Deň Otcov

Deň Otcov

Tipy na darčeky ku Dňu otcov

Otec je človek, ktorý nás odmalička formuje, je naším mužským vzorom, snažíme sa mu podobať a podľa neho si často vyberáme životných partnerov. Jednoducho to nie je len tak niekto. Rovnako ako si matka zaslúži ocenenie za svoje úsilie, práve preto vznikol Deň otcov – sviatok na počesť všetkých oteckov, ktorý oslavuje otcovstvo, jeho vzťah k dieťaťu a rolu otca vo spoločnosti všeobecne.


Pohľad do histórie

Prvá zmienka o oslave otcovskej role sa datuje k dňu 5. júla 1908 a spája sa s menom Grace Golden Clayton, ktorá sa v západovirgínijskom Fairmonte rozhodla uctiť si pamiatku svojho otecka, ktorý zahynul rok predtým pri baníckom nešťastí. Pri zrode tradície však stála až Američanka Sonora Dodd, ktorá chcela oceniť lásku a starostlivosť, ktorú jej a jej súrodencom venoval jej ovdovelý otec. Sviatok sa slávil vo washingtonskom Spokane 19. júna 1910 (vraj deň narodenia Sonorinho otca). Od roku 1966 sa vo väčšine krajín na svete za podpory prezidenta USA Lyndona Johnsona stala Dňom otcov tretia júnová nedeľa – napríklad práve aj u nás na Slovensku. Prosím pozor, nie všade je tomu tak – napríklad Nemecko ho slávi v máji vo sviatok Nanebovstúpenia Pána, Rakúšania zase druhú júnovú nedeľu a v Španielsku je spojovaný so sviatkom svätého Jozefa, 19. marca.

Aký zvoliť darček ku Dňu otcov?

Myslíme si, že otcovská starostlivosť si zaslúži malú pozornosť vo forme darčeku. Keď máte sedem, tak ho poteší vlastnoručne namaľovaný obrázok, ktorý si pyšný otecko môže vyvesiť v kancelárii. Keď ste na strednej, tak nič nepokazíte nejakou obľúbenou delikatesou, knihou alebo drobnosťou, ktorá sa vzťahuje k otcovým koníčkom a záujmom. A v dospelosti? To už pred vami stojí nekonečné množstvo možností, pretože vám nechýba vlastný príjem a občiansky preukaz potvrdzujúci plnoletosť. Ako darček ku Dňu otcov pokojne vyberte fľašu exkluzívneho vína, whisky či koňaku, prípadne zvoľte cigary, ak má pre ne otecko slabosť.

Avšak ak si prajete darovať niečo, čo sa hneď neskonzumuje, a čo bude trvalejšej hodnoty, porozhliadnite sa vo svete pánskych doplnkov a šperkov. Veríme, že pre svojho otecka dokážete vybrať vhodný darček i v prípade, že klenotom neholduje. V našej ponuke totiž objavíte nielen elegantné, ale aj vysoko praktické doplnky, ktorí sa otcovi budú určite hodiť.


Den otců

Šperky pre mužov

Nesmrteľnou klasikou, ktorá sa perfektne hodí ako darček ku Dňu otcov, sú manžetové gombíky. Ich elegantný dizajn často vyráža dych a dokáže obzvlášniť i obyčajnú košeľu – stačí už len bezchybne vybrať. Dobre vsadený manžetový gombíček do francúzskej manžety osloví i tých najväčších odporcov pánskych šperkov. Tento typ klenotu sa najviac môže v rodine dediť a prechádzať z otca na syna.

V ponuke objavíte cenovo dostupné gombíky zo striebra, drahšie kúsky zo zlata i vysoko luxusné modely z platiny – ty už sú pre ozajstných fajnšmekrov. Zvoliť môžete gombíčky jednoduchého vzhľadu, ktoré sú ideálne na pracovný deň, alebo vybrať model so zložitejším zdobením a detailmi, ktoré vyniknú pri spoločenských udalostiach. Určite sa nebojte diamantov, cena gombíčku predsalen vzrastie a kamienky bývajú naozaj decentné a vkusné, predovšetkým tie bezfarebné. Vybrať si môžete ale aj diamanty modrej či čiernej farby, ktoré vyžarujú tú správnu dávku mužnosti, prípadne originálne farebné drahokamy.

Ďalšou možnosťou, ktorou môžete obzvláštniť ockov elegantný oblek je kravatová spona. Veríme, že takmer každý muž má vo svojom šatníku aspoň jednu neposednú kravatu – nezáleží pritom, ako často ju nosí. Určite preto ocení doplnok, ktorý neskrotenú kravatu udrží na mieste, a navyše vyžaruje vkus. Kravatová spona je cenovo veľmi dostupná a rovnako ako manžetové gombíky ju môžeme doplniť o žiarivý diamant. Navyše sa jedná o šperk, ktorý je ako stvorený k tomu, aby bol obzvláštnený gravírovaním. Čo takto venovať otcovi jedinečný darček ku Dňu otcov s vyrytým venovaním, ktorý mu vždy pripomenie, čo pre vás znamená?

Skvelým personalizovaným šperkom môže byť takisto i neobyčajný pánsky prsteň, ktorý poteší nielen tradične založených mužov. Masívny prsteň s vyrytými iniciálmi je ozajstným osobným darom a môže sa stať i krásnym rodinným pokladom.


Diamantová investícia do budúcnosti

Ak chcete darovať ku Dňu otcov niečo naozaj špeciálne, máme pre vás tip, s ktorým otcovi doslova vyrazíte dych. Určite ste si tiež všimli trend v podobe investičných diamantov – do tohto materiálneho daru sa určite oplatí investovať, pretože si môžete byť takmer 100% istí, že ste peniaze vložili do bezpečnej komodity, a že sa vám možno i viacnásobne vrátia. Krásne vybrúsený guľatý, oválny, štvorcový, obdĺžnikový alebo kvapkový kamienok sa nestratí a otec bude vždy mať niečo na horšie časy. Určite však vyberajte diamanty s certifikátom, pri ktorých si môžete byť istí ich kvalitou.

Den otců


I keď sa na Slovensku Deň otcov dosiaľ naplno nepresadil a slávi sa skôr výnimočne, buďte i vy inovátorom a prineste tento sviatok do svojej rodiny. Iste budete prekvapený, akú radosť či dojatie vyvoláte v otcovi už len tým, že sa za ním zastavíte a dáte mu najavo, že ho máte radi a že pre vás skutočne veľa znamená. Áno, sviatok matiek je stálicou nášho sveta, ale nebolo by fér doň zaradiť i Deň otcov? Veď ku správnemu vývoju a pohľadu na svet potrebujeme vplyv oboch rodičov – každý z nich nám odovzdáva niečo iné, ale spolu dokážu stvoriť dokonalú a jedinečnú osobu.