Šperky na prianie: Ako sme vyrábali rodinné klenoty inšpirované džungľou

Keď nás oslovil klient s prianím vytvoriť prstene pre seba a svoju manželku k narodeniu dieťaťa, s nadšením sme sa pustili do práce, pretože výrobu Eppi šperkov na mieru zbožňujeme. Bavia nás emócie, ktoré tieto jedinečné kúsky na mieru ukrývajú, a milujeme proces, kedy zo všednej myšlienky vznikne malé umelecké dielo. Zaujíma vás, ako celý proces tvorby klenotov na zákazku prebieha? Poďte sa ponoriť do príbehu vzniku šperkov pre manželský pár.

Šperky na zakázku

Prstene inšpirované Afrikou a láskou k starožitnostiam

Klient a jeho manželka túžili po statement prsteňoch, ktoré im budú navždy pripomínať narodenie ich dcéry. A aké nám dali základné požiadavky? Pánsky prsteň musí mať masívny dizajn z 18-karátového žltého zlata a mal by pôsobiť, ako keby ho vyrobili pred stopäťdesiatimi rokmi, zatiaľ čo pri dámskom modeli bol dôležitý luxusný a výrazný vzhľad z kombinácie 18-karátového žltého a bieleho zlata.

Na prvom stretnutí s klientmi nechýbal náš spoluzakladateľ Matej a Přemysl Hanza, hlavný zlatník tohto projektu. Spolu sme prebrali všetky predstavy o podobe šperkov, aby mohli vzniknúť modely, ktoré manželov dokonale vystihnú. Rozprávali sme sa o tom, že náš klient, rodák z Bordeaux, do svojich šiestich rokov žil s rodičmi v Afrike, napadlo nám stvoriť prsteň inšpirovaný džungľou, s čím nadšene súhlasil. Hlavným motívom prsteňa sa tak stala africká džungľa na čele s leopardom – jeho najobľúbenejším zvieraťom – a s ďalšou exotickou faunou v podobe tukanov, hadov, vtákov a opíc, ale aj s baobabmi, ktoré sú pre Afriku typické. K nim sme ďalej zakomponovali aj rodinné monogramy.

Šperky na zakázku
Nákres pánskeho prsteňa plného džungle
Šperky na zakázku
Prvotný nákres dámskeho prsteňa, ktorého dominantou je vzácny smaragd

Prvé návrhy a ich úprava

Na fotkách si môžete pozrieť originálne prvotné návrhy prsteňov, ktoré ručne a do posledného detailu nakreslil pán Hanza. Pre pánsky model sme po dohode vybrali centrálny rubín a pre dámsky smaragd, ktoré spolu so zafírom a diamantom patria k tradičnej štvorici drahokamov a sú považované za jedny z najcennejších drahých kameňov. A my sme si dali veľmi záležať, aby sme našli tie najdokonalejšie, absolútne prírodné a skutočne vzácne, drahokamy na osadenie.

Dámsky smaragdový prsteň mali po stranách dopĺňať biele a žlté diamanty vytvárajúce gradientný efekt. Keď ale počas schvaľovania návrhov manželka klienta uvidela pánsky model, ihneď zatúžila po odtlačku džungle aj vo svojom prsteni. Prehlásila, že je to kus umenia a ľutovala by, keby jej šperk neozdobili tak nádherné rytiny. Preto sme aj na obrúčku jej prsteňa doplnili motív leoparda a opice, čím sme oba modely dizajnovo ešte viac prepojili a vytvorili neobyčajnú dvojicu.

Šperky na zakázku
Nákres dámskeho prsteňa doplnený o motívy džungle

Od 3D modelov ku skutočným šperkom

Ďalším krokom na ceste za jedinečnými klenotmi bola 3D výroba šperkov, teda vytvorenie 3D modelu dámskeho prsteňa pomocou 3D tlačiarne a 3D prototypu pánskeho prsteňa z vosku, do ktorého pán Hanza ručne vyryl všetky motívy džungle. Voskový model tak poslúžil na vytvorenie sadrovej formy pre odliatok zlatého prsteňa.

Šperky na zakázku
3D model dámskeho prsteňa vytvorený pomocou 3D tlačiarne
Šperky na zakázku
Výroba 3D prototypu pánskeho prsteňa z vosku a ručnej rytiny

Po schválení podoby šperkov na základe 3D modelov sa pán Hanza pustil do samotnej výroby, ktorej proces sme pre vás starostlivo zdokumentovali, preto necháme za seba hovoriť fotografie:

Šperky na zakázku
Zlatý odliatok pánskeho prsteňa
Šperky na zakázku
Šperky na zakázkuŠperky na zakázkuStarožitnú podobu prsteňa sme docielili použitým čierneho ródia.

Et voilà! Ozveny džungle v podobe šperkov sú na svete

Šperky na zakázku
Šperky na zakázku

Pri odovzdávaní hotových prsteňov, ktoré sme uložili do na mieru zhotovených semišových krabičiek so zlatým motívom leoparda, sme cítili veľkú radosť, že sa dielo podarilo. Klient aj jeho manželka totiž boli z hotových prsteňov nadšení a vyhlásili, že sa k nám v budúcnosti vrátia, aby sme spolu pokračovali v ďalšej tvorbe. To sa svojím spôsobom už stalo, pretože keď krátko nato privítali na svet ich dcéru (ktorá sa mimochodom narodila v rovnaký deň ako ich prvý syn), jej dátum narodenia sme do prsteňa spätne zapracovali v podobe vnútorného gravírovania.

Šperky na zakázku
Túžite aj vy po dizajnovom šperku z našej dielne? Ozvite sa nám na e-mail otazky@eppi.sk, telefónne číslo 0222 205 120 alebo vyplňte nezáväzný formulár a ostatné nechajte na nás.

Prajem si šperk na mieru

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky