Ako sa starať o šperky s enamelom

Ak ste milovníkom umenia, sú pre vás šperky s enamelom ako stvorené! Každý kúsok je unikátnym ručným dielom, ktoré vzniká špeciálnou technikou tavenia skla na zlato alebo striebro. Je samozrejmosťou, že s každým designovým kúskom treba zachádzať tak trochu ako v rukavičkách a inak tomu nie je ani v prípade týchto klenotov. Ako sa o nich starať, aby si zachovali svoj lesk a hodnotu?

Niekoľko zásad, ako sa o šperky starať

Základom správnej starostlivosti o tieto klenoty je opatrnosť. Vzhľadom na to, že enamelové šperky obsahujú sklenené komponenty, stávajú sa krehkými a pri tvrdom náraze by mohli popraskať. Dajte preto pozor, nech vám nespadnú na tvrdú zem. Ak si šperky bežne dávate dole a odkladáte v kúpeľni nad umývadlom, je načase presťahovať svoju krabičku s cennosťami inam. Ani vlhké prostredie totiž týmto kúskom nesvedčí. Navyše by mali byť v šperkovnici uložené samostatne.

Podobne ako klasické klenoty sa ani tie enamelové nemajú v láske so skrášľovacími prostriedkami ako sú krémy, parfémy či laky na vlasy. To isté platí o chemikáliách, ktoré používate napríklad pri upratovaní. Radšej túto lesknúcu sa nádheru odkladajte aj pri ostatných domácich prácach alebo starostlivosti o záhradku. Rovnako tak ak ste milovníčkou vodných športov a saunovania. Voda (slaná i sladká), teplo a priame slnečné žiarenie prispievajú k rýchlejšiemu opotrebovaniu sklenenej vrstvy. Najlepšie teda urobíte, keď týmto cennostiam dáte vyniknúť v spoločnosti, no po príchode domov ich uložíte medzi vankúšiky šperkovnice a doprajete im zaslúžený oddych.

Ako šperky s enamelom čistiť?

Pri čistení týchto kúskov je dôležitá pravidelnosť. Enamel neznesie generálne upratovanie – teda dlhodobé máčanie, horúcu vodu, čistenie kefkou a už vôbec si nerozumejú s ultrazvukovou čističkou.

Na čistenie je potrebná iba voda izbovej teploty s kvapkou saponátu a bavlnená handrička, ideálne niekoľkokrát vypraná. Namočenou handričkou stačí šperk jemne očistiť. Potom ho môžete zľahka osušiť bavlnenou látkou alebo nechať voľne uschnúť.

Na prvý pohľad sa môže zdať spolunažívanie s enamelovými šperkmi ako náročné. Áno, je potrebné pristupovať k nim obzvlášť citlivo a takmer po každom použití ich čistiť. Odmenou vám však bude kúsok vysokej hodnoty, ktorý vždy vzbudí záujem širokého okolia a môže robiť radosť i ďalším generáciám.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky