Čo sú to diamantové certifikáty

Diamantový certifikát je vlastne rodným listom diamantu, ktorý sa vydáva na základe nestrannej odbornej skúšky, ktorá overuje atributy diamantu.

Kúpa diamantu nebýva lacnou záležitosťou. Ak investujete do kameňa väčšieho ako 0,10 ct, tak vám každý seriózny obchodník k zakúpenému diamantu pribalí aj certifikát od uznávaného gemologického laboratória. Certifikát má formu A4 alebo knižky a obsahuje to najdôležitejšie o vašom miláčikovi: karátovú hmotnosť, farbu, čistotu a presné parametre kameňa. Napríklad v Eppi predávame diamanty nad 0,10 ct s certifikátom od IGI, diamanty o váhe nad 0,18 ct s osvedčením od kráľovny všetkých laboratórií GIA.

Vyberáme kameň

Pri výbere diamantu nie je na škodu sa pozrieť, či k nemu predajca poskytuje aj certifikát. Pokiaľ áno, zamerajte sa na spoločnosť, ktorá osvedčenie vydala - pretože hodnotenie kameňa je spoľahlivé do takej miery, akú má dobrú povesť vydavateľ certifikátu. Rovnako nezáleží na prísnosti laboratória, skôr na konzistentnosti jeho výsledkov. Ak hodnotí jedna spoločnosť pravidelne farbu diamantov o stupeň lepšie ako iná, neznamená to, že ich hodnotenie je zlé. Klasifikovanie kvality kameňov totiž patrí medzi veľmi náročné disciplíny a napriek všetkej modernej technike a prístrojom je pomerne subjektívna.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia neexistuje žiadna centrálna organizácia, ktorá by matematicky definovala, ako vyzerá farba „G“ alebo čistota „SI1“. Pokiaľ by jedno laboratórium konštantne označovalo jednu farbu ako stupeň „G“ a druhé ako „H“, je to logické a pochopiteľné. Dôslednosť je to, čo hrá prím v hodnotení.

Ako kupujúci musíte mať na pamäti, že diamant potrebuje správne ocenenie nezávisle na organizácií, ktorá certifikát vydala. Každé laboratórium totiž môže mať svoje muchy. Niektoré sú slabšie pri hodnotení farby, iné pri určovaní čistoty. Niektoré sa vždy budú sústreďovať na farebnú škálu, iné budú uprednosťňovať konkrétne usporiadanie inklúzií.

My spolupracujeme iba s najvýznamnejšími a najrešpektovanejšími inštitúciami v gemologickom, a to špeciálne v diamantovom priemysle. Najkonzistentnejšie hodnotenie kameňov ponúka inštitút GIA, s ich certifikátom ponúkame my v Eppi 90 % diamantov o váhe nad 0,3 ct. Viac o jednotlivých inštitúciach si môžete prečítať tu.

Čo všetko v certifikáte nájdeme

1. Meno spoločnosti

Meno spoločnosti, ktorá osvedčenie vydala. Gemologických laboratórií je celá rada. Pár najznámejších a najuznávanejších: na čele rebríčka v obľúbenosti a kvality posudkov je The Gemological Institute of America (GIA), za ktorým tesne nasleduje International Institute of Diamond Grading & Research (IIDGR) a o niečo slabší je The International Gemological Institute (IGI). Táto svätá trojica má celosvetovo najlepšiu reputáciu a na hodnotenia týchto laboratórií sa môžete naozaj spoľahnúť. Okrem nich samozrejme existujú aj inštitúty ako antverpský Hoge Raad voor Diamant (HRD), predovšetkým v Európe pôsobiaci The European Gemological Laboratory (EGL) a veľa ďalších. V Čechách a v strednej Európe pôsobí Česká gemologická laboratoř (ČGL), ktorú v Eppi radi využívame nielen na hodnotenia diamantov, ale aj drahokamov, farebných diamantov a na overenie ich pravosti, pretože v ČGL sa o akosť a preciznosť posudku stará jeden z mála vyštudovaných GIA gemológov Ing. Jaroslav Jiránek, GIA GG.

2. Inskripcia

Čo to je? Ide o laserom vypálenú kombináciu čísel a písmen na rundiste, ktorá by mala odpovedať kombinácií zaznamenanej v certifikáte. Laserovu inskripciu vykonáva väčšina laboratórií, ktorá kameň hodnotí (svetlým príkladom môže byť GIA). V tomto prípade vám potom nechýba záruka, že ste si kúpili diamant, ktorý vlastní osvedčenie o pravosti. My v Eppi naviac k predaným diamantom dodávame aj mikroskop, takže si kedykoľvek môžete skontrolovať, či inskripcia na kameni zodpovedá certifikátu. Laserová inskripcia je naozaj veľmi dôležitou kategóriou a preto neodporúčame investovať do diamantu, ktorý by ju nemal. Toto číslo, ktoré nieje možné vidieť voľným okom je pre vás uistenie, že ste sa nestali obeťou podvodu alebo nedbalosti predajcu a že ste za kameň zaplatili férovú cenu.

3. Brus

Táto dôležitá informácia určuje a sumarizuje krásu kameňa. V certifikáte by nemalo chýbať hodnotenie brusu alebo spôsob, akým láme svetlo, založené na priamom meraní. Dajte si pozor na laboratória, ktoré hodnotia brus na základe modelu a nie podľa priamo oceňovaného diamantu. Najlepším a zároveň najzložitejším typom brusu je samozrejme vzor sŕdc a šípov (Hearts and Arrows), čo napríklad GIA vo svojich osvedčeniach neuvádza. V Eppi vám spolu s takýmto obrúseným diamantom dodáme aj špeciálny prehliadač, vďaka ktorému si pozriete, či sú srdce a šípy správne tvarované a umiestnené.

4. Dátum

Certifikát sa vydáva ku stavu kameňa v dobe oceňovania. Preto čím starší, tým je pravdepodobnejšie, že diamant prešiel nejakou zmenou. Pokiaľ osvedčenie chýba alebo od jeho vydania uplynulo viac ako rok, požiadajte pred kúpou o recertifikáciu.

5. Hmotnosť v karátoch

V tomto prípade platí, že čím tažší kameň, tým vyššia je cena. Existujú však veľmi populárne karátové hmotnosti, ktoré sa dobre predávajú, a preto také diamanty bývajú aj drahšie.

6. Určenie čistoty

Pokiaľ netušíte, čo označenie takejto kategórie znamená, môžete sa obrátiť priamo na vydavateľa certifikátu alebo skúsiť sa pozrieť do našej nápovedy na články o 4C. Prípadne nám napísať alebo zavolať, pretože všetky vaše otázky radi zodpovieme.

7. Určenie farby

Pri hodnotení nefarebných diamantov sa používa spravidla systém D-Z (čím bližšie k D, tým vyššia cena), u farebných kameňov je situácia zložitejšia, ale obecne platí, že čím sýtejšia farba, tým väčšia rarita a vyššia cena.

8. Proporcie diamantu

V tejto časti sa uvádza celková hĺbka diamantu od tabuľky po kaletu ako percento z celkového priemeru kameňa. Požadované percento hĺbky závisí od tvaru diamantu. Nechýba ani šírka rundisty a informácie o tom, či je brúsená alebo nie.

9. Dodatočné informácie

A to lesk, symetria a flourescencia. Pokiaľ je hodnotenie lepšie než dobré vo všetkých troch kategóriach, tak máte pred sebou naozaj kvalitný kameň. Ohľadne flourescencie sa však názory líšia: vďaka nej sa nažltlé diamanty javia oveľa čistejšie. Silná flourescencia je rovnako menej žiadaná u farebných kameňov.

  • Retiazkový prsteň s lab-grown diamantom Terez
    Retiazkový prsteň s lab-grown diamantom Terez
  • Zlatý prsteň s kite salt and pepper diamantom Mays
    Zlatý prsteň s kite salt and pepper diamantom Mays
  • Zásnubný prsteň s 0.40ct GIA certifikovaným diamantom a postrannými diamantmi Norbu
    Zásnubný prsteň s 0.40ct GIA certifikovaným diamantom a postrannými diamantmi Norbu
  • Zásnubný prsteň s diamantom Zechi
    Zásnubný prsteň s diamantom Zechi
  • Zlatý zásnubný set prsteňov s pear GIA certifikovaným diamantom Paiha
    Zlatý zásnubný set prsteňov s pear GIA certifikovaným diamantom Paiha

Čo v certifikáte nenájdete

Osvedčenie by nemalo obsahovať cenu - poskytuje sa iba ako potvrdenie o uvádzaných vlastnostiach daného kameňa.

CanadaMark alebo Dva certifikáty k jednému kameňu

Áno, k svojmu diamantu môžete naozaj získať hneď dva certifikáty naraz a to v prípade, keď si zakúpite tzv. CanadaMark diamant. Naše klenotníctvo je jediným oficiálnym registrovaným predajcom takýchto diamantov na Slovensku a v Čechách. A o čo sa jedná? CanadaMark sa označujú diamanty, ktoré boli, ako to už samotný názov napovedá, vyťažené v Kanade. Certifikát teda potvrdzuje miesto ich pôvodu a vďaka osvedčeniu máte rovnako aj istotu, že kupujete kamene v tej najvyššej kvalite, ktoré boli vyťažené eticky nezávadným spôsobom aj s ohľadom na životné prostredie. Každý takýto kameň má potom dve laserové inskripcie a dva certifikáty - jeden od hodnotiacej inštitúcie určujúcej 4C a druhý pozvrdzujúci jeho kanadský pôvod.

Pár rád na záver:

Kupujte radšej certifikované diamanty. Pokiaľ si zakúpite sadu šperkov s menšími diamantmi s hlavným kameňom hmotnosti 0,30 ct alebo viac, mali by ste na certifikáte trvať. Pretože iba osvedčenie o pravosti so sebou nesie uistenie, že nekupujete šperk nižšej kvality, ako vám predajca tvrdí. U nás v Eppi dostanete certifikát ku každému šperku, ktorý si zakúpite.

Opýtajte sa, či na diamante nechýba laserová inskripcia. Jedná sa o číslo diamantu, ktoré je obvykle vpísané laserom na rundiste a následne uvedené v certifikáte daného kameňa. Laserové inskripcia vám ponúka možnosť overiť si, či diamant, ktorý ste si zakúpili, je totožný s príslušným certifikátom. Toto číslo si ľahko skontrolujete pomocou lupy alebo mikroskopu, ktorú vám v Eppi pri kúpe diamantu zdarma poskytneme. Určite sa vyvarujte nákupu kameňa nad 0,20 ct, ktorý by nemal vypálenú laserovú inskrupciu, pretože tá je jedinou zárukou toho, že sa jedná o daný certifikovaný diamant.

Dúfame, že sme vám trochu priblížili , čo to vlastne diamantový certifikát je, čo obsahuje a prečo by ste ho mali mať. My v Eppi ponúkame kamene s osvedčením vydaným známym Americkým gemologickým inštitútom (GIA), Medzinárodným inštitútom pre hodnotenia a výskum diamantov (IIDGR), Medzinárodným gemologickým inštitútom (IGI) alebo Českým gemologickým laboratóriom (ČGL), ktorý má vo svete len tú najlepšiu reputáciu. Pokiaľ chcete o týchto spoločnostiach vedieť viac, pozrite si našu nápovedu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky