Stupne čistoty

Čistotu diamantu určujú gemologické laboratória na základe starostlivo zostavených pravidiel. K najznámejším a najspoľahlivejším určite patria stupnice Amerického gemologického inštitútu (GIA). Kamene sa do jednotlivých kategórií rozraďujú podľa množstva nedokonalostí, ktoré určuje odborná expertíza. Primárne sa vychádza z veľkosti plochy, ktorú zaberajú inklúzie z celkovej plochy diamantu. Čím menšia časť je takto ovplyvnená, tým je kameň cennejší. Pre zaradenie do jednotlivých kategórií teda nie je veľmi podstatný počet jednotlivých nedokonalostí, ale ich celkový rozsah. Rovnaké hodnotenie môže mať kameň s tromi malými inklúziami, ako ten s jednou väčšou. V prvom prípade však bude spravidla výsledný vizuálny dojem lepší. Záleží ale tiež na tom, v akej časti diamantu sú presne inklúzie rozmiestnené.

Pri hodnotení čistoty sa môžete stretnúť aj so stupnicou AGSL, ktorá pracuje so stupnicou 0–10, kde 0 označuje stupeň bez znečistenia.

V Eppi ponúkame hlavne diamanty s certifikátmi od GIA, ale tiež od IGI alebo ČGL. Aj tieto ďalšie inštitúcie využívajú pri hodnotení diamantov 11-bodovú stupnicu GIA, takže vo všetkých certifikátoch nájdete rovnaké označenia. Rozdiel je však v tom, ako presne jednotlivé inštitúcie diamanty hodnotia. Najprísnejšie kritériá aplikuje GIA, ďalšie laboratóriá sú trochu benevolentnejšie. Pokiaľ by ste nechali ohodnotiť rovnaký diamant, jeho hodnotenie sa bude pravdepodobne v jednotlivých parametroch odlišovať. Hodnotenia čistoty sa môžu líšiť aj o 2 stupne (napr.: podľa GIA bude kameň buď hodnotený ako I1, ale inde by získal hodnotenie SI2, alebo aj SI1, teda lepšie). Certifikáty od GIA sú preto zárukou tej najvyššej kvality. Viac sa o porovnaní jednotlivých certifikátov dozviete v tomto článku.

 • Lab-grown IGI 0.55ct VS1 E Cushion diamant LG578351915
  Lab-grown IGI 0.55ct VS1 E Cushion diamant LG578351915
 • Lab-grown IGI 1.09ct VS1 H Round diamant LG620443651
  Lab-grown IGI 1.09ct VS1 H Round diamant LG620443651
 • Lab-grown IGI 0.58ct VS2 E diamant
  Lab-grown IGI 0.58ct VS2 E diamant
 • Lab-grown IGI 0.71ct VS1 H Emerald diamant LG577398740
  Lab-grown IGI 0.71ct VS1 H Emerald diamant LG577398740
 • GIA 0.20ct VS2 D diamant
  GIA 0.20ct VS2 D diamant

Stupnice GIA

Odborníci v GIA zostavili najpoužívanejšiu a najprísnejšiu stupnicu diamantovej čistoty, ktorú tvorí 11 bodov. Podľa ich celosvetovo uznávaného Medzinárodného systému na hodnotenie diamantov sa kamene delia podľa čistoty do tried, označovaných najčastejšie skratkami odvodenými od popisných anglických názvov, od bezchybných (FL) po tie so zreteľnými inklúziami (I3). Kamene sa do jednotlivých kategórií rozraďujú na základe porovnania pod 10x zväčšením.

Väčšina diamantov na stupnici spadá do kategórie VS (s veľmi malými inklúziami) alebo SI (s malými inklúziami). Rovnako FL (bezchybné) – VS2 (s veľmi malými inklúziami) sa radia k najvyšším stupňom čistoty a v tejto kategórii sa dajú objaviť práve tie kamene, ktoré znalci diamantov pokladajú za najčistejšie, pretože neobsahujú žiadne nedostatky viditeľné voľným okom.

Niektoré diamanty majú inklúzie viditeľné iba pomocou lupy alebo mikroskopu. Takéto inklúzie laik, avšak ani skúsený odborník, okom nespozoruje, a diamanty preto nazývame okrom čisté. Kamene, v ktorých nie sú inklúzie alebo nedokonalosti viditeľné ani pri veľkom zväčšení, bývajú označované ako lupou čisté.

Systém hodnotenia GIA berie pri určovaní jednotlivých stupňov čistoty do úvahy hlavne veľkosť, povahu, polohu, farbu a množstvo jednotlivých nečistôt a tiež to, ako sa javia pri skúmaní pod 10x zväčšením.

Typy inklúzií a ich rozmiestnenie
Typy inklúzií a ich rozmiestnenie na diamantu v certifikáte od GIA

Lupou čisté

FL/IF

FLAWLESS (FL) – BEZCHYBNÉ

Do kategórie bezchybných (FL) sa radia diamanty, pri ktorých inklúzie ani povrchové kazy nevidí skúsený expert ani pod silným mikroskopom. Spravidla ide o veľmi vzácne kamene – takto sa dá ohodnotiť menej než 1 z 5000 kusov, ktoré sa znalcom dostanú do rúk. Diamanty v tejto kvalite sa niekedy označujú aj ako „LC“ (lupou čisté).

FL/IF

INTERNALLY FLAWLESS (IF) – VNÚTORNE BEZCHYBNÉ

Vnútorne bezchybné (IF) certifikované diamanty sú veľmi vyhladávané, ale tiež veľmi vzácne. Takto sa označujú kamene, ktoré sú 100 % bezchybné vo vnútri, aj keď na ich povrchu sa môžu nachádzať mikroinklúzie veľmi ťažko viditeľné aj pod mikroskopom, a teda okom nebadateľné. Do tejto kategórie spadajú zhruba 3 % vyťažených kameňov. Diamanty v tejto kvalite sa objavujú aj pod označením „LC“ (lupou čisté).

Okom čisté

VVS1 VERY VERY SLIGHTLY INCLUDED (VVS1) – SO SKUTOČNE VEĽMI MALÝMI INKLÚZIAMI

Hodnotu diamantu označeného ako VVS1 spravidla ovplyvňuje len malá inklúzia, ktorá je väčšinou viditeľná iba pod mikroskopom. Tento stupeň čistoty zaručuje, že inklúziu nie je možné spozorovať ani pod lupou s 10x zväčšením. VVS1 je takmer rovnako vážne ako stupeň čistoty IF, aj keď je jeho cena nižšia než pri diamantoch s čistotou IF.

VVS2 VERY VERY SLIGHTLY INCLUDED (VVS2) – SO SKUTOCNE MALÝMI INKLÚZIAMI

Diamanty s čistotou VVS2 obsahujú najviac dve drobné inklúzie, ktoré sú podobne ako pri stupni VVS1 viditeľné iba pod mikroskopom. Experti alebo veľmi skúsení gemológovia dokážu určiť stupeň VVS2 pomocou lupy s 10x zväčšením. Aj pre trénované oko však nie je jednoduché také inklúzie spozorovať a sú na to potrebné laboratórne podmienky, v prvom rade dostatok svetla. Stupeň VVS2 stále ponúka jednu z najlepších úrovní čistoty a diamanty tohto stupňa sú o niečo lacnejšie než VVS1.

VS1 VERY SLIGHTLY INCLUDED (VS1) – S VEĽMI MALÝMI INKLÚZIAMI

Diamanty určené ako VS1 majú jednu malú, alebo niekoľko veľmi malých inklúzií neviditeľných iba voľným okom (sú teda okom čisté). Inklúzie sú aj v tomto prípade ťažko definovateľné aj pod lupou s 10x zväčšením. Tento stupeň čistoty je vynikajúcou voľbou, pretože diamanty vyzerajú stále ešte okom čisté a zároveň sú výrazne lacnejšie než FL diamanty.

VS2 VERY SLIGHTLY INCLUDED (VS2) – S VEĽMI MALÝMI INKLÚZIAMI

Diamanty označené ako VS2 obsahujú zvyčajne niekoľko malých inklúzií, ktoré sú podobne ako pri VS1 ťažko definovateľné aj pod lupou s 10x zväčšením. Kamene čistoty VS2 sa tešia veľkej popularite a uspokoja aj tých najväčších detailistov. Aj v prípade väčších kameňov (nad 1 ct), pri ktorých sú inklúzie vždy ľahšie pozorovateľné než pri tých menších, ponúka stupeň VS2 prvotriednu kvalitu.

S1 SLIGHTLY INCLUDED (SI1) – S MALÝMI INKLÚZIAMI

Pri diamantoch klasifikovaných stupňom čistoty SI1 ovplyvňujú cenu dve stredne veľké inklúzie či niekoľko malých nedokonalostí, ktoré môžu byť pre profesionálnych a skúsených gemológov viditeľné aj voľným okom a sú ľahšie spozorovateľné pod lupou s 10x zväčšením. Laik ich však objaví len sťažka. V závislosti od umiestnenia inklúzií a ich sfarbenia môžu diamanty vyzerať stále ako okom čisté. Záleží na rozmiestnení a veľkosti jednotlivých inklúzií a tiež na tom, aká inštitúcia diamant hodnotila. Kamene s certifikátom od GIA, ktorého hodnotiace kritériá sú najprísnejšie, sú v stupni SI1 takmer na 100 % okom čisté. V úvahu treba vziať aj veľkosť samotného diamantu. Diamanty SI1 sú okom čisté aj pri karátovej váhe nad 1 ct.

Diamant inklúzie
Rozmiestnenie inklúzií na diamantu s čistotou SI1 a certifikátom od GIA
Diamant inklúzie
Aj tento diamant je v certifikáte od GIA hodnotený ako SI1

Diamanty SI1 predstavujú výnimočnú hodnotu pre tých, ktorí majú obmedzenejší rozpočet, ale túžia po čo najväčšom kameni. Diamanty s čistotou SI1 sú vhodné na osadenie do akýchkoľvek šperkov a v prípade zásnubných prsteňov patria v celosvetovom meradle medzi tie úplne najobľúbenejšie.

S2 SLIGHTLY INCLUDED (SI2) – S MALÝMI INKLÚZIAMI

Diamanty so stupňom čistoty SI2 obsahujú väčší počet inklúzií, ktoré sú viditeľné voľným okom (tieto nedokonalosti by však opäť spozorovali iba profesionálni gemológovia či klenotníci) a sú ľahko spozorovateľné pri použití lupy s 10x zväčšením. Rovnako ako pri stupni SI1 je táto trieda čistoty obľúbená predovšetkým tími, ktorí hľadajú rovnováhu medzi akosťou diamantu a nižším rozpočtom. Rozhodujúce je v tomto prípade umiestnenie jednotlivých nedokonalostí. Správne osadenie dokáže inklúzia úplne zakryť, preto je táto alternatíva často vynikajúcim kompromisom medzi kvalitou a cenou. Diamanty so stupňa SI2 s certifikátom od GIA je možné za okom čisté pokladať v 80 % prípadov. Čo sa týka veľkosti diamantu, ako okom čisté vyhovujú spravidla kamene v rozmedzí 0,10 – 0,80 ct.

V Eppi starostlivo kontrolujeme kvalitu všetkých predávaných kameňov a od našich dodávateľov pre vás vyberáme iba tie najlepšie diamanty. Môžete si byť istí, že všetky kamene z kategórie SI1 a SI2, ktoré vám ponúkame, je možné stále pokladať za okom čisté. Pre celkový vizuálny dojem je totiž rozhodujúce umiestnenie jednotlivých nedokonalostí a ich veľkosť, ktoré sa môžu overiť na základe certifikátu. Pokiaľ vyberáte diamant do zásnubného prsteňa, nájdeme pre vás ten najlepší kameň aj s ohľadom na osadenie, ktoré môže niektoré inklúzie zakryť.

Diamant s čistotou SI1
Diamant s čistotou SI1 a certifikátom od GIA
Diamant čistota
Diamant s čistotou SI1 a certifikátom od ČGL

Okom nečisté

I1-2-3 INCLUDED I1,2,3 – S INKLÚZIAMI

Tieto diamanty síce obsahujú inklúzie viditeľné voľným okom, ich cena je však o to prístupnejšia. Zreteľné nedokonalosti môžu ovplyvniť priesvitnosť a brilanciu kameňa. Správne osadenie do šperku dokáže mnoho inklúzií zakryť, takže aj kameň v tomto stupni čistoty vyzerá krásne. Správne zvolený kameň hodnotený ako I1 tak stále môže pôsobiť ako okom čistý. Platí to hlavne pre diamanty s nižšou karátovou hmotnosťou v rozmedzí 0,1 – 0,4 ct.

Stupnica AGSL

K používaným stupniciam sa radí aj tá od AGSL, ktorá hodnotí kamene na škále 0–10, pričom 0 predstavuje diamant bez znečistenia. AGSL určuje diamantové inklúzie na základe nasledujúcich kritérií:

 • Veľkosť – Aká veľká je inklúzia.
 • Počet – Koľko inklúzií sa nachádza v diamante.
 • Poloha – Kde sa inklúzia nachádza. Môže byť schovaná v spodnej polovici, alebo viac viditeľná na povrchu diamantu.
 • Zafarbenie – Inklúzia môže byť tmavá až čierna (viditeľnejšia) alebo svetlá (menej viditeľná).
 • GIA 0.62ct SI2 G Round diamant 5486394857
  GIA 0.62ct SI2 G Round diamant 5486394857
 • IGI 0.50ct VS2 H Round diamant 586349898
  IGI 0.50ct VS2 H Round diamant 586349898
 • Lab-grown IGI 0.32ct VVS2 G Pear diamant LGLG534232608
  Lab-grown IGI 0.32ct VVS2 G Pear diamant LGLG534232608
 • GIA 0.29ct SI1 H diamant
  GIA 0.29ct SI1 H diamant
 • GIA 0.75ct VVS2 E Round diamant 1439843873
  GIA 0.75ct VVS2 E Round diamant 1439843873

Zdroje: gia.edu, 4cs.gia.edu, lumeradiamonds.com, diamonds.pro

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky