Z akých zásnubných prsteňov môžete vyberať?

Zásnuby sú dôležitým životným krokom, ktorý je spojený okrem iného aj s výberom zásnubného prstienka pre vašu milovanú. Osvedčenou klasikou je jednoduchý solitér z bieleho zlata s diamantom, stále viac mužov však pri nákupe tohto šperku volí zaujímavejšie a menej obvyklé druhy. Aké štýly zásnubných prstienkov teda máte vlastne na výber?

Zásnubné prstene podľa materiálu

Pri výbere zásnubného prsteňa hrá materiál významnú úlohu. Ovplyvňuj totiž nielen vzhľad šperku, ale tiež jeho kvalitu, odolnosť, výdrž a v neposlednej rade aj cenu. Pozrite sa na najtypickejšie materiály a zistite, ktorý je pre vás ten pravý.

Zlato

Zlato je pre svoju krásu a výdrž cenené už od pradávna, pre veľa kultúr bolo symbolom životodarného slnka. Dodnes je pri výrobe šperkov najobľúbenejšou voľbou, a to nielen vďaka svojmu vzhľadu, ale aj širokej variabilite farieb a kvality, ktorú ponúka. Zlaté zásnubné prstene môžete tradične vyberať z troch farebných odtieňov.

Biele zlato

Zásnubné prstene z bieleho zlata patria v súčasnosti k tým najobľúbenejším. Tento kov sa najčastejšie vyrába tak, že sa do čistého zlata pridajú prímesy bielych kovov, napríklad striebra alebo palládia. Pri zásnubných prsteňoch z bieleho zlata je tiež časté poťahovanie rhodiom, ktoré dodá klenotom tvrdý povrch a väčší lesk. A aký drahokam k tomuto materiálu zvoliť? V oblasti zásnubných prsteňov stále vedú diamanty, s bielym kovom však nádherne vyniknú aj modré odrody topásov, zafírov či akvamaríny.

Žlté zlato

Kedysi najklasickejší druh zlata v oblasti zásnub dnes už trochu ustúpil do pozadia. Pokiaľ však viete, že má vaša vyvolená rada tradičný štýl, nebojte sa siahnuť po žltom zlate. Vyskúšajte napríklad zásnubný prsteň so smaragdom či prstienok s rubínom a uvidíte, že nový šperk na ruke vašej milovanej nikto neprehliadne.

Ružové zlato

Tento kov je ideálny pre zasnené romantičky, ktoré veria na šťastné konce. Najčastejšie sa získava primiešaním medi do klasického zlata, ktorá mu dodá onú čarovnú naružovelosť. Ak chcete svojej kráske darovať klenot z ružového zlata, zvoľte najlepšie zásnubný prsteň s morganitom či diamantmi v rôznych farbách, vrátane tých priesvitných.

Platina

Platina je najvzácnejší a najdrahší z ušľachtilých kovov. Oproti bielemu zlatu je prirodzene biela, takže nepotrebuje vybielenie rhodiom. Tento vzácny kov naviac nekoroduje a používa sa často v takmer rýdzej podobe. Vďaka tomu sú platinové zásnubné prstenehypoalergénne a vhodné aj pre slečny s citlivou pokožkou. Hodnota platiny sa samozrejme odráža na vyššej cene. Pokiaľ ale túžite svojej vyvolenej darovať zásnubný prsteň tej najvyššej možnej kvality, ktorý je prakticky nezničiteľný a vhodný aj na každodenné nosenie, ten platinový je ideálnou voľbou.

Štýly zásnubných prsteňov

Kedysi nemali budúci ženíchovia v oblasti zásnubných šperkov príliš z čoho vyberať. Zásnubné prstienky najčastejšie obsahovali iba jeden drahokam, a naviac boli výsadou tých majetnejších. Dnes to je ale už inak a vy máte možnosť voliť z veľkej škály rôznych štýlov, drahokamov aj farieb, a to v rozličných cenových úrovniach presne tak, aby srdce vašej milej zaplesalo šťastím, kedykoľvek sa pozrie na svoj nový šperk.

Solitér

Najčastejšie používaným dizajnom je u zásnubných prsteňov solitér. Ide o jeden kameň, ktorý dopĺňa telo z ušľachtilého kovu. Ak zvolíte tento typ, pri výbere konkrétneho zásnubného prsteňa venujte veľkú pozornosť voľbe kameňa, pretože od jeho prípadných nedokonalostí neodvedú pozornosť žiadne iné drahokamy. Pokiaľ chcete tento klasický dizajn niečím ozvláštniť, zvoľte napríklad elegantnú variantu s jemne zvlneným telom krúžku alebo osadením prsteňa v štýle katedrály, kedy je centrálny kameň honosne vyzdvihnutý nad telo krúžku.

 • Zásnubný prsteň s diamantom Janice
  Zásnubný prsteň s diamantom Janice
 • Zlatý prsteň s čiernym diamantom Tabynah
  Zlatý prsteň s čiernym diamantom Tabynah
 • Zásnubný prsteň s diamatom Bryn
  Zásnubný prsteň s diamatom Bryn
 • Zásnubný platinový prsteň s diamantom Safi
  Zásnubný platinový prsteň s diamantom Safi
 • Zásnubný prsteň z platiny s diamantom Kay
  Zásnubný prsteň z platiny s diamantom Kay

Halo

Ak má vaša milá slabosť na trblietavé veci, určite ju poteší tzv. halo zásnubný prsteň, kedy je centrálny drahokam dokola zdobený mnohými drobnejšími kamienkami. Názov, ktorý v preklade znamená svätožiaru je ideálny, pokiaľ máte nižší rozpočet, pretože malé kamienky sú pomerne lacné, zároveň však skvele podčiarknu iskru celého klenotu a prstienok bude na ruke vašej priateľky prekrásne žiariť.

 • Zásnubný halo prsteň s diamantmi Salma
  Zásnubný halo prsteň s diamantmi Salma
 • Extravagantný halo zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Lou
  Extravagantný halo zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Lou
 • Prsteň zo zlata s moissanitom a diamantmi Aedona
  Prsteň zo zlata s moissanitom a diamantmi Aedona
 • Zlatý halo zásnubný prsteň s diamantovým kvetom Alonna
  Zlatý halo zásnubný prsteň s diamantovým kvetom Alonna
 • Zlatý vintage prsteň s diamantmi Samye
  Zlatý vintage prsteň s diamantmi Samye

Tri kamene

Ako napovedá už samotný názov, tento typ zásnubného prsteňa zdobia tri drahé kamene. Hovorí sa, že majú značiť minulosť, prítomnosť a budúcnosť páru. Nie je to krásna symbolika pre zásnuby? Opäť môžete voliť hneď z niekoľkých rôznych variant, napríklad model s troma rovnako veľkými kameňmi, či prstienok s jedným dominantným drahokamom a ďalšími dvoma, ktoré ho krásne doplnia a podčiarknu jeho krásu. Voľba drahokamov potom záleží iba na vás – vybrať môžete prsteň nielen s rovnakými drahokamami, ale môžete zvoliť aj model s odlišnými kameňmi. Obľúbenou voľbou býva kombinácia diamantu so zafírmi, rubínmi či smaragdami, ale vašej predstavivosti a preferenciám sa medze nekladú. Pokojne zvoľte napríklad krúžok, ktorý budú zdobiť diamanty v odlišných farebných odtieňoch.

 • Zlatý prsteň s tromi čírymi topásmi Carmelia
  Zlatý prsteň s tromi čírymi topásmi Carmelia
 • Jemný cluster prsteň so salt and pepper diamantom Jutta
  Jemný cluster prsteň so salt and pepper diamantom Jutta
 • Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Sadire
  Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Sadire
 • Zlatý prsteň so salt'n'pepper hexagon diamantom a postrannými diamantmi Bowie
  Zlatý prsteň so salt'n'pepper hexagon diamantom a postrannými diamantmi Bowie
 • Kvetinový zásnubný prsteň s diamantmi Alise
  Kvetinový zásnubný prsteň s diamantmi Alise

Postranné kamene

Zásnubný prsteň s postrannými kameňmi charakterizuje už jeho názov: ústredný diamant či drahokam dopĺňajú menšie kamienky, ktoré ten hlavný zdôrazňujú a celý šperk je tak omnoho zaujímavejší, než napríklad veľmi jednoduchý solitér. Niekoho by mohlo odradiť, že postranné kamienky trochu uberajú na pozornosti tomu centrálnemu, pokiaľ ale túžite darovať svojej milej klenot s maximálnym trblietaním a naviac za výhodnú cenu, stavte na tento typ. Ústredný drahokam býva spravidla v tvare guľatého briliantu (round brilliant) aleb princezny (princess), ale klenotníci s obľubou vymýšľajú aj iné štýly. Aj osadenie môžete prispôsobiť svojmu vkusu, v ponuke sú jednoduché aj masívnejšie typy.

 • Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Galy
  Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Galy
 • Zásnubný prsteň vo vintage štýle s diamantmi Zeon
  Zásnubný prsteň vo vintage štýle s diamantmi Zeon
 • Dokonalý zásnubný prsteň so svetlo ružovým diamantom Anna
  Dokonalý zásnubný prsteň so svetlo ružovým diamantom Anna
 • Zlatý prsteň s postrannými diamantmi Vertmi
  Zlatý prsteň s postrannými diamantmi Vertmi
 • Halo zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Finella
  Halo zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Finella

Prstene vo vintage štýle

Vintage štýl si obľúbilo veľa umelcov, a to nielen v oblasti módy či interiérov, ale aj vo svete šperkov. Ak je teda vaša drahá milovníčkou histórie, vintage zásnubný prsteň dýchajúci atmosférou starých čias ju určite milo prekvapí. Pôvodným zámerom štýlu vintage bolo zužitkovanie starých kúskov tak, aby sa premenili na krásne veci, ktoré môžu znovu slúžiť. V prípade zásnubného prsteňa to asi nie je najvhodnejšia varianta, aj tak sa však môžete týmto štýlom nechať inšpirovať pri výbere a ukázať svojej nastávajúcej, že viete presne, čo sa jej páči.

 • Zásnubný prsteň vo vintage štýle s diamantmi Zeon
  Zásnubný prsteň vo vintage štýle s diamantmi Zeon
 • Zásnubný prsteň s morganitom a diamatnmi vo vintage štýle Kavita
  Zásnubný prsteň s morganitom a diamatnmi vo vintage štýle Kavita
 • Zlatý prsteň s emerald morganitom a diamantmi Kanisi
  Zlatý prsteň s emerald morganitom a diamantmi Kanisi
 • Zásnubný prsteň s princess alexandritom a moissanitmi Nairne
  Zásnubný prsteň s princess alexandritom a moissanitmi Nairne
 • Zlatý prsteň s modrým zafírom a diamantmi Eldria
  Zlatý prsteň s modrým zafírom a diamantmi Eldria

Zásnubné prstene s farebnými diamantmi

Farby patria k životu a tak si postupne našli svoje miesto aj vo svete zásnubných prsteňov. Stále viac ľudí vyhľadáva farebnejšie a nevšedné šperky, a pre tento typ sa perfektne hodia zásnubné prstene s farebnými diamantmi. S farebným diamantom sa nepripravíte o jedinečnú investíciu do diamantu a tiež neporušíte tradíciu diamantového zásnubného prstienka. Zároveň pripravíte svojej milovanej krásne prekvapenie. Čo môže byť totiž lepšie, ako nádherný zásnubný prsteň v jej obľúbenej farbe?

U zásnubného prstienka s farebným diamantom sai môžete pohrať aj s voľbou kovu pre kovový krúžok, na ktorom je diamant pripevnený pomocou settingu. K čiernemu diamantu tak môžete napríklad zvoliť žlté zlato a modrý diamant môžete podčiarknuť netradičným ružovým zlatom.

 • Krásne modré a biele diamanty v zlatom prsteni Marcye
  Krásne modré a biele diamanty v zlatom prsteni Marcye
 • Zlatý zásnubný prsteň so salt and pepper diamantom Loreine
  Zlatý zásnubný prsteň so salt and pepper diamantom Loreine
 • Zásnubný prsteň so žltým diamantom Sansan
  Zásnubný prsteň so žltým diamantom Sansan
 • Zlatý prsteň s pentagon salt and pepper diamantom Beli
  Zlatý prsteň s pentagon salt and pepper diamantom Beli
 • Zásnubný prsteň zo žltým diamantom Sanies
  Zásnubný prsteň zo žltým diamantom Sanies

Zásnubné sety

Prsteňové sety sú hitom posledných rokov. Vzhľadom na to, že rovno obsahujú zásnubný aj svadobný prstienok v rovnakom štýle, ušetria veľa času a námahy a páni budú mať o jedny nákupy menej. Ďalšou výhodou zásnubných setov je, že majú celkovo nižšiu cenu, než keby ste prstienky kupovali zvlášť. Po všetkých stránkach teda ide o veľmi praktickú vec. Ale nebojte sa, praktickosť rozhodne neprevažuje nad krásou prstienkov. Práve naopak. Pretože sa štýl a prevedenie prstienkov zásnubného setu musia vyriešiť do najmenšieho detailu, vznikajú ojedinelé až umelecké kúsky!

 • Zlatý zásnubný set prsteňov s diamantom Frale
  Zlatý zásnubný set prsteňov s diamantom Frale
 • Diamantový set troch prsteňov zo zlata Diare
  Diamantový set troch prsteňov zo zlata Diare
 • Zlatý zásnubný set prsteňov s marquise certifikovaným diamantom Wiale
  Zlatý zásnubný set prsteňov s marquise certifikovaným diamantom Wiale
 • Zásnubný set prsteňov s alexandritom a diamantmi Wissem
  Zásnubný set prsteňov s alexandritom a diamantmi Wissem
 • Set zásnubného prsteňa a obrúčky s diamantmi Cairo
  Set zásnubného prsteňa a obrúčky s diamantmi Cairo

Zásnubné prstene s netradičnými drahokamami

Drahokamom sú odpradávna prisudzované liečivé a povzbudzujúce účinky na naše telo i dušu. Už staroveké národy používali drahokamy k rôznym ceremoniálom a prikladali im osobitný význam. Navyše drahokamy sú krásne farebné, takže sa hodia ako netradičný variant pre zásnubný prstienok a tiež sú v porovnaní s diamantmi cenovo oveľa prístupnejšie.

U drahokamov sa môžete inšpirovať symbolikou a významom týchto drahých kameňov pre jednotlivé znamenia zverokruhu. Vďaka tomu môžete vybrať pre svoju milovanú ten drahokam, ktorý zodpovedá jej znameniu a teda aj jej charakterovým rysom.

 • Zlatý prsten s cabochon ruženínom Tiska
  Zlatý prsten s cabochon ruženínom Tiska
 • Zlatý prsteň s granátovými kvietkami Fabio
  Zlatý prsteň s granátovými kvietkami Fabio
 • Prsteň z ružového zlata s granátom Ophelia
  Prsteň z ružového zlata s granátom Ophelia
 • Zlatý prsteň s olivínom a diamantmi Darla
  Zlatý prsteň s olivínom a diamantmi Darla
 • Zlatý zásnubný prsteň s fazetovaným opálom a diamantmi Eilis
  Zlatý zásnubný prsteň s fazetovaným opálom a diamantmi Eilis

K zatiaľ stále menej obvyklým drahokamom patrí takisto i moissanit, o ktorom by ste rovnako na prvý pohľad povedali, že pôsobí zrejme viac tradične. Jedná sa o číry kameň, ktorý sa veľmi podobá na diamant, ale s drobným, no zaujímavým rozdielom – moissanit je vytvorený v laboratóriu, zatiaľ čo diamant vytvorila samotná matka príroda. Vďaka tomu sa tak moissanit môže pochváliť perfektnou čistotou bez inklúzií, a to i v prípade kameňov väčších rozmerov. A čo určite oceníte – jeho cena je výrazne nižšia než cena diamantu, pričom rozdiel medzi nimi spozná iba skúsené oko odborníka. Pokiaľ si teda nemôžete dovoliť diamant kvôli jeho vysokej finančnej hodnote a túžite po priezračnom a kvalitnom kameni, uvažujte nad zásnubným prsteňom s moissanitom. Vďaka svojej jedinečnej brilancii oslní na prvý pohľad.

Zásnubné prstene vyrobené na mieru

Chcete skutočne ohromiť a byť absolútne originálni? V dnešnej dobe si môžete nechať zásnubný prsteň vyrobiť na mieru presne tak, aby vyhovoval vašim predstavám. Vyjadrite svoje city pomocou nežných tvarov motýľa, srdca, kvetiny či napríklad obľúbeného zvieratka vašej milovanej. Tabu však nie sú ani rôzne starodávne symboly či znaky, ktoré sú významné len pre vás ako dvojicu. Nájdite to, čo máte len vy dvaja a nechajte toto tajomstvo zvečniť na zásnubnom prsteni.

Veríme, že teraz sa už vo svete trblietavých zásnubných krúžkov nestratíte. Než sa konečne vrhnete na výber toho pravého klenotu, zamyslite sa predovšetkým nad štýlom vašej partnerky a nad tým, čo rada nosí, aká je a či si potrpí na výrazné doplnky, alebo dáva prednosť minimalizmu. Nezabúdajte, že zásnubný prsteň vyberáte pre svoju vyvolenú ženu len jedinýkrát v živote – dajte si tak na výbere záležať a darujte jej krúžok, ktorý sa na jej ruke bude nielen nádherne trblietať, ale predovšetkým jej bude dokazovať vašu jedinečnú lásku a to, ako dobre ju poznáte.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch