7 najdrahších darčekov na svete

Čo má spoločné Socha slobody, najdrahší diamant na svete a Tádž Mahal? Skutočne neviete? Patria medzi sedem najdrahších darov, ktoré kedy boli na svete darované. Pri čítaní si predstavte situáciu, že máte neobmedzené množstvo peňazí a snívajte, čo by ste svojim priateľom, láskam, alebo milovanej krajine darovali vy. Inšpirujte sa darmi z článku. Predstavíme vám v ňom dary, ktoré boli darované z lásky, priateľstva, či dokonca z nanútenia, avšak podľa protokolu. Jednoznačne tieto dary zmenili históriu, príbeh krajín a mnohé sú neuveriteľne krásne a dodnes obdivované.

7. Socha slobody

Napriek tomu, že dnes si Američania robia z Francúzov skôr srandu, Francúzi romanticky darovali USA siedmy najdrahší darček na svete – Sochu slobody. Bol to dar na oslavu ich spojenectva počas vojny o americkú nezávislosť, ktorú spoločne vyhrali.

Táto socha rímskej bohyne slobody Libertas ich vyšla na 250 000 amerických dolárov a jej celková hmotnosť je 205 ton, tipujeme teda, že sa do darčekového balenia nevošla. Socha drží v pravej ruke fakľu a v ľavej kamenné dosky, ktoré majú symbolizovať vyhlásenie nezávislosti. Tento skromný darček nájdete v meste New York, v USA.

Socha slobody

6. Taylor-Burton diamant

Kto by si nechcel aspoň na chvíľu vyskúšať luxusný život svetoznámej herečky Elizabeth Taylor? Najlepšie v období, keď bola vydatá za herca Richarda Burtona, ktorý ju rozmaznával drahými darčekmi. Rekordným darom bol náhrdelník s diamantom nazývaným Cartier, ktorý bol osadený do náhrdelníka. Burton sa oňho najprv uchádzal na aukcii, na ktorej ho po prekročení sumy milión dolárov prenechal inému majiteľovi. Len krátko po aukcii však 68 karátový diamant predsa len kúpil a to údajne za 1,1 milióna dolárov a podaroval ho svojej žene Elizabeth. Po tomto páre potom diamant premenovali a odvtedy ho voláme Taylor-Burton diamant – keďže spolu nesplodili žiadne deti, tak teda aspoň tento diamant!

Elizabeth sa diamantom pýšila na rôznych oslavách (napríklad na oslave 40. narodenín monackej kňažnej Grace v roku 1969, či na odovzdávaní Oscarov v roku 1970). V roku 1968 jej Burton kúpil iný 33-karátový diamant Krupp len za 307 000 dolárov. Možno aj preto napokon po druhom rozvode s Burtonom Elizabeth diamant Taylor-Burton predala na aukcii za 5 miliónov dolárov a postavila za tú sumu nemocnicu v Botswane.

Taylor-Burton diamant

5. Prsteň Beyonce Knowles

Nielenže božsky spieva a má úžasné telo, ešte má aj prsteň, ktorý sa umiestnil v rebríčku najdrahších darčekov na svete. Byonce sa vyjadrila, že podľa nej sú zásnubné prstene zbytočné a bezvýznamné. No, úprimne, aj pre nás by boli bezvýznamné, keby sme miesto nich na svadbe dostávali miliónové diamantové prstene!

Nuž Beyonce teda po tajnej svadbe s Jay-Z vlastní 18karátový diamantový prsteň, ktorý má hodnotu viac ako 5 miliónov dolárov. Túto obrúčku však na Beyoncinej ruke neuvidíte. Miesto neho totiž kvôli bezpečnosti nosí jeho kópiu, ktorá stála len 5 000 dolárov.

Prsteň Beyonce Knowles

4. Roman Abramovič a jeho socha

Keď zámožný podnikateľ dáva dar svojej láske, často je to okázalé a prehnané gesto. Avšak môže to byť aj investícia, keďže v súčasnosti sa okrem investovania do akcií a nehnuteľností investuje aj do umenia. Takýmto príkladom je štvrtý najdrahší dar na svete, socha umelca Alberta Giacomettiho, ktorú kúpil jeden z najbohatších ľudí na svete, Roman Abramovič.

Ruský podnikateľ a politik kúpil svojej priateľke bronzovú sochu za 14 miliónov dolárov s názvom Femme de Venise. Aby toho nebolo málo, len za jediný mesiac vysolil na ďalšie umelecké diela pre svoju partnerku vyše 60 miliónov dolárov! Napokon jej ešte kúpil dve maľby od Luciana Freuda a Francisa Bacona za 120 miliónov. My by sme teda radšej tie diamanty, ale aj takto sa dá vyjadriť nekonečná láska. Alebo skôr nekonečné bohatstvo?

Roman Abramovič a jeho socha

3. Diamant Orlov

Ruská kráľovná Katarína II. Veľká bola zrejme so svojim generálom kniežaťom Grigorym nadmieru spokojná, keďže mu podarovala 800 nevoľníkov, postavila mu obrovský palác v Petersburgu a do daru mu tiež prihodila celé mesto Gatčina. Aby sa nepovedalo, tak knieža Grigory zas na oplátku venoval svojej kráľovnej diamant o veľkosti polovice holubieho vajca. Katarína Veľká si diamant osadila do svojho korunovačného žezla. Cena tohto darčeka je nevyčísliteľná, teda je považovaný za neoceniteľný. Diamant má totiž 189,62 karátov a je modrozelenej farby.

Diamant Orlov

2. Diamant Koh-i-noor

Až sa vám bude najbližšie kamarátka vychvaľovať úžasným diamantovým prsteňom od priateľa, schlaďte ju historkou o diamante Koh-i-noor, najväčšom diamante na svete, s nevyčísliteľnou hodnotou, ktorý britskej kráľovnej Viktórii podaroval maharadža Dalip Singh. Pre seba si môžete nechať fakt, že nešlo o žiaden úprimný dar z lásky. Briti jednoducho dobyli územie Pandžábu a tento diamant bol len jednou z ich trofejí. Aby to však nevyzeralo hlúpo, neskôr sa zariadilo, že Dalip Singh musel tento diamant oficiálne kráľovnej podarovať. Urobil to len veľmi neochotne (ani sa mu nečudujeme), no podľa historických záznamov šlo o dar.

Hodnota diamantu Koh-i-noor nie je známa. V minulosti sa jeho cena nikdy nevyčíslila, teda sa nemáme od čoho odraziť. Dnes je však hlavnou súčasťou britských korunovačných klenotov, ktorých cena sa hýbe medzi 10 až 13 miliárd libier, jeho cena sa teda musí pohybovať v miliardách.

Diamant Koh-i-noor

1. Tádž Mahal

Zdalo by sa, že cenu Koh-i-nooru nemôže nikto prekonať. A predsa je jeden darček v našom rebríčku ešte vyššie. Hoci je diskutabilné, či je táto stavba drahšia ako neoceniteľný diamant, ponechali sme jej však prvenstvo, pretože to bol dar zo skutočnej lásky a zlomeného srdca. Sme proste romantici.

Tádž Mahal v indickom štáte Uttarpradéš je budova postavená len z mramoru a údajne je na ňu najkrajší pohľad vo svite mesiaca. Postaviť ju dal vládca Šahdžahán ako mauzóleum pre svoju zosnulú ženu Mumtázmahal. Tá zomrela pri pôrode ich štrnásteho dieťaťa a Šahdžahán sa so stratou svojej životnej lásky a múdrej politickej radkyne nevedel zmieriť. Traduje sa, že mu od toľkej bolesti zbeleli vlasy a trúchlil celé dva roky. Zo stavbou sa začalo v roku 1631 a 20 000 ľudí ju stavalo 22 rokov. Cena tohto nádherného pomníka lásky je dnes odhadovaná na skoro jednu miliardu, v čase stavby stál 32 miliónov indických rupií.

Tádž Mahal

Zdroj obrázkov: pixabay.com, thestoneset.com, impressivemagazine.com, mirror.co.uk, alaintruong.com, en.wikipedia.org, gemselect.com, thesun.co.uk

  • Náhrdelník so znamením zverokruhu Aquarius
    Náhrdelník so znamením zverokruhu Aquarius
  • Minimalistický náhrdelník s diamantmi Miles
    Minimalistický náhrdelník s diamantmi Miles
  • Strieborný perlový prívesok s lab-grown opálom Romney
    Strieborný perlový prívesok s lab-grown opálom Romney
  • Strieborný prívesok s atypickým povrchom a diamantom Malý princ
    Strieborný prívesok s atypickým povrchom a diamantom Malý princ
  • Vykrojený prsteň s round, pear a marquise diamantmi Aden
    Vykrojený prsteň s round, pear a marquise diamantmi Aden

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky