Zo sveta netradičných enamelových šperkov plných farieb

Ak hľadáte darček len tak pre radosť, k významnej príležitosti alebo životnému výročiu a túžite po niečom výnimočnom, potom by vás mohol nadchnúť aktuálny trend: enamelové šperky. Klasické klenoty z ušľachtilých kovov zdobené diamantmi a drahokamami už mnohým dizajnérom prídu opozerané. Z módnych mól sa tak do šperkovníc dostávajú náušnice, náhrdelníky a prstienky rozžiarené ručne naneseným emailom. Zruční zlatníci vytvárajú šperky, ktoré pripomínajú umelecké dielo. Sýte farby, hladký povrch a dychvyrážajúci design oslovujú milovníčky tradičného remesla i výrazných a statement kúskov. Pozrime sa teda na zúbok enamelovým šperkom, ktoré môžeme nájsť aj pod názvom smaltované alebo emailové.

Prečo ľudia milujú enamelové šperky?

Enamelové klenoty sa v šperkovniciach dievčat a žien objavujú už po celé tisícročia. Zaujíma vás, prečo je to tak?

Farebnosť

Farby emailu sú bohaté a ich ponuka sa neustále rozširuje. Pigment sa dá použiť tak, aby zodpovedal ideálnemu odtieňu. Podobne ako na maliarovej palete je možné miešať jednotlivé tóny na získanie farby, po ktorej umelec baží. Obmedzená farebnosť drahokamov zlatníka nelimituje a jeho fantázia má možnosť slobodne sa rozvinúť.

Tvarovateľnosť

Možnosti výroby šperkov, ktoré tvoria ohýbanie ušľachtilého kovu do požadovaného tvaru a jeho osadzovanie drahými kameňmi, obohacuje enamelovanie predovšetkým tým, že je pomocou neho možné vytvoriť akýkoľvek požadovaný design. Nečakaná variabilita sa dá dosiahnuť aj miešaním farieb a originálnymi prechodmi odtieňa do odtieňa. Email môže byť takisto priehľadný i nepriehľadný.

Trvanlivosť a odolnosť

Nad iné materiály vyniká email:

  • Tvrdosťou – hlavnú zložku enamelu tvoria anorganické zlúčeniny. Na Mohsovej stupnici zodpovedá stupňu 7.
  • Jednoliatosť – hladký povrch smaltu spravidla nenarušujú žiadne škáry. Výborne sa tak kombinujú rôzne odtiene a vrstvy.
  • Odolnosť voči vysokým teplotám a korózii – fyzikálne a chemické vlastnosti emailu sú konštantné a chránia ho pred poškodením.
Strieborný diamantový náhrdelník s pomarančom
Strieborný diamantový náhrdelník s pomarančom a enamelom Loraino
Strieborný diamantový prsteň
Strieborný diamantový prsteň s enamelom a citrónmi Hettia

Čo je to enamel

Jednoducho povedané – enamel predstavuje farebné sklo, ktoré sa väčšinou skladá z kremenného piesku, oxidu železa, potaše (draselná soľ/uhličitan draselný) a boraxu (tavidlo). Tieto zložky tvoria po vypálení (700 až 900 °C) transparentný a bezfarebný fondant. Širokú paletu farieb mu dodávajú až rôzne oxidy a/alebo chloridy kovov. Po dôkladnom rozomletí a vymytí všetkých zložiek vzniká hydratovaná hmota nazývaná fondant, ktorá sa nanesie na vhodný a dokonale čistý kov (typicky zlato alebo striebro).

Po aplikácii fondantu na podklad dochádza k zasychaniu, po ktorom nasleduje vloženie do pece pri zvolenej teplote. Keď začne povrch sklovatieť, šperk sa vyberie a nechá vychladnúť. Pri ochladzovaní sa smalt často zmršťuje, vzniknuté medzery sa teda musia zaplniť a postup sa opakuje, pokiaľ všetko nie je perfektné. Ak email praskne, poškodenie môže byť nenapraviteľné a kúsok sa nedá ďalej využiť. Preto nám nezostáva nič iné len podotknúť, že každý dokončený enamelový klenot je naozaj veľmi drahocenný.

Finálne leštenie je možné spraviť ručne alebo opätovným umiestnením do pece kvôli získaniu dokonalého skleneného povrchu.

Aj keď sa dá emailový prášok kúpiť v rôznych odtieňoch, sýtosť a živosť jednotlivým farebným tónom dodáva až vypaľovanie. Výslednú intenzitu farby a jej priehľadnosť ovplyvňuje teplota a obsah kovových oxidov v smalte. Obecne povedané, vyššie teploty ústia do trvanlivejšieho a priesvitnejšieho enamelu, kdežto nižšie vedú k mäkšiemu a menej priehľadnému variantu, ktorý je náchylnejší k poškodeniu.

Email môže byť:

  • Priesvitný
  • Opálový (mliečne zakalený a meniaci sa)
  • Nepriehľadný

Rôzne kovy vyžadujú rôzne fondanty s určitým stupňom priehľadnosti, ktorá umocňuje reflexiu materiálu. Zlato sa hodí k priesvitnému smaltu, pretože sýtosť farieb zvládne perfektne podčiarknuť. Chladivé tóny striebra zase dajú vyniknúť meniacemu sa opálovému emailu.

Typy enamelu

Klasicky sa rozlišujú dva základné typy enamelu alebo inak povedané smaltu:

Šperkársky

Jemnejší email sa používa primárne na striebro, zlato a meď. Nechýba mu široká škála odtieňov a jasné a lesklé farby. Pôvabná je hlavne transparentná a opálová variácia.

Technický

Tento variant charakterizuje nepriesvitnosť a menší rozsah odtieňov. Je možné ním zdobiť ďalšie kovy a zliatiny. Pretože je odolný, stálofarebný a nepodlieha korózii, slúži na smaltovanie riadu, cedúľ, sanity a pod.

Strieborný diamantový náhrdelník
Strieborný diamantový náhrdelník s jablkom a enamelom Taylare
Zlatý kvetinový prsteň
Zlatý kvetinový prsteň s enamelom a diamantom Fleurette

Techniky na výrobu emailových šperkov

Od žiarivých po jemné, od elegantných po netradičné: enamelové šperky zahŕňajú veľký rozsah farieb a štýlov. Existuje celý rad spôsobov, ktoré vedú ku vzniku týchto výnimočných ozdôb. V priebehu stáročí rôzne kultúry uprednostňovali odlišné techniky. V Byzantskej ríši hrala prím cloisonné, kdežto klenotníci v stredovekom Francúzsku a nemeckých zemiach preferovali champlevé. Počas secesie sa na výslnie dostala plique à jour.

Umelci emailovanie zbožňujú, pretože dokáže ich prácu rozžiariť a spojiť zlatnícky um s maliarstvom. Zoznámme sa s tými najzásadnejšími technikami.

  • Cloisonné (vo francúzštine „bunka“) sa označuje technika, pri ktorej zlatník pomocou tenkých drôtikov zo zlata alebo striebra formuje obrysy motívu, ktorý následne vyplňuje enamelom. Šperk potom putuje do pece, kde sa email roztaví a zosklovatie. Hlavným poznávacím znakom cloisonné sú viditeľné obrysové drôtiky.
  • Champlevé (vo francúzštine „vyvýšené políčko“) pôsobí ako pravý opak cloisonné. Základ tejto techniky predstavuje vyleptanie, vyrytie alebo vydlabanie priehlbiny do kovu a následné vrstvenie smaltu, pokiaľ nevystúpi na povrch materiálu. Nasleduje vypaľovanie a leštenie.
  • Guilloché je technika, behom ktorej zlatník aplikuje priesvitný email na kúsok kovu s vysústruhovaným vzorom. Po vypálení design na šperku vystúpi a odhalí svoju jedinečnú štruktúru.
  • Plique à jour (vo francúzštine „záblesk denného svetla“) sa presadila v dobách secesie. Pri tejto technike sa smalt nekladie na kov, ale v podobe prášku sa ukladá na tenké medené alebo sľudové fólie a následne sa doň vyleptáva vzor. Podkladový materiál býva odstránený (väčšinou pomocou kyseliny) a vytvára tak dojem farebného skla. Takto vyrobené šperky oslovujú svojou priehľadnosťou a hrou svetla, ktoré klenotom preniká.
  • Ronde bosse (vo francúzštine „guľatá práca“) predstavuje metódu, pri ktorej sa enamel aplikuje do trojrozmerných formičiek. Svoju chvíľku slávy si táto technika užila v renesancii, kedy vynašli špeciálne lepidlo, ktoré udržalo enamelový prvok na mieste a počas vypaľovania sa vyparilo.
  • Marquetry mieša emailovanie, osadzovanie kameňmi a mozaiku. Techniku si obľúbili starí Rimania, ktorí vyrezávali smalt do rôznych tvarov a vkladali ho do kovového rámu.

Smalt je možné aplikovať na podklad mnohými spôsobmi, mimo iné poprašovaním enamelovým práškom, maľovaním, poťukávaním hubkou, kvapkaním alebo vkladaním mokrého či suchého smaltu na kov. Remeselníci môžu vylepšovať svoje dielo vyškrabávaním alebo vyleptávaním vzoru, prípadne vkladaním zaujímavých detailov.

Studený smalt (cold smalt) alebo inak epoxidová živica

Pod pojmom studený smalt nerozumieme klasický sklovitý email. Nazýva sa tak moderná technológia využívajúca pigmentovanú epoxidovú živicu na výrobu bižutérie, ktorá na prvý pohľad pripomína luxusné enamelové šperky. Vzhľadom na to, že na aplikáciu tejto látky netreba vysoké teploty v špeciálnych peciach, umožňuje nanesenie na širšiu škálu materiálov. Stačí naniesť tekuté farebné živicové lepidlo, ktoré sa nechá zaschnúť len na vzduchu, prípadne vysuší v peci. Táto metóda nepatrí k najdrahším. Klenotom ale chýba kúzlo a elegancia tradičného smaltu. Pri nákupe si dajte pozor, aby ste získali skutočný ručne maľovaný emailový kúsok a nie obyčajnú bižu za pár eur.

História

Email sa v šperkárstve a dekorovaní ukrýva pod ďalšími pojmami: sklovitý smalt, porcelánový smalt a maľované sklo. Slovo enamel pochádza zo starohornonemeckého slova „smelzan“, ktoré znamená „cítiť“. Slovenská verzia smalt je z arabského „smaltum“ čiže hladký, lesklý.

Enamelovanie patrí k najstarším formám povrchových úprav šperkov. Zlatníci tak môžu ušľachtilé kovy rozžiariť farbami bez toho, aby museli využívať drahokamy. Podľa niektorých výskumov môžeme prvé zmienky o smaltovaní nájsť už v starovekej Perzii, kde uznávali umenie nazývané meenakari. Starí Egypťania vraj emailovali kamenné predmety a keramiku, príležitostne aj ozdoby. Originálne umenie ako keby nepoznalo hranice a šírilo sa do Číny, starovekého Grécka a Ríma, na keltské územie a do Byzantskej ríše. Každá kultúra vniesla do smaltovania vlastný štýl. Napríklad Číňania priviedli k dokonalosti techniku cloissoné.

Podľa iných teórií však Egypťania dekorovali kráľovské artefakty farebnými drahokamami, sklom a fajansom, čo skôr odpovedá vytváraniu mozaík než smaltovaniu. Rimania vraj zase vkladali pestrofarebné sklíčka do preddefinovaného vzoru a medzery vyplňovali skleným práškom, ktorý potom upravovali vypaľovaním. Aj keď sa táto technika enamelovaniu podobá, sklo sa úplne nespája s kovom.

Svoj vrchol zažil email v časoch Byzantskej ríše – cloisonné rozkvitala vo Východorímskej ríši a i v keltskej časti sveta (Gália a Británia). Champlevé dosiahla najväčšiu popularitu v 12. storočí vo francúzskom Limoges a rýnsko-mázskej oblasti. V 18. storočí nastal súmrak smaltovaných šperkov, no o 100 neskôr záujem o nich nevídane vzrástol. Secesia sa stala ďalším zlatým obdobím týchto špecifických klenotov.

Strieborný náhrdelník so šálkou kávy
Strieborný náhrdelník so šálkou kávy a enamelom Cafe
Strieborné náušnice kávové zrná
Strieborné náušnice kávové zrná s enamelom Beans

Čistenie enamelových šperkov a starostlivosť o nich

Ako už bolo mnohokrát spomínané, enamelové šperky sú veľmi krehké, preto by sa pri ich čistení malo postupovať opatrne. Základ tvorí ponorenie kúska do vlažnej mydlovej vody, a to na päť až desať minút. Na odstránenie viditeľných nečistôt sa používa mäkká handrička. Ďalší krok predstavuje opláchnutie a osušenie materiálom, ktorý nepúšťa nitky.

Možnosti opráv

Poškodený smaltovaný šperk by mal skončiť v rukách odborníka na tento typ klenotov. Oprava nielen starožitného emailu predstavuje obzvlášť delikátny proces. Vysoké teploty potrebné k nataveniu novej vrstvy smaltu môžu starší enamel poničiť.

Najrýchlejšie sa klenot poškodí, ak vám spadne na tvrdý povrch, smaltu totiž hrozí vylomenie. Pri venovaní darčeka napríklad ku Dňu matiek sa nezabudnite zmieniť o krehkosti materiálu.

Zaujímavosti

  • Techniku guilloché preslávil Peter Carl Fabergé, ktorého klenotníctvo takto ozdobilo mnoho svojich umeleckých diel a šperkov.
  • Medzi významných producentov enamelových šperkov patrí Rusko, kde je výrobou exkluzívnych kúskov známa oblasť Rostova.
  • V období secesie smaltovanie vyniesli na výslnie René Lalique a Eugéne Feuillâtre, ktorí sa sústredili na komplikované šperky inšpirované prírodou. K ich obľúbeným metódam patrila plique à jour.
  • K hviezdam, ktoré prepadli kúzlu enamelových šperkov, patrí Whoopi Goldberg, Kourtney Kardashian, Emma Roberts, Miley Cyrus, Dakota Fanning, Lady Gaga, Chiara Ferragni či Lindsay Lohan.
  • Enamelové detaily vyzerajú skvele aj na pánskych šperkoch. Smalt vyzýva k výrazným a veľmi detailným prvkom.

Smaltované šperky oslovia nielen tých, ktorí sú už znudení klasickými kúskami s drahými kameňmi. Svojimi jedinečnými farbami a leskom zaujmú každého, kto hľadá niečo nevšedné. S modrým zdobením splnia podmienku niečoho modrého u neviest, v kombinácii odtieňov prežiaria monochromatický i minimalistický outfit. Enamelové klenoty sa vracajú na výslnie, nemali by teda chýbať v žiadnej šperkovnici, či už vo vintage alebo modernom designe.

  • Strieborný prievesok s pomarančom a enamelom Mattie
    Strieborný prievesok s pomarančom a enamelom Mattie

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky