť oba prstene súčasne?

Ľavá, alebo pravá ruka?

Muži pred žiadosťou o ruku veľmi často riešia práve otázku, kde sa nosí zásnubný prsteň, aby podľa toho zvolili správnu veľkosť alebo ho svojej partnerke náhodou nenasadili na „zlý“ prst. U nás zvyčajne zostáva zvykom, že zásnubný krúžok žena nosí na prstenníku svojej ľavej ruky. Rozhodne to však nie je pravidlo, ktoré by sa nemohlo porušiť! V niektorých častiach Európy je naopak zvykom nosiť prsteň na pravom prstenníku, pretože ide o kultúrnu i náboženskú tradíciu. Ak vám teda viac vyhovuje nosiť prstienok na pravej ruke, nemusíte sa držať konvencií, ale pokojne sa inšpirujte inými časťami sveta.

Kladiete si otázku, aký je rozdiel medzi snubným a zásnubným prsteňom? Zásnubný prstienok je iba jeden a muž ho nasadí svojej partnerke pri žiadosti o ruku. Svadobná obrúčka sa naopak obstaráva v páre a partneri si ich vymieňajú pri svadobnom obrade.

Svadobný deň

Premýšľate nad tým, či sa nosí zásnubný prsteňaj počas svadby? Svoj krúžok si v svoj veľký deň určite môžete vziať, nezabudnite ho však pred obradom zložiť alebo ho aspoň presuňte na pravú ruku. Počas svadobného obradu sa totiž snubný prsteň dáva opäť na ľavú ruku, kde by vám ale už prekážal ten zásnubný. Ak na to však zabudnete, určite sa tým netrápte, napokon, také veselé faux-pas sa počas svadobného obradu stane kde komu a neskôr môžete umiestnenie prstienka dať bez obáv do poriadku. A ešte na to budete veselo spomínať!

 • Zásnubný prsteň s moissanitom Janice
  Zásnubný prsteň s moissanitom Janice
 • Zlatý claddagh prsteň s topásom a diamantom Valma
  Zlatý claddagh prsteň s topásom a diamantom Valma
 • Elegantný zlatý prsteň s diamantmi a turmalínom Elaina
  Elegantný zlatý prsteň s diamantmi a turmalínom Elaina
 • Zásnubný prsteň s emerald diamantom Simra
  Zásnubný prsteň s emerald diamantom Simra
 • Zlatý diamantový prsteň so zafírom Leighton
  Zlatý diamantový prsteň so zafírom Leighton

A čo po svadbe?

Niet pochýb o tom, že po svadobnom obrade hrá na ženskej ruke prím predovšetkým svadobná obrúčka. Mnoho dám však chce aj naďalej nosiť tiež zásnubný prstienok pretože sú ním natoľko očarené, že im je ľúto ho z rúčky zložiť, hoci svadba už prebehla a podľa tradície by ste mali nosiť už iba svadobnú obrúčku. Pokiaľ sa aj vy nechcete svojho zásnubného krúžku vzdať, treba len trochu elegantne vyriešiť, ako nosiť snubný aj zásnubný prsteň dohromady. Nebojte sa, netreba si s tým nijako výrazne lámať hlavu – zásnubný prstienok môžete nosiť napríklad na druhej ruke alebo na inom prste ľavej ruky. V takom prípade bude však možno potrebné upraviť jeho veľkosť pre iný prstík.

Ak túžite nosiť snubný aj zásnubný prsteň na jednom prste, mohol by pre vás byť perfektným riešením set zásnubného a snubného prsteňa, v ktorom sa oba krúžky vzájomne krásne dopĺňajú. Prstene zo zásnubných setov sú totiž priamo stvorené na to, aby boli nosené na jednom prste dohromady. Ich tvary a línie do seba dokonale zapadnú, vďaka čomu si tak môžete užívať oba milované krúžky dohromady. Ak vám takýto set padol do oka, ale svoj zásnubný prsteň už vlastníte, mrknite na vykrojené svadobné obrúčky. Objavíte medzi nimi modely, ktoré sú ako stvorené na doplnenie vášho zásnubného prstienka.

Keď nesedí veľkosť

A čo robiť s prsteňom, pri ktorom vám nesedí veľkosť? Nebojte, nemusíte ho hneď na neurčito schovať do šperkovnice. Stačí ho len prehodiť na prst, kde vám bude lepšie sedieť, alebo ho môžete nosiť na retiazke namiesto náhrdelníka. Tento tip sa vám bude hodiť v prípade, že po svadbe nechcete na svojej ruke kombinovať zásnubný prsteň so svadobnou obrúčkou – prvý krúžok jednoducho povesíte na retiazku a budete ho nosiť na krku. Niektoré dámy si tiež nechávajú prsteň pravidelne upravovať podľa veľkosti, ktorú aktuálne potrebujú, alebo nechávajú diamanty a drahokamy z prsteňa zasadiť do náušníc, úplne nového prstienka alebo iného šperku, ktorý im tak nahradí už nevyhovujúci prsteň.

 • Jemné svadobné obrúčky s diamantmi Houa
  Jemné svadobné obrúčky s diamantmi Houa
 • Zlatý eternity prsteň s čiernymi diamantmi a pánsky komfortný prsteň Geo
  Zlatý eternity prsteň s čiernymi diamantmi a pánsky komfortný prsteň Geo
 • Zlaté svadobné prstene s diamantmi Faye
  Zlaté svadobné prstene s diamantmi Faye
 • Elegantné svadobné obrúčky z platiny Lazane
  Elegantné svadobné obrúčky z platiny Lazane
 • Zlaté svadobné obrúčky s voľbou písmen po obvode Noto
  Zlaté svadobné obrúčky s voľbou písmen po obvode Noto

Kedy dať prstienok radšej dole?

Nie je pravda, že svadobnú obrúčku musíte nosiť za všetkých okolností. Napríklad keď idete športovať alebo sa chystáte na obľúbenú prácu v záhradke, môžete prstienok ľahko zničiť, preto je lepšie ho pri podobných aktivitách odložiť do šperkovnice a vziať si ho na lepšie príležitosti.

A kde nosia muži prsteň?

Kde by mal svadobnú obrúčku nosiť muž po tom, čo odovzdá svoje srdce milovanej žene? Pretože pánske ruky zvyčajne nezdobí toľko krúžkov ako tie dámske, majú to muži o niečo jednoduchšie. Svadobnú obrúčku tak pri nich najčastejšie spozorujeme, rovnako ako pri ženách, na ľavom prstenníku.

A prečo vlastne vznikla tradícia nosenie snubných a zásnubných prstienkov? Zamilovaný pár chce tak predovšetkým vyjadriť, že jeden patrí druhému a že ich city sú skutočne hlboké. Preto sa rozhodli uzavrieť spolu toto puto aj oficiálne, čo má práve symbolizovať prsteň, ktorým vyjadrujeme spojenie s milovanou osobou.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky