10 zábavných svadobných hier nielen pre novomanželov

Po spoločne prežitom čase ste zistili, že chcete svoje osudy spojiť. Budúca nevesta vyslovila svoje „áno“ a čerstvému snúbencovi spadol kameň zo srdca. Teraz už neostáva nič iné, než sa pustiť do predsvadobných úloh. Okrem zariadenia výzdoby, zostavenia menu na hostinu či vytvorenia svadobného webu, vás možno čaká aj ďalšia milá povinnosť. A to vymýšľanie zábavy! Na tejto úlohe sa okrem snúbencov často podieľajú aj ich blízki priatelia alebo svedkovia. Veríme, že nasledujúci článok vám to uľahčí, keďže sme v ňom pre vás pripravili desať originálnych svadobných hier, ktoré zaručene pobavia novomanželov i ostatných svadobčanov.

Svadobný kvíz

Kvízy patria na svadbách k úplne najobľúbenejším hrám, pretože pekne ukážu, ako dobre sa novomanželia pred svadbou (ne)poznali. Ženích s nevestou sa posadia na stoličky chrbtom k sebe a vymenia si jednu topánku. Vybraný hosť, ktorého novomanželia poverili rolou moderátora, im začne klásť otázky „na telo“. Oni na ne, podľa vlastného uváženia, odpovedajú zdvihnutím dámskej črievičky (pokiaľ je odpoveď nevesta), alebo pánskej topánky (ak je odpoveď ženích). Otázky v kvíze môžu znieť napríklad takto:

 • Kto lepšie varí?
 • Kto viac trpí, keď ochorie?
 • Kto je hlava rodiny?
 • Kto koho zbalil?
 • Koho viac počúva pes/mačka?
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Poznáme sa?

Hra s jednoduchými pravidlami, ktorej cieľom je poslepiačky spoznať svoju polovičku. Na usadlejších svadbách, prípadne tam, kde by hrozili menšie či väčšie roztržky (hlavne medzi mužmi), sa odporúča hľadať svoju vyvolenú len podľa ruky, nohy alebo hlavy. Ak sa konfliktov nebojíte, môže ženích svoju nevestu alebo ona jeho hľadať napríklad podľa hrude či pozadia. Súťažiť, samozrejme, nemusí iba ženích a nevesta. Zapojiť sa môžu i ďalšie dámy a ďalší páni. Ak chcete, aby bola hra ešte zábavnejšia, je vhodné do radu žien alebo mužov zaradiť i jedného figuranta opačného pohlavia.

Cesta vajíčka

Pri „ohmatávaní“ ešte chvíľu zostaneme. Pri tejto hre dostane nevesta uvarené vajíčko a jej úlohou je pretiahnuť ho ženíchovými nohavicami z jednej časti nohavíc do druhej, a to čo najrýchlejšie. Ten, kto úlohu zadáva, samozrejme tvrdí, že ide o surové vajce. Vďaka tomu totiž bude nevesta omnoho opatrnejšia. Ak chcete hru osviežiť, je možné do nej zapojiť ďalšie dámy s partnermi, ktoré so svadobným párom súťažia.

Zábava na svadbe
Svadobné hry pobavia mladomanželov aj svadobčanov
Zábava na svadbe
Odviažte sa a bavte sa – veď na to svadobné hry sú!

Zbavenie sa podväzku

Aktivita podobná tej predchádzajúcej, len s tým rozdielom, že tentokrát sa ženích snaží pomocou zubov dať dole svojej partnerke podväzok. Opäť má na to vyhradený časový limit. Pre zachovanie pohody a dobrej atmosféry však odporúčame, aby sa o splnenie tejto úlohy pokúsil naozaj len ženích.

Kráľovský koč

Na túto obľúbenú svadobnú hru je okrem nevesty a ženícha potrebných ďalších 9 svadobných hostí, 11 stoličiek a 11 poldecákov (a, samozrejme, nejaký ten alkohol). Nezaobídete sa ani bez dvoch pomocníkov – jeden bude čítať príbeh, druhý dolievať poháriky. Stoličky sa postavia tak, aby znázorňovali jednotlivé časti kráľovského koča: ten je vpredu ťahaný dvoma koňmi, za nimi sedí kočiš, ďalej štyria svadobčania predstavujú kolesá, medzi nimi ešte kráľ s kráľovnou a na konci dva kamene. Účastníci hry si rozdelia úlohy, ktoré predstavujú jednotlivé časti koča. Keď začne čítanie príbehu a dotyčná „časť“ začuje svoj názov (v ľubovoľnom tvare), musí povstať. Kto hneď nevstane, prípadne otáľa, musí vypiť jedno poldeci.

Text hry:

Na jednom kráľovskom dvore žili spolu kráľ a kráľovná. Táto kráľovská dvojica si jedného dňa chcela urobiť kočom vychádzku po kráľovskom majetku. Kráľ sa zamilovane pozrel kráľovnej do očí a vraví: „Kráľovná moja, moja kráľovná najkrajšia, zavolaj mi, prosím, kočiša!“

Keď kočiš dorazil pred kráľa a pred kráľovnú, kráľ hneď kočišovi vraví: „Kočiš, prichystaj koč, chceme ísť von! Kočiš, hej kočiš, počúvaš ma?! Prichystaj koč nech môžeme s kráľovnou vyraziť, ako sa na správny kráľovský pár patrí!“ Kočiš však stále myslel len na to, či po poslednej jazde, ktorá bola samý kameň, dobre opravil všetky kolesá.

Kočiš prebehol okolo koča do stajne, v ktorej odviazal oba kone a zaviedol ich ku koču. Keď priväzoval ľavého koňa, mrknutím oka skontroloval predné kolesá. Snáď sú pripevnené rovnako pevne, ako tie zadné kolesá. Kráľ i kráľovná vždy zvolia cestu cez kamene, aby sa nám nestalo nešťastie, vravel si cestou do stajne po pravého koňa!

Kolesá vyzerali v poriadku, a tak kočiš nechal kráľa i kráľovnú nastúpiť do koča. Kočiš zapráskal bičom nad koňmi a kráľovský koč sa rozbehol. Snáď sú kone dobre nakŕmené, pomyslela si kráľovná, aby sme sa pekne previezli. Kráľ bol spokojný. Pred sebou mal kočiša a oba kone. Vedľa seba kráľovnú. Snáď len to pravé zadné koleso drkotalo trochu viac než ostatné kolesá a i ľavý kôň bol o trochu lenivejší, než obvykle. Bičom to však kočiš určite rýchlo spraví.

Koč zrýchľoval a kráľovský pár bol s jazdou koní poháňaných kočišom spokojný. Lenže vošli do zatáčky! A tu zrazu jeden kameň, druhý kameň, tretí kameň! Najprv nadskočilo ľavé predné koleso, potom pravé predné koleso a hneď i ľavé zadné koleso s pravým zadným kolesom. Kone zaerdžali, kočiš zaúpel a kráľ s kráľovnou vypadli z koča.

Našťastie sa nič zlé nestalo. Pravý kôň (o trochu múdrejší než ľavý kôň) začal hneď brzdiť, a tak pomohol kočišovi rozbehnutý kráľovský koč zastaviť. Kráľ pomohol kráľovnej vstať a okríkol kočiša: „Hej, kočiš, to si nemohol dávať väčší pozor na tie kamene?! Teraz máme predné kolesá rozbité!“ Kočiš pohotovo vyhŕkol: „Aj zadné kolesá sú preč, pán kráľ!“ a ukazoval pri tom na pravé zadné koleso, ktoré sa kotúľalo kamsi do diaľky. Ľavé zadné koleso ležalo tam, kde koč prvý raz narazil do kameňov.

Takto už na kráľovský dvor nedôjdeme, vyhlásil kráľ. Nechal odpriahnuť oba kone a s kráľovnou na nich naskočili. Kočiš musel za trest ísť za kráľom, kráľovnou a koňmi peši, pretože neuchránil kráľovský koč od nárazu kameňov. Snáď raz dôjde až domov.

Jednotlivé postavy v Kráľovskom koči vstávajú na tieto slová:

 • Ľavý kôň: kôň, kone.
 • Pravý kôň: kôň, kone.
 • Kočiš: kočiš, kone, koč.
 • Kráľ: kráľ, kráľovský, koč.
 • Kráľovná: kráľ, kráľovský, koč.
 • Ľavé predné koleso: ľavé predné koleso, kolesá, predné kolesá, koč, kamene.
 • Ľavé zadné koleso: ľavé zadné koleso, kolesá, zadné kolesá, koč, kamene.
 • Pravé predné koleso: pravé predné koleso, kolesá, predné kolesá, koč, kamene.
 • Pravé zadné koleso: pravé zadné koleso, kolesá, zadné kolesá, koč, kamene.
 • Kamene: koč, kamene.

Rok s novomanželmi

Dobrá správa – pri tejto zábave si novomanželia konečne trochu oddýchnu! Ich úlohou je len vopred vymyslieť 12 rôznych úloh pre svadobčanov a zvoliť nejakú súťažnú hru. V tej sa stretne 13 dobrovoľníkov, z ktorých postupne v každom kole jeden vypadne a dostane tak priradenú úlohu na každý mesiac (v prvom kole sa súťaží o január, v druhom o február a atď.). Z posledného kola potom vzíde víťaz, pre ktorého musia naopak niečo splniť novomanželia.

Na vymýšľaní úloh pre svadobčanov si dajte záležať. Zároveň však myslite i na fyzické, finančné a ďalšie možnosti účastníkov svadby, aby ste im náhodou pridelenou úlohou oslavu neskazili. Dobrým tipom môže byť napríklad spoločný výlet do prírody, piknik, večera, grilovačka či výprava na vianočné trhy.

A ako zvoliť tú hru, pri ktorej svadobčania postupne vypadávajú? Ideálny je napríklad stoličkový tanec, ktorý má jednoduché pravidlá. Účastníci pri ňom v sprievode svadobné hudby tancujú okolo stoličiek, ktorých je vždy o jednu menej, než súťažiacich. Kto pri stíšení hudby zostane stáť, ten vypadáva. V každom kole nezabudnite vždy jednu stoličku odobrať.

Popolušky

Princíp tejto hry spočíva v tom, že si dámy dajú dole obidve svoje topánky a každý z mužov si jednu z nich vyžrebuje. Potom beží časový limit, počas ktorého musí každý pán nájsť správnu Popolušku, ktorej vyžrebovaná topánka padne.

Tanec s balónmi

Určite budete súhlasiť s tým, že v žiadnom svadobnom programe nesmie chýbať tanec. Ak ho chcete urobiť ešte o trochu zábavnejším, spojte ho s touto aktivitou. Každý z páru si počas nej priviaže k nohe balónik a v priebehu tanca sa snaží zneškodniť balóny ostatných. Logicky vyhráva tá dvojica, ktorej balón vydrží najdlhšie.

Zábava na svadbe
Ktorej Popoluške padne vyžrebovaná črievička?
Zábava na svadbe
Aj do tancovania môžete zakomponovať zábavnú hru

Novomanželia v kuchyni

Táto hra je určená len pre nevestu a ženícha a má otestovať ich kuchynské znalosti. Najprv sa zaviažu oči žene a dávajú sa jej podľa chuti rozpoznávať kuchynské prísady, napríklad soľ, cukor, ocot, sójová omáčka a podobne. Nasleduje podobná úloha pre muža, ten však musí poslepiačky určiť rôzne typy kuchynského náradia.

Spoznaj ma podľa hlasu

Aj keď to na prvý pohľad pôsobí jednoducho, táto súťaž môže svadobčanov pekne potrápiť (ale i rozosmiať). Zúčastní sa jej ľubovoľný počet partnerských dvojíc, ktoré sa rozdelia na mužov a ženy. Tí si striedavo sadnú na stoličky chrbtom k sebe. Potom jedna z dám povie: „Kde je môj muž?“ A z pánov odpovie ten, ktorý si myslí, že sa ozvala jeho žena. Ak je odhad správny, pár môže odísť. Prehráva tá dvojica, ktorá na stoličkách zostane sedieť ako posledná.

Okrem vyššie uvedených hier nezabudnite na svadbe oživiť aj niektoré z typických svadobných tradícií. Uvidíte, že aj pri nich si užijete veľa zábavy.

Či už ste nastávajúci novomanželia alebo ich blízki kamaráti, ktorí pre nich zábavný program pripravujú, pri tvorení myslite vždy predovšetkým na zloženie svadobčanov. Práve tomu by ste mali svadobné aktivity prispôsobiť. Ako ženích a nevesta nezabudnite na obdarovanie svadobných hostí nejakým milým prekvapením. A potom sa už len radujte a tešte na spoločný život vo dvojici.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky