Hoge Raad voor Diamant - Diamantový koncil v Antverpách

Hoge Raad voor Diamant (HRD) sa prekladá ako Diamantový koncil a ide o súkromnú nadáciu. Jej poslaním je rozvíjať povesť belgického mesta ako svetového diamantového centra. HRD Antwerp vydáva široko uznávané certifikáty pre diamanty a drahokamy založené na medzinárodne uznávaných štandardoch. Svoje služby poskytuje ako verejným organizáciám, tak firmám zameraným na ťažbu diamantov. Popritom sa usiluje o prehlbovanie znalostí tohto priemyslu pomocou dôkladného výskumu. K významným cieľom sa radí aj zvyšovanie dôveryhodnosti a efektivity obchodov s týmto vzácnym artiklom. Pokladá sa za hlavnú autoritu v klasifikácii diamantov v Európe.

História

HRD vznikol v roku 1973 v Antverpách ako európsky náprotivok GIA, a to z iniciatívy belgickej vlády a zástupcov diamantového priemyslu. Počiatky prvých laboratórií siahajú do roku 1976. HDR čerpá z viac ako 570 rokov skúseností, ktoré vychádzajú z tradičného obchodu s diamantmi.

V roku 2007 prebehla reštrukturalizácia, ktorá rozdelila firmu na dve:

  • AWDC (Antwerp World Diamond Centre): oficiálny obchodný zástupca diamantovej komunity,
  • HRD Antwerp: certifikácia diamantov.

HRD štandardy pri hodnotení diamantov

Diamantový koncil triedi a certifikuje diamanty takmer rovnakým spôsobom ako GIA a IGI. Spolieha sa na vlastnosti kameňov, ako sú 4C, aby určil, do akej škály diamant spadá, a zvolil stupeň kvality, ktorý dostane. Diamanty, ktoré dosiahnu určitú triedu, prípadne ju prekonajú, sa pokladajú za dostatočne kvalitné na to, aby získali oficiálnu certifikáciu. Tým, ktorým sa štandardy splniť nepodarí, sa osvedčenie zamietne.

Kamene vždy analyzuje niekoľko expertov využívajúcich najmodernejšie laboratórne vybavenie. Pred spísaním výslednej správy sa na kvalite diamantu musí zhodnúť celý tím gemológov zapojených do hodnotenia.

Pôvod diamantuPo dôkladnom skúmaní sa určuje pôvod kameňa a zisťuje sa, či je 100% prírodný.
Karátová hmotnosťVeličina sa meria pomocou kalibrovaných drahokamových váh a zaznamenáva sa až na päť desatinných miest. Nasledujú ďalšie merania diamantu a opis prípadnej fluorescencie.
Farba

Farba je odstupňovaná od prvotriednej bielej (exceptional white) po zafarbenú (tinted color). Nechýba teda ekvivalent D-Z škály laboratórií GIA.

ČistotaVyužíva sa stupnica lupou čistý (lúpe clean / bezchybný) až P3 (piqué / nedokonalý). Určuje sa počet, veľkosť, výraznosť a umiestnenie vnútorných i vonkajších nedokonalostí. Tie sa zobrazujú na diagrame.
BrusProporcie vybrúseného kameňa sa označujú ako veľmi dobré (very good), dobré (good) alebo nezvyčajné (unusual). Hodnotenie vychádza z hrúbky rundisty, kalety, veľkosti tabuľky, výšky koruny a hĺbky pavilónu.
Záverečné hodnotenieFinálne ocenenie diamantu sa nachádza na škále od veľmi dobrej kvality (very good) po slabú (poor). Zakladá sa na kvalite leštičovej práce.

HRD dbá na to, aby jeho certifikáty nešlo len tak ľahko sfalšovať. Vybavuje ich bezpečnostnými prvkami, ako je mikrotext, hologram, fluorescenčné prvky, štruktúra papiera, vodoznaky a špeciálny bezpečnostný papier.

CERTIFIKÁTY

HRD Antwerp vydáva na základe svojej klasifikácie rad správ a identifikačných kariet, ktoré popisujú vlastnosti diamantov. Od toho sa odvíja cena kameňa. Škála hodnotených drahokamov je oveľa širšia ako u iných laboratórií.

Správy hodnotiace diamanty

Z nižšie uvedených dokumentov vyplýva, že HRD neskúma a neklasifikuje iba prírodné kamene, ale dokáže sa popasovať aj s tými laboratórne vytvorenými či upravenými.

  • Správa hodnotiaca prírodný diamant (Natural Diamond Grading Report)
    • Detailný popis 4C a potvrdenie pravosti diamantu.
  • Správa hodnotiaca diamant vytvorený laboratórne (Laboratory Grown Diamond Grading Report)
    • Opis 4C a vyhlásenie o pôvode kameňa, vrátane informácie o laserovom nápise.
    • Laserová inskripcia so slovami "LAB Grown" a číslom reportu.
  • Správa hodnotiaca upravovaný diamant (Treated Diamond Grading Report)
    • Opis 4C a vyhlásenie, že diamant bol vylepšený (HPHT).
  • Správa hodnotiaca prírodný farebný diamant (Natural Diamond Colour Grading Report)
    • Popis 4C u fancy diamantu (primárne ohodnotenie intenzity a rozloženie farby). Pôvod farby diamantu a jeho farebná charakteristika.
  • Správa identifikujúca prírodný diamant (Natural Diamond Identification Report)
    • Popis 4C výhradne pre diamanty do 1 ct.
  • Identifikačná karta (ID Card)
    • Opis 4C v kompaktnej veľkosti.
HRD certifikát
Natural Diamond Identification Report neboli "Správa identifikujúca prírodný diamant"

Správy o šperkoch

Okrem voľných kameňov si možno nechať u HRD Antwerp ohodnotiť aj celé šperky.

  • Správa o šperku (Jewellery Report)
    • Dokumentácia šperku na účely poistenia, dedičstva alebo nákupu.
    • Určenie trhovej hodnoty klenotu.
    • Všeobecný popis šperku, diamantov, ktoré obsahuje a drahých kovov, z ktorých je vyrobený.
  • Kompaktná správa o šperku (Jewellery Report Compact)
    • Kompaktná verzia správy o šperku pre kúsky obsahujúce diamanty s váhou nižšou ako 1 ct (celková hmotnosť).
  • Správa o šperku s diamantmi vytvorenými laboratórne (Laboratory Grown Diamond Jewellery Report)
    • Všeobecný popis šperku, teda laboratórne vytvorených diamantov, ktoré obsahuje a drahých kovov, z ktorých je vyrobený.
  • Karta o šperku s diamantmi vytvorenými laboratórne (Laboratory Grown Diamond Jewellery Card)
    • Všeobecný popis šperku, zasadených laboratórnych kameňov, ušľachtilého kovu a typu osadenia.
  • Karta o šperku (Jewellery Card)
    • Popis počtu diamantov v šperku, detaily ku 4C, ušľachtilým kovom a typu osadenia kameňov.
Prsteň s diamantom
HRD Antwerp ponúka aj možnosť ohodnotenia celých šperkov.

Vzdelávanie

HRD Antwerp sa môže pochváliť viac ako 40 rokmi skúseností, čo predstavuje výborný základ pre ich následné zdieľanie. Spoločnosť ponúka hodnotenia diamantov, gemológiu farebných kameňov, triedenie surových a leštených diamantov, klenotnícky dizajn a predaj. Usporadúva takisto školenia na mieru pre spoločnosti a organizácie, vedie profesionálne workshopy a umožňuje aj individuálny koučing.

Vďaka rozvoju moderných technológií prináša HRD Antwerp dokonca i možnosť online štúdia pre zaregistrovaných užívateľov.

Výskum

Klasifikácia 4C si vyžaduje moderné nástroje a vybavenie, preto sa organizácia venuje aj výskumu tejto oblasti a neváha naň minúť nemalé finančné prostriedky. Vlastné výskumné centrum predstavuje hlavnú podporu pre certifikáciu diamantov. K jeho hlavným cieľom teda patrí:

  • Rozvoj nedeštruktívnych metód na identifikáciu upravovaných a lab-grown diamantov.
  • Metódy produkcie syntetických kameňov.
  • Spôsoby vylepšovania farby a čistoty.

Sídlo

Hlavné centrum HRD Antwerp sa nachádza v Belgicku, avšak laboratóriá a pobočky nechýbajú ani v ďalších krajinách. Zastupiteľské kancelárie nájdeme v Hong Kongu a Šanghaji, laboratóriá v Istanbule, Bombaji a Madride, odovzdávacie miesto certifikátov v Tel Avive a kameňov a šperkov v Londýne.

Rozdiely medzi certifikáciami jednotlivých gemologických laboratórií

Diamantové certifikáty vydané niektorými laboratóriami majú vyššiu hodnotu ako iné. Za diamant certifikovaný GIA alebo AGS zaplatíte o 14-21 % viac oproti priemernej cene daného kameňa. Podobné tendencie možno vidieť aj u diamantov, ktoré prešli ohodnotením v HRD Antwerp, tam však hovoríme o navýšení o 8-14 % voči priemeru. Možno teda povedať, že kamene certifikované sú finančne dostupnejšie.

HRD Antwerp versus GIA

GIA je pri posudzovaní diamantov striktnejšie. Mnohí obchodníci tvrdia, že HRD hodnotí totožnú farbu o stupeň lepšie (tj. farba G od HRD sa rovná farbe H od GIA). Podobne je to u čistoty - keď sa nachádza na hranici dvoch stupňov, HRD sa prikláňa k lepšiemu výsledku. Podľa štúdie o diamantovom priemysle, ktorú uskutočnila spoločnosť Rapaport v roku 2013, vychádza GIA ako najprísnejšie a najspoľahlivejšie gemologické laboratórium.

HRD Antwerp versus IGI

Obe laboratóriá hodnotia diamanty podobne - pri porovnávaní ich výsledkov vychádzajú obe spoločnosti rovnako. HRD však oceňuje širšie spektrum kameňov, okrem iného upravované alebo v laboratóriu vytvorené diamanty.

HRD Antwerp versus AGS

Na rozdiel od HRD má AGS v Európe malú autoritu. Diamanty distribuované z európskych krajín však môžu v určitom okamihu skončiť v rukách amerických odborníkov v AGS, ktorá sa považuje za jednu z najlepších organizácií na klasifikáciu kameňov v krajine. Obe laboratóriá vychádzajú zo 4C. AGS však navyše hodnotí diamanty na základe percenta tabuľky, rovnako tak ako šírky kameňa a jeho percenta hĺbky.

HRD diamant
HRD Antwerp poskytuje cenovo výhodnejšie certifikované diamanty než ostatné gemologické inštitúcie.

Zaujímavosti

  • Vzhľadom na to, že HRD Antwerp slúži primárne na hodnotenie diamantov a drahokamov v Európe, nepovažujú Američania jeho certifikáciu a štandardy za rovnú oficiálnej klasifikácii GIA alebo IGI.
  • Všetky certifikáty, hodnotiace správy a správy o šperkoch vydané od roku 2005 možno po 10 rokov nájsť online v HRD Antwerp databáze.
  • Kvôli dodržaniu prísnej objektivity a anonymity aplikuje HRD Antwerp dvojitý systém kódov. Prvý set kódov patrí majiteľovi kameňa, druhý set laboratóriu.
  • Antwerpy sú synonymom kvalitných diamantov a výnimočných brusičov už od roku 1447. Už vtedy sa v nich reguloval trh.
  • HRD Antwerp organizuje súťaž pre moderných klenotníkov pracujúcich s diamantmi (medzi víťazov patria okrem iného Talianka Paola Strammiello či Japonec Tomoko Kodera).

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky