Ako sa správať udržateľne pri nákupe šperkov

Určite ste si všimli, že dnešnou spoločnosťou hýbu témy, ako sú udržateľnosť, minimalizovanie uhlíkovej stopy, ekológia a pod. Premýšľali ste niekedy, čo vlastne pojem „udržateľnosť“ znamená v šperkárskom odvetví?

Čo sú to udržateľné šperky?

Skúste si predstaviť klenoty, pri ktorých vzniku bolo minimálne zaťažené životné prostredie. K tomu treba transparentné a zodpovedné postupy pri získavaní a používaní udržateľných materiálov. Také šperky majú veľmi malý negatívny vplyv na prírodu, nepatria k predmetom sporov a konfliktov a podporujú spravodlivé odmeňovanie a bezpečné pracovné prostredie.

Problémy ovplyvňujúce udržateľnosť šperkov

Podobne ako pri móde musíme brať do úvahy častú netransparentnosť dodávateľských reťazcov, nadbytok a nadmernú spotrebu zdrojov. V rámci klenotníckeho priemyslu do rovnice vstupuje ďalší etický a ekologický prvok, ktorým je ťažba. S ňou sú spojené negatívne vplyvy na životné prostredie a rad sociálnych aspektov, z ktorých spomeňme moderné otroctvo, detskú prácu, nebezpečné látky a krvavé vojny o zdroje drahých kovov a kameňov.

Ekologický a etický prístup k nákupu šperkov

To najlepšie, čo pri výbere šperkov môžete pre planétu a ľudí v zlatníckom priemysle spraviť, je klásť otázky. Pýtajte sa:

  • odkiaľ drahokamy pochádzajú a kde boli certifikované;
  • či značky poznajú celý proces výroby produktu a jeho cestu na trh;
  • akým spôsobom boli získané drahé kovy, aké povrchové úpravy podstúpili a či neobsahujú škodlivé toxíny;
  • či sa môže značka pochváliť bezchybným servisom a opravami a používa trvanlivé a opäť použiteľné materiály;
  • či predajca používa kompostovateľné a recyklovateľné obaly.

A nakoniec nezabudnite zvážiť, aký máte z predajcu pocit – ide mu skutočne o životné prostredie alebo len o nových zákazníkov a o väčší predaj?

A ako sa môžete správať udržateľne?

Zamerajte sa na starožitné šperky

Vintage sa nosí. A len si predstavte ten príbeh, ktorý sa v starožitnom šperku ukrýva. Nielenže takou kúpou neprispejete k ničeniu životného prostredia, ale často získate skutočne unikátny kúsok. Starožitníctva, rovnako ako šperkovnice vašich babičiek, schovávajú pravé poklady a jedinečné a kvalitné šperky.

Vyskúšajte laboratórne diamanty a drahokamy

Aj napriek pravidlám stanoveným Kimberleyským procesom môže byť ťažké zaistiť, aby sa diamanty ťažili eticky. Do centra pozornosti sa preto prebojovávajú drahé kamene vypestované v laboratóriu. Vznikajú v prostredí bez ekologických a humanitárnych katastrof. Vyrábajú sa za rovnakých podmienok (teplo a tlak) ako ich prírodní bratia pred miliónmi let.

Môžete si hovoriť, že stroje pri výrobe spotrebujú veľké množstvo energie. Je to pravda, ale dnes už existujú laboratóriá, ktoré získali certifikáciu potvrdzujúcu ich uhlíkovú neutralitu. Práve ony využívajú iba obnoviteľnú energiu, čím inšpirovali mnohé ťažobné spoločnosti.

Laboratórne vypestované kamene vynikajú vyššou kvalitou i veľkosťou za rozumnú cenu, a preto iste stoja za zváženie. Niektoré klenotníctva, medzi ktoré patrí aj Eppi, ponúkajú pri svojich šperkoch výmenu prírodných diamantov a drahokamov za kamienky vytvorené v laboratóriu. Stačí o to len požiadať.

  • Elegantný zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Naia
    Elegantný zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi Naia
  • Vykrojený eternity prsteň so žiarivými lab-grown diamantmi Magee
    Vykrojený eternity prsteň so žiarivými lab-grown diamantmi Magee
  • Zlatý half eternity prsteň s lab-grown diamantmi Alika
    Zlatý half eternity prsteň s lab-grown diamantmi Alika
  • Halo náhrdelník s lab-grown diamantmi Usara
    Halo náhrdelník s lab-grown diamantmi Usara
  • Jemný prsteň s lab-grown diamantom Achille
    Jemný prsteň s lab-grown diamantom Achille

Recyklujte staré šperky

Drahé kovy sa dajú recyklovať. Staré šperky zo striebra a zlata, ktoré doma nájdete a ktoré sa vám už nepáčia, môžete nechať roztaviť a premeniť na niečo krásne a nové. Materiál opätovným použitím svoju hodnotu nestráca, čo je skvelé z environmentálneho i finančného hľadiska. Recyklovať sa môžu aj drahokamy, hoci celý proces je náročnejší. Kvôli udržateľnosti k tomu preto dochádza len v menšej miere. Niekedy však stačí kameň z pôvodného kúska vybrať, vyčistiť a osadiť do nového modelu.

Recyklácia zlata, striebra aj platiny šetrí životné prostredie tým, že znižuje potrebu ich ďalšej ťažby. Takisto nevyžaduje kyanidové rozpúšťadlá, ktoré oddeľujú drahý kov od prímesí. Minimalizuje sa tak znečistenie okolitých vôd.

Vdýchnutím nového života starej brošni alebo náhrdelníku tiež obmedzujeme produkciu pevného odpadu. Uvedomujeme si tak, že drahé kovy sú skutočne drahé. Zamerajte sa preto na značky, ktoré používajú 100 % recyklovateľné materiály a ponúkajú spätný výkup kovov.

Pretváranie už zastaralých šperkov na nové je z nášho pohľadu zásadné a znamená cestu k dosiahnutiu systému nulového odpadu z výroby a spotreby.

Hľadajte eticky ťažené drahokamy

Získať recyklované drahé kamene nie je ľahké, preto sú drahokamy vyťažené etickým spôsobom ďalšou dobrou voľbou. Spýtajte sa obchodíka, či kamene nenakúpil u tradičných ťažobných spoločností a či sú jeho postupy a zdroje pri nákupe tovaru transparentné.

Producenti a predajcovia eticky ťažených drahokamov spomenú práva robotníkov, ich zdravie a bezpečnosť a dokážu, že majú nastavený spravodlivý systém odmeňovania a nedá sa spojiť ich so žiadnymi konfliktmi. Rovnako tak sa budú chváliť udržateľnými postupmi a preukážu, že zvážili vplyv na životné prostredie a odstránili všetky nedostatky v postupoch.

K známym eticky získavaným kameňom patria diamanty opatrené značkou CanadaMark. Môžete sa pri nich spoľahnúť, že ťažbári využili metódy zodpovedné k životnému prostrediu a zohľadnili miestne udržateľné zdroje.

CanadaMark

Vyžadujte certifikáciu

Ak sa chcete vyvarovať drahokamom a diamantom neznámeho pôvodu, vyžadujte od svojho obchodníka certifikáty od renomovaných laboratórií. Takýto rodný list kameňa vychádza z nestranných a odborných skúšok, ktoré overujú atribúty drahokamov. Z najspoľahlivejších laboratórií spomeňme GIA, IGI, IIDGR, HRD alebo České gemologické laboratórium.

Diamanty označené ako CanadaMark sprevádzajú dva certifikáty – jeden klasický vypovedajúci o kvalite kameňa, druhý potvrdzujúci jeho etický pôvod. Rundistu potom tiež doplňujú dve inskripcie (laserom vyrezané číslo, ktoré spája diamant s certifikátom).

Pozrime sa spolu na ďalšie certifikáty, ktoré by vás mali zaujímať.

  • Fair trade: materiály, výrobu a spôsob obchodovania certifikuje spoločnosť FLOCERT a musí spĺňať neustále zlepšovanie pracovných podmienok, zvyšovanie environmentálnej udržateľnosti procesov a adekvátnu výšku mzdy ako odmeny za prácu a investíciu do rozvoja spolupráce medzi robotníkom a spoločnosťou.
  • Kimberleyský proces: medzinárodný štandard stanovený OSN pre reguláciu diamantov je dobrým východiskovým bodom, ale vzťahuje sa len na surové kamene a nedokáže plne definovať konfliktný diamant (zlyhal v rade prípadov pri uvaľovaní sankcií na krajiny, ktoré nedodržiavajú predpisy).
  • Zodpovedný klenotnícky koncil (Responsible Jewellery Council): považuje sa za poprednú organizáciu, ktorá na svete udáva štandardy, pokiaľ ide o udržateľné šperky. Vydáva kódex, ktorý sa zaoberá otázkou pracovných práv, zdravia a bezpečnosti a zodpovednými dodávateľskými reťazcami. No aj táto certifikácia nie je dokonalá a neposkytuje jednoznačnú záruku dodržovania medzinárodných štandardov pre zodpovedné získavanie zdrojov.
  • Inštitút pre záruku zodpovednej ťažby (Institute for Responsible Mining Assurance – IRMA): jediný certifikát, ktorý je k dispozícii pre ťažobné lokality v priemyselnom meradle. Vzťahuje sa na konkrétne doly, nie na spoločnosti, ktoré ich spravujú alebo v nich ťažia. K hodnoteniu dolu využíva inštitút model zlepšovania po jednotlivých krokoch.
  • Férová ťažba (Fairmined): ide o certifikovanie zlata ťaženého malými spoločnosťami, ktoré spĺňajú štandardy zodpovedných postupov (spravodlivá odmena pre baníkov, lepšia sledovateľnosť v rámci obchodu, obmedzené používanie chemikálií a vyvarovanie sa konfliktov).
CanadaMark

Voľte kvalitu, nie kvantitu

Pre mnohých z nás je nákup etických a udržateľných šperkov udalosťou, ktorá sa prihodí v našich životoch len zopárkrát. Pri takom vnímaní situácie sa dá chvíľu šetriť a kúpiť si taký klenot, ktorý zodpovedá nášmu pohľadu na svet a starostlivosti o životné prostredie. Hľadajte univerzálne kúsky, ktoré spárujete s viac než len jedným outfitom. Poďakuje sa vám nielen vaša peňaženka, ale aj planéta.

Nič nekupujte

Môžete si šperk na významnú udalosť požičať? Potrebujete skutočne nový kúsok do šperkovnice? Nemáte už klenot, ktorý plne vyhovuje danej príležitosti? Veľakrát nás šikovný marketing presvedčí, aby sme šli proti nášmu zdravému úsudku a kúpili si niečo, čo vlastne nechceme. Veď aj tradícia diamantových zásnubných prsteňov je výsledkom skvelej reklamy. Do tej doby ľudia potvrdzovali svoje city mnohými inými spôsobmi než karátovým kameňom.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Pamätajte, že nie všetko, čo sa označuje ako "udržateľné" alebo "etické", také aj v skutočnosti je. Podobne ako pri ekologicky šetrných výrobkoch je hranica medzi udržateľnými a predajnými šperka často nejasná. Používanie etických certifikátov je v klenotníctve ešte len na začiatku, preto sa nebojte svojho obchodníka na certifikát opýtať, aby ste sa uistili, že zvolený kúsok nie je poznačený sociálnou alebo environmentálnou záťažou.

Inšpirujte sa a konajte

Svet potrebuje viac milovníkov klenotov, ktorí odmietajú zatvárať oči pred ekologickou a spoločenskou nespravodlivosťou. Ak sú diamanty vaším najlepším priateľom, zaobchádzajte s nimi ako s takými.

Spoločne môžeme zmeniť svet šperkov k lepšiemu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky