Svadba v minimalistickom štýle

Plánovanie svadby môže byť náročné. Toľko rôznych detailov, tradícií, ktorých sa chcete držať, a očakávania, ktoré si prajete naplniť. Nemusí to tak byť ale vždy. Stačí sa rozhodnúť pre minimalistickú svadbu.

Minimalizmus je smer, ktorý sa hlavne v posledných rokoch teší popularite. Pôvodne vznikol ako rebélia proti typickému konzumerizmu, nakupovaniu a hromadeniu zbytočností. Postupne sa z neho však vyvinul aj moderný životný štýl, ktorý vyzdvihuje čo najväčšiu eleganciu a jednoduchosť. Minimalistická svadba tak nie je len pre páry, ktoré si chcú prípravy čo najviac uľahčiť. Hodí sa aj pre tých, ktorí idú s dobou a chcú výnimočný štýl svadby, ktorá je zároveň šetrná k ich času, finančným zdrojom, ale aj k samotnej planéte.

Počet hostí

Pokiaľ ste sa rozhodli pre minimalistickú svadbu, začnite už pri jej plánovaní. Prvou vecou, na ktorú je dobré sa zamerať, je počet a zloženie hostí. Určite nemusíte pozývať na obrad všetky tetky a strýkov z piateho kolena. Radšej vyberte priateľov a známych, ktorí vás naozaj poznajú a v ktorých prítomnosti si slávnostný deň skutočne užijete. Vďaka plánovaniu malej svadby sa celý proces pozývania hostí a samotnej organizácie samozrejme veľmi uľahčí.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Miesto

Prečo si na minimalistickú svadbu vybrať nevšedné svadobné miesto? Zámky, hrady a ďalšie podobné miesta sú na svadby väčšinou perfektne pripravené. Ich nevýhodou ale je, že veľakrát ponúkajú kompletné balíčky, teda nie sú veľmi flexibilné. Pokiaľ si naopak vyberiete niekoho, kto svadby nepripravuje každý týždeň, je pravdepodobné, že si svadobné služby budete môcť prispôsobiť viac na mieru. Môžu byť aj lacnejšie.

Pekným miestom je napríklad zrekonštruovaný statok, malý zámok alebo kaplnka, ale aj vaša vlastná záhrada, prípadne lúka za chalupou.

miesto na oddávanie na lúke
Miestom minimalistické svadby môže byť lúka za chalupou...
menšie zámok vhodný k minimalistickému obradu
...alebo malý zámok, ktorý svadbe dodá romantickú atmosféru.

Minimalistické oblečenie a účes

Minimalizmus sa odráža aj na oblečení a štýle prítomných, najmä nevesty. Jej šaty by mali byť nenútene štýlové, jednoduché a šik. To znamená, že svadobná róba by mala postrádať zbytočné ozdoby a aj jej strih by mal byť skôr jednoduchý a splývavý. Čo sa týka minimalistických šperkov, so svadobnými šatami by mali vkusne ladiť a nepôsobiť prekombinovane. Ideálne sú strieborné alebo zlaté náušnice bez výraznejších kameňov a keď už, tak najlepšie len s priehľadnými diamantmi a zirkónmi. Striedmosť by sa samozrejme mala dotknúť aj štýlu účesu a líčenia.

Ženích by sa mal pri výbere doplnkov vyhnúť najmä výrazným farbám a vzorom na kravate, ponožkách a vreckovke.

SVADOBNÁ HOSTINA

Jedlo je bezpochyby jednou z vecí, ktoré na svadbách naozaj milujeme. Bohužiaľ nie každý má rovnaké chute. Chápeme, že možno túžite zapôsobiť na hostí nevšedným svadobným menu. Pokiaľ ale chcete ušetriť veľké množstvo nezjedeného jedla, radšej než kaviár a rybie filety si zvoľte typickejší pokrm, ako napríklad sviečková alebo kuracie rezne. V prípade, že máte medzi priateľmi či rodinnými príslušníkmi vegetariána alebo vegána, určite nezabudnite pripraviť aj bezmäsový variant.

Pokiaľ sa rozhodujete medzi typickým menu alebo bufetovým stolom, odporúčame prvý variant, a to z jedného prostého dôvodu. Na bufetových stoloch väčšinou veľa jedla zostáva a musí sa vyhodiť.

Minimalizmus sa môže dotknúť aj vašej svadobnej torty. V súčasnosti sú v móde najmä takzvané "nahé" torty alebo bez polevy. Ich príprava je oveľa jednoduchšia a navyše s ovocím a kvetinami vyzerajú už na pohľad neskutočne.

svadobný drdol s kvetinami
Minimalistický svadobný účes ozvláštnený živými kvetmi.
ženích si oblieka svadobnú vestu
Ženích by mal dať prednosť tlmeným farbám bez výrazných vzorov.

Výzdoba

Ako by mala vyzerať minimalistická svadobná výzdoba? Nekupujte nadarmo zbytočnosti, ktoré neskôr skončia v koši alebo na povale. Radšej používajte prírodné materiály alebo zrenovujte staré veci. Ideálnym tipom sú napríklad vetvičky s listami alebo ihličím, divoké kvety a byliny, ale aj tráva, kôra zo stromov, prípadne rôzne plody.

SVADOBNÉ DARY

Svadobné dary sú neoddeliteľnou súčasťou každého svadobného obradu. Je ale všeobecne známe, že nevkusné umelecké predmety, desiatky pohárov alebo nevhodné bytové doplnky skôr zaberajú novomanželom miesto v byte, než aby ich využili. Tomu sa však dá jednoducho vyvarovať. Prvým variantom je, že hosťom poviete, že dary vôbec neprijímate. Alebo môžete na svojej webovej stránke o svadbe vytvoriť zoznam svadobných darov, ktoré uvítate. A vzhľadom na to, že ide o minimalistickú svadbu, zahrnúť môžete aj zero waste produkty, ktoré sú najlepšie prírodné a vyrobené v Slovenskej republike.

svadobné prstene z ružového zlata na podstavci z polienka
Jednoduché svadobné obrúčky z ružového zlata sú pre minimalistickú svadbu ideálne.
svadobné stoly s prestieraním
Svadobná výzdoba s využitím prírodných materiálov pôsobí elegantne.

Ďalšie tipy

Minimalizmus na svadbe sa však môže dotknúť aj ďalších oblastí. V dnešnej ére digitálnych technológií napríklad hrozí, že najmä mladí hostia strávia viac času dokumentovaním na svoj mobilný telefón, než komunikáciou s ostatnými a tancom. Niekoľko dní pred samotnou svadbou teda môžete hostí poprosiť, aby počas celého dňa svoje mobilné telefóny, fotoaparáty a kamery odložili a venovali sa len sebe navzájom. Zároveň ich ubezpečte, že profesionálny fotograf a kameraman sa o krásny záznam svadobného dňa postarajú a všetci tak budú mať dostatok spomienok.

Ako už bolo vyššie naznačené, digitálne technológie však môžete použiť aj v prospech svadby. Okrem zoznamu darov sa dajú totiž na internete vytvoriť a následne rozoslať pozvánky na svadbu v digitálnej forme. Na web môžete tiež umiestniť všetky dôležité informácie o mieste svadby, harmonograme, požadovanom dress code a ďalších detailoch.

pohár, kam svadobčania hádžu rady do manželstva napísané na papieriku
Rady do manželstva od hostí sú krásnou spomienkou na váš svadobný deň.
fotokútik s návodom pre fotenie
Fotokútik s polaroidovým fotoaparátom zabezpečí zábavu pre všetkých pozvaných.

Na záver asi nie je nutné pripomínať, že minimalistická svadba môže byť len začiatkom. Nastavte si život tak, aby v ňom bolo čo najviac ľudí, pocitov a zážitkov, ktoré milujete, a o to menej vecí. Koniec-koncov, už teraz je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí menej vlastnia, sú v živote šťastnejší.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky