Najväčší diamant objavený za posledných 100 rokov, druhý najväčší celkovo

Druhý najväčší diamant na svete, ktorý váži takmer 1 111 karátov, bol objavený kanadskou ťažobnou spoločnosťou Lucara Diamond Corp. v Botswane. Väčší bol iba diamant Cullinan, ktorý vážil 3 107 karátov a ktorého časti dnes zdobia britské korunovačné klenoty.

Novo objavený diamant je len o trochu menší než tenisová loptička a podľa spoločnosti Lucara ide o najväčší diamant, ktorý bol za posledných sto rokov nájdený. Diamant bol objavený v južnej časti ťažobných baní v Karowe, v srdci africkej Botswany.

Bane v Karowe, spoločnosti Lucara sú najväčším konkurentom spoločnosti Gem Diamonds Ltd., ktorá ťaží drahé kamene v africkom kráľovstve Lesotho. Obe spoločnosti spolu súperia o svetové prvenstvo v tom, kto nachádza tie najväčšie a najkrajšie diamanty. Do objavenia diamantu v botswanských baniach držala práve táto spoločnosť prvé miesto v kategórii najväčšieho objaveného diamantu za posledných sto rokov a to vďaka 603 karátovému diamantu označovanému ako Lesotho Promise.

Hodnota a predaj diamantu

Podľa odborníkov je v tejto chvíli takpovediac nemožné odhadnúť hodnotu novo objaveného diamantu. Avšak i v prípade tohto jedinečného diamantu budú určujúcimi faktormi ceny predovšetkým jeho farba, čistota, brus a samozrejme karátová váha.

Cena a atraktivita pre investorov bude závislá i na ďalších faktoroch a to na veľkosti a kvalite diamantov získaných rozrezaním surového diamantu. Spoločnosť Lucara diamant v nasledujúcich týždňoch predá formou verejnej aukcie niektorej zo zlatníckych spoločností. Následné úpravy diamantu, brus a konečný predaj môžu ale trvať i niekoľko rokov. Najpravdepodobnejšími záujemcami o surový diamant sú podľa analytikov zlatnícke spoločnosti z New Yorku a v belgických Antverpách.

 • Diamantový halo zásnubný prsteň Leilani
  Diamantový halo zásnubný prsteň Leilani
 • Zásnubný prsteň s emerald diamantom Ayla
  Zásnubný prsteň s emerald diamantom Ayla
 • Dvojitý halo prsteň s lab-grown diamantmi Brenna
  Dvojitý halo prsteň s lab-grown diamantmi Brenna
 • Zásnubný halo prsteň s lab-grown diamantmi Salma
  Zásnubný halo prsteň s lab-grown diamantmi Salma
 • Zásnubný prsteň s postrannými lab-grown diamantmi Lisabet
  Zásnubný prsteň s postrannými lab-grown diamantmi Lisabet

Opracovanie diamantu

Je nepravdepodobné, že by sa surový diamant podarilo predať do konca roku 2015. Ako sa totiž ukázalo, je príliš veľký a nedá sa naň použiť žiadne skenovacie zariadenie spoločnosti Lucara. Spoločnosť používa skenery k navrhnutiu najefektívnejšieho rozrezania diamantu. Ak sa teda novým majiteľom surového diamantu stane akákoľvek spoločnosť, diamant poputuje najprv do Antverp, kde by na neho mali mať vhodné skenovacie zariadenie.

Veľké investorské a zlatnícke spoločnosti, akými je napríklad Graff Diamonds Corp., pracujú s diamantmi za pomoci skenovacích zariadení. Táto moderná technika im pomáha nájsť ten najefektívnejší spôsob, ako kameň rozrezať a vybrúsiť. Efektívne vybraný výbrus im poskytne najväčšie množstvo tých najkvalitnejších diamantov, ktoré sú potom použité na výrobu šperkov.

Spoločnosť Graff je najvýznamnejším záujemcom o kúpu novo objaveného diamantu. V minulosti zakúpila i jedinečný Lesotho Promise diamant od spoločnosti Gem Diamonds, za ktorý utratila takmer 12,4 miliónov amerických dolárov. Spoločnosť Graff vybrúsila z tohto surového diamantu 26 dokonalých diamantov takzvaného hruškového tvaru o približnej váhe 76,4 ct. Všetky diamanty boli použité na výrobu diamantového náhrdelníka, ktorý však ešte nenašiel svojho kupcu.

Podľa slov odborníkov je novo objavený diamant vhodnou investičnou príležitosťou pre skúseného a bohatého zberateľa drahokamov. Diamant je výnimočný i tým, že sa jedná o jeden z najväčších drahokamov, ktorý nie je súčasťou žiadnych korunovačných klenotov. To ešte zvýrazní prestíž jeho budúceho majiteľa.

Aukcie v Sotheby´s

V roku 2015 bol prekonaný ďalší rekord i počas aukcie v švajčiarskej Ženeve. Rekordnú sumu v aukcii šperkov ponúkol za 12,03 karátový modrý diamant hongkonský miliardár Joseph Lau. Za diamant pre svoju 7ročnú dcéru zaplatil 48,6 miliónov amerických dolárov. Viac podrobností o tejto aukcii si môžete prečítať tu.

Najväčším dosiaľ objaveným diamantom na svete je už spomenutý Cullinan, ktorý bol nájdený v roku 1905 v Juhoafrickej republike neďaleko Pretórie. Surový diamant bol rozrezaný do 9 veľkých a 96 menších diamantov. Najznámejší z nich sú Great Star of Africa a Lesser Star of Africa (Veľká a Malá hviezda Afriky), ktoré sú súčasťou britských korunovačných klenotov.

Spoločnosť Lucara tiež prehlásila, že našla ešte ďalšie dva veľké biele diamanty, ktoré sa významne zapíšu do sveta drahokamov. Prvý váži 813 ct, vďaka čomu sa pravdepodobne dostane do prvej desiatky najväčších diamantov na svete. I druhý diamant zo svojimi 374 ct si zaslúži obdiv.

Zdroj: Bloomberg

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky