Avanturín

Avanturín je variáciou kremeňa (quartz) alebo kremenca (quartzitu), ktorého hodnotu zvyšuje rad minerálnych plochých alebo vločkových inklúzií v bezfarebnom základe. Svetlo, ktoré do kameňa vstupuje, dutinky zasahuje a odráža sa od nich. To vytvára optický jav a pôsobivý iskrivý vzhľad drahokamu zvaný avanturescencia. Inklúzie môžu avanturínu dodávať zreteľnú a krásnu farbu. Mikroskopom a niekedy aj voľným okom zbadáte šupinky sľudy alebo kúsočky fuchsitu. Názov avanturínu je alúziou na náhodný objav avanturínového skla (čiže zlatého kameňa) benátskymi sklármi v 18. storočí. Zlatý kameň (goldstone) sa dodnes vyrába ako napodobenina avanturínového kremeňa alebo živca (slnečného kameňa). S ním sa avanturín občas zamieňa, tzv. slnečný kameň (sunstone) však zaujme oranžovou až červenou farbou a väčšou transparentnosťou.

Názov avanturínu sa odvodzuje z talianskeho "a ventura", čo znamená "náhodou".

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Kremeň
  • Drahokam znamenia Býk
  • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
  • Náleziská Brazília, Čile, India, Rakúsko, Rusko a Tanzánia
  • Drahokam mesiaca Máj
  • Farba
    Zelená, modrá, žltá, červená, oranžová, ružová, hnedá, šedá, strieborná, zlatá, červenohnedá, striebrozelená, zlatohnedá, dúhová

Gemologické parametre avanturínu

  • Chemické zloženie SiO2, Oxid kremičitý
  • Relatívna hustota 2,64-2,69
  • Kryštalografická sústava hexagonálna/trigonálna, masívna
  • Index lomu 1,544 až 1,555
  • Dvoj lom 0,009
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 6820, 6490
  • Fluorescencia Pri zelenom avanturíne načervenalá

Kupujeme avanturín

Atraktívny drahokam si milovníci trblietavých šperkov obľúbili pre jeho ľahkú dostupnosť a módny vzhľad. S jeho rastúcou popularitou po ňom túži stále viac ľudí. Pre úspešnú kúpu by im však o avanturíne nemala chýbať znalosť hlavných parametrov. Pozrite sa preto na niekoľko základných charakteristík tradične zeleného nerastu.

Farba (color)

Pod slovom avanturín si najčastejšie vybavíte zelenú odrodu kremeňa alebo kremenca, ale prirodzene sa vyskytuje aj v iných farbách, ako je oranžová, žltá, červená, ružová, hnedá, biela, šedá, strieborná, zlatá alebo modrá. Posledné spomínané odtiene možno označiť za veľmi vzácne, pretože v drahokamovej kvalite sa obvykle neobjavujú. Avanturín sa typicky nachádza ľahko pruhovaný so svetlejšie a tmavšie tónovanými oblasťami. A čo drahý kameň sfarbuje?

  • Fuchsit: klasická zelená farba avanturínu vychádza z obsahu chrómu v tejto variácii sľudového muskovitu; už malé množstvo tohto minerálu dodáva drahokamu zreteľné sfarbenie
  • Lepidolitové sľudy: ružová, červená alebo purpurová farba drahokamu sa odvodzuje od obsiahnutého lítia
  • Muskovitové sľudy: zelenostrieborný a modrý avanturín získavajú svoj farebný tón vďaka draslíku a hliníku
  • Hematit: červenohnedá a zlatohnedá farba kameňa je spôsobená prítomnosťou železa
  • Goethit: zelenohnedé sfarbenie drahokamu ovplyvňuje obsiahnuté zoxidované železo
  • Hematit a goethit: ružový, oranžový, červený a hnedý odtieň nerastu vzniká prímesou železa a zoxidovaného železa
  • Muskovit a ilmenit: sivá, žltkastá alebo striebristá variácia avanturínu sa odvodzuje od prítomnosti draslíka a hliníka, železa a titánu
  • Pyrit a sľuda: odtiene broskyňovej, zlatej a žltej sa odvíjajú od obsahu síry a železa v drahokame
  • Dumortierit: modrú farbu spôsobujú atómy hliníka a bóru v klencovej mriežke

Čistota (clarity)

Avanturín sa v prírode nachádza od ľahko priesvitných po nepriehľadné kusy. Čisté drahokamy sa takmer nevyskytujú, väčšinou im nechýba určité množstvo lesklých minerálnych inklúzií, ktoré im dodávajú vytúženú avanturescenciu a zvyšujú ich cenu. Hojné dutinky, ktoré charakterizuje orientácia rovnakým smerom, vytvárajú pútavé odrazy. Spolu so sýtym zafarbením tak robia z avanturínu žiadaný drahokam. Pri brúsení a leštení má kameň matný až sklovitý lesk. V surovom stave je pre avanturín typický výrazne zrnitý povrch.

Brus (cut) a tvar (shape)

Avanturíny sa najčastejšie brúsia do tvaru kabošon (cabochon). Umelci z neho rovnako s obľubou vyrezávajú ozdobné predmety v tvare zvierat alebo ďalších prírodných motívov. Vyrábajú sa z neho tiež korálky vhodné na navliekanie. Popri obvyklých dizajnoch, ako sú okrúhle tvary (round), ovály (oval) a vankúšiky (cushion), sa stretnete aj so zaujímavejšími kúskami - spomeňme napríklad trilióny (trillion), slzy (pears) a srdcia (hearts).

Opracovanie avanturínu

Drahokam spravidla neprechádza žiadnou úpravou ani vylepšením farby alebo čistoty. Existuje rad imitácií a umelých materiálov, s ktorými býva avanturín zamieňaný. Najbežnejšou napodobeninou je talianske sklo známe ako "zlatý kameň" (goldstone). Niekedy možno naraziť na priesvitný kremeň bez avanturescencie, ktorý je zafarbený jasnými farbami. Tieto kamene sa často objavujú v lacných šperkoch.

Kryštaly avanturínu

Cena

Ide o cenovo dostupný drahokam, ktorý sa v hojnom množstve nachádza po celom svete. Jeho hodnota sa stanovuje na základe farby, karátovej hmotnosti, čistoty a pôvodu. Jasne zelené sfarbenie patrí k hodnotnejším. Najviac zaplatíte za sýto sfarbené veľké kamene z Indie. Výrazná avanturescencia cenu avanturínu zvyšuje o ďalšiu úroveň.

Prečo milujeme avanturín?
Avanturescencia

Unikátny optický jav spôsobený odrazom svetla od minerálnych šupiniek v avanturíne. Podľa typu a orientácie kovových vločiek sa avanturín následne pôvabne blyští.

Dostupnosť

Drahokam sa nachádza po celom svete vo veľkom množstve, preto si ho môže dovoliť každý, komu učaruje jeho elegantný zelený odtieň.

Drahokam šťastia

Avanturín vnáša do života pozitívny prístup a energiu víťaza, čo prirodzene zvyšuje pravdepodobnosť úspechu vo všetkých mysliteľných oblastiach.

Mýty a legendy

Avanturín sa považuje za najstarší z drahokamov a údajne sa jeho pôvod datuje do čias, kedy bol zemský povrch vystavený silnému vesmírnemu žiareniu.

V čínskej mytológii sa kameň spája s bohyňou milosrdenstva a súcitu Kuan-Yin. Ako jedna z najobľúbenejších bohýň sa pokladá za ochrankyňu žien a detí, ktorá upevňuje puto medzi matkou a jej potomkom. Kvôli zelenej farbe ho mnohé kultúry (juhoázijskí budhisti, antickí Gréci a Kelti) spájali s rôznorodými božstvami plodnosti, prírody a jari.

Starí Tibeťania týmito kameňmi radi zdobili svoje sochy. Najčastejšie avanturín vkladali na miesto očí, aby symbolicky odhalili ich vizionárske sily. Vzhľadom k svojej povesti šťastného kameňa ho po celé stáročia milovali a ako talizman využívali hazardní hráči.

Verí sa dokonca, že tri zelené avanturíny v záhrade prinášajú obyvateľom príslušného domu šťastie a prosperitu. Niekedy sa preto označuje ako "rozprávkový poklad".

  • Zlatý prsten s cabochon avanturínom Leman
    Zlatý prsten s cabochon avanturínom Leman
  • Zlatý prívesok s cabochon avanturínom Aida
    Zlatý prívesok s cabochon avanturínom Aida
  • Zlaté náušnice s cabochon avanturínmi Greta
    Zlaté náušnice s cabochon avanturínmi Greta

Avanturín a jeho účinky

Avanturín sa preslávil ako kameň prosperity a bohatstva, ktorý priťahuje priazeň osudu pri súťažiach alebo hazardných hrách. Každý z jeho odtieňov spôsobujú iné minerály, ktoré špecifikujú aj jeho metafyzické vlastnosti. Všeobecne možno povedať, že všetky farby podporujú rovnováhu mužskej a ženskej energie nezávisle od pohlavia. Podobne posilňujú vodcovské črty osobnosti. Patrí medzi drahokamy, ktoré stimulujú sny a majú pozitívny vplyv na psychické schopnosti. Kladne pôsobí na pocit pohody, pretože dokáže zmierniť úzkosť a silné emócie. Práve preto vždy patril k obľúbeným darom.

Svetlo až tmavo zelený avanturín svojmu nositeľovi umožňuje robiť rozhodnutia zo srdca, inšpiruje k tvorivej činnosti a dáva mu odvahu žiť medzi ostatnými. Nechýba mu ani silná liečivá energia, či už spomenieme účinky avanturínu pri psychoterapii alebo liečbe srdcových a dýchacích ťažkostí. Verí sa, že zlepšuje zrak.

Modrý avanturín objavuje ľudskú spiritualitu. Vyzdvihuje manažérske schopnosti a tíši nervozitu pred verejnými vystúpeniami. Takisto chráni na cestách. Uľavuje od migrén, bolestí hlavy, alergií a nespavosti.

Červený avanturín(alebo tiež ružový, broskyňový, oranžový a hnedý) ochraňuje svojho nositeľa pred autonehodami, krádežami a požiarmi. Tiež urýchľuje metabolizmus, znižuje cholesterol a lieči ekzémy. Pomáha nájsť riešenie problémov a prísť s novými myšlienkami a nápadmi.

Strieborný avanturín uľavuje od kožných ťažkostí (rosacea, psoriáza). Chráni pred rizikami online sveta, preto by sa mal vyskytovať v blízkosti elektroniky, s ktorou pracujú deti. Matky niekedy venujú šperky ozdobené týmto kameňom ako darček k privítaniu ženstva svojim dcéram v čase, keď začínajú menštruovať.

Zlatý avanturín ocenia tí, ktorí sú precitlivení alebo nerozhodní. Ďalej dovoľuje nájsť kontrolu nad vlastným životom. Vracia pokoj a prosperitu. Uľahčuje od bolestí hlavy a problémov s nosnými dutinami.

Drahokam býva spájaný s planétou Merkúr a 6. a 7. čakrou.

Avanturín vládne zemskému znameniu Býka, pre ktorý je sýta zeleň prostriedkom na upokojenie a inšpiráciu. Podporuje jeho trpezlivosť a porozumenie, zároveň tlmí jeho výbuchy hnevu. Otvára mu cestu k dobrodružstvu a jeho tvrdohlavosť mierni dôrazom na sebareflexiu a zmysel pre humor. Ďalej posilňuje vôľu, zvyšuje tvorivosť a udržiava negatívne emócie pod kontrolou.

Najznámejší avanturín

Olmécka avanturínová socha

Socha zo strednej Ameriky je viac ako 2 400 rokov stará a je dielom jedného z tamojších indiánskych kmeňov - Olmékov. V súčasnosti ju možno vidieť v Britskom múzeu v Londýne. Vedci ju opisujú ako votívnu sekeru v podobe postavy s veľkou hlavou a malým podsaditým telom, ktoré sa zužuje do tvaru čepele. Soška vysoká zhruba 30 cm má kombinovať vlastnosti kajmana a jaguára, najmocnejších predátorov, ktorí oblasť dnešného Mexika obývali.

Ďalšie slávne avanturíny

Náhrobok Napoleona Bonaparte

Uprostred parížskej Invalidovne sa nachádza Napoleonov hrob. Náhrobok je vyrobený z obrovského bloku červenohnedého avanturínu z Karélie (dnešné Fínsko, v 18. storočí súčasť Ruska). Zaujme na prvý pohľad svojimi monumentálnymi rozmermi: 5 metrov na výšku a 4,5 metra na šírku.

Náhrobok Napoleona Bonaparteho

Avanturínová váza v Ermitáži

Ruská galéria v petrohradskom Zimnom paláci ukrýva naozajstný skvost. V jednej z početných sál vystavuje vázu z uralského avanturínu, ktorá ohromí svojimi rozmermi: 146 cm na výšku a 246 cm na šírku.

Zaujímavosti o avanturíne

  1. Avanturínu sa veľmi podobajú slnečný kameň, malachit, chryzopras, nefrit alebo chalcedón. Ľahko ich však rozpoznáte jednoduchým poškriabaním, lebo avanturín je oveľa tvrdší.
  2. Avanturín sa najčastejšie využíva v šperkárstve v podobe kabošon alebo korálok na náhrdelníky a náramky. Obľúbené sú z neho i záložky a dekoratívne prvky do akvárií. Dá sa ním však vyzdobiť aj záhrada.
  3. Avanturínový živec sa bežne označuje ako slnečný kameň (sunstone) a názov avanturín sa primárne vzťahuje na odrodu kremeňa. Oranžový alebo červený nerast taktiež vyniká avanturescenciou.
  4. So 17. storočím sa spája objav čínsko-japonského avanturínového laku. Rastlinný lak sa získava z latexu z mäkkého ázijského "lakového stromu" (sumachu lakodárné). Podľa tamojšieho zvyku sa na tento čierny podklad fúkali vločky sľudy, bronzu alebo zlata a vznikali tak unikátne kusy nábytku.
  5. Veriaci avanturín prisudzujú svätému Ondrejovi.
  6. Drahokam zodpovedá 8. výročiu svadby.
  7. Avanturín sa ukrýva aj pod hojne používaným nesprávnym termínom "indický nefrit". Zlý názov získal na základe farby a jedného z dovozcov najkvalitnejších drahokamov.
  8. Až do 18. storočia bol avanturín známy aj ako kameň Amazónie. Verilo sa, že drahokamy boli v Brazílii vyťažené amazónskymi bojovníkmi. Kamene sa vyrezávali do podoby talizmanov a šperkov.
  9. Vzhľadom k svojej najklasickejší farbe sa avanturín spája s jarnými mesiacmi, kedy sa všetko zelená. Najčastejšie je to preto máj, v ktorom všetko pučí a pomaly rozkvitá.

Zdroje obrázkov: mywowo.net, voltlin.com, pngarts.com, workingsilver.com, wellnesslifezone.com, gemstone7.com, imgbin.com, healingwithcrystals.net.au, cristoni.com, stellarium.bold-themes.com, harmonieprozivot.cz, beads4u.cz

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky