Z akých zásnubných prsteňov môžete vyberať?

Zásnuby sú dôležitým životným krokom, ktorý je spojený okrem iného aj s výberom zásnubného prstienka pre vašu milovanú. Osvedčenou klasikou je jednoduchý solitér z bieleho zlata s diamantom, stále viac mužov však pri nákupe tohto šperku volí zaujímavejšie a menej obvyklé druhy. Aké štýly zásnubných prstienkov teda máte vlastne na výber?

Zásnubné prstene podľa materiálu

Pri výbere zásnubného prsteňa hrá materiál významnú úlohu. Ovplyvňuj totiž nielen vzhľad šperku, ale tiež jeho kvalitu, odolnosť, výdrž a v neposlednej rade aj cenu. Pozrite sa na najtypickejšie materiály a zistite, ktorý je pre vás ten pravý.

Zlato

Zlato je pre svoju krásu a výdrž cenené už od pradávna, pre veľa kultúr bolo symbolom životodarného slnka. Dodnes je pri výrobe šperkov najobľúbenejšou voľbou, a to nielen vďaka svojmu vzhľadu, ale aj širokej variabilite farieb a kvality, ktorú ponúka. Zlaté zásnubné prstene môžete tradične vyberať z troch farebných odtieňov.

Biele zlato

Zásnubné prstene z bieleho zlata patria v súčasnosti k tým najobľúbenejším. Tento kov sa najčastejšie vyrába tak, že sa do čistého zlata pridajú prímesy bielych kovov, napríklad striebra alebo palládia. Pri zásnubných prsteňoch z bieleho zlata je tiež časté poťahovanie rhodiom, ktoré dodá klenotom tvrdý povrch a väčší lesk. A aký drahokam k tomuto materiálu zvoliť? V oblasti zásnubných prsteňov stále vedú diamanty, s bielym kovom však nádherne vyniknú aj modré odrody topásov, zafírov či akvamaríny.

Žlté zlato

Kedysi najklasickejší druh zlata v oblasti zásnub dnes už trochu ustúpil do pozadia. Pokiaľ však viete, že má vaša vyvolená rada tradičný štýl, nebojte sa siahnuť po žltom zlate. Vyskúšajte napríklad zásnubný prsteň so smaragdom či prstienok s rubínom a uvidíte, že nový šperk na ruke vašej milovanej nikto neprehliadne.

Ružové zlato

Tento kov je ideálny pre zasnené romantičky, ktoré veria na šťastné konce. Najčastejšie sa získava primiešaním medi do klasického zlata, ktorá mu dodá onú čarovnú naružovelosť. Ak chcete svojej kráske darovať klenot z ružového zlata, zvoľte najlepšie zásnubný prsteň s morganitom či diamantmi v rôznych farbách, vrátane tých priesvitných.

Platina

Platina je najvzácnejší a najdrahší z ušľachtilých kovov. Oproti bielemu zlatu je prirodzene biela, takže nepotrebuje vybielenie rhodiom. Tento vzácny kov naviac nekoroduje a používa sa často v takmer rýdzej podobe. Vďaka tomu sú platinové zásnubné prstenehypoalergénne a vhodné aj pre slečny s citlivou pokožkou. Hodnota platiny sa samozrejme odráža na vyššej cene. Pokiaľ ale túžite svojej vyvolenej darovať zásnubný prsteň tej najvyššej možnej kvality, ktorý je prakticky nezničiteľný a vhodný aj na každodenné nosenie, ten platinový je ideálnou voľbou.

Štýly zásnubných prsteňov

Kedysi nemali budúci ženíchovia v oblasti zásnubných šperkov príliš z čoho vyberať. Zásnubné prstienky najčastejšie obsahovali iba jeden drahokam, a naviac boli výsadou tých majetnejších. Dnes to je ale už inak a vy máte možnosť voliť z veľkej škály rôznych štýlov, drahokamov aj farieb, a to v rozličných cenových úrovniach presne tak, aby srdce vašej milej zaplesalo šťastím, kedykoľvek sa pozrie na svoj nový šperk.

Solitér

Najčastejšie používaným dizajnom je u zásnubných prsteňov solitér. Ide o jeden kameň, ktorý dopĺňa telo z ušľachtilého kovu. Ak zvolíte tento typ, pri výbere konkrétneho zásnubného prsteňa venujte veľkú pozornosť voľbe kameňa, pretože od jeho prípadných nedokonalostí neodvedú pozornosť žiadne iné drahokamy. Pokiaľ chcete tento klasický dizajn niečím ozvláštniť, zvoľte napríklad elegantnú variantu s jemne zvlneným telom krúžku alebo osadením prsteňa v štýle katedrály, kedy je centrálny kameň honosne vyzdvihnutý nad telo krúžku.

 • Zásnubný prsteň s diamantom Janice
  Zásnubný prsteň s diamantom Janice
 • Zlatý prsteň s čiernym diamantom Tabynah
  Zlatý prsteň s čiernym diamantom Tabynah
 • Zásnubný prsteň s diamatom Bryn
  Zásnubný prsteň s diamatom Bryn
 • Zásnubný platinový prsteň s diamantom Safi
  Zásnubný platinový prsteň s diamantom Safi
 • Zásnubný prsteň s diamantom Jonita
  Zásnubný prsteň s diamantom Jonita

Halo

Ak má vaša milá slabosť na trblietavé veci, určite ju poteší tzv. halo zásnubný prsteň, kedy je centrálny drahokam dokola zdobený mnohými drobnejšími kamienkami. Názov, ktorý v preklade znamená svätožiaru je ideálny, pokiaľ máte nižší rozpočet, pretože malé kamienky sú pomerne lacné, zároveň však skvele podčiarknu iskru celého klenotu a prstienok bude na ruke vašej priateľky prekrásne žiariť.

 • Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Chumani
  Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Chumani
 • Zlatý zásnubný prsteň posiaty diamantmi Dayla
  Zlatý zásnubný prsteň posiaty diamantmi Dayla
 • Zásnubný prsteň z platiny s emerald moissanitom Bettie
  Zásnubný prsteň z platiny s emerald moissanitom Bettie
 • Zlatý halo zásnubný prsteň s diamantmi Evily
  Zlatý halo zásnubný prsteň s diamantmi Evily
 • Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Daina
  Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Daina

Tri kamene

Ako napovedá už samotný názov, tento typ zásnubného prsteňa zdobia tri drahé kamene. Hovorí sa, že majú značiť minulosť, prítomnosť a budúcnosť páru. Nie je to krásna symbolika pre zásnuby? Opäť môžete voliť hneď z niekoľkých rôznych variant, napríklad model s troma rovnako veľkými kameňmi, či prstienok s jedným dominantným drahokamom a ďalšími dvoma, ktoré ho krásne doplnia a podčiarknu jeho krásu. Voľba drahokamov potom záleží iba na vás – vybrať môžete prsteň nielen s rovnakými drahokamami, ale môžete zvoliť aj model s odlišnými kameňmi. Obľúbenou voľbou býva kombinácia diamantu so zafírmi, rubínmi či smaragdami, ale vašej predstavivosti a preferenciám sa medze nekladú. Pokojne zvoľte napríklad krúžok, ktorý budú zdobiť diamanty v odlišných farebných odtieňoch.

 • Zásnubný vintage prsteň plný diamantov Filera
  Zásnubný vintage prsteň plný diamantov Filera
 • Zásnubný prsteň s postrannými diamantmi Jenni
  Zásnubný prsteň s postrannými diamantmi Jenni
 • Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Safy
  Platinový zásnubný prsteň s diamantmi Safy
 • Zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Karolina
  Zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Karolina
 • Zlatý prsteň s tromi čírymi topásmi Carmelia
  Zlatý prsteň s tromi čírymi topásmi Carmelia

Postranné kamene

Zásnubný prsteň s postrannými kameňmi charakterizuje už jeho názov: ústredný diamant či drahokam dopĺňajú menšie kamienky, ktoré ten hlavný zdôrazňujú a celý šperk je tak omnoho zaujímavejší, než napríklad veľmi jednoduchý solitér. Niekoho by mohlo odradiť, že postranné kamienky trochu uberajú na pozornosti tomu centrálnemu, pokiaľ ale túžite darovať svojej milej klenot s maximálnym trblietaním a naviac za výhodnú cenu, stavte na tento typ. Ústredný drahokam býva spravidla v tvare guľatého briliantu (round brilliant) aleb princezny (princess), ale klenotníci s obľubou vymýšľajú aj iné štýly. Aj osadenie môžete prispôsobiť svojmu vkusu, v ponuke sú jednoduché aj masívnejšie typy.

 • Pôvabný halo prsteň s blyšťavými diamantmi Cochise
  Pôvabný halo prsteň s blyšťavými diamantmi Cochise
 • Zásnubný prsteň s diamantmi Mae
  Zásnubný prsteň s diamantmi Mae
 • Elegantný zásnubný prsteň s moissanitom Esther
  Elegantný zásnubný prsteň s moissanitom Esther
 • Zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Fuena
  Zásnubný prsteň so syntetickými diamantmi Fuena
 • Diamantová prehliadka v zásnubnom prsteni Kaitlyn
  Diamantová prehliadka v zásnubnom prsteni Kaitlyn

Prstene vo vintage štýle

Vintage štýl si obľúbilo veľa umelcov, a to nielen v oblasti módy či interiérov, ale aj vo svete šperkov. Ak je teda vaša drahá milovníčkou histórie, vintage zásnubný prsteň dýchajúci atmosférou starých čias ju určite milo prekvapí. Pôvodným zámerom štýlu vintage bolo zužitkovanie starých kúskov tak, aby sa premenili na krásne veci, ktoré môžu znovu slúžiť. V prípade zásnubného prsteňa to asi nie je najvhodnejšia varianta, aj tak sa však môžete týmto štýlom nechať inšpirovať pri výbere a ukázať svojej nastávajúcej, že viete presne, čo sa jej páči.

 • Zásnubný vintage prsteň s diamantom Daniew
  Zásnubný vintage prsteň s diamantom Daniew
 • Zásnubný prsteň v halo štýle so syntetickými diamantmi Mindy
  Zásnubný prsteň v halo štýle so syntetickými diamantmi Mindy
 • Honosný zásnubný prsteň s diamantmi Elvie
  Honosný zásnubný prsteň s diamantmi Elvie
 • Zásnubný prsteň s diamantmi v tvare kvetiny Pola
  Zásnubný prsteň s diamantmi v tvare kvetiny Pola
 • Halo prsteň s rubínom a diamantmi Amande
  Halo prsteň s rubínom a diamantmi Amande

Zásnubné prstene s farebnými diamantmi

Farby patria k životu a tak si postupne našli svoje miesto aj vo svete zásnubných prsteňov. Stále viac ľudí vyhľadáva farebnejšie a nevšedné šperky, a pre tento typ sa perfektne hodia zásnubné prstene s farebnými diamantmi. S farebným diamantom sa nepripravíte o jedinečnú investíciu do diamantu a tiež neporušíte tradíciu diamantového zásnubného prstienka. Zároveň pripravíte svojej milovanej krásne prekvapenie. Čo môže byť totiž lepšie, ako nádherný zásnubný prsteň v jej obľúbenej farbe?

U zásnubného prstienka s farebným diamantom sai môžete pohrať aj s voľbou kovu pre kovový krúžok, na ktorom je diamant pripevnený pomocou settingu. K čiernemu diamantu tak môžete napríklad zvoliť žlté zlato a modrý diamant môžete podčiarknuť netradičným ružovým zlatom.

 • Zásnubný prsteň so zeleným diamantom Griny
  Zásnubný prsteň so zeleným diamantom Griny
 • Zlatý prsteň so salt'n'pepper hexagon diamantom a postrannými diamantmi Bowie
  Zlatý prsteň so salt'n'pepper hexagon diamantom a postrannými diamantmi Bowie
 • Romantický zásnubný prsteň s modrým diamantom Beid
  Romantický zásnubný prsteň s modrým diamantom Beid
 • Zásnubný prsteň so zeleným diamantom Kluny
  Zásnubný prsteň so zeleným diamantom Kluny
 • Zlatý prsteň s kite salt and pepper diamantom Inkeri
  Zlatý prsteň s kite salt and pepper diamantom Inkeri

Zásnubné sety

Prsteňové sety sú hitom posledných rokov. Vzhľadom na to, že rovno obsahujú zásnubný aj svadobný prstienok v rovnakom štýle, ušetria veľa času a námahy a páni budú mať o jedny nákupy menej. Ďalšou výhodou zásnubných setov je, že majú celkovo nižšiu cenu, než keby ste prstienky kupovali zvlášť. Po všetkých stránkach teda ide o veľmi praktickú vec. Ale nebojte sa, praktickosť rozhodne neprevažuje nad krásou prstienkov. Práve naopak. Pretože sa štýl a prevedenie prstienkov zásnubného setu musia vyriešiť do najmenšieho detailu, vznikajú ojedinelé až umelecké kúsky!

 • Zásnubný set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Niela
  Zásnubný set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Niela
 • Jedinečný zlatý prsteň s diamantmi Odilia
  Jedinečný zlatý prsteň s diamantmi Odilia
 • Extravagantný zlatý set vykladaný diamantmi Clorissa
  Extravagantný zlatý set vykladaný diamantmi Clorissa
 • Set zásnubného prsteňa a obrúčky s diamantmi Cairo
  Set zásnubného prsteňa a obrúčky s diamantmi Cairo
 • Zlatý zásnubný set prsteňov s oválnym GIA certifikovaným diamantom Bemina
  Zlatý zásnubný set prsteňov s oválnym GIA certifikovaným diamantom Bemina

Zásnubné prstene s netradičnými drahokamami

Drahokamom sú odpradávna prisudzované liečivé a povzbudzujúce účinky na naše telo i dušu. Už staroveké národy používali drahokamy k rôznym ceremoniálom a prikladali im osobitný význam. Navyše drahokamy sú krásne farebné, takže sa hodia ako netradičný variant pre zásnubný prstienok a tiež sú v porovnaní s diamantmi cenovo oveľa prístupnejšie.

U drahokamov sa môžete inšpirovať symbolikou a významom týchto drahých kameňov pre jednotlivé znamenia zverokruhu. Vďaka tomu môžete vybrať pre svoju milovanú ten drahokam, ktorý zodpovedá jej znameniu a teda aj jej charakterovým rysom.

 • Zlatý prsteň so srdiečkovým olivínom a diamantmi Pamila
  Zlatý prsteň so srdiečkovým olivínom a diamantmi Pamila
 • Zlatý prsteň s emerald tsavorit granátom a diamantmi Zawy
  Zlatý prsteň s emerald tsavorit granátom a diamantmi Zawy
 • Zlatý ametystový prsteň s diamantmi Adikia
  Zlatý ametystový prsteň s diamantmi Adikia
 • Zlatý minimalistický prsten s oválnym opálom Emiliana
  Zlatý minimalistický prsten s oválnym opálom Emiliana
 • Zlatý prsteň s cushion citrínom Vimat
  Zlatý prsteň s cushion citrínom Vimat

K zatiaľ stále menej obvyklým drahokamom patrí takisto i moissanit, o ktorom by ste rovnako na prvý pohľad povedali, že pôsobí zrejme viac tradične. Jedná sa o číry kameň, ktorý sa veľmi podobá na diamant, ale s drobným, no zaujímavým rozdielom – moissanit je vytvorený v laboratóriu, zatiaľ čo diamant vytvorila samotná matka príroda. Vďaka tomu sa tak moissanit môže pochváliť perfektnou čistotou bez inklúzií, a to i v prípade kameňov väčších rozmerov. A čo určite oceníte – jeho cena je výrazne nižšia než cena diamantu, pričom rozdiel medzi nimi spozná iba skúsené oko odborníka. Pokiaľ si teda nemôžete dovoliť diamant kvôli jeho vysokej finančnej hodnote a túžite po priezračnom a kvalitnom kameni, uvažujte nad zásnubným prsteňom s moissanitom. Vďaka svojej jedinečnej brilancii oslní na prvý pohľad.

Zásnubné prstene vyrobené na mieru

Chcete skutočne ohromiť a byť absolútne originálni? V dnešnej dobe si môžete nechať zásnubný prsteň vyrobiť na mieru presne tak, aby vyhovoval vašim predstavám. Vyjadrite svoje city pomocou nežných tvarov motýľa, srdca, kvetiny či napríklad obľúbeného zvieratka vašej milovanej. Tabu však nie sú ani rôzne starodávne symboly či znaky, ktoré sú významné len pre vás ako dvojicu. Nájdite to, čo máte len vy dvaja a nechajte toto tajomstvo zvečniť na zásnubnom prsteni.

Veríme, že teraz sa už vo svete trblietavých zásnubných krúžkov nestratíte. Než sa konečne vrhnete na výber toho pravého klenotu, zamyslite sa predovšetkým nad štýlom vašej partnerky a nad tým, čo rada nosí, aká je a či si potrpí na výrazné doplnky, alebo dáva prednosť minimalizmu. Nezabúdajte, že zásnubný prsteň vyberáte pre svoju vyvolenú ženu len jedinýkrát v živote – dajte si tak na výbere záležať a darujte jej krúžok, ktorý sa na jej ruke bude nielen nádherne trblietať, ale predovšetkým jej bude dokazovať vašu jedinečnú lásku a to, ako dobre ju poznáte.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch