Zásnubné sety pod drobnohľadom

Zo ženského pohľadu sú zásnuby a svadby o romantických detailoch a vzrušujúcom plánovaní. O druhej polovičke sa to však väčšinou nedá povedať - máloktorý muž sa do svadobných príprav vrhne so skutočným nadšením. Iste, niektorí tvoria čestnú výnimku, ale ich počty sa pohybujú v zanedbateľných číslach. Všetci páni ale strávia hodiny, dni či týždne hľadaním ideálneho zásnubného a svadobného prsteňa. Kedysi sa zásnubný prsteň a svadobná obrúčka kupovali zvlášť a nevesta pri svadobnom obrade vymenila zásnubný prsteň za obrúčku, ktorú potom nosila samostatne. Dnešné dámy ale často neodolajú kráse zásnubných prsteňov a túžia si ich navliekať na prstenník aj po svadbe. Veď by bola škoda schovať na ďalšie desaťročia taký nádherný kúsok, ktorý často stojí nemalú čiastku, do šperkovnice a nemôcť ho nosiť. Ženích je zároveň postavený do úlohy, kedy musí zaobstarať oba krúžky a musí vynaložiť značné úsilie, aby spolu ladili. Pátranie po každom krúžku zvlášť môže byť časovo aj finančne celkom náročné. Všetko si okrem toho vyžaduje riadnu dávku vkusu a starostlivého premýšľania. Veľa mužov preto uprednostní jednoduché "inžinierske" riešenie, ktoré ocenia aj ich šperky milujúce partnerky. V klenotníctve rovno vyberú zásnubný set a majú postarané.

Čo si pod pojmom zásnubný set predstaviť?

Zásnubný set tvoria podľa najjednoduchšej definície zásnubný prsteň a odpovedajúca svadobná obrúčka pre nevestu. Oba kúsky sa vyrábajú tak, aby spolu ladili. Súčasťou sady však nie je svadobná obrúčka pre ženícha. Zásnubné komplety sú k dispozícii v mnohých rôznych štýloch a cenových rozpätiach. Rozhodne teda narazíte na sadu prsteňov, kvôli ktorým sa do vás vaša vyvolená opätovne zamiluje.

Pozor, nepleťte si zásnubné sety (angl. bridal set) so svadobnými setmi, ktoré tvoria obrúčky pre nevestu a ženícha (angl. wedding bands, wedding rings). Oba prstene vynikajú jednoduchším dizajnom.

Pozor, v anglosaskom svete existuje aj set troch svadobných prsteňov (angl. wedding set), medzi ktorými sa okrem zásnubného prsteňa a obrúčky pre nevestu ukrýva aj obrúčka pre ženícha.

Prečo zvoliť zásnubný set?

 • Praktické hľadisko

  Pokiaľ ako budúci ženích viete, že si na prstenníček ľavej ruky navlečiete radšej obyčajný hladký krúžok a nebudete s partnerkou túžiť po rovnakých svadobných prsteňoch alebo nejakom špeciálnom sete, potom je pre vás zásnubná sada ideálnou voľbou. Dáma získa krásne, zladené obrúčky a vy dodržíte svoj štýl v podobe jednoduchého prsteňa z podobného kovu.

 • Jednotný dizajn

  Aj keď budete komplikovane vyberať obrúčku, ktorá by ladila so zásnubným prsteňom, nikdy nedocielite rovnakej dokonalosti a jednoty, ako pri nákupe zásnubného setu. Krúžky sa totiž už navrhujú tak, aby pôsobili ako jediný šperk. A po takom dojme túži mnoho neviest.

Ak však kúpite samotný zásnubný prsteň a nevesta zatúži po celom sete, ešte nie je všetko stratené. Nahliadnite do našej kategórie vykrojených svadobných obrúčok, v ktorej nájdete netypicky tvarované modely. Práve medzi nimi môžete nájsť perfektnú svadobnú obrúčku k svojmu zásnubnému prsteňu. A ak by ste takú predsa len neobjavili, neváhajte sa na nás obrátiť – radi vám vyrobíme prsteň na mieru tak, aby sadla k akémukoľvek zásnubnému prstienku. Či už je zásnubný prsteň komplikovaný, alebo naopak úplne jednoduchý, spoločník do páru sa k nemu vždy nájde.
 • Výhodný nákup

  Zásnubné sety zahŕňajú ako zásnubný prsteň, tak svadobnú obrúčku - kupujete vlastne dva v jednom. Zároveň tak môžete ušetriť viac peňazí, ako keby ste sa rozhodli pre kúpu dvoch samostatných kúskov. Veľa klenotníkov ponúka tieto súpravy za skutočne výhodnú cenu.

 • Elegantný look

  Zásnubný set má sám o sebe jedinečný vzhľad. Nevyzerá ako dva prstene, ale na prvý pohľad sa zdá, že novomanželka nosí jediný žiarivý celok. Tento look je synonymom elegantného štýlu.

 • Pohodlie pri nákupe

  Pokiaľ sa rozhodnete pre zásnubný set, musíte nákupné martýrium podstúpiť iba raz. To znamená, že jedenkrát sa rozhodujete, aký štýl vybrať, iba raz jednáte s obchodníkom, iba raz platíte. Celý proces je tak omnoho viac pohodlnejší a šetrí váš čas, než keď by ste vyrazili pre každý z prsteňov zvlášť.

 • Komfortné nosenie

  Chvíľu trvá, než si nevesta zvykne nosiť zásnubný prsteň aj obrúčku dohromady. Jeden sa môže presunúť či posunúť, druhý zase otočiť, čo nebýva veľmi pohodlné. Zásnubný set sa nosí ako jediný krúžok, preto sa s ním veľa žien cíti oveľa viac komfortne, než s dvoma obrúčkami.

 • Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Elleanor
  Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Elleanor
 • Zásnubný set prsteňov zo zlata s hnedým diamantom Uvi
  Zásnubný set prsteňov zo zlata s hnedým diamantom Uvi
 • Zlatý zásnubný set prsteňov s marquise certifikovaným diamantom Wiale
  Zlatý zásnubný set prsteňov s marquise certifikovaným diamantom Wiale
 • Set prsteňov zo zlata s labradoritom a moissanitmi Flory
  Set prsteňov zo zlata s labradoritom a moissanitmi Flory
 • Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Celeste
  Set prsteňov s možnosťou výberu diamantu Celeste

Prečo vyberať zásnubný prsteň a obrúčky zvlášť?

 • Spoločné vyberanie svadobných prsteňov

  Otázka vhodnej voľby prsteňov predstavuje pre veľa mužov herkulovskú úlohu. Niektorí sa rozhodnú a uľahčia si ju výberom zásnubného setu. Iní uprednostnia nákup obrúčok zvlášť, napríklad preto, že sa chcú poradiť s nevestou a užiť si vzájomné pátranie po prsteňoch.

 • Komplikované svadobné prstene

  Ak pár zatúži po unikátne zladených či akokoľvek atypických snubných obrúčkach, ktoré sú napríklad širšie, neobvykle tvarované alebo netradične zdobené, nie je rozumné kúpiť zásnubný prsteň a svadobnú obrúčku samostatne. Zásnubný prsteň sa potom často nehodí ku zvolenej svadobnej obrúčke.

Kto najviac ocení zásnubné sety?

Aktívne ženy

Všetky ženy, ktoré aktívne športujú alebo sa venujú mnohým činnostiam a koníčkom ocenia zásnubný set, ktorý sa skvele navlieka aj sťahuje a zároveň dobre skladuje. Integrovaný typ súpravy zabraňuje nepohodlnému otáčaniu každého krúžku zvlášť.

Elegantné dámy

Zásnubný set tvoria dva prstene, ktoré si dizajnovo odpovedajú a ktoré dokážu jemne doplniť každý outfit. Ich spravidla striedmy vzhľad zbytočne nepriťahuje pozornosť a podčiarkuje klasický look.

Milovníčky dokonalosti

V zásnubnom sete boli dva prstene stvorené priamo pre seba. Dokonale do seba zapadajú, sú ako dvojvaječné dvojčatá a štýlovo si vskutku rozumejú. Ich prepracovaný jednotný dizajn dosahuje všetkých vysokých štandardov perfekcionistiek.

Moderné dievčiny

Zásnubné sety sú proste a jednoducho trendy. Ak teda chcete zapôsobiť na ženu, ktorá pravidelne sleduje udalosti zo sveta módy, potom sa spoľahnite na do detailu vypracované súpravy prstienkov.

Pragmatickí muži

Takmer každý muž rád ušetrí svoje duševné zdravie, keď sa na lov dokonalého prstienka bude musieť vydať iba raz. Aj keď je už na druhej výprave do klenotníctva skúsený, čakajú ho ďalšie prekážky, ktoré musí prekonať: je potrebné nájsť obrúčku, ktorá by sa hodila k tej prvej. V prípade zásnubného setu stačí zlatníka osloviť iba raz. Získate tak veľa času naviac, napríklad na premyslenie svadobnej cesty. A väčšinou zvládnete ešte aj ušetriť.

Typy zásnubných setov

Medzi sadami objavíte všetko od decentných prsteňov so solitérom a ladiacim svadobným krúžkom, po prepracované dizajny s oboma obrúčkami doplnenými početnými kameňmi okolo diamantu v unikátnom tvare.

Zásnubný set paralelných prsteňov

Paralelné krúžky sa podobajú tradičným samostatným prsteňom a každý z nich je možné nosiť zvlášť. Svadobný prsteň môže byť nezdobený, alebo zvýraznený odpovedajúcimi detailmi, napríklad vsadenými kameňmi alebo pavé osadením, ktoré korešponduje so zásnubným prsteňom. V tomto type súpravy nemá svadobná obrúčka spravidla vystúpené kamene alebo iné komplikované detaily, ktoré by mohli zasahovať do zásnubného prsteňa, pokiaľ by sa nosili spoločne. Oba kúsky väčšinou nie sú prehnuté, ani inak špecificky tvarované.

Zásnubný set paralelných prsteňov
Tieto krúžky sa môžu nosiť samostatne alebo spoločne

Zásnubný set integrovaných prsteňov

Tento svet tvorí omnoho prepracovanejší pár prsteňov a svadobnú obrúčku obvykle nemôžete nosiť bez zásnubného prsteňa, inak by pôsobil nekompletne. V mnohých prípadoch sa svadobná obrúčka navrhuje tak, aby ako diamantmi posiaty krúžok objímal zásnubný prsteň a zdôrazňoval jeho dizajn alebo trblietanie kameňov. Ústredný diamant či drahokam v zásnubnom prsteni býva centrálnym prvkom celej sústavy. Drobnou nevýhodou je, že ak sa jeden kúsok zo sady poškodí, je nutné nechať opraviť oba. Jeden prsteň bez druhého nemôže existovať.

Zásnubný set integrovaných prsteňov
Svadobný prsteň kopíruje tvar zásnubného prsteňa

Zásnubný set so zdôrazňujúcou svadobnou obrúčkou

Táto variácia je veľmi podobná setu integrovaných prsteňov, aj keď tu môžete každý kúsok nosiť zvlášť. Typická je pre zásnubné prstene so štvorcovým kameňom.

Zásnubný set so zdôrazňujúcim snubným prsteňom
Svadobný prsteň urobí zásnubný prsteň ešte výraznejším

Ako nosiť zásnubný set?

Otázka nosenia zásnubného setu nie je zase tak zložitá, ako sa môže zdať. Sada prstienkov do seba zvyčajne zapadá, takže ich môžete ľahko navliecť na ľavý prstenníček. Oba krúžky tvoria harmonický celok, ktorý nie je nijak narušený. Ľavý prstenník je jasnou voľbou, lebo už v antike verili, že ním prechádza vena amoris, teda žila lásky, ktorá vedie priamo k srdcu.Ak vás však niekedy doženie nálada na menšiu zmenu, môžete od seba obe obrúčky zo zásnubného setu paralelných prsteňov samozrejme oddeliť a jednu z nich si navliecť trebárs na druhú ruku. Ani táto varianta nie je tabu, ale veríme, že sa aj tak zase vrátite k pôvodnému noseniu čo najskôr. Obrúčky zo zásnubných prsteňov v skutočnosti vyniknú omnoho viac na jednom prste - na to boli, konieckoncov, stvorené. V neposlednom rade sa ani nemusíte obávať, že budete musieť kvôli sade odložiť iné šperky. Prstene zo zásnubných setov sú zvyčajne ľahko kombinovateľné s inými šperkami, ak si ich dobre zvolíte. A nehovoríme len o náhrdelníku alebo náramku, priestor môžu dostať aj ďalšie prstene. Aj keď bude väčšinou zásnubný set hrať na ženských rukách hlavnú úlohu, ďalšie kúsky ho môžu skvele doplniť.

Zásnubné sety predstavujú veľmi zaujímavú a stále populárnejšiu alternatívu k tradičným zásnubným prsteňom a svadobným obrúčkam. Ich zaujímavo kombinovaný dizajn ocenia ženy, ich prínos ku zjednodušenému nákupu zase muži. Snáď sme vám v riadkoch vyššie odpovedali na základné otázky, ktoré sa tohto rozširujúceho sa prsteňového fenoménu týkajú, a pomohli sme vám rozhodnúť sa, k akému typu obrúčok sa nakoniec pri plánovaní vášho veľkého dňa prikloníte. Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky