Deň matiek

Deň matiek

Darček pre mamu na Deň matiek

Každú druhú nedeľu v máji slávime Deň matiek – sviatok, ktorý si snáď každý pamätá už zo škôlky, pretože pred ním ste určite všetci mamičkám maľovali obrázky a vlastnoručne vyrábali drobné darčeky. V tento deň oslavujeme materstvo a všetky matky. Pozornosť by sme teda mali venovať aj babičkám a prababičkám, veľká vďaka patrí aj nevlastným a adoptívnym mamám. Mnoho dospelých ľudí sa počas tohto sviatku vyberie za svojimi ženskými príbuznými a obdarováva ich kvetinami, či bonboniérami. Často sa k slovu dostanú aj honosnejšie dary, ako sú prívesky, náhrdelníky či náušnice.


O pôvode Dňa matiek

Postava matky, ako darkyne života sa oslavovala už v starovekom Grécku a Ríme. Pocty patrili matke všetkých bohov, teda buď gréckej bohyni Rhee alebo Rimanmi prevzatej frýgskej Kybelé a už vtedy sa tieto oslavy konali v máji. V 16. storočí sa tento sviatok uznával napríklad v Anglicku, kde sa uctievala tzv. Materská nedeľa (Mothering Sunday), ktorá pripadala na pôstne obdobie pred Veľkou Nocou. Sluhovia dostávali v tento deň voľno, aby sa mohli vybrať na návštevu domov za svojou matkou.

Tradícia osláv Dňa matiek, tak ako ju poznáme dnes, sa vracia na začiatok 19. storočia. Zrejme už nikdy nezistíme, ktorá žena si môže pripísať zásluhy zakladateľky. Mnohí veria, že pri zrode sviatku v Spojených štátoch amerických stáli Julia Ward Howe a Anna Jarvis. Iní prvenstvo pripisujú Juliet Calhoun Blakely, žene ktorej v tento deň vzdávali hold jej synovia, ktorí naliehali aj na ostatných, aby ukazovali svojim matkám úctu. Okolo roku 1870 prišla s nápadom oslavovať Deň matiek oficiálne Julia Ward Howe. Sviatok okrem iného v sebe skrýval aj myšlienku pacifizmu. Oslavy sa uchytili a ľudia si nasledujúcich desať rokov ctili svoje matky. Sviatok bol dotovaný, takže po odchode sponzora sa vytratila aj tradícia.

Až na začiatku 20. storočia sa Anna Jarvis rozhodla usporiadať súkromnú oslavu pamiatky jej matky. Anna tiež organizovala pracovné kluby Dňa matiek, ktoré sa starali o čistotu a poriadok v prostredí, v ktorom pôsobili. Neskôr sa Anna snažila o rozšírenie osláv Dňa matiek a o uznanie sviatku v celom americkom štáte Západnej Virgínii a nie len v ňom. Jej kampaň neskôr podporil aj filadelfský veľkoobchod s oblečením a Anna tak získala skutočnú podporu.

Anna potom stála aj pri spojení Dňa matiek s náboženskými oslavami – v roku 1908 prišlo do metodistického episkopálneho kostola v západovirgínijskom Graftone 407 matiek s deťmi, aby oslávili svoj novozískaný sviatok. Dnes je táto cirkevná budova svätyňou Dňa matiek a je vyhlásená za národnú pamiatku. O niekoľko rokov neskôr uznal Deň matiek aj americký Kongres a povýšili ho na celonárodný americký sviatok. V roku 1912 vznikla Medzinárodná asociácia Dňa matiek a sviatok prenikol do celého sveta. U nás sme ho začali oslavovať až roku 1923 a to najmä vďaka pozornosti, ktorú mu venovala dcéra prvého československého prezidenta Alica Masaryková. Zrejme kvôli podobnosti so západnou tradíciou bol sviatok v 50. rokoch 20. storočia zaradený k oslavám Medzinárodného dňa žien. Deň matiek sa vo svojej pôvodnej podobe obnovil až po páde železnej opony.

Väčšina krajín prebrala oslavy Dňa matiek z USA. Mnoho krajín už podobný sviatok slávilo, takže ho len rozšírili o niektoré zvyklosti (dávanie darčekov, posielanie pohľadníc, výroba ručných darčekov deťmi, ...). Deň matiek sa však na celom svete naďalej slávi v rôzne dni a spája sa s inými udalosťami, či už historickými, alebo náboženskými a jeho popularita sa v rôznych štátoch odlišuje: v niektorých krajinách je opomenutie tohto dňa výslovnou urážkou, v iných mu venuje pozornosť málokto. Slovensko patrí k štátom, ktoré Deň matiek uznáva. Podľa nášho názoru si matky za svoju obetavosť, starostlivosť a prínos skutočne zaslúžia vlastný deň, počas ktorého im pomôžeme s chodom domácnosti, dáme im pusu na tvár a večer im urobíme radosť nejakou drobnosťou, či už niečím dobrým pod zub, kvetinou, alebo vlastnoručne vyrobeným prianím doplneným milým citátom o materstve.

SYMBOLY DŇA MATIEK

Existujú rôzne spôsoby, ako počas Dňa matiek svojej maminke poďakovať. Patria medzi ne napríklad biele karafiáty, ktoré za oficiálny symbol dňa považovala Anna Jarvis. Dnes sa však už dá za znak Dňa matiek pokladať akákoľvek kvetina a drobné darčeky, ktoré zahŕňajú čokoládu a priania. Vašu maminku iste poteší aj slávnostná večera, počas ktorej sa stretne celá rodina a ktorú nebude musieť sama pripravovať.

ŠPERKY KU DŇU MATIEK

Určite si prajete svoju maminku potešiť niečím hodnotnejším a trvalejším, než sú sladkosti a kytice – tie tiež urobia radosť, ale skôr krátkodobú. Ideálny darček ku dňu matiek, ktorý vašej maminke vydrží naveky je šperk, ktorý s láskou vyberiete a ktorým oceníte všetku starostlivosť a pochopenie, ktoré sa vám počas detstva a dospievania dostalo. Pozrite sa nižšie na pár tipov na tradičné kategórie šperkov, ktoré sa hodia ako to najlepšie poďakovanie maminke.


Prívesky so symbolom materstva

Decentné, symbolické a ako stvorené pre Deň matiek. Také sú šperky so symbolom matky a dieťaťa, ktoré naozaj hlboko vyjadria, ako moc si svoju matku vážite. Zlatý či strieborný prívesok znázorňujúci toto jedinečné puto vykúzli úsmev na tvári každej matky. Môžete zvoliť minimalistický celokovový prívesok, ak však chcete pridať trochu na lesku, neváhajte vybrať model s farebným drahokamom. V ponuke je široká škála odtieňov a drahý kameň môžete vyberať napríklad podľa obľúbenej farby vašej maminky. Pohrať sa potom môžete s kombináciou kameňa a kovu – rubín napríklad krásne rozsvieti žlté zlato, zatiaľ čo nežný morganit ide ruka v ruke s ružovým kovom. Pokiaľ ste naklonený skôr lacnejšiemu variantu, zvoľte chladivé striebro.


Personalizované šperky

Viete si predstaviť akú radosť maminke urobí šperk, o ktorom bude vedieť, že bol vytvorený priamo a jedine pre ňu? Personalizované šperky s vyrytými iniciálami či iným gravírovaním podľa vášho priania bývajú v rodinnom kruhu často darovanou a veľmi populárnou voľbou. A nie je sa čomu diviť – jemný prívesok s krátkym láskyplným odkazom či náramok so začiatočným písmenom mena predstavuje ideálny darček ku Dňu matiek. Prostredníctvom takého šperku venujte svojej maminke nielen blyšťavú ozdobu, ale aj originálny dar s hlbším významom. Personalizované šperky sú navyše tvorené s dôrazom na minimalizmus, doplní tak štýl úplne každej ženy.


Medailóny

Čo je to vlastne medailónik? Tento pojem používajú literáti, architekti, ale aj klenotníci. Najčastejšie si však pod týmto pojmom predstavíme práve guľatý, alebo oválny prívesok (hoci tvary môžu byť rôzne, napríklad aj srdiečko), ktorý je na povrchu ozdobený reliéfom, či kameňmi a ktorý sa dá zavesiť na jednoduchú retiazku. Tento typ šperku začal byť populárny už v staroveku, kedy často plnil funkciu amuletu. Nový rozmach medailóny zažili v renesancii; v 19. storočí sa objavili otváracie verzie a na začiatku 20. storočia už boli najbežnejším ľudovým šperkom. Medailón je snáď ten najlepší darček pre maminku, pretože dovnútra môžete vložiť svoju fotku, alebo fotku celej rodiny a ona vás tak bude môcť nosiť neustále kúsok od svojho srdca. Nebojte sa byť trochu sentimentálny, veď to k tomuto sviatku patrí.


Strieborné šperky

Šperky zo striebra patrili dlhú dobu medzi najrozšírenejšie klenoty na celej západnej pologuli. Samozrejme, že jedným z hlavných dôvodov bola estetickosť: striebornú farbu totiž vnímame ako čistú a neutrálnu. Preto strieborné šperky patria medzi ideálne darčeky ku Dňu matiek. Vaša maminka určite ocení ich eleganciu a to, že retiazka jej bude skvele ladiť s ostatnými doplnkami a oblečením. Môžete si vybrať klasický dizajn, ale nebojte sa ani nevšedných detailov. Striebro vyzerá veľmi pekne aj v kombinácii s drahokamami, diamantmi a perlami, pretože svojou farbou nezatieňuje ozdobný prvok. Cenovo dostupný kov má mnoho svojich obdivovateliek a striebornými náušnicami, alebo náramkom rozhodne nič nepokazíte.


Zlaté šperky

Zlato žiari a hreje ako slnko a už od obdobia antiky sa traduje, že vzniklo spojením slnečných lúčov a vody. Tento kov je ideálny už len preto, že vyberať si môžete hneď z troch farieb – tradičnej žltej, modernej ružovej a elegantnej bielej – a pokiaľ má vyšší počet karátov, je hypoalergénne. Ak znáša vaša maminka zle napríklad strieborné šperky, neváhajte a vyberte pre ňu ako darček na Deň matiek niečo zo zlata. Elegantne pôsobí už jemná retiazka, luxusný nádych jej však dodá zdobený a prepracovaný zlatý prívesok. Zlato je najklasickejšie zo všetkých šperkárskych kovov a holdujú mu najmä staršie dámy. Dnes sa však vracia späť do módy, preto zaujme aj mladšie ročníky. Preto neváhajte a urobte počas Dňa matiek radosť svojej maminke drobnosťou zo zlata.


Šperky s perlami

Perly sú fascinujúcou hračkou prírody: relatívne obyčajná ustrica a nezaujímavé zrnko piesku sa spojí a dajú vzniknúť niečomu takému nádhernému a úžasnému, ako je perla. Existujú perly sladkovodné, prírodné a kultivované, perly Akoya či tahitské, perly biele, ružové, čierne, perly guľaté, oválne či barokové. Toľko farieb, tvarov a druhov! Pokiaľ hľadáte ten pravý spôsob poďakovania maminke, iste pre ňu medzi perlami nájdete tú správnu kombináciu. Perly zostávajú nadčasové, exkluzívne a ich ladná, chladná elegancia nás nikdy neprestane udivovať. Najlepší darček pre maminku, ktorá uprednostňuje klasiku, sú iste biele perly, v ponuke sú ale aj menej tradičné broskyňové, levanduľové alebo striebristé. Perlový náhrdelník je najvďačnejším darčekom už po stáročia, ale potešia aj náušnice, či prsteň ozdobený jednou dokonalou perlou.

Či už slávite Deň matiek tradične, alebo netradične, nezabudnite potešiť svoju maminku pokojne aj s drobnosťou. Nič jej neurobí väčšiu radosť, ako keď uvidí, že na ňu myslíte a že ju máte radi. Dajte jej to najavo a pripravte pre ňu niečo pekné a milé. Veď mama je tým najdôležitejším človekom v našom živote na veľmi dlhú dobu, ak nie navždy.