Ako vybrať fotografa na svadbu

Svadba patrí k tým najkrajším dňom v živote a či už od nej uplynie pár mesiacov alebo niekoľko rokov, vždy na ňu budete s láskou spomínať. Určite si užijete veľa príjemných večerov, a to nielen vo dvojici, ale aj s priateľmi, rodinou, deťmi alebo vnúčatami, nad albumami s fotografiami, ktoré vás vrátia späť do chvíle vášho sladkého áno. Aby snímky stáli za to a vyvolávali vo vás pekné spomienky, nesmiete podceniť voľbu svadobného fotografa.

Fotografa na svadbu vyberajte starostlivo

Vašu svadbu by mal fotiť človek, ktorého štýl a prístup sa vám páči a ktorý je vám zároveň ľudsky príjemný a sympatický. Veď nad jeho prácou si budete vybavovať detaily svojho vstupu do manželstva a celý deň bude vám aj vašim hosťom v pätách, aby získal čo najlepší a možno aj najprirodzenejší záber. Potrebujete skutočného profesionála, ktorý dokáže pracovať so svetlom a poradí si s neposednými deťmi, nevrlými strýcami aj alkoholom posilnenými kamarátmi. Hľadáte človeka, ktorý zvládne prispôsobiť sa každej situácii a nenechá sa ničím len tak zaskočiť. Zároveň je dôležité uvedomiť si, že fotograf pravdepodobne nebude patriť k najlacnejším položkám vášho svadobného rozpočtu.

Začnite hľadať v dostatočnom predstihu

Mnoho párov si pri plánovaní svadby rozdelí povinnosti, ktoré treba zariadiť, medzi sebou. Zaistenie fotografa často pripadne medzi ženíchove úlohy. Nech už sa toho ale ujme ktokoľvek, je dobre začať s hľadaním dostatočne včas. Ideálna chvíľa, kedy sa pustiť do vyberania vhodného svadobného fotografa, je zhruba rok pred pripravovanou svadbou. Najneskôr sa však pusťte do prezerania umeleckých portfólií pol roka pred zvoleným termínom. Ak túžite po naozaj skúsenom profesionálovi, nemárnite čas, pretože tí bývajú vyťažení už veľa mesiacov vopred.

Ak necháte voľbu fotografa na poslednú chvíľu, môže sa stať, že nakoniec sa rozhodnete pre niekoho z priateľov alebo príbuzných, ktorý to s fotoaparátom aspoň trochu vie, než aby ste platili cudziemu človeku, ktorého práca vás neoslovuje. Pokiaľ hľadanie podceníte, skúste sa popozerať medzi začínajúcimi fotografmi, ktorí môžu zodpovedať vašim požiadavkám a ktorí vás nemusia stáť celý majetok.

Internet nám dnes uľahčuje život v mnohých ohľadoch a využiť ho môžete aj na vyhľadanie svadobného fotografa. Dokonalá situácia, kedy vám profesionála odporučí niekto z vášho okolia, kto s ním má priamu skúsenosť, totiž nemusí vždy nastať. Potom neostáva nič iné, len sa pustiť do vlastného prieskumu. Svadobný fotograf by mal byť schopný tvoriť krásne snímky vedome a opakovane, musí sa prezentovať uceleným a logickým portfóliom a nesmú mu chýbať recenzie. Ešte než niekoho najmete, stretnite sa s ním, pretože aj osobné sympatie patria k neoddeliteľným súčastiam úspešnej spolupráce.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Podľa akých kritérií fotografa vyberať

Existuje celá škála kritérií, podľa ktorých by ste si mohli fotografa vybrať. V nasledujúcich riadkoch sme sa pre vás pokúsili zhrnúť tie zásadné, ktoré by ste nikdy nemali opomenúť.

Štýl fotografií

Každý umelec má svoj štýl, ktorému sa dlhodobo venuje a zlepšuje ho k dokonalosti. Skúste sa teda najskôr rozhodnúť, aká podoba fotiek vám vyhovuje najviac a premýšľajte nad tým pri prezeraní jednotlivých portfólií. A pozor, štýl nie je to isté, čo kvalita.

Tradičný alebo klasický štýl

V tomto prípade bývajú svadobné snímky vopred premyslené a zinscenované. Umelec ich výrazne ovplyvňuje a fotografovaných aranžuje do klasických póz a skupiniek. Nečakajte teda žiadne dramatické zachytávanie udalostí. Rátať môžete so zobrazením nevesty so ženíchom, s rodičmi, svedkami a pohľadom upreným do kamery. Obľúbené sú aj štylizované svadobné fotografie v prírode alebo v elegantnom prostredí zámku.

Výhody:

 • vopred sa dá odhadnúť, ako budú fotografie vyzerať
 • pár môže v spolupráci s fotografom zostaviť zoznam snímkov, po ktorých túži

Nevýhoda:

 • fotografiám môže chýbať dynamika
Klasické svadobné fotografie
Svadobným snímkam v klasickom štýle dominujú párové fotografie

Reportážny štýl

Práca reportážneho umelca pripomína prácu novinárskych fotografov: pozoruje, nezasahuje do diania a len dokumentuje. Nerozpráva tak príbeh vášho dňa v tradičnom poňatí, ale zachytáva predovšetkým emócie a atmosféru. Potešiť vás môže napríklad vyobrazením svedka pri príhovore.

Výhody:

 • spontánne fotografie zo svadby, ktorým nechýba kúzlo okamihu a súvislosti
 • snímky, ktoré aj po rokoch vyvolajú pocity danej chvíle
 • fotograf splynie s hosťami

Nevýhoda:

 • vzhľadom na to, že fotografie zachytávajú prevažne spontánne okamihy a momentky, nemusia na nich všetci vyzerať podľa vašich predstáv
Reportážne svadobné fotografie
Reportážna svadobná fotografia zachytáva predovšetkým spontánne okamihy

Umelecký štýl

Fotograf vyhľadáva zaujímavé uhly pohľadu a vytvára netradičné kompozície. Dokáže pracovať s prirodzeným aj umelým svetlom a využíva neobvyklé aranžmány.

Výhody:

 • na prvý pohľad uvoľnené a neformálne kompozície
 • kreatívny prístup a zachytenie emócií

Nevýhoda:

 • možno prehnaná digitálna postprodukcia
Umelecké svadobné fotografie
Umelecký štýl ponúka netradičné kompozície a uhly záberu

Módny štýl

Umelec sa zameriava na to, aby fotografiám nechýbala dramatickosť okamihu, pohyb a dynamika. Fotografovaní vyzerajú ako z módneho časopisu a obrázky zodpovedajú aktuálnym trendom, medzi ktorými sa okrem iného rozmáhajú svadby v zahraničí alebo obrady na netradičných miestach.

Výhoda:

 • originálne svadobné fotografie a neopozeraná štylizácia

Nevýhoda:

 • ako všetko módne, môže sa o pár rokov prestať páčiť, preto je nutné starostlivo voliť umelca, ktorý dokáže aj módnej fotografii dodať nadčasovosť
Módné svadobné fotografie
Dynamické zábery plné emócií zobrazuje módny štýl

Kvalita fotografií

Svadobnými fotografiami sa určite budete chcieť v nasledujúcich rokoch chváliť, preto venujte pozornosť aj kvalite práce fotografov. Správny umelec s vami preberie nielen vaše predstavy, ale zaujíma sa aj o miesto konania alebo svetelné podmienky a ponúkne vám svoju víziu. Samozrejme vás zoznámi aj s ukážkami svojej práce, aby ste si mohli upresniť, čo vás bude čakať.

Kvalitu fotografie určujú technické aspekty, ako je expozícia, kompozícia, ostrosť, umelecká kvalita a ďalšie. Ak však nie ste odborníkmi v obore, jednoducho zvážte, či vo vás ukážka fotografovej práce vzbudzuje príjemné dojmy a pocity. Ak sa vám vybaví obrázok aj o niekoľko dní, potom ste narazili na toho pravého.

Pokiaľ fotograf robí nádherné a úchvatné obrázky, ale so svadbou nemá žiadne skúsenosti, hľadajte radšej ďalej.

Cena

Honorár fotografa patrí k dôležitým aspektom pri rozhodovaní o tom, koho vybrať. Vopred preto dôkladne premyslite, koľko ste ochotní investovať. Ako vo všetkom platí, že cena úmerne zodpovedá kvalite a rozsahu ponúkaných služieb. Nemyslite si ale, že najdrahší umelec je tiež aj ten najlepší. Pred finálnym odsúhlasením fotografa si urobte malý prieskum, v akých reláciách sa honoráre umelcov pohybujú a čo za danú cenu ponúkajú.

Nezabúdajte na to, že práca svadobného fotografa nezahŕňa len účasť na vašej svadbe, ale aj desiatky hodín, ktoré strávi editáciou a postprodukciou. Cena spravidla zahŕňa aj komunikáciu s klientmi, prípravy miesta fotenia a niekedy aj výrobu svadobných fotokníh.

Rozsah služieb

Chcete nafotiť celý deň alebo len obrad? Zvážte, koľko hodín budete fotografa potrebovať a v akej podobe budete výsledné obrázky očakávať. Niekedy ich dostanete v elektronickej podobe, inokedy je súčasťou služby aj ich tlač. Kvalitní umelci sa bežne nechávajú najať na celý deň.

večerná svadba
Niektorí fotografi budú po vašom boku až do noci

Počet fotografov

Ak vás trápi neistota, či jediný svadobný fotograf zvládne zachytiť všetky dôležité okamihy vášho veľkého dňa, zvážte možnosť najať si viac umelcov alebo niekoho, kto zamestnáva asistenta. Dbajte na to, aby ste sa všetci ešte pred svadbou dohodli a zladili svoje predstavy a očakávania. Ideálne bude, keď sa vám podarí získať fotografov, ktorí sú zvyknutí spolupracovať.

Otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď, než si fotografa objednáte

 • Koľko hodín s nami na svadbe strávite?
 • Koľko stojí hodina fotenia nad rámec dohody?
 • Zahŕňa výsledná cena aj cestovné náklady?
 • Koľko fotografií dostaneme a kedy?
 • Prechádzajú svadobné fotografie postprodukciou? Ak áno, koľko ich upravujete a akým spôsobom?
 • Dostaneme svadobné foto v elektronickej podobe (ak áno, v akom rozlíšení)? Dostaneme vytlačené fotografie (ak áno, v akom formáte)?
 • Kto vlastní práva na fotografie a na čo môžu byť použité?
 • Zahŕňa vaša ponuka aj predsvadobné fotenie (obliekanie nevesty, príprava účesu atď.)?
 • Uzavrieme písomnú zmluvu s jasne definovaným rozsahom služieb?

Zveriť fotografovanie kamarátovi – áno alebo nie?

Pri zostavovaní rozpočtu a premyslení, čo všetko sa musí na svadbu zariadiť, vám pri úvahách o výbere svadobného fotografa môže napadnúť aj niekto z príbuzných alebo priateľov, ktorí radi fotografujú. Možno požiadate svedka alebo niekoho iného z pozvaných. Zhrňme si pár výhod a nevýhod pre jednotlivé možnosti.

Profesionálny fotograf

Výhody:

 • má dostatok skúseností s fotografovaním a dokáže zachytiť jednotlivé okamihy zo správneho uhla a pod správnym svetlom
 • vie, ako fotiť svadbu
 • vlastné kvalitné vybavenie

Nevýhody:

 • cena – služby skúseného profesionála vás môžu vyjsť od 400 eur viac podľa toho, čo presne žiadate

Kamarát

Výhody:

 • cena – ak sa fotografovania ujme niekto z blízkych, určite výrazne uľavíte rozpočtu
 • dobre pozná nevestu aj ženícha a často tiež väčšinu pozvaných, dokáže tak lepšie odhadnúť situáciu

Nevýhody:

 • nemusí mať dostatok technických znalostí a skúseností
 • nemusí mať dostatočne kvalitné vybavenie (čo nevadí, pokiaľ túžite po jednoduchých momentkách)
 • neužije si svadbu ako hosť, pretože fotografovanie býva náročné

Ako vidíte, voľba toho správneho fotografa si žiada svoj čas a dôkladné premyslenie. Hoci sa vám to na začiatku nemusí zdať kľúčové, tak torta a občerstvenie budú po svadbe zjedené, svadobné šaty a slávnostný oblek vrátené alebo uložené v šatníku. Zostanú vám s láskou vybraté svadobné obrúčky a predovšetkým – spomienky. A jednou z najmilších a najhmatateľnejších pripomienok slávnostného dňa bývajú práve fotografie.

Autori svadobných fotografií použitých v článku: Alžbeta Pilařová, Still and motion pictures, Vítězslav Malina

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky