Tantal: Odolný materiál budúcnosti
(nielen) na svadobné obrúčky

Elegantné, jedinečné a exkluzívne – také sú šperky vyrobené z tantalu. Ich tmavý odtieň obostrený tajomnou aurou môže byť perfektnou voľbou pre každého, kto sa chce odlíšiť a hľadá nevšedné alternatívy. Okrem atraktívneho vzhľadu sú tantalové šperky navyše vysoko odolné a uchovávajú tak svoj pôvodný vzhľad celé roky. Táto vlastnosť sa hodí najmä pri výbere svadobných obrúčok, ktoré by nám ideálne mali vydržať navždy.

Tantal: materiál mystický a praktický

Tantal je vzácny modrosivý kov, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči korózii a tepelnému namáhaniu. V priemyselných odvetviach sa využíva už dlho. Objavený bol na začiatku 19. storočia švédskym chemikom Andersom Gustafom Ekebergom, ktorý sa nechal inšpirovať gréckou mytológiou a pomenoval ho po synovi boha Dia – Tantalus. V šperkárstve je ale tento elegantný kov pomerne čerstvou novinkou.

Čierne prstene z tantalu

Výhody (a nevýhody) tantalových šperkov

Nespornou výhodou šperkov vyrobených z tantalu je v prvom rade ich vysoká odolnosť. Nielen voči korózii, ale aj proti poškriabaniu a deformáciám. Vďaka tomu si uchovávajú pôvodný vzhľad celé roky, niekedy aj desaťročia. Túto vlastnosť sa rozhodne hodí podčiarknuť – obzvlášť pri výbere svadobných obrúčok, ktoré by nám ideálne mali vydržať navždy.

Ale pozor! Ak predsa len dôjde k tomu, že sa tantalový prsteň poškodí, môže sa stať, že ho budete musieť úplne nahradiť novým. Svadobné obrúčky zhotovené z tantalu majú totiž jednu nevýhodu: obtiažne sa opravujú a dodatočne prispôsobujú.

Tantal je tiež dokonale hypoalergénny, čo je skvelá správa predovšetkým pre ľudí s citlivou pokožkou a pre osoby s alergiou na kovy.

A v neposlednom rade ide o eco-friendly materiál, ktorý prírodu šetrí hneď niekoľkými spôsobmi:

 • je recyklovateľný
 • môže sa získavať ako vedľajší produkt pri výrobe cínu
 • svadobné obrúčky vyrobené z tantalu majú dlhú životnosť, vďaka čomu nebude nutné hneď tak zháňať nové (=náhradné)

Z hľadiska udržateľnosti sa teda tantal javí ako šetrná voľba. Ak totiž skutočne pochádza zo zodpovedných zdrojov, jeho negatívny vplyv na životné prostredie je podstatne zanedbateľnejší než napríklad v prípade ťažby zlata alebo diamantov, ktorá si vyžaduje použitie nemalého množstva energie a chemických látok.

Prsteň z tantalu: v čom spočíva jeho čaro?

Tantalové prstene na prvý pohľad zaujmú exotickým, ľahko avantgardným vzhľadom, ktorý ocenia najmä milovníci osobitých a inovatívnych štýlov. Sú neobyčajné, no elegantné a moderné. A vďaka tmavému odtieňu okrem iného skvelo poslúžia ako alternatíva k čiernym šperkom.

Tieto atypické svadobné obrúčky nádherne vyniknú napríklad v tepanej úprave alebo v prevedení s ornamentami. V rafinovanom spojení s prírodnými diamantmizískavajú nádych jemného luxusu. A ak by ste mali zálusk na unikátne prevedenie, možno vás tento prsteň očarí v kombinácii s ďalšími materiálmi – napríklad s karbónom alebo s titánom.

Tepané snubné prstene z tantalu
Tepaný a škriabaný povrch poteší všetkých milovníkov netradičných dizajnom
Tantalové snubné prstene s karbónom a diamantmi
Prstene vynikajú trendy kombináciou tmavosivého tantalu a čierneho karbónu

Tantal, karbón alebo titán – ktorý vybrať?

V našej ponuke nájdete viacero druhov materiálov, ktoré sú charakteristické svojim tmavým odtieňom. Ak teda váhate, či sa prikloniť k tantalovým, karbónovým alebo titánovým prsteňom (prípadne z niektorých z kombinovaných variantov), môže vám s výberom pomôcť nasledujúca tabuľka:


TantalKarbónTitán
TvrdosťVysoká = 6,5 na Mohsovej stupnici tvrdosti.Tvrdosť karbónových šperkov sa môže líšiť, pretože ide o materiál tvorený uhlíkovými vláknami. Ale všeobecne sa dá povedať, že karbonové prsteny sú menej tvrdé než prstene titánové alebo tantalové.Vysoká, titán má na Mohsovej stupnici tvrdosti číslo 6.
HmotnosťVyššiaNízkaNízka
Odolnosť voči koróziiÁNOÁNOÁNO
Odolnosť voči poškriabaniuVeľmi vysokáNižšia než v prípade tantalu alebo titánuVysoká (oproti tantalu však nižšia)
FarbaTmavá, siváČiernaStriebristo sivá
AlergenicitaÚplne hypoalergénnyHypoalergénnyHypoalergénny
CenaDrahší (v porovnaní s karbónom a titánom)Karbón je o niečo drahší než titán, ale lacnejší než tantalLacnejší (v porovnaní s tantalom a karbónom)

Ako sa o tantalové prstene starať?

Starostlivosť o tantalové prstene nie je nijako náročná. Stačí ich pravidelne čistiť handričkou navlhčenou vodou a jemným mydlom. Okrem toho sa odporúča prstene dávať dole pri fyzicky náročných aktivitách, pri ktorých by mohlo dôjsť k ich poškriabaniu alebo poškodeniu.

Ak vás hit menom tantal oslovil, pozrite si prstienky z našej ponuky a nechajte sa pohltiť vlnou modernej exkluzivity.

 • Tantalové snubné prstene s diamantmi Rasmus
  Tantalové snubné prstene s diamantmi Rasmus
 • Tantalové snubné prstene s karbónom a diamantmi Gayle
  Tantalové snubné prstene s karbónom a diamantmi Gayle
 • Tantalové snubné prstene s diamantmi Basile
  Tantalové snubné prstene s diamantmi Basile
 • Škrabané snubné prstene z tantalu s diamantmi Nell
  Škrabané snubné prstene z tantalu s diamantmi Nell
 • Tepané snubné prstene z tantalu Walton
  Tepané snubné prstene z tantalu Walton

Svadobné obrúčky z tantalu

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky